Login

Întreabă psihologul online

Susținem

vegani romania

Implant dentar pret

Am un copil de 7 luni. Când vine de la muncă, soțul meu stă cu bebe maximum o oră, și atunci împins de mine, după care se trântește în pat, pe telefon, sau iese cu prietenii afară. Duminica îmi spune că doar ziua asta liberă o are, să îl las. Cand i-am spus că nu e doar copilul meu, că am nevoie și eu de libertate, să pot crește copilul în liniste, nu obosită și stresată, zice că de ce mă plâng, că doar sunt plătită pentru asta (adică banii de pe concediu).

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
25 ani,feminin
Momentan in concediu crestere copil
Sunt casatorita de 4 ani,am un copil de 7 luni.Sotul meu lucreaza la afacerea noastra de familie.De cand a venit copilul,tot ce il intereseaza este doar sa produca bani,dar nu intelege ca un cooil are nevoie si de afectiune,nu doar avere.Cand vine de la munca sta cu bebe maxim o ora,si atunci impins de mine,dupa care se tranteste in pat pe telefon,sau iese cu prietenii afara.Daca ii spun sa mai stea si cu noi,zice ca nu are chef,ce sa faca,nu are rabdare,ca nu ii interzic eu lui sa stea pe telefon sau cu cine sa vorbeasca si sa se intalneasca.Duminica daca ii zic sa stea cu copilul sa pot iesi si eu putin,sa imi limpezesc mintea,spune ca atata zi libera are si el,sa il las.Sau daca reusesc sa ies,ceea ce se intampla o duminica pe luna,este sa merg la cumparaturi,sa alerg cu sacose dupa mine dintr-un magazin in altul,grabita de el cu telefoane ca nu mai sta copilul.Problema este ca nici nu isi da interesul sa il linisteasca.I-am explicat ca un copil nu poate sta pe pat pur si simplu sa se uite in jur..are nevoie de joaca,de atentie,de vorba..nu lasi copilul langa tine si tu stai pe telefon si te miri de ce plange.Cand i-am spus ca nu e doar copilul meu,ca am nevoie si eu de libertate,sa pot creste copilul in liniste,nu obosita si stresata,zice ca de ce ma plang,ca doar sunt platita pt asta( adica banii de pe concediu) .Nu ma intreaba macar o data,am ce manca maine? Ca stie ca nu reusesc cu copilul sa fac mancare mereu.Vine acasa,mananca,apoi iese afara ( cam de 3-4 ori pe saptamana) iar in zilele in care eu ma opun ,se termina cu cearta,si ori se culca,ori vorbeste cu prietenii pe telefon..ma mir ca am atata rabdare,pt ca de obicei nu sunt o persoana calma,dar am invatat sa nu tip si sa fac scandal,ca poate intelege..dar degeaba.M-am gandit si sa iau copilul sa plec,dar nu as vrea sa creasca cu un singur parinte..si in plus ma gandesc ca trebuie sa fie o rezolvare..dar care?? Am avut discutii peste discutii..nu se schimba nimic..doar ne certam.
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, in primul rand este necesar sa eveti in vedere faptul ca barbatii nu sunt echipati dpdv psihic sa aiba grija de bebelusi. Nevoia dumneavostra de a avea timp pentru sine este cat se poate de legitima, este foarte solicitant rolul de proaspata mama, insa eu v-as incuraja sa apleati la orice fel de ajutor puteti beneficia (cineva de incredere sa stea cateva ore pe saptamana cu bebelusul), pentru a avea timp pentru dumneavostra si deasemenea timp impreuna cu sotul, singuri. Pentru ca o relatie sa functioneze este o investitie continua din ambele parti.
  • Corina Mirodone
    Corina Mirodone Interesant ca spuneti ca nu vreti sa-l parasiti doar pt ca nu vreti sa creasca copilul doar cu un parinte….pt ca exact asta se intampla acum. Si nu pomeniti nimic de faptul ca-l iubiti pe sot, ca-l respectati etc…
  • Vizitiu Adelina Maria
    Vizitiu Adelina Maria Și eu cu soțul meu am avut muuulte certuri, neînțelegeri, eu plângeam, țipăm, urlam.. el nu mă bagă în seamă.. ajunsesem sa nici nu ne salutam prin casa .. el ieșea mereu eu acasă cu bebe, el își petrecea timp la PC, eu cu bebe.. și până la urmă, am învățat cum să îmi așez lucrurile încât să pot face și mâncare, și curat și să stau cu bebe, la mine a fost mai ușor pentru că atunci când fac curat eu mă calmez, mă liniștesc.. apoi am apelat la soacră sa stea cu bebe să ieșim în oraș, am inceput orele de condus și încet încet bebe a crescut, acum are 2ani jumate și pot spune că deja îmi e foarte ușor cu el ..și eu stau acasa, nu mai primesc bani de creștere copil dar avem firma noastră și mă ocup de acte cat doarme bebe .. dar încearcă tu să îți impui niste reguli și să gândești că bebe nu știe că îți e rău, că te ai plictisit sau ai obosit și o sa îți dai putere singura  nu știu dacă chiar tot ce am spus este ok dar sfatul meu ca mama este să încerci tu daca vezi că soțul nu poate mai mult.. încearcă să ai răbdare să crească bebe și atunci o sa poți pleca cu el după tine sau sa îl lași cu cineva de încredere
  • Ana Raluca
    Ana Raluca Eu nu sunt casatorita, am o fetita de 5 luni, iar tatal copilului are o schema de prioritati din care copilul lipseste. Crede ca datoria lui e sa faca bani (macar daca ar contribui serios la cheltuieli…), iar timpul liber si-l petrece cu prietenii. Stiu ce inseamna sa cresti un bebe singura si sa mai ai pe deasupra si grija banilor, fara niciun suport emotional. Tanjesti dupa 5 minute pentru tine. Cel care pierde e tatal, imi pare rau pentru el. Eu nu am rezistat si am pus capat. Mie imi e mai bine asa, oricum cu el eram fix singura.
  • Alexandra Szabo
    Alexandra Szabo Draga mamica,
    te inteleg perfect, am fost acolo,am trecut prin astfel de chestii, si pot sa spun ca este necesar sa cauti solutii sa ai putin timp pentru tine, pana nu, faci o depresie urata ca mine, pana am pus punctul pe i. Intr-o zi cand a venit de la munca si eu nedormita dupa noapte cu febra la fetita,fara mancare,vase, si a zis ca de ce ,cum si i-am spus ca arunc vasele de la etajul 4(unde locuiam atunci), apoi i-am explicat si explicat tooooot ce simt si daca nu face ceva sa ma ajute,ori pleaca eu,ori el ,ca nu suportam sa il vad asa pasiv,atunci a avut el momentul de declic. Venea seara acasa si ii spuneam ca ies o ora, a fost de acord. Cred ca acesta este momentul in care orice cuplu trebuie sa depaseasca aceasta etapa impreuna.Trebuie sa inteleaga asta.
    te imbratisez
  • Cristina Camelia
    Cristina Camelia Din experienta mea personala , am trei copiii cu diferenta mica de varsta intre ei , taticii incep sa fie prezenti in viata copillui dupa ce acesta, copilul, implineste varsta de 3 ani . Pana atunci taticii nu stiu sa se descurce cu copiii si pana atunci prezenta mamei este indispensabila. Rabdare, timpul va trece repede :)
    • Georgia Georgia
      Georgia Georgia Din cunoștințele mele ,atât mama cat și tatăl ,adica părinții care se implica direct in timpul petrecut calitativ cu copilul ,iar tatii care duc la capăt sarcinile mai greoaie ,ambii ,dar doar aceștia , au un nivel mai crescut de dopamina in creier. Ceea ce dovedește că dacă aceștia ar avea pe langa sentimente paterne și sentimente materne ,ar reuși să facă fata stresului dar și bucuriei in creșterea unui copil .
  • Silvia Gergely
    Silvia Gergely Eu am doi copii,băiat de 2 ani și 3 luni, și fetița de 6 luni. Pe mine ma ajuta soțul (muncește f mult și câștigă bine la firma la care este patron). Ca sa nu întru în depresie în fiecare zi plec de acasă cu copii cu tot. Merg pe la părinții mei. Dacă nu ar fi fost ei, sigur făceam depresie. Ma ajuta f mult și de fiecare data când am nevoie. Ma întorc cu ei când trebuie sa ii pun la somn, în timpul ala eu fac mâncare. Apoi se face seara și ma gândesc ca termina și soțul ce are de făcut la firma, dar în majoritatea zilelor se mai găsește ceva de făcut. Am momente când simt ca clachez, dar totuși nu ma plâng, chiar ma descurc. Ce-i drept nu am fost niciodată genul care sa simtă ca înnebunește sa meargă în cluburi, pub-uri etc.
    Eu am luat copiii inclusiv la salon de coafor, manichiura, pedichiura…evident program făcut și în functie de programul mamei mele!

