Login

Întreabă psihologul online

Susținem

vegani romania

Implant dentar pret

Am 54 ani si singura persoana care ma iubeste sincer e fiul meu de 20 ani. Mama o iubeste doar pe sora mea. Pentru sotul meu sunt mai importanti prietenii lui. Visez sa plec la Bucuresti unde e student baiatul si sa fiu doar cu el. Sa incep o viata noua, sa ma pot bucura de anii viitori, sa traiesc asa cum imi place.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
varsta : 54 ani
sex : feminin
ocupatie : arhitect
familie : sot,copil,mama,sora,nepoata – situatie tensionata , plina de reprosuri . Singura persoana care ma iubeste sincer e fiul meu de 20 ani
descrierea problemei : am stat in orasul natal langa familie doar de dragul baiatului meu . Mama o iubeste doar pe sora mea si pe mine ma jigneste ori de cate ori ne intalnim . Sora mea are tot un comportament umilitor fata de mine . Pentru sotul meu sunt mai importanti prietenii lui decat persoana mea . Lucrez , sunt apreciata la locul de munca . Ma simt bine doar la servici si in compania baiatului meu .
Visez sa plec la Bucuresti unde e student baiatul si sa fiu doar cu el . Sa incep o viata noua , sa ma pot bucura de anii viitori , sa traiesc asa cum imi place .
Credeti ca pot sterge trecutul ?
  • Bety Anghel
    Bety Anghel Bunâ ziua !
    Expunerea situației dv. este prea vagã și natura problemelor complexã !
    De aceea, ar fi bine sã discutați mai detaliat cu un psiholog ptr. a determina cauzele care stau la baza nemulțumirilor dv și ce trebuie fãcut pentru a le schimba.
    Numai bine !
  • Soare Fericire
    Soare Fericire Parerea mea este ca un raspuns responsabil, l-ati putea gasi dvs cu ajutor profesional in sedinte de psihoterapie. Ca un punct de vedere va pot spune ca o alegere pe care sa o faceti in a schimba total viata dvs , ar fi corect sa o faceti fara a gasi un motiv legat de copilul dvs. A merge in Bucuresti doar pt ca fiul este acolo, fara sa va dati seama, puneti o presiune asupra fiului, astfel ca, in momentul in care el va avea o iubita sau alte activitati ce nu va includ in viata sa de student si adolescent, sa va simtiti din nou data la o parte sau sa il faceti sa se simta obligat/dator indirect sa va acorde mai mult timp dvs decat propriilor sale dorinte specifice varstei. Va las sa ascultati un video care va va ajuta sa va intelegi mai bine dvs cu dvs si alegerile dvs https://youtu.be/MK-mfJ-h00c , si inca un video despre adolescenta https://youtu.be/nnl5H0HhHTI. Succes si curaj in tot ceea ce va propuneti!
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, inteleg ca va simtiti singura si neiubita si va este foarte dificil. Desigur, iubirea dintre mame si copii este ceva foarte special, incomparabila cu nimic. Cu toate acestea, iubirea de parinte presupune si sa fim capabil sa lasa copii sa zboare, sa se gaseasca pe sine si sa isi croiasca drumul in viata. Nu veti incepe o viata noua, ci intrati intr-o alta etapa din viata dumneavoastra, aceea in care copilul este suficinet de mare incat sa se descurce singur, iar dumneavoastra va puteti pune din nou in centrul preocuparilor, a va gasi noi pasiuni, prieteni noi, a da un nou sens relatiilor existente. Este nederept sa puneti in sarcina fiului dumneavostra sa umple un gol pe care il aveti. Subscriu recomandarii colegilor mei, de a intra intr-un proces psihoterapuetic. Numai bine!
  • Denisa Chivaran
    Denisa Chivaran Am experimentat și eu parțial lucruri pe care dumneavoastră le traiti . M a ajutat terapia sa descopăr partea mea de contribuție la situațiile atât de neplăcute ! Oamenii au un motiv care ține sau nu de noi , pentru atitudinea pe care o adoptă fata de noi. Partea noastră, responsabilitatea noastră este să aflăm dacă motivul comportamentului celorlalți se afla in noi sau nu. Atât.De trecut nu putem scăpa decât intelegandu l . Aceeptandu l. Nu l mai putem schimba acum. Ce putem face acum este sa nu pierdem prezentul și viitorul trăind în trecut ! Sunt sigură că veți reuși să vă vindecați! Eu mă simt acum ca un fulg, că am inteles mecanismele și am inteles cum eu provocam reacții în ceilalți. Ceea ce trebuie să știți de la inceput este că va trebuie mult curaj pentru a începe un demers terapeutic. Este ca uitatul in oglindă… Trebuie sa avem curajul de a ne uita la ceea ce nu ne place pentru a putea schimba!

