Ca mama (sau tata), ne putem pierde adesea cumpatul chiar si daca avem un singur copil mic in grija – nici nu vreau sa imi imaginez prin ce treceti in conditiile dvs. (eu am 2 copii mici de 4 ani jumatate si 1 an jumatate). Binenteles ca nu este ok recurgem la violenta atat fizic cat si psihologic/emotional. Pare ca ati ajustat adecvat comportamentul si sunt sigur ca in timp lucrurile pot ramane pe directia buna daca aceasta se pastreaza si ma gandesc ca aveti totusi nevoie de mai mult ajutor atat din partea sotului cat si din partea bunicilor (daca se poate), sau chiar o bona/menajera, macar pt un timp. Sa apelati la un psihoterapeut nu poate sa fie decat benefic pt toata lumea. Succes!Am 25 de ani, sunt căsătorită cu un bărbat de vârsta mea și avem un băiețel foarte energic, care ne sustrage toata energia, psihic si fizic. Și aici intervine problema. Soțul îmi reproșează că nu mai sunt activă sexual, că ar vrea de mai multe ori, că nu vin cu fantezii noi, îmi spune că fac zgomot intenționat, ca să îl trezesc pe cel mic, se supără dacă adorm când adorm copilul. Eu mă simt epuizata și nu îmi arde…
Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Soțul meu se uită des la filme porno și ia pastile Maraton. Cand mi-am facut curaj să îi spun, a devenit recalcitrant, m-a acuzat că îl spionez și vreo 3 zile nu a mi-a mai vorbit. Stabilisem la începutul relației, să ne spunem tot, să avem încredere unul in celalalt. Această comunicare a cam dispărut.
Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Angajăm terapeut ABA (cu sau fără experiență), part-time – București, sector 6
Cautam student sau absolvent al Facultatii de Psihologie sau Psihopedagogie, cu sau fara experienta, pentru a lucra pe termen lung ca terapeut ABA cu o fetita de 4 ani jumatate, isteata, verbala, blanda, cu probleme pe partea de socializare si limbaj expresiv. Persoana compatibila trebuie sa fie vesela, energica, cu abilitati de invatare rapida si adaptare la situatii critice, dispusa sa lucreze in echipa cu un alt terapeut. De asemenea, punctualitatea, seriozitatea si dorinta permanenta de a invata sunt cerinte obligatorii.
Programul de lucru este part-time, incepand cu ora 8.00, in sectorul 6.
Asiguram coordonare cu analist comportamental Autism Voice, training-uri gratuite, conditii avantajoase de salarizare si bonusare.
Detalii la nr. de telefon 0740.077.319 sau prin e-mail la mihaella_ung@yahoo.com.
Fac 15 ani însă nu mă mai simt un copil. Simt că totul din jurul meu e total schimbat. M-am îndrăgostit și am făcut dragoste cu acel băiat, el având 16 ani. Mă simt josnic pentru că mi-am dezamăgit părinţi, dar cel mai tare mă macină ideea că m-am dezamăgit pe mine. Că mi-am distrus copilăria…
Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online
Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Am 14 ani iar în Martie fac 15 ani însă efectiv nu mă mai simt un copil. Simt că totul din jurul meu e total scrimbat. Am ales să mă mut într-o altă ţară pentru că am crezut că totul va fii bine dar nu e aşa. Îmi e greu…
În urmă cu 8 luni când am ajuns aici am cunoscut un băiat cu care am ieşit ca prieteni dar după o lună sau două sentimentele de prietenie s-au transformat în sentimente de iubire. El mi-a recunoscut că e îndrăgostit şi după un timp am făcut-o şi eu. Era şi este primul meu iubit. Nu am mai avut un iubit iar când am ajuns aici părinţi au zis că îmi dau libertatea de care am nevoie. I-am dezamăgit şi m-am dezamăgit şi pe mine. Nu pot da timpul înapoi şi să mă opresc din ceea am făcut atunci…
Am făcut dragoste cu acel băiat el avât 16 ani. Mă simt josnic pentru că mi-am dezamăgit părinţi dar cel mai tare e faptul că mā macină ideea că m-am dezamăgit pe mine. Că mi-am distrus copilăria…
Îl iubesc pe acel băiat ca pe ochişori din cap. Nu regret că m-am dăruit lui pentru că prima dată când am ajuns cu el până în punctul acela eu m-am oprit şi am plâns foarte mult iar el nu a reacţionat altfel decât să mă ia în braţele lui şi să îşi ceară scuze ,să spună că a greşit pentru că ma grăbit,să mă mângâi pe cap şi sā mă lase să plâng în braţele lui. Vroiam so fac cu el pentru că mereu îmi dătea protecţie şi mă simţeam însiguranţă dar efectiv nu am putut. A trecut o lună de atunci iar eu am făcut-o până la urmă cu el şi era atât de minunat faptul că avea grijă de mine ,că mă pupa pe frunte şi astfel…
De atunci îmi spune “mititico” ,mă pupă pe frunte şi altele…dar eu tot am remuşcări că am greşit faţă de părinţi şi că nu le-am zis. Ce să fac ? Vă rog ajutaţi-mă!