Principala problemă: kilogramele în plus ale soțului, care dă vina pe mine. Când ajunge acasă sau la sfârșit de săptămână nu face nimic altceva decât să stea în canapea, la TV, să mănânce sau să doarmă. Simt că nu îl mai suport!

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna,am 32 de ani si sunt casatorita sotul e cu 10 ani mai mare decat mine.Avem impreuna o fetita de 5 anisori.Pana aici totul pare a fi frumos,dar acum sa va spun ce problema am.Au inceput certurile in casa zic eu ca de acum chiar daca au mai existat si inainte.Principala problema:kg in plus ale sotului care da vina pe mine ca din causa mea.Meseria lui fiind sofer,iar cand ajunge acasa sau ramane sfarsitul de saptamana acasa nu face cam nimic alt ceva decat sa ste-a in canapea la TV,sa manance sau sa doarma.In trecut am avut si eu probleme cu kg dupa sarcina dar m-am ambitionat si am reusit sa scap.
Am discuta cu sotul sa nu mai petreaca atata timo in canapea dar…..vine el cu raspunsul:”sunt obosit”
Mentionez ca i-am avut cautat un nutritionist la care a mers de 3-4 ori si gata:e prost nu stie nimic a spus sotul.Am cautat diverse diete:eu faceam mancare de régim si tot degeaba,ca nu se tinea de dieta.
Miscare nu face,la piscina nu merge,la sala nu ,in parc cu fata nu,etc…raspunsl fiind:MA DOARE SPATELE.
Ma apuca nervii cand il aud.I -am avut propus sa mergem la un psiholog impreuna ca sa discutam despre aceste certuri dar zice ca el nu are de ce sa mearga ca nu are nevoie.Ce sa fac?eu sunt de vina pentru tot ce i se intampla negativ!simt ca nu il mai sport!
  • Daniel Mois
    Daniel Mois Kilogramele în plus pot avea legătură cu stresul. Iar dorința dvs ca el să țină regim are efect INVERS.
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Este adevărat, cu cât mai mult încercați sa “îl ajutați” sa lupte cu kg în plus cu atât mai mult îi încurajați lipsa de responsabilitate. Încercați fie sa ignorați lamentările menite sa va provoace fie sa îl confruntați cu o intrebare: și ce faci în legătură cu asta?
    “Sunt obosit! Și ce faci în legătură cu asta?”
    “Mă doare spatele! Și ce faci în legătură cu asta?”
  • Alin Tonita
    Alin Tonita si eu sunt sofer si intradevar este obosit si durerile de spate sunt reale. dar, aceste efecte sunt amplificate de autosugestie si comoditate, dar mai ales se alinta ca are cu cine. ii place sa fie compatimit. parerea mea, sa tratezi totul cu INDIFERENTA. uita sa cumperi anumite lucruri dar sa ai o rezerva (piine, apa, suc, ….)

Sunt mama unei fete de 30 de ani, care nu concepe să lucreze, să-și câștige existența. Vrea să fie freelancer (adică să facă ce vrea și când vrea). Ce pot face?