Exista o persoana care m-a umilit, amenintat, acuzat. Este o persoana cu o influenta destul de mare. Acum, dupa aproximativ un an, cand o vad, tremur, respir foarte repede, incep sa vad negricios si ma cuprinde o senzatie ciudata.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Exista o persoana care m-a umilit (in si impreuna cu un grup de persoane); amenintat; acuzat. Este o persoana cu o influenta destul de mare in acele cercuri. La vremea de atunci nu am reactionat. Orbii raman oribi…. indiferent de cate li se arata.
Problema e ca; si acum; dupa aproximativ un an, cand o vad tremur; dar tremur din tot corpul (tremura si sufletul in mine; ma scuzati); respir foarte repede; incep sa vad negricios; si ma cuprinde o semzatie ciudata. Nu reusesc sa identific ce simt.
Cum as putea rezolva toate astea? Cum mi-as putea reveni? Mentionez ca nu mai sunt nici copil; nici adolescent…..
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu frica este frica, abuzul este abuz. Ce ati descris este vizibil o experienta traumatizanta. Vestea buna este ca, din cate inteleg, nu mai sunteti in acele cercuri… ci doar va vedeti fostul agresor ocazional. Incercati o psihoterapie in care sa explorati aceasta trauma. Curaj, se poate!
  • La Psiholog
    La Psiholog Din ultima fraza, inteleg ca sunteti o persoana de sex masculin. Pentru forma de abuz suferita (bulling) genul are importanță deoarece îmi imaginez ca sunteti un barbat in formare care isi doreste sa fie stapan pe situatie. De cele mai multe ori, “infruntarea” agresorului (ex: ii sustineti privirea fara sa coborati ochii in pamant) poate face minuni. Exercitiile de respiratie ajuta pentru a putea sta in preajma agresorului. Constientizati tempoul respiratiei numarand in gand si nu uitati sa trageti aer in piept. Si un truc simplu care pt multi functioneaza este sa va imaginati persoana intr-o situatie penibila lasand mintea sa zboare libera. Nu va dau eu exemple pt ca exista riscul ca imaginatia mea sa fie mai bogata decat a dvs. :) Daca va revin in minte momentele in care erati umilit, pur si simplu anulati-le printr-o fraza care va ofera dvs confort. Aplicand aceste tehnici ca si cum v-ati antrena singur, ar trebui sa dobanditi o stapanire de sine mai mare. Insa, daca observati ca starile persista, atunci ar trebui sa luati in calcul inceperea unui proces terapeutic alaturi de un specialist. Numai bine!
    • Dk Dk
      Dk Dk Pers de sex feminin (ca varsta; adulta). Nu reactionez la conflicte de genul. Oamenii cred ca nu inteleg ce se intampla. Ba da. Insa, nu inteleg de unde placerea de a umili ( mi se intampla foarte frecvent sa fiu tinta) si in acelasi timp, de unde, neputinta mea de a reactiona in cazurile in care cu adevarat este necesar.
    • La Psiholog
      La Psiholog Dk Dk Sensibilitatea sexului feminin este un aspect de luat in considerare. Daca sunteti o persoana nonbeligeranta, lipsa de reactie s-ar putea explica. Sunt persoane care gasesc placere in a provoca si a ataca pe ceilalti de aceea vorbim de abuzator si abuzat. Insa cel abuzat va trebui la un moment dat sa ia atitudine deoarece in lipsa ei, abuzatorul va dobandi si mai multa putere. Ce nu am inteles foarte clar este daca vi se intampla des sa fiti țintă in diferite relatii sau intr-o relatie anume, deoarece raspunsul initial era oferit pentru a face fata unui singur agresor (ex: seful, colegul de serviciu, etc).
    • Dk Dk
      Dk Dk In diferite situatii. Persoanele sunt diferite; nu aceleasi. Sunt perceputa ca si un copil; fapt care; cred ca are o oarecare influenta. Nu pot reactiona. Nu am invatat sa fac asta. Foarte rar mi se intampla sa reactionez..
    • La Psiholog
      La Psiholog Dk Dk Am înțeles. Intr-un cadru securizant, cu siguranță, veți reuși să explorați cauzele lipsei de reacție, daca asta vă doriți. Cu bine!
    • Dk Dk
      Dk Dk Va multumesc pentru raspunsuri!
  • Carmen Sorici
    Carmen Sorici Înţeleg că aveţi o furie reprimată, pe care nu aţi putut să o manifestaţi când s-a produs incidentul, retrăiţi cumva aceea furie de genul ,,am văzut negru în faţa ochilor” Un proces terapeutic v-ar ajuta mult în descărcarea acestei emoţii, de asemeni pe lângă terapie puteţi practica un sport mai dur care să descarce tensiunile de la nivelul corporal ca de exemplu boxul( care este şi un sport foarte bun pentru coordonare mentală şi corporală), arte marţiale de orice fel.
  • Marian Georgescu
    Marian Georgescu Ai rana umilintei, rusinii si de cate ori intalnesti asemenea experiente retraiesti acele stari. E nevoie sa mergi in psihoterapie si sa procesezi acele experiente. In cabinet folosesc tehnici de E.M.D.R. si lucru pe copil interior cu rezultate remarcabile. De asemenea folosesc transa himnotica si alte metode precum meditatia. Fa-ti o programare pe mariangeorgescu.ro pentru o sedinta pro-bono si poti intra si pe armonie cu intregul pagina de facebuc sa vezi cum lucrez si poti vedea ce spun oamenii din tara si strainatate care au lucrat cu mine.