Pentru soacra mea copilul e pe primul plan. Mama s-a axat foarte mult pe tata, eu eram pe locul 2, seara, eu eram cea care mergea la ei să le spună noapte bună și să îi pupe, altfel ei nu veneau la mine. Ei plecau în weekenduri și eu ramâneam acasă, pentru că trebuia să fac curat… Mama nu m-a ajutat deloc cu copilul. Soacra mea, în schimb, face orice numai să mă ajute, dar, când vine vorba despre ea mă enervez foarte tare. Iau totul prea personal, îi găsesc nod în papură. Cred că toate astea sunt fustrări pentru că mama mea nu se implică deloc…
Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Camera pentru terapii alternative – Arad
Cameră perfectă pentru sesiuni unu-la-unu, masaj terapeutic, coaching, consultații de nutriție și alte terapii alternative.
Spațiul nostru privat, intim și confortabil este ideal dacă ești specialist în terapii manuale, energetice, terapii minte-corp, coach, psihoterapeut etc. Centrul nostru oferă un mediu relaxant și profesional în care ai oportunitatea să-ți desfășori activitatea într-un mod armonios, fără dificultăți.
Oferim un spațiu nou, amenajat, curat și bine întreținut.
Invităm specialiști care promovează creativitatea, vindecarea, creșterea personală, conștientizarea și modul de viață sănătos cu clienții și comunitatea, să închirieze spațiul nostru.
Cum închiriem?
- Spațiul se închiriază pentru toată ziua sau pentru jumătate de zi (6 ore);
- Preferăm să colaboram cu cei care doresc să închirieze camera în mod continuu (de ex: aceeași zi în fiecare săptămână);
- Se poate închiria și doar o singură zi, în mod ocazional, în funcție de disponibilitatea spațiului;
Important:
Oportunitatea pe care o oferim este pentru terapeuții care dețin o afacere proprie și caută un spațiu central, potrivit, în care să-și desfășoare activitatea, în baza unui contract de închiriere. Nu oferim oportunitate de angajare.
Detalii privind zona:
- La 8 minute de mers pe jos de Teatrul de Stat Arad;
- La 8 minute pe jos de stația de tramvai din zona Teatru;
- În clădire sunt activități de înfrumusețare – Effect Center Arad, Essence Of Beauty, Maura Studio, 7 Barbers;
- Magazine și restaurante în zonă;
- Locuri de parcare și parcare gratuită pe străzile din jur, în apropiere.
Dotările camerei:
- 18 mp (3.6m x 5.m) – amenajată;
- Lumină naturală și lumină artificială/ambientală plăcută;
- Masă de masaj/Tratament (reglabilă);
- 2 scaune confortabile;
- Birou;
- Internet;
- Aparat de aer condiționat.
Alte facilități – apă filtrată, ceai, pahare, șervețele, echipament de yoga și accesorii (dacă este nevoie – pături, perne, saltele, cărămizi de yoga);
Zonă de așteptare confortabilă (comună cu celelalte activități);
Toalete unisex (comune cu celelalte activități);
Marketing – promovare atât in cadrul spațiului (pliante, cărți de vizită) cât și pe pagina de facebook și pe site-ul www.sattva.ro;
Camera de terapii este conectată la o comunitate în continuă creștere, de persoane care sunt interesate să-și îmbunătățească viața pe toate nivelurile.