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Am 52 ani,f,vânzător
Sunt mama unei fete de 30 de ani ce nu concepe sa lucreze, să facă ceva să-și câștige existența, vrea sa fie freelancer ( adică să facă ce vrea ea și când vrea)
Bănuiesc că are probleme psihice dar refuza ajutor de specialitate.Ce pot face?
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu a fi freelancer nu inseamna sa faci ce vrei, ci sa nu depinzi de un angajator, sa iti folosesti aptitudinile pe cont propriu cu scopul de a avea un ‘produs final’ pe care sa ti-l si cumpere cineva. Ce va face sa banuiti ca ar avea probleme psihice? Are tulburari de comportament? Vorbeste ‘aiurea’, are halucinatii, idei delirante? Cred ca ne-ar ajuta mai mult daca i-am stii povestea mai pe larg.
    • Chelaru Carmen Ioana
      Carmen Botezat-Antonescu Radu ,fiica mea își dorește să se îmbogățească repede și cu munca putina.
      Adică ea dorește să FIE INDEPENDENTA, SA FACA CE DORESTE iar banii sa nu fie o problema pentru ea.
      A fost un copil deștept dar a ajuns o tânără ratata.
      La 30 de ani nu are nici o pregătire ,nu are nici o diplomă, nu mai are prieteni,bănuiesc că are și o stare depresiva pentruCA VISELE EI NU SE INDEPLINESC.
      Sincer eu cred că nu se vede trezindu-se restul vieții la ora 5 și muncind până seara.
      Cum o pot determina sa consulte o persoana calificata care sa o îndrume.
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu poate ar fi dispusa la o consiliere care sa o ajute sa afle mai exact ce ar putea sa faca…
    • Chelaru Carmen Ioana
      Carmen  Botezat-Antonescu Radu , asta e problema spune că ea nu are nimic ,nu vrea să apeleze la nici un terapeut.
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu Poate un consilier vocational?
    • Chelaru Carmen Ioana
      Carmen Botezat-Antonescu Radu ,am incercat să găsesc diverse persoane care sa discute cu ea, sa o îndrume ,dacă tot nu are încredere în mine, sa o integreze în diverse activități dar refuza pe toată lumea.
      Ea se crede cea mai deșteaptă și nimeni nu mai este că ea
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu Daca nu isi face rau sau celor din jur nu poate fi internata fortat. Are dreptul de a refuza tratament. Caz dificil.
    • Chelaru Carmen Ioana
      Carmen  Botezat-Antonescu Radu ,ea își face rău prin faptul că nu doarme nopțile, se culca pe la 5-6 dimineața, noaptea zice că ,, studiază,,,refuza sa ia medicamente deși tușește de mult timp,a slabit foarte mult,e piele și os, și îmi spune că așa a fost mereu dar eu nu am văzut( asta e doar în închipuirea ei), încearcă să vândă niste prostiioare in loc sa- și caute un loc de muncă serios sau sa își facă o calificare.
      Ce rău mai mare își poate face.
      Spuneți că are dreptul sa refuze tratament.
      Dar dacă ea e bolnava și nu are discernământ……
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu Sunati la 112 in acest caz
    • Ina DF
      Ina DF Ce “prostioare” încearcă să vândă? Face ceva hand made? Mă gândesc că acele “prostioare” trebuie să le procure de undeva, de unde anume? Inseamna ca totusi își ocupă ziua cu deva.
  • Cristina Raluca
    Cristina Raluca Nici mie nu mi-e clar si nici nu pot ghici ce este cu fata dv, nepovestind mai multe detalii. Daca nu munceste, totusi de unde sau din ce traieste? Cumva se descurca. Sa fie pt dv neplacut modul in care alege sa se descurce?
    • Chelaru Carmen Ioana
      Carmen  Ea trăiește din banii pe care ii primește de la bunici, de la tatăl ei dar care sunt foarte puțini.
      Locuiește cu noi și nu plătește nimic,problema e ce se va întâmpla când vom muri noi…..
      Probabil va vinde ce rămâne, va încerca afaceri proaste apoi va ajunge pe străzi.Sunt destule exemple….
    • Cristina Raluca
      Cristina Raluca Pare ca este dependenta de voi. A crescut asa, iar acum nu stie alta modalitate. Nu poate sa rupa relatia de dependeta, nu isi doreste asta, cata vreme are “tot ce ii trebuie” , chiar daca este vorba de putini bani. Sigur ca este nevoie si de dezvoltare persoanala, insa daca ea nu isi doreste schimbarea, atunci poate ar trebui sa faceti dv acea schimbare. Si nu ma refer la a-i taia craca de sub picioare.
      Cata vreme puiul nu si-a luat zborul din cuib, acum nu poate fi independent. Orice pui isi ia zborul, dar si cu incurajarea parintilor. Aceasta perspectiva nu pare sa-i fi fost oferita. Incurajata sa continue studiile, sa faca ceva ce ii place, sa se indrepte catre a cunoaste lumea si a avea experiente de viata. Sa fie voluntar, sa se implice in proiecte, sa ii creasca stima de sine pentru ca este apreciata munca, efortul sau.
      Poate ca o sperie si pe ea ceva de nu-si doreste schimbarea. Poate chiar teama de necunoscut, de nou.
      Teama cu care ne confruntam cu totii in viata, insa pentru fiecare este diferit.
      Cat despre a visa cu ochii deschisi la afaceri, o puteti lasa sa greseasca. Poate invata ceva si din aceasta experienta. Acum…ca tot va are in viata si ii puteti fi alaturi si la bine si la greu. Fara sa o certati, o puteti lasa si singura sa se loveasca de “pragul de sus”. Cu siguranta va avea ceva de invatat.
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, ce anume va face sa credeti ca are probleme psihice? Ma intreb cum se intretine la aceasta varsta daca nu lucreaza, sau mai bine spus cine o intretine. A fi o persoana intretinuta nu este o tulburare psihica, cu o alegere de viata, la fel cum este si cea de a fi angajat sau freelancer sau liber profesionist. Ma gandesc aveti si alte motive pentru o a suspecta o suferinta psihica pe care nu ni le-ati expus aici. Numai bine!
    • Chelaru Carmen Ioana
      Carmen  Marilena Popa ,da,exista o mătușă in familie care , la fel, nu a muncit, a trăit din ce îi ofereau părinții ei.
      Socrii mei mi-au ascuns adevărul despre fiica lor….
      Fiica mea nu comunica cu mine, nu pot ști ce gândește cu adevărat, nu știu ce își dorește sau are vise nerealiste.
    • Chelaru Carmen Ioana
      Carmen  Marilena Popa ,mie nu mi se pare normal că o tânără la 30 de ani sa nu dorească să munceasca, sa socializeze sa nu dorească să fie independentă financiar.
      Ea își dorește să câștige bani ușor, de ex. acum încearcă să vinda niste lucruri din India.
      I-am explicat că o muncă susținută la un angajator este de preferat unor câștiguri sezoniere
    • Marilena Popa
      Marilena Popa Nu sunteti obligata nici moral nici legal sa o intretineti la 30 de ani. Cred ca in primul rand ar trebui indrumata catre consiliere vocationala. O parte din problema este ca i-ati permis sa ajunga la 30 de ani fara sa contribuie la cheltuielile casei. Din ceea ce ne povestiti dumneavoastra nu rezulta ca ar avea probleme psihice in sensul clinic. Cand spuneti “normal” imi imaginez ca va referiti la o norma de conduita sociala, insa nonconformismul nu reprezinta o “boala”.
    • Chelaru Carmen Ioana
      Carmen Marilena Popa ,nu știu ce să cred .Dar tinand cont că mătușa ei era la fel mă gândesc la o boala psihică….
      As dori sa știu cum ar trebui sa procedez sa o conving să meargă la un psihiatru, la un psiholog sa poată ajunge in starea de a ști ce vrea și încotro se poate îndrepta.
    • Marilena Popa
      Marilena Popa Stimata doamna, lipsa dragostei de munca nu constituie o boala psihica. Ar trebui sa nu o mai intretineti ca sa fie fortata sa geasesca solutii pentru a se intretine. Nevoia este cel mai bun profesor.
    • Chelaru Carmen Ioana
      Carmen Am spus că are o mătușă care nu a muncit până la 50 ani.Eu nu cred că socrii mei o țineau acasă dacă nu ar fi avut un motiv întemeiat.
      Și tatăl ei cu greu și-a găsit drum în viață ,până la 25 de ani fusese exmatriculat din două facultăți.
    • Chelaru Carmen Ioana
      Carmen Marilena Popa , când m-am căsătorit cu fostul meu soț tocmai fusese exmatriculat de la fac. Electrotehnica, după ce mai fusese exmatriculat de la Academia Militară.Cat am fost căsătoriți a făcut o alta facultate apoi ne-am despărțit.
      Bunicul dinspre tata( socrul meu ) s- a sinucis.
      Eu cred că are și o grea moștenire genetica
    • Mercean Elena Roxana
      Mercean Elena Roxana Nu sunt specialist insa am asa niste vagi idei despre mostenirea genetica citind. Da poate sunt proaste informatiile mele insa eu merg pe ele. Da poate fi o mostenire genetica…sanse mult prea mici insa o boala psihica are factori declansatori. In general mediul in care creste favorizeaza si e factor declansator. Insa e ceva de tinut minte o boala psihica se declanseaza intre anumite intervale de varsta. Fata dvs a cam trecut de acea varsta. Si credeti-ma ca daca avea vedeati. Eposibil sa aiba o fobie sociala o anxietate o stima scazuta de sine sau o mica depresie insa tot factori de mediu au adus-o la acest punct. Dvs va gtabiti sa va etichetati fata fara a avea confirmarea unui medic. In loc sa o sustineti cautati vina pe o boala. Da sunt dura poate insa cautati dvs sa apelati la un terapeut pt a va rezolva conflictele interiore ce le aveti si sa invatati cum sa gestionati relatia cu fata dvs. Ea daca nu vrea nu poate fi obligata sa meargă la psiholog sau psihiatru insa dvs cautati ajutor si poate cel mai bun ajutor ar fi sa vedeti cum va ajutati pe dvs sa faceti fata acestei situati. 30 de ani a deprins sa fie tratata intr-un anume fel si nu apare schimbarea pocnind din degete sau ca nu va convine situtia. Schimbarea apare in timp si cu multa munca depusa si de ea.
    • Chelaru Carmen Ioana
      Carmen Mercean Elena Roxana ,eu sunt dispusa sa fac orice, pentru că orice ființă care procedează cred că își dorește un singur lucru: că puiul ei să poată supraviețui.
      Eu am incercat sa o responsabilizez de mica, sa ii dau o creștere bună și un bun exemplu din partea mea.
      Eu am locuit cu părinții mei care pot spune că nu au fost un bun exemplu tocmai prin faptul că au iubit-o foarte mult.
      Dar ea încet, încet s- a îndepărtat de noi căutând ,,altceva,,.
      Ce? Nu știu….
      As vrea să găsesc o cale bună pentru viața ei: o profesie, poate o familie….
    • Mercean Elena Roxana
      Mercean Elena Roxana Nu dvs trebuie sa ii gasiti aceste lucruri. Ea e adult..ea trebuie sa gaseasca aceste lucruri. Dvs puteti fi langa ea cand are nevoie dar emotional. Ni va luati asupra dvs cresterea unui adult de 30 de ani.
    • Psiholog Iuliana Doroftei
      Psiholog Iuliana Doroftei Eu mi-as fi dorit sa vad o lista cu ceea ce dvs nu faceti “bine”. :) ca sa vedem daca exista constientizarea dvs personala despre propriile fapte si mai apoi m-as uita la viata “fetei”( care este , de fapt o femeie)
      “Profilul” ei de functionare, in general, are un istoric de crestere hiperprotectiv dar si critic in acelasi timp, asa ca se ramane in blocaj, nu se mai iau directii.
      Zic sa nu ne grabim prea tare sa criticam ca nu pleaca de acasa, sunt precisa ca a crescut astfel.
      Eu zic sa mergeti dvs la o consiliere mai inainte de toate, ca tot spuneti ca ati face orice. Ei, asta va recomand eu: o psihoterapie ca sa aflati ce puteti face dvs diferit in dinamica din familie ca sa puteti renunta la a incerca sa controlati fara succes situatia