Am 15 ani. Acum 2 ani cred ca am intrat intr-un fel de depresie. Am încercat sa ma sinucid de 4 sau 5 ori. Vreau doar sa se termine si sa nu mai fiu o dezamagire pentru nimeni. Poate bunica avea dreptate cand i-a spus mamei sa ma dea spre adoptie. Nu stiu cum sa caracterizez ce simt, dar e ca si cum un val de tristete absoluta pune stapanire pe mine.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Hey…Ma numesc Paula si am 15 ani….Nu stiu daca aici e locul cel mai bun in care sa pun intrebari legate de ce ma deranjează. Acum cam 2 ani cred ca am intrat într-un fel de depresie.Nu stiu daca e cuvantul potrivit pentru a descrie prin ce am trecut dar altfel nu pot sa il caracterezez.Am încercat sa ma sinucid de cam 4 sau 5 ori.De 3 ori prin spanzurare ,odată am vrut sa ma injunghii de fapt de mai multe ori si o data cand chiar am vrut sa termin cu viața am luat cam 30 de pastile diferite unele dupa altele si leam înghițit cu votka dar am vomitat.Dupa un timp am crezut ca e mai bine…Am ajuns la liceu mi-am facut prieteni si ma inteleg foarte bine cu ei dar ceva a inceput sa reapară.Mam gandit din nou sa ma sinucid .Vreau doar sa se termine si sa nu mai fiu o dezamagire pentru nimeni…Poate bunica avea dreptate cand ia spus mamei sa ma dea spre adopție….. Repet nu știu cum sa caracterizez ce simt dar e ca si cum un val de tristete absolută pune stapanire pe mine.Simt un nod in stomac chiar daca suna ciudat 2 degete in apropierea urechii ca un fel de presiune.Ce apare si in frunte.Dar nu sunt tot timpul așa. Câteodată fac lucruri si spun lucruri dintr-o data fara sa imi dau seama .Si nu inteleg de ce e toata lumea suparata pe mine.Dar schimbarile comportamentale au inceput sa fie mai pronuntate de cam 3 4 luni.Nu sunt tot timpul.Doar cateva zile pe luna.Si nu e regulat,apare dintr-o data.E ca si cum sunt bine si fericita de dimineață dar pe la pranz se varsa pe mine o cascada de tristețe. Repet nu in fiecare zi.Si recunosc nici situatia de acasa nu e pe rose.Tata se cearta încontinuu cu mama si azi chiar a amenintat-o iar sora mea….Nu cred ca ma place prea mult .Mereu imi spune ca sunt proasta si enervantă. Mereu.Nici eu nu sunt foarte deșteaptă recunosc ca nici nu am notele ei dar nu cred ca ea sau parintii mei realizeaza cat ma doare cand imi spun asa…Asta e…Stiu ca suna cliseic fata de 15 spune ca are depresie doar
pentru atentie si lucruri de genul dar eu asta simt.Stiu ca nu are sens si nici logica iar felul in care am scris nu ajuta pe nimeni si imi cer scuze pentru asta dar asta e ceea ce simt.
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu nu imi pot imagina prin ce treci insa ma gandesc ca toate manifestarile descrise de tine ar putea fi o forma de respingere a experientelor traumatizante din familie, a agresivitatii la care esti expusa de atata timp, fie ea verbala sau fizica. Unii dintre noi reactionam si cum ai descris tu (sau asemanator). Eixista o solutie pt orice! Cere ajutor de la alti membrii ai familiei care te-ar putea ajuta sau chiar de la autoritati… ce ti se intampla nu este normal si poti reactiona. Curaj, se poate! http://www.telefonulcopilului.ro/drepturile-tale?id=20
  • Bety Anghel
    Bety Anghel Bunã ziua !
    Este posibil ca depresia de care vorbiți sã fie efectul un dezechilibru hormonal( în favoarea estrogenului) și simptomele descrise sã fie mai frecvente în faza estrogenicã a ciclului lunar. Ar fi foarte bine sã consultați un endocrinolog.