Dacă toate acestea rezonează cu tine, te invit să ne contactezi pentru alte detalii sau să stabilim o întâlnire. Persoana de contact – Antonela, tel.: 0721.901.933.
Am 23 de ani și am dureri cronice pelvine. Niciun medic nu găsește cauza. Mi s-au dat niște medicamente, dar doar calmeaza durerea.
Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online
Am o fetiță de 4 ani și gemeni de 5 luni. După nașterea gemenilor, nu mai am autoritate asupra ei, au apărut crizele că nu mai e în centrul atenției, face prostii pentru a atrage atenția, împrăștie pe mobilă săpunurile lichide, varsă apă pe mochetă, ca să își facă piscină, rupe cărțile. Am țipat la ea, i-am dat și câte o palmă la fund…
Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online
M, feminin, București, 34 ani
As vrea sa va cer lămuriri cu privire la comportamentul fetitei mele de 4 ani – A. Mai am 2 gemeni, de 5 luni. Ok.. Sarcina nu a fost asa ușoară din punct de vedere al deplasării (greutate, dureri) deci nu am putut petrece mult timp cu A pe afara, la plimbări, în parc. De toate astea s-a ocupat soțul. Apoi am născut. Acasă, primele 3 luni, haos. A mergea la gradi, după prima luna de când am venit cu bebelușii acasă. Însă am observat ca după atâta timp în care eu nu am prea stat cu ea, nici nu am mai avut o autoritate asupra ei. Bineînțeles, au apărut și crizele ca sunt bebelușii în casa, ea nu mai e centru atenției, dar am încercat pe cât posibil sa recuperez. Când dormeau bebelușii m-am jucat cu ea, am ieșit pe afara, i-am spus de sute de ori pe zi cât o iubesc, am implicat-o cât a vrut, fără sa o oblig. Își iubește frățiorii foarte mult. Recunosc, am avut momente de disperare, cum v-am zis. Am avut momente când am țipat la ea, când poate i-am și dat o palma la fund, pentru ca face lucruri pe care deși știe ca nu e bine sa le facă, tot le face. Nu au fost dese ieșirile astea, dar destul cât sa o traumatizez, zic eu. Pentru ca și acum face prostii pentru a atrage atenția și când ma duc la ea imediat se pune pe plâns și ma roagă sa nu tip la ea ca a făcut “distracție”. Distracție insemnand sa fure săpunurile lichide de la baie sa le împrăștie pe mobila, sa verse apa plata din bax pe mocheta ca să își facă piscina, sa ia pixuri și sa mazgaleasca dulapuri, pereți.. Citim destul de mult când putem iar ieri s-a gândit ca ar fi bine sa rupă cărțile. Fix pe alea preferate. Știu, și eu rad acum ca e joaca, însă știe ca nu e bine. Și le continua. Imediat cum îmi scăpa din ochi face câte o prostie. Eu înțeleg ca vrea atenție, însă chiar asa? Are nevoie de psiholog? Am eu nevoie? Nu știu cum sa mai gestionez. Nu am mai tipat la ea, nu i-am mai dat nici o palma la fund, după care oricum plângeam și o luam în brate și ii spuneam cât o iubesc și cât de rău îmi pare. Și plângeam amândouă. Se vor opri momentele astea? Cum sa gestionez?
-
Botezat-Antonescu Radu
Ca mama (sau tata), ne putem pierde adesea cumpatul chiar si daca avem un singur copil mic in grija – nici nu vreau sa imi imaginez prin ce treceti in conditiile dvs. (eu am 2 copii mici de 4 ani jumatate si 1 an jumatate). Binenteles ca nu este ok recurgem la violenta atat fizic cat si psihologic/emotional. Pare ca ati ajustat adecvat comportamentul si sunt sigur ca in timp lucrurile pot ramane pe directia buna daca aceasta se pastreaza si ma gandesc ca aveti totusi nevoie de mai mult ajutor atat din partea sotului cat si din partea bunicilor (daca se poate), sau chiar o bona/menajera, macar pt un timp. Sa apelati la un psihoterapeut nu poate sa fie decat benefic pt toata lumea. Succes!