De când a apărut Covid19 și în Romania sunt foarte neliniștită. Am început să am niste simptome care cred că seamănă cu un atac de panică. Am o durere în piept, parcă un nod și mereu mă gândesc la asta și mă țin la curent cu știrile din țară și din afară. Cum sa fac să scap de durerea din piept?

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna Am 26 ani, femeie, sunt cadru didactic, căsătorită. De cand a aparut covid19 si in romania sunt foarte neliniștită. Am început să am niste simptome care cred ca seamana cu un atac de panică. Am o durere in piept ,parca un nod in piept si mereu ma gandesc la asta si ma tin la curent cu știrile din țară dar și din afara.
Cum sa fac sa scap de durerea din piept?
  • Obogeanu Gabriela
    Obogeanu Gabriela Si eu trec cam prin aceleași stări, ma ajuta mult sa ies din casa cât pot de puțin (munca si cumpărături), sa ma spal extrem de des pe maini. Ma ajuta mult sa stiu ca fac tot posibilul sa ma protejez, in rest nu am ce face. Pt mine e important sa am conștiința împăcată ca am făcut tot ce am putut.
  • Cristina Constantin, pagina de psihologie
    Cristina Constantin, pagina de psihologie Buna ziua! Apelati la un terapeut. Chiar daca stam in casa, ședințele se desfășoară online. Va las aici un link si puteti sa imi scrieti in privat pentru mai multe detalii. Multa sanatate!
    https://www.facebook.com/112595593414896/posts/201499414524513/
  • Mercean Elena Roxana
    Mercean Elena Roxana https://deprehub.ro/ au deschis o linie speciala pt cei ce resimt puternic aceste momente dificile pt toata lumea. Poti suna la ei si te pot ajuta moral cat sa treci peste aceasta etapa. Este greu nu esti singura care trece prin asta…eu saptamana trecuta intrasem in trepidații insa acum e mai bine. Capul sus si va trece si aceasta perioada dificila si apeleaza cu incredere la specialisti
  • Violeta Mancas
    Violeta Mancas Buna,
    “Inchide televizorul”…este ceea ce-mi vine sa-ti spun. Da, aceasta pandemie activeaza fricile oamenilor. E firesc! Dar sa nu uitam zicala “Frica pazeste bostanaria”.
    Frica de moarte este una dintre fricile activate in aceasta situatie. Acceptarea ideii ca intr-o zi vom muri, paradoxal poate, aduce liniste sufletului. Orice are un final pe lumea astazi. Poate sa fie astazi sau peste 100 de ani. Acceptarea acestui aspect aduce liniste.
    Va recomand sa invatati cateva tehnici de respiratie. Ajuta foarte mult in atacurile de panica. Respiratia este viata.
    Numai bine!
  • Mihaela Zaharia
    Mihaela Zaharia Am dat pe net de cartea, asta, nu am citit-o, dar poate prinde bine de stiut: Ajuta-te singur in caz de atac de panica – Radu Vrasti
  • Roxana Marinescu
    Roxana Marinescu mai lasati stirile faceti pauza totala de ele sa vedeti ce va veti linisti izolati va cat puteti pt protectie sunt atatea lucruri de facut acasa
  • Mihaela Selescu
    Mihaela Selescu Și cei de la pax online au ședințe gratuite în perioada aceasta. Paxonline – Terapia științifică a anxietății

Am tulburări de anxietate, insomnie severă, dependență de somnifere. Insomnia a debutat brusc, nu am dormit 4 nopți și 4 zile. Problema e că nu mă ajută nici antihistaminice, nici anxiolitice, nici AD-uri. Niciunul din zecile de suplimente sau melatonina. Nici sportul, nici masajele, nici terapia CBT.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online

42 de ani, femeie, diagnostic tulburări de anxietate, insomnie extrem de severă, dependența de somnifere. Pe scurt, sufăr de 5 ani de anxietate, care e tinuta sub control, dar nu pot dormi fara 1 sau 1/2 de somnifer prescris de medic. Iau si un AD. Insomnia a debutat brusc, intr-o singura noapte, fără sa mai fi suferit vreodata de asa ceva, nici macar temporar, iar răul fizic și debutul brusc (nu am dormit 96 de ore sau 4 nopti si 4 zile) m-au făcut să merg la psihiatru și psiholog intr-o saptamana de la declanșare. Dr atunci, am exasperat 2 psihiatri și 2 psihologi: am o chimie foarte rară a creierului care nu răspunde nici la antihistaminice, nici la anxiolitice, nici la AD-uri, am incercat cateva zeci de medicamente in niște cocktailuri de cate 4 sau 5 și eram singura din cariera lor care nu dormea cu cocktailuri care ar fi adormit și un elefant, până la urmă, după multe încercări, am gasit totusi o combinație de un AD + un somnifer cu care dorm noapte de noapte, mai bine, mai rau, dar dorm și funcționez normal. Niciunul din zecile de suplimente sau melatonina sau orice nu a funcționat. Nici sportul, nici masajele, nici terapia CBT. Adica a ajutat mult pe anxietate, dar nu si pe insomnie. Tratamentul este strict cel prescris de medic, nu am alte vicii si nu am avut vreodată, dar ma simt ca un drogat care trebuie să își ia otrava. Pentru că există o dependența fizică, însă efectiv nu pot descrie in cuvinte tortura fizică pe care mi-o da insomnia, practic acest rău fizic extrem (am leșinat pe stradă, la muncă, am vomat in autobuz sI asta după o noapte de nesomn, după 4 nici nu mai stiam in ce zi a săptămânii suntem sau cum mă cheamă). Sunt oameni care duc ani de zile in spate aceste probleme, eu nici macar o zi nu pot. Am sechele atât de adânci în legătură cu raul fizic legat de insomnie, încât am impresia ca o sa iau acest tratament pe viață, deși exact asta vreau, să scap de el…