    Apoi, v- aș recomanda sã vã programați la un psiholog ptr. evaluare complexã și psihoterapie.
    Sãnãtate și numai bine !
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Mă întreb cum au reacționat părinții tăi la tentativele tale de suicid? Dar sora ta? Dar ceilalți membrii ai familiei? Știe cineva dintre ei cum te simți și stările cu care te confrunți? Este vreun adult cu care ai putea sa discuți despre asta? Și eu cred ca ai nevoie de ajutorul și sprijinul unui specialist, însă primul pas este să spui cuiva cu ce te confrunți, cum ne-ai spus acum nouă.
  • Carmen Sorici
    Carmen Sorici Este de înţeles ca la acestă vârstă să-ţi doreşti aprecierea şi înţelegerea familie, mai ales că începi să nu mai fi un copil care crede orice, că vrei o imagine a ta, un loc în lume, însă nu toată lumea are o familie care înţelege şi este capabilă să facă aceste lucruri, unele familii sunt atât de prinse în problemele vieţii lor încât pur şi simlu nu văd ce este în jur şi doar pentru că ei nu pot să-şi facă ,,treaba” nu este necesar să te consideri tu vinovată şi să suferi. Este posibil să ai o anumită sensibilitate diferită de a familiei, specială pe care ei nu o înţeleg dar asta este problema lor. Poate ştii basmul răţuşca cea urâtă care nici ea nu se simţea bine în familia ei, dar într-o zi şi-a deschis aripile. Majoritatea oamenilor au stări de tristeţe, dar cât lăsăm să ne copleşească depinde de noi, de ce spunem noi creierului să creadă. Este important să crezi în tine, în sensibilitatea ta, în capacitatea de a fi o persoană bună, plină de compasiune, în capacitatea ta de a fi fericită, indiferent de ce este în jur, familie, uneori prieteni. Din familie învăţăm multe lucruri, ne sunt profesori de viaţă, dar învăţăm cu propria nostră inimă, ce să facem la fel şi ce să nu facem la fel. Nu lua personal tot, mai toţi oamenii sunt prinşi doar în scenariul lor personal de viaţă, nu pot înţelege ce simt cei din jur, unii învaţă, alţii nu. Poate că tu eşti specială şi vei învăţa că oamenii fac ceea ce fac din motivele lor personale nu pentru că cei din jur ar avea vreo vină, nu lua totul personal pentru că aşa vei fi ca toţi, să crezi că totul are legătura cu tine, nu, are legătură cu ei şi cu ce simt ei despre ei. Cu cât vei învăţa să-ţi găseşti singură punctele bune şi să crezi în ele cu atît vei fi mai puternică şi mai mai mult mai apreciată, pentru că aprecierea vine când tu te apreciezi. Când te simţi copleşită scrie, scrie tot ce simţi, închipuie-ţi că prin ceea ce scrii le spui tuturor ce simţi, aşa cum ţi-ar fi greu să le-o spui, aşa cum ei ar putea să te înţeleagă, lasă toată tristeţea pe hîrtie. Ceea ce simţi este important, aşa cum ai scris şi acestă postare, ai fost auzită, nişte oameni s-au gândit la tine şi la problemele tale, deci nu eşti niciodată singură şi foarte important te ai pe tine. La acestă vârstă eşti precum o floricică care vrea să iasă din pământ şi nu este uşor să dai bolovanii de pământ la o parte, dar merită lupta, cred că ştii asta foarte bine, Cine în afară de tine poate da bolovanii la o parte? Tu vei fi cea care va reuşi, sunt destui care au refuzat să crească, dar nu tu, tu şti să lupţi dar că nu ai aflat asta încă. Curaj şi succes!