-
Mihaela Zaharia Iti recomand cartea Rivalitatea intre frati, Adele Faber, Elaine Mazlish, precum si celelalte doua carti despre comunicarea cu copiii ale acelorasi autoare (ca si continut seama mult intre ele si sunt foarte practice) . Iar daca fetita ta are atata imaginatie pt “distractiile” ei, poate e o idee sa le soliciti in mod deliberat si sa i le apreciezi la nivel de imaginatie. Sa o intrebi ce idei are legate de o situatie anume, ce solutii vede la o problema, cum altfel s-ar putea continua/termina o poveste, un film, ce scenarii de piese de teatru ar putea compune, inventati jocul “Cum ar fi daca …?” adica sa simta sa ii sunt recunoscute inteligenta si imaginatia, inainte ca ea sa ajunga sa isi concretizeze ideile in practica pentru a fi “vazute”. Rivalitatea dintre frati
Am 32 de ani. Prima palmă de la soțul meu a fost când copilul nostru avea 4 luni. Au urmat jigniri, picioare… Sunt plină de vânătăi, m-a lovit atât de tare… sunt distrusă fizic și psihic. În prima fază am crezut că eu sunt de vină, pentru că îl provoc. Mereu îmi spuneam ca plec la următoarea palmă…
Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online
L-am cunoscut pe soțul meu acum 4 ani. El după un divorț, eu in aceiași situație ca a lui… am decis sa ne căsătorim și sa avem copii.
Prima palma a fost când copilul avea 4 luni. Au urmat jignirii, palme, picioare … toate treptat. In prima faza am crezut ca eu sunt de vina pentru ca îl provoc.
Mereu îmi spuneam ca plec cu următoarea palma…
Copilul a asistat la multe din aceste bătăi.
Problema mea este ca am pierdut un proces civil, nu pot sa ma angajez pentru ca executorul îmi ia o treime din salariu pana acopăr toată suma restanta ( o suma enorma). Soțul câștiga extrem de bine și pana acum am trăit financiar liniștita. Copilul nu a dus lipsa de nimic.
Casa am unde sa stau (pe numele bunicii), dar tot sunt îngrijorată cum sa ii ofer copilului strictul necesar in lipsa tatălui.
Plâng pentru ca sunt o femeie intelectuala, am studii superioare, un MBA, dar viața personală este un dezastru. Vreau sa divortez pentru ca copilul meu sa aibe o viața frumoasa și echilibrata. Dar nu știu cum ma voi descurca financiar. Va rog, ce ma sfătuiți? Sa rămân in relație de dragul copilului sau sa divortez și sa îmi văd de viața mea și a copilului? Sunt plină de vânătăi, m-a lovit atât de tare… sunt distrusă fizic și psihic. Mi-am luat copilul și am plecat din casa când el a adormit. Nu știu ce sa fac, va rog orice sfat e bine venit. Credeți ca in timp aceste bătăi vor fi asupra celui mic?
Ca idee, el a crescut fără tata. A divorțat din cauza ca soția îl insela.
El se crede perfect, ca nu greșește și are o părere extrem de buna despre el.
Când ne împăcăm îmi spunea ca el este bărbatul in familie și ca trebuie sa îl respect.
Imediat cum ajunge acasă de la serviciu, partenerul meu se afundă în vizionarea serialelor, până spre dimineață. Mi se pare o problemă când uitatul la tv este dus la extrem, neglijând timpul pentru relație. Mai ales că la tv ronțăie permanent și se plânge că s-a îngrășat Îl văd foarte deconectat de la propria viață și emoții, mâncând compulsiv la tv. El consideră că-l stresez, dar nu fac decât să încerc să evit să se năruie totul.
Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online
Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
28, F, functionar public
Buna ziua,
Intampin o perioada dificila in relatia de 3 ani pe care o am cu logodnicul meu. El provine dintr-o familie in care parintii sunt divortati, pe tatal neinteresandu-l de el, doar de complezenta), eu dintr-o familie in care tatal nu a fost foarte implicat emotional (sau mai exact, nestiind cum sa procedeze sa fie).
Acum 2 luni ne-am mutat impreuna. Stiu ca este o perioada in care pot aparea multe discutii, certuri, pentru ca incepi sa-l cunosti cu adevarat pe cel de langa tine.
Problema este ca partenerul, imediat cum ajunge acasa de la serviciu, se afunda in vizionarea serialelor, pana spre dimineata cand ii atrag atentia ca isi neglijeaza odihna de care are nevoie pt a doua zi.