  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, eu v-as sfatui sa mai incercati un alt psihoterapeut. Probabil ca abordarile pe care le aveau nu erau potrivite pentru situatia dumneavoastra, daca ati reusit sa ii “expasperati”. Va recomand sa incercati psihoterpia psihodinamica. Chiar daca nu veti reusi de la inceput sa renuntati la somnifere, este un fapt stiut ca pacientii psihiatrici care urmeaza si psihoterapie au nevoie de doze mai mici si pe perioade mai scurte. In nici un caz nu incercati sa renuntati la medicatie fara indrumarea medicului. Insomnia dumneavostra cu siguranta a fost declansata de ceva, poate va puteti gandi sau un evemeniment sau context din viata dumneavostra de care sa o puteti lega.
  • Daniel Mois
    Daniel Mois Ce va determina sa perseverati in a folosi pentru rezolvarea problemelor dvs chestii care NU FUNCTIONEAZA? E bine sa insisti, sa fii determinat sa rezolvi o problema. Insa nu folosind ceea ce nu ne este de folos!
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Eu inteleg ca dvs vreti sa scapati de dependenta de somnifere, sau de tratament, si prin urmare si de anxietatea generata de faptul ca sunteti dependenta de ceva ce va face sa functionati “normal”. Insa, pe de alta parte, mi se pare ca nu ati descoperit/ aflat cauza pentru care aceasta insomnie a debutat, asa brusc. Daca ati eliminat cauzele medicale si ati fost investigata neurologic, poate prin EEG, RMN cerebral si ce va mai recomanda medicul si poate si endocrinologic, atunci va mai ramane sa explorati cauza in cadrul unei psihoterapii care sa sape mai adanc cauza. Cat timp cauza ramane necunoscuta, tot ceea ce putem face este sa tratam simptomul. Numai bine!
  • Carmen Sorici
    Carmen Sorici Un neurolog specializat pe problemele somnului, somnolog ,aţi consultat? Puteţi încerca ca terapie complementară psihoterapia prin hipnoză, de asemeni puteţi folosi terapia Bach, acupunctură, masajul de relaxare, yoga, qigong, dar găsiţi şi diagnosticul fiziologic.Succes!
  • Constantin Marius Hrabonschi
    Constantin Marius Hrabonschi Buna dimineata! Cam greu, da.. dar nu ati spus nimic despre cuplu, sau cealalta jumatate!.. Fara a dori sa par indiscret, ideea e ca, dupa ce se face dragoste, cocktail-ul natural de endorfine al omului, mai ales daca, in cel mai fericit caz, se termina si cu orgasm, acesta ajuta la obtinerea unui somn de caliate!.. Daca omul exista si o faceti, incercati si cu un pahar de vin rosu inainte, masaj, si putina ciocolata de calitate, poate merge!.. Optimism si succes!
  • Violeta Mancas
    Violeta Mancas Buna ziua,Puteti sa ne spuneti ce vi s-a intamplat inainte de aparitia brusca a insomniei? Intreb pentru ca imi suna ca si cum inainte de insomnie, nu era nimic…
    Multumesc!
    Violeta

De aproape un an duc o luptă cu mine însămi. Totul a început când l-am întâlnit întâmplator pe el, omul pe care îl urmăream din umbra încă din adolescență și care cumva mi-a insuflat personalitatea mea de acum. Am luat-o pe un drum greșit, eu fiind căsătorita, iar el într-o relație. Am avut nenumărate discuții pe tema asta… că trebuie să ne oprim, dar tot am continuat. Am avut o pauză de 3 luni, dupa care totul a fost și mai intens. Soțului nu am ce sa ii reproșez, nu îmi dă niciun motiv să fac ceea ce fac.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna ziua. De aproape un an duc o lupta cu mine însămi. Totul a început când l-am întâlnit intamplator pe el, omul pe care îl urmăream din umbra încă din adolescență, și care cumva mi-a insuflat personalitatea mea de acum. Am inceput sa ne cunoaștem, sa vorbim și să ne întâlnim de cate ori am avut ocazia. Problema e că amândoi am luat-o pe un drum greșit, eu fiind căsătorita, iar el într-o relație. Am știut asta de la inceput, și totuși..ne-am lăsat duși de dorințe..A decurs totul firesc ca orice relație.. Eu mă simt vinovată, că sunt conștientă că totul depinde de mine..dar îmi e greu să renunț..am avut nenumărate discuții pe tema asta..că trebuie să ne oprim..dar tot am continuat..Am avut o pauza de 3 luni..dupa care totul a fost și mai intens. Nu mi-ar placea o viață alături de el, din mai multe puncte de vedere. Amândoi ne simțim bine unul cu celălalt, și ne dorim sa ne vedem și să ne avem. Soțului nu am ce sa ii reproșez, nu îmi dă niciun motiv să fac ceea ce fac. La început întâlnirea cu celălalt m-a apropiat de soț și mai mult, și ne-a condimentat viața sexuală, in schimb..acum simt că vederile cu celălalt mă îndepărtează de soț. As vrea sa îmi dați sfaturi cum să renunț la celălalt, și să mă apropii iar de soț. Nu știu orice vedere cu celălalt mă apropie și mai mult..și el zice la fel. Pare că e din ce in ce mai greu să renunțam..daca continuăm să ne vedem..
  • Cristina Constantin, pagina de psihologie
    Cristina Constantin, pagina de psihologie Buna ziua! La celalalt, asa cum il numiti, veti renunta cand veti fi pregătită. Modul în care ați ajuns in aceasta situatie e mai important de clarificat în acest moment. Cand veti intelege cauzele care v-au adus in aceasta situatie si riscurile la care va expuneti, poate vă va fi mai usor sa luati decizia dorita. Câteva sedinte de terapie va pot ajuta in acest moment. Dacă aveți nevoie de clarificări, va rog sa imi scrieti in privat. Mult succes!
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu de asemenea va incurajez in directia unui proces de explorare impreuna cu un psihoterapeut. Cauza acestei situatii va eludeaza in mod clar si nu poate fi gasita prin simpla teoretizare sau generalizare. Cura si succes!
  • Violeta Mancas
    Violeta Mancas Buna ziua,
    Relatia cu acest barbat imi suna ca o “bresa” in procesul dvs de maturizare. E ca si cum “traiti in paralel” in viata de adult, alatuti de sot, dar si o viata de adolescenta, cu acest barbat. Uneori este dificil sa “dam drumul” unor pivesti care ne leaga de copilarie (doar simtire, fara responsabilitati, fara probleme cotidiene, facturi etc.). Visele sunt frumoase si avem nevoie de ele. Problema apare cand ne incurca viata si asta inteleg ca este ceea ce traiti. Poate ca ar trebui doar sa acceptati ca asta este ceea ce traiti de un timp, pentru ca pare ca nici dvs nu sunteti in acord cu ceea ce simtiti. Abia dupa ce veti accepta acest fapt, o sa puteti lua o hotarare.
    Zi minunata va doresc!
    Violeta
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, din pacate conditia umana este “tragica”, prinsi intre nevoia de stabilitate si nevoia de noutate, intre “suficient de bine” si mai bine, intotdeauna iarba este mai verde de partea cealalalta, mai ales daca nu avem acces la ea. Ma intreb ce vreti sa spuneti cu fraza “omul care mi-a insuflat personalitatea mea de acum”. Imi pare ca puneti mare pret pe aceasta relatie, si imi imaginez ca este un mare grad de idealizare. Nimeni nu poate lua decizia in locul dumneavoastra, insa va sfatuiesc sa apelati la pshoterapie sa intelegeti de ce investiti atat de mult in aceasta relatie si va este atat de dificil sa va detasati. Numai bine!
  • Olga Gâdea
    Olga Gâdea RĂSPUNS DIN PARTEA PERSOANEI CARE A PUS ÎNTREBAREA (pentru Marilena Popa): “Situația am prezenentat-o sumar, însă totul este mult mai complicat. El este un artist, iar eu i-am admirat creația de la debut, de aici ‘gradul de idealizare’, am crescut cu creația lui (aprox 15ani), fara sa îl cunosc ca om. In urma cu 4 ani am avut prima tangenta cu el ca și artist, apoi anul trecut, dar atat. Ca mai apoi să îl întâlnesc total intamplator, și de atunci s-a legat relația asta. In adolescenta am cochetat și eu cu ceea ce crează el, el fiind al doilea după soț căruia i-am zis și arătat ‘creatiile’ mele, și pare că a fost incantat..întrucât m-a încurajat, și am reînceput să fac asta. Totul între noi a decurs firesc, amândoi ne simțim ca doi adolescenți ..facem lucruri nebunesti..suntem total dezinhibati unul cu celălalt..încet am inceput sa ne exploram..trăim ceva parca ireal..frumos..dar frustrant pt că amândoi conștientizăm situația dată..și știm că niciodată nu va putea fi mai mult de atât. Că la un moment dat jocul nostru se va opri..asta ne zicem de fiecare data..Dar de fiecare data se amplifica trăirile noastre.. Sunt mai mulți factori care ne împiedică să continuăm sau sa ne asumam o relatie..in primul rand legământul nostru fata de ai noștri, in al doilea rând varsta (el fiind mai mare cu 15 ani). Apoi eu langa soț am tot ce îmi doresc..pot sa zic că îmi lipsesc doar trăirile noastre de la inceput..dar asta e firesc..aici îl completează celălalt. La celălalt îmi place că deși e mai în vârstă..e copilăros..pe când soțul deși e de aceași vârstă cu mine..e mai serios..’mai batran’. Da… într-adevăr îmi place stabilitatea de acasă..dar simt nevoia și de celălalt..sa îmi regăsesc libertatea..trăirile..viața..adolescenta..Am incercat sa reanim căsnicia mea, dar am alte așteptari.. celălalt e mult mai receptiv la tot în ceea ce ne privește. Din partea soțului parca nu primesc același răspuns.. Știu că trebuie să ne oprim, de fapt, o sa fie imposibil sa ne mai vedem..și mă doare gândul ăsta. De curând celălalt lucrează cu soțul, și asta face ca situația sa fie și mai nefavorabila, frustrantă.. mă obosește psihic.. Trebuie sa accept in cele din urmă să ‘rămânem cu amintirile frumoase..macar astea nu ni le poate lua nimeni..sunt ale noastre’, după cum zice el.. de fapt asta e tot ceea ce putem sa avem amândoi.. “.