Cabinete de psihologie, pentru închiriat – București (zona Izvor-Cișmigiu)

Centru pentru terapie și servicii psihologice complete, R A A M Centrum, închiriază spații adecvate prestării următoarelor servicii:

  • psihoterapie (adulți-individual/cuplu, adolescenți, copii);
  • evaluare și consiliere psihologică;
  • coaching;
  • grupuri terapie și dezvoltare personală;
  • workshopuri;
  • homeopatie;
  • terapii energetice/terapii manuale/masaj;
  • întâlniri diverse.

Centrul oferă 3 cabinete și este situat într-o zonă centrală, aproape de stația de metrou Izvor. Este o zonă liniștită, la 100 m de parcul Cișmigiu.

Servicii:

  • curățenia/menajul simplu al cabinetelor (există persoană care se ocupă de asta, inclusiv costurile de detergenți și alte produse de dezinfectat/curățat);
  • wi-fi 1000 mbps (conexiune puternică pentru teleconferințe și intervenții live);
  • asistență rapidă pentru ajutor, facilitare servicii sau orice alte nevoi profesionale de către o persoană instruită aflată în permanență în centru la dispoziția dumneavoastră;
  • energie electrică și energie termică;
  • promovare, integrare pe site la categoria ECHIPĂ – cu mențiunea specificată de dumneavoastră, de comun acord.