Inainte sa ne mutam am avut o relatie buna in care ieseam des, iar acum el nu mai vine cu astfel de initiative pe motiv ca ii place sa fie comod si ca se relaxeaza la tv.
Daca ii spun sa diversificam activitatile facute impreuna, nu spune nu, insa asteapta doar din partea mea initiativa, el fiind pasiv. Am incercat sa facem un program, dar ma frustreaza sa vin doar eu cu initiative si simt ca ajungem in acelasi punct din care am plecat, pentru ca nu rezista mai mult de o ora si ceva si incepe sa se agite, el confirmandu-mi ca nu-i place ea iasa f mult, ci prefera sa stea la tv).
In primele 2-3 saptamani de cand ne-am mutat mi-a reprosat ca am ajuns sa fiu dependenta de el, ca nu mai ies cum faceam inainte, eu explicandu-i ca vreau sa petrec mai mult timp cu el, mai ales ca era perioada sarbatotilor de iarna si tocmai din bucuria ca acum stam impreuna. M-am reapucat de sala ca sa vad daca de fapt eu sunt problema, dar nu am simtit ca la mine e problema, eu avand in continuare relatii bune cu prietenii mei, iesind, chiar si dupa ce l-am cunoscut pe el. Eu nu o vad o dependenta. Sunt de acord si cu timpul petrecut separat, insa mi se pare o problema cand uitatul la tv este dus la extrem, neglijand timpul pentru relatie. Mai ales ca rontaie permanent la tv si se plange ca s-a ingrasat (dar nu face nimic in sensul asta).
Cand venim de la birou, stam la povesti, facem curatenie, cumparaturi impreuna, insa avem des certuri pe seama statului la tv. Consider ca are o dependenta, pentru ca daca ajungi sa neglijezi somnul, sanatatea, pentru tv, mi se pare o problema. Ma gandesc ca fuge de problemele pe care le are (perioada stresanta la munca, frustrari interioare sau unele ganduri despre care refuza sa vorbeasca) automat uitand de ganduri cand urmareste serialele,el spune ca se relaxeaza si cand ii spun ca neglijeaza in felul asta relatia, el spune ca nu il inteleg.
Acesta este singurul motiv serios de cearta, care se lasa cu nervi din partea amandurora si tensiune.
De curand am adus in discutie faptul ca simt ca s-a indepartat, ca e indiferent fata de timpul de calitate pe care mi-l doresc pentru relatie. Nu mi-a recunoscut initial, ulterior, la o alta discutie (la insistentele mele, intrerupandu-l de la serial, pentru ca am simtit ca exagereaza din nou), mi-a spus ca el nu mai vede un viitor impreuna si ca, din cauza certurilor, vrea sa ne despartim si ca simte lucrul asta de cand ne-am mutat, dar nu mi-a spus asta ca sa nu ma raneasca, si ca vrea sa stea in “bula lui” unde se relaxeaza. Sunt dezamagita de acest lucru, este o lipsa de asumare, as fi preferat sa vina sa vorbeasca cand au aparut gandurile. El a motivat ca a vrut sa vada daca trece problema de la sine, nevrand sa ma raneasca.
Eu am experienta unor relatii lungi in trecut, din care am invatat sa identific mai usor problemele si mai ales, ce repercursiuni au lucrurile de genul. Partenerul meu a avut relatii scurte si nu stiu cum sa procedez in situatia de fata.
I-am spus ca sunt deschisa sa facem terapie de cuplu (despre care avea o parere buna candva, acum i se pare ciudat sa auda asta) si ca nu consider ca avem motive reale de despartire, mai ales ca ne-am mutat dupa lungi sacrificii.
Sunt dezorientata, as vrea sa reusesc sa-l fac sa constientizeze pentru ca imi doresc sa continuam relatia. Il vad foarte deconectat de la propria viata si emotii, mancatul compulsiv la tv. Sa nu simti sa iesi la aer, sa faci un sport, sa faci altceva, ci doar sa stai la tv? Ma afecteaza. Pe de alta parte, partenerul considera ca-l stresez, dar nu fac decat sa incerc sa evit sa se naruie totul.
Ce ma sfatutiti sa fac?