Am rămas din nou însărcinată, de data aceasta fără să vrem… Din momentul în care am născut, ruptura dintre mine și primul băiat m-a marcat definitiv! Eu nu mai dorm cu el, nu mai petrec timp prea mult cu el, deși îmi doresc asta din tot sufletul, au trecut 9 luni, iar eu încă nu mă pot împăca sufletește.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
28 ani,feminin
Eram casiera,acum in concediu creștere copil, pt a2a oară
La câteva luni după ce mi-am cunoscut soțul, a murit socrul meu, persoana care datorita dansului m-a apropiat si mai mult de soțul meu,soacra singură acum locuieste la tara, aruncă cu venin din cand in cand,dar nu asta e problema mea..relația cu părinții mei este ok, la câteva luni după ce am inceput o relație cu sotul meu, ne-am dorit frf mult un copil, care după 3 luni de zile de așteptări a apărut.. totul bine si frumos, între timp am facut si cununie, nunta, plus botez..toată perioada m-a ajutat mama mea cu copilul..soțul fiind la munca după 9 luni ale primului băiat, am rămas din nou însărcinată, de această dată fără să vrem,fără să știm cand..pt mine a fost ca o piatra in cap la momentul acela, în schimb soțul si mama m-au încurajat cum ca ii am pe ei ca ajutor..din momentul in care am mers la spital sa nasc, ruptura dintre mine și primul băiat m-a marcat definitiv!!eu nu mai dorm cu el, eu nu mai petrec timp prea mult cu el desi imi doresc asta din tot sufletul, în cel muc are nevoie de mn,alaptez..au trecut 9 luni, iar eu inca nu ma pot împăca sufletește ca nu mai pot sa dorm cu puiul cel mare,acum dormind soțul cu el, acum nu sta fără taicaso..nu mai pot..mi-l doresc fin nou același copil..cum sa fac???
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, din povestea dumneavoastra inteleg ca dumneavoastra simtiti ca ati abandonat primul copil pentru ca l-ati avut pe al doilea, si in acelasi timp sunteti geloasa pe apropierea dintre copilul cel mare si tatal sau. Nu puteti sa mai aveti “din nou acelasi copil”, copilul dumneavostra creste si se transforma fie ca va place fie ca nu, si la fel si dumneavoastra. Unde vad eu o problema este faptul ca cuplul conjungal doarme fiecare cu cate un copil in loc sa doarma impreuna. Practic v-ati impartit copii, sotul s-a ales cu copilul dorit iar dumneavoastra cu copilul neplanificat. Gasiti o solutie sa dormiti impreuna cu sotul iar copii sa dorma impreuna, nu neaparat in camere separate, dar cu siguranta in paturi separate. Nu mai este mult si se va termina si cu alaptarea, aveti timp suficient sa pregatiti aceasta tranzitie. Deasemenea incercati sa clarificati in mintea dumneavoastra care este fantasma legata de cei doi copii si de unde vine vinovatia dumneavoastra. Numai bine!
  • Matei Florentina Larisa
    Matei Florentina Larisa Bună. Sper sa îmi fie acceptat comentariul, măcar pana îl citești. Și eu am doi copii, un băiat si o fata, diferență de vârstă dintre ei este de un an și patru luni. Când am născut fata m am simțit puțin prost față de băiat, pt ca eram mai tot timpul cu ea în brate, o alaptam, chiar și asa de când am venit acasă i am explicat ca este surioara lui și ca mami ii iubește pe amândoi la fel. Băiatul nu a vrut sa doarmă în pătuț deloc, asa ca l am învațat cu noi în pat, în schimb pe fata am învățat o în pătuț, care este tot în camera noastra, asa ii am pe amândoi cu mine tot timpul. La început a fost un pic greu, fata fiind mica mai plângea, se trezea des, se trezea și băiatul dar adormea la loc, tot timpul am vb cu el și i am explicat ca este mica și trebuie sa avem grija și de ea. Am avut și nopti bune și mai puțin bune, . Acum fata are doi ani și băiatul trei ani și patru luni și tot asa dorm, s au învățat împreună, se joc, se mai cearta dar suntem ok, poti face și tu la fel dacă vrei sa îl ai și pe el lângă tine. Când doarme cel mic, poți sa te joci cu el sau sa faceți ceva frumos împreună ca sa nu se simtă dat la o parte, va fi bine. Succes
  • Răzvan Anghel
    Răzvan Anghel Ca profesor vă spun așa – aveți răbdare. De la pregătitoare începând vor fi mulți ani în care veți avea teme de făcut, activități școlare de pregătit și care vă vor da alte satisfacții. Vor fi altfel decât cele abia pierdute dar vă veți bucura destul timp de ele, inclusiv de situații în care veți pregăti teme cu ambii copii. Va fi diferit dar timpul pe care il veți avea va fi mai lung. Si poate rezultatele lui vă vor oferi și satisfacții suplimentare. Vă doresc succes!

Tatăl meu era dependent de alcool. În urma unui scandal la care s-a ales cu un pumn zdravăn în ochi, s-a oprit și consumul lui de alcool. Au urmat câteva zile groaznice pentru că a intrat în sevraj, cu halucinații. De 2 zile este extrem de trist. Este asta o depresie?

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online

Bună ziua!

M-am hotărât să vă scriu acest mail, pentru că devin îngrijorată de starea tatălui meu și aș vrea să îl ajut cât pot de mult.
În urmă cu 2 săptămâni, a avut un mic scandal cu o persoană de sex masculin, în urma căruia s-a ales cu un pumn zdravăn în ochi și o umflatura de toată frumusețea. Tatăl meu era consumator de alcool, dependent chiar. Spun era pentru că în urma acelui scandal s-a oprit și consumul lui de alcool. Au urmat câteva zile groaznice pentru că a intrat în sevraj, cu halucinații, refuzând categoric mersul la spital sau consultul unui medic.
Am trecut cu bine peste acest sevraj acasă, cu vitamine și glucoza pe vena.
Acum problema cred că abia începe. De 2 zile este extrem de trist și se tot gândește probabil la ce s-a întâmplat.
Este asta o depresie? Cum putem să îl ajutăm? Nu aș vrea să se agraveze….
Mulțumesc frumos!
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu dupa sevraj poate aparea o depresie (care este posibil sa fi fost mascata de mult timp de consumul de alcool?). Pe scurt, este imperativ sa fie vazut de un psihiatru si preferabil sa faca si un set complet de analize + demersul medical corespunzator. Succes!
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Eu in locul dumneavoastra as incerca sa aflu ce este in spatele refuzului categoric de a vedea un medic. As banui ca este fie o rusine, fie sa considere ca e un semn de “slabiciune”. Eventual ii puteti cauta materiale de citit despre procesul de dezalcoolizare, etapele lui si cum poate fi ajutat de medici. Numai bine!
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Ce inseamna “extrem de trist”? Care este relatia dvs cu el, comunica cu dvs? Il puteti intreba cum se simte, la ce se gandeste sau refuza comunicarea? Ideal ar fi sa fie consultat de un medic, pentru ca in cazul dependentelor, recaderi pot exista oricand si are nevoie de suport si ajutor specializat. Numai bine!
  • Daniel Mois
    Daniel Mois Faptul că a renunțat să CONSUME alcool nu înseamnă că a și scăpat de DEPENDENȚA sa! Tiparul dependent e încă prezent. Iar dvs nu îl puteți ajuta prea mult! În special dacă el REFUZĂ acest pretins ajuitor. Vezi și articolul ALCOOLICUL CARE NU BEA.
  • Geanina Podila
    Răspuns anonim: Bună ziua! Tatăl meu a fost dependent, consuma zilnic între jumătate de litru și litrul de palinca. Era tot timpul amețit, de multe ori la ora 10-11 ziua se punea la somn, nu făcea nimic toată ziua, câteodată mai cauta și cearta, plus ca era foarte neîngrijit. În septembrie a făcut o hemoragie și nu vroia nicicum sa meargă la medic, asa ca i-am spus chem Ambulanță și mergi, nu a avut ce sa mai zică și foarte bine am făcut, ca dacă era după el putea sa moara. La tati dacă nu ii fac programare la medic si nu il duc eu personal, nu merge, ca nu are rost spune el. După părerea mea puteți încerca să-i faceți programare și să-i spuneți. Pe tati l-a ajutat foarte mult, cred eu, ca tot am vorbit cu el, l-am lăudat, i-am spus ce bine ne înțelegem acum, ca il iubim, copilașul meu de asemenea îl iubește mult, stam cu el la povesti, am încercat să-l facem sa se simtă apreciat și important, înainte tot il criticam și certam. El toată ziua își cauta de lucru, se uita la filme și ia vitamine zilnic. Îl ducem de obicei cu noi peste tot, chiar și în concediu. A incercat de mai multe ori sa se lase de băut dar tot timpul a reînceput. Specific ca și acum bea bere cu lămâie, dar nu s-a mai îmbătat de 6 luni, nici măcar amețit, poate și asta îl ajuta sa nu mai consume pălincă. Poate ar fi bine sa vorbiți cu el și despre ce s-a întâmplat, să nu se simtă umilit, să încercați să-i spuneți ca persoana care la lovit nu a făcut un lucru bun și sa încercați sa-i dați una alta de făcut. Numai bine va doresc!

Sunt dependentă de sex, toată lumea mea se învârte în jurul sexului, oriunde mă duc, la muncă, flirtez cu șefii, cu colegii, mă duc la magazin, cu vânzătorul, oriunde, cu oricine, cu tipi care nici macar nu mă atrag… mă atrag “joaca” aceea, flirtul. Oamenii nu pot să conceapă sexul ca pe un sex și atât, simplu, ca mine.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna ziua. Sunt femeie, am 20 de ani, cu parintii nu ma inteleg nemaipomenit, am fost abuzata oarecum te tatal meu in adolescenta, nu violata, pipaita in mai multe seri, pe sub haine, sarutata “pasional”, ma scarbesc cand imi amintesc, ma rog, nimeni nu stie despre asta, iar cel de al doilea cel mai mare secret de al meu, este ca m am dezvirginat foarte devreme, la 13 ani, de un tip pe care nu-l cunosteam, m-a convins, constrans, nu stiu cum sa zic.
Chestia este ca acum, nu stiu daca are vreo legatura cu lucrurile de mai sus, dar sunt dependenta de sex, toata lumea mea se invarte in jurul sexului, oriunde ma duc, la munca, flirtez cu sefii, cu colegii, cu oricine, cu tipi care nici macar nu ma atrag.. ma atrage “joaca” aceea, flirtul in sine, ma duc la magazin, cu vanzatorul, oriunde.
Este ciudat ca am si o relatie stabila, in cafd sezul decurge ciudat, prost, asa se intampla de obicei dupa o perioada cu acelasi partener, si bineinteles ca nu ma abtin nici de la prietenii lui, ma incanta mai tare . Si iesim toti undeva, ei eu imi aleg cate “cineva” si incep sa il urmaresc, ii dau cate un semn mic, ma uit sa vad cum il primeste, ce reactie are, ce raspunde, si tot asa.. Gasesc oameni “ca mine”, care parca sunt mereu la vanatoare, imediat au prims semnalul, imediat mi l-a dat inapoi, si sunt fascinata de ei. E totusi aiurea ca atunci cand “prind”cate unul, sau chiar si daca l-am scapat, se mai aud vorbe, barfe prin zona. Oamenii totusi nu pot sa conceapa sexul ca pe un sex si atat, simplu, ca mine.
Nu stiu care ar fi intrebarea, credeti ca am o problema, ca o sa ma linistesc de la sine, sau asa e gena?
Aa, era sa uit, si ma gandesc tot timpul, imi trece cate o imagine prin cap, daca sunt la munca, orice fac, mi se pare un gest porno, sau forme , imagini pe care le vad, iar, la magazin, cumpar legume, ma buseste rasul, castraveti, morcovi, broccolli, ciuperci, dovlecei si vinete Cand suntem intr un grup, este o discutie oricare, si am cate o interventie, trebuie sa duc subiectul spre unul sexual, parca vorbeste gura fara mine, nu pot sa ma abtin, si toata lumea se oprrste si se intoarce la mine “ceee? “
  • Mihaiela Grimbovschi Avramescu
    Mihaiela Grimbovschi Avramescu Dependență de sex acționează ca orice alta dependență. Abuzul din trecut poate fi o cauza a comportamentului actual. Comportamente care nu va trece de la sine. Căutați un psiholog si începeți procesul terapeutic cat mai repede.
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, ma intreb ce rol joaca sexualitatea in economia dumneavoastra psihica per ansamblu, si daca pe dumneavostra va deranajeaza aceste aspecte in esenta lor, sau va deranjeaza reactiile celorlati la atitudinea dumneavoastra. In esenta libidoul variaza foarte mult de la persoana la persoana. Din ceea ce povestestiti dumneavoastra despre primele experiente erotice, imi pare ca ceea ce faceti este o rejucare a unui scenariu, o identificare cu agresorul: de data asta dumneavoastra sunteti cea care seduce, care are puterea, si prin acesta rejucare la nesfarsit a acestui scenariu sperati sa reechilibrati balanta. Imi pare ca erotismul este pus in slujba altui scop, este mai degraba un jocul de putere care va aduce satisfactie, nu actul sexual in sine. V-as recomanda o cura psihanalitica, pentru a va intelege mai bine dinamica interna si rolul pe care il joaca acesta manifestare in economia dumneavoastra psihica. Numai bine!
  • Violeta Mancas
    Violeta Mancas Buna,
    Delicata problema ta. La prima vedere as spune, si stiu ca poate suna ciudat, ca tot acest joc sexual cu ceilalti este ca un fel de “continuare” a excitatiei pe care ti-a provocat-o tatal tau, inca de cand erai mica. As vrea sa intelegi ca asta nu are legatura cu faptul ca tu vrei asta sau ca iti propui asta. Pur si simplu, asa reactioneaza corpul tau. Fiind suprastimulata de foarte mica, corpul tau cauta in continuare astfel de senzatii. Mai mult de atat, nu sexul este in centru atractiei, ci seductia. Ceea ce cauti este sa seduci tot timpul, fara sa-ti dai seama, neaparat, ca faci asta.
    Riscul, pe langa faptul ca poate fi dificil sa mentii o relatie cu un partener, este ca dand curs acestei nevoie de a seduce si de a face sex cu diversi, epuizeaza si corpul si psihicul, cu timpul. Parerea mea este sa nu te lasi purtata de instinctul sexual. Cu cat traiesti excitatie mai intensa, cu atat o sa ai nevoie de si mai mult.
    De la sine…nu trece. Trece doar daca alegi tu sa treaca, adica sa reintre intr-un firesc al lucrurilor.
    Ti-ar prinde bine sa vorbesti cu un yerapeut care sa practice o terapie dinamica si sa faci foarte mult sport.
    Numai bine!
    Violeta

Vă rog să mă ajutați să găsesc o persoană care să îl poată ajuta pe fratele meu de 23 de ani, care se află în depresie de foarte mult timp și din cauza căreia refuză să meargă la spital, să își rezolve niște probleme grave de sănătate, nu mănancă, nu doarme. El își dorește doar să moară, a avut multe tentative de suicid, fiind salvat mereu de iubita lui…

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online 
Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa gasesc o persoana care sa il poată ajuta in procesul de vindecare pe fratele meu de 23 de ani care se afla in depresie de foarte mult timp si din cauza careia refuza sa mearga la spital sa isi rezolve niste probleme grave de sanatate, nu mananca, nu doarme…
Suntem o familie cu posibilitati financiare foarte reduse, nu ne permitem sa chemam un psihoterapeut acasa, iar la spital sau cabinet nu il putem convinge sa mearga de mult timp, deoarece el isi doreste doar sa moara, avut multe tentative de suicid, fiind salvat mereu de iubita lui care il suna sau vine mereu cand o anunta mama ca el pe punctul de a incerca ceva. Este si iubita lui obosită din cauza situației, tot incearca sa se despartă de el si de fiecare data el are tentative de suicid. Fara ea, era mort de mult timp. Pe noi e supărat din cauza saraciei si nu ne asculta, nu il putem ajuta singuri.
Va rog, din suflet sa ma ajutati si daca stiti un psihoterapeut care sa faca 2-3 ședințe Pro bono sau vreo asociatie prin intermediul careia sa vina un psihoterapeut la noi acasa macar cat sa il convinga sa mearga la spital ca este bolnav(nimic contagios) si in pragul anorexiei pe langa problemele psihice pe care le are. Nu vrea să ia pastile, are Scrisoare medicala cu recomandarea sa mearga la un consult psihiatric dar refuza total…tocmai de aceea e nevoie de cineva care sa il faca sa inteleaga ca trebuie sa traiasca.
Locuiește in sectorul 1 Bucuresti cu părinții mei. Va rog mult, sa ma ajutati daca puteti, pentru ca vreau sa il salvez, e foarte tanar si odata cu el suferim foarte mult toti, mama mea care e distrusa si bolnava de inimă, iubita lui, eu si tata.
Este asigurat la Casmb asadar se pot deconta ședințele daca exista psihoterapeuti care colaborează cu Casmb. Va multumesc mult si va doresc multa sanatate!
  • Mercean Elena Roxana
    Mercean Elena Roxana Daca sunteti din bucuresti luati legatura cu Estuar Fundatia. Poate va pot ajuta
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu o internare de urgenta la Obregia este o buna varianta de interventie. Nu stiu daca este vorba doar despre depresie insa este IMPERATIV sa fie vazut pe viu de un psihiatru! Puteti suna la spital sa intrebati ce solutii ati putea aplica in aceasta situatie. Trebuie intervenit chiar si cu ajutorul autoritatilor! Curaj si succes!
  • Cristina Tacaciu
    Cristina Tacaciu Fundatia Estuar ofera servicii de consiliere psihologica si consult psihiatric gratuit. Nu stiu in ce masura va pot ajuta exact in cazul dvoastra, dar merita sa le dati un telefon
  • Adriana Elena Nițu
    Adriana Elena Nițu Chiar nimeni din toți psihologii de pe acest grup nu îl poate ajuta fără bani???
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu poate nu intelegeti gravitatea situatiei! Plus ca nu a pretins nimeni bani, au fost oferite si solutii gratuite. Asa cum este descrisa situatia TREBUIE vazut de cadre medicale! Psihoterapie la domiciliu NU exista… un consult poate, dar nu psihoterapie. Acest om trebuie sa se ocupe mai intai de partea medicala! Legea interzice interventia cadrelor medicale daca persoana refuza ajutor de specialitate, exceptie fiind situatiile in care acea persoana se pune pe sine sau pe cei din jur in pericol, caz in care este internata de urgenta si impotriva vointei, lucru care trebuie facut prin apel la 112.
    • Anne Ana
      Anne Ana Botezat-Antonescu Radu nu se intampla mereu asa. Uneori e prea târziu…. Omul cere un ajutor imediat și urgent.
  • Roxana Istrate
    Roxana Istrate Eu pot oferi consiliere pentru dezvoltare personala, pro bono. Poate are nevointa de reorientare, o idee.
  • Tina Petrareanu
    Tina Petrareanu După cum prezinți situația , eu ma întreb dacă ar accepta un psihoterapeut care sa vina acasă .
  • Nicoleta Culik
    Nicoleta Culik Daca voia intr,adevar sa,si ia viata, ar fi facut,o pana acum. Acele tentative sunt doar strigate de ajutor, pe care nu,l va accepta de la specialisti, mai degraba de la cineva cu care se simte in siguranta, ca prim pas…
  • Daniel Mois
    Daniel Mois Nici un psihoterapeut nu va putea face ECHIPA cu o persoana care REFUZA ajutorul. Psihoterapia e o aurocindecare sub ghidarea unui specialist. In cazul in care lipseste COOPERAREA, lipseste relatia terapeutica.
  • Margareta Toma - Psihoterapeut centrat pe persoana
    Margareta Toma – Psihoterapeut centrat pe persoana Legea spune ca putem anunta autoritățile atunci când o persoana pune viața in pericol a altei persoane sau chiar viața lui. Va pot spune pe scurt o situație in criza in care am intervenit telefonic la rugamintea sorei respectivului subiect in cauza. Acesta avea in mâna un cuțit și o sticla cu benzina și amenință familia ca se sinucide pt ca nu putea accepta despărțirea de iubita lui. Familia fiind disperata m a sunat și singura soluție a fost ca eu sa stau cu subiectul in telefon pentru a calma/opri un act de suicid , in timp ce sora acestuia a sunat la 112, așa cum hotărâsem împreuna pentru a l salva. In timp ce vorbeam in telefon cu persoana in cauza a ajuns un echipaj de poliție și ambulanta. Prin urmare acesta vazandui, brusc a conștientizat ce vrea sa faca și trăiește și in zilele de azi, urmând clar un proces terapeutic. Sper ca va este de folos acest exemplu și poate familia ia măsuri și decide in locul lui. Atunci când celălalt contează pt noi facem tot ce ne sta in putința pt a-l salva, cu riscul ca se va supăra. Mai târziu va multumi! Mult curaj, succes și încredere.
  • Psihologie la firul ierbii
    Psihologie la firul ierbii O solutie gratuita ar fi sa mearga la un medic psihiatru (cu trimitere de la medicul de familie) care sa-l trimita la un psiholog clinician – iar sedintele pot fi gratuite daca are contract cu CASMB. Multi dintre acestia fac si psihoterapie. In cazul dvs., acesta refuza, insa cred ca i se poate spune ceva de genul ”ne ajuti pe noi” sau mers din aproape in aproape (iesit din casa, mers la o plimbare etc. )
Loading
consiliere psihologica gratuita