Dotări:

  • wifi;
  • dozator apă rece/fierbinte;
  • aparat de cafea/ceai;
  • spații de așteptare;
  • ecran TV cu imagini video și muzică ambientală în salonul lounge;
  • cărți de specialitate;
  • papetărie (coli pentru scris A4, clipboard-uri, pixuri, creioane colorate, marker-e, plastilină) în fiecare cabinet;
  • suport fixare telefon pentru teleconferință în fiecare cabinet;
  • 1 flipchart;
  • scaune de conferință cu măsuță rabatabilă;
  • 1 pat terapii manuale/masaj/terapii energetice;
  • lampă uv și imunocube pentru purificare aer/dezinfectare;
  • uși securizate fonic;
  • toaletă.

Consumabile la discreție:

  • apă;
  • ceai;
  • cafea;
  • zahăr;
  • lapte;
  • șervețele;
  • pahare și lingurițe de unică folosință;
  • parfumante cameră;
  • soluții de curățenie/dezinfectare.

Dotările centrului, serviciile oferite si consumabilele aflate la dispoziția tuturor clienților, atât în cabinete cât și în salonul lounge sunt incluse în preț.

Cabinet 1

-35 RON/oră
INDIVIDUAL indiferent de zi
-50 RON/oră
CUPLU indiferent de zi
-75 RON/oră
GRUPURI (max 10) indiferent de zi

Cabinet 2

-30 RON/oră
INDIVIDUAL de luni până vineri
-35 RON/oră
INDIVIDUAL sâmbăta și duminica
-50 RON/oră
CUPLU indiferent de zi

Cabinet 3

-30 RON/oră
INDIVIDUAL de luni până vineri
-35 RON/oră
INDIVIDUAL sâmbăta și duminica

Se pot oferi discounturi și se pot renegocia prețurile, în funcție de volumul de ore solicitate pentru închiriere.

De asemenea, modalitățile de plată și contractare sunt flexibile, în măsura în care părțile implicate ajung la un consens.

Imagini: raamcentrum.eu/spatii-de-inchiriat/

Contact:

0742 620 062 / 0724 010 733

Dacă nu răspundem, mesaj pe whatsapp!

Mama mea are datorii foarte mari. Nu stim motivul pentru care le face, nici unde se duc banii, bani cu care puteam cumpara o casa. Daca o intrebam ce a facut cu banii, zice ca nu stie. Daca gasesc un terapeut prin hipnoza oare putem afla ce se intampla?

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
33 feminin
Buna, mama mea are o problema, are datorii foarte mari, de care am aflat si pe care ni le-am asumat sa o ajutam, problema este ca nu stim de toata valoarea, ea continua sa faca datorii nu stim nici motivul pentru care le face nici unde se duc banii, mentionez ca cu banii de care stim puteam cumpara o casa, nu am vazut nici un motiv, nici un ban adus in casa. Daca o intrebam ce a facut cu banii zice ca nu stie. Nu stiu ce sa mai fac, daca o confrunt zice ca nu face ,ca exagerez eu, trebuie oprita cumva dar nu stiu cum, va rog sa ma ajutati!
Daca gasesc un terapeut prin hipnoza oare putem afla ce se intampla? Nu stiu daca e o boala sau chiar are probleme, va rog sa ma ajutati cu un sfat ce pot face sa o ajut
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu nu cred ca prin hipnoza veti afla ce a facut. mama dvs, mai ales daca se opune. Pare ca este nevoie sa aflati de unde intra bani, cati sunt si unde se duc… asta presupune sa detineti controlul. Nu avem de unde sa stim ce se intampla sau ce s-a intamplat, ar fi ca dvs sa investigati dar mai intai luati controlul fluxului.
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, hipnoza nu este o procedura magica prin care cineva sa poate intra in mintea mamei dumneavoastra impotriva vointei sale si sa afle ce face cu banii. Ca sa aflati ar trebui sa faceti o “ancheta” vorbind cu cunostintele si persoanele cu care ea contact, sa vedeti ce are in casa, cu cine vorbeste la telefon. Banuiala mea este ca nu va spune din vinovatie sau rusine. Cred ca un consult psihiatric v-ar putea ajuta sa primeasca tratament corespunzator. Deseori persoanele in crize maniacale fac cheltuieli nesabuite. Si jocurile de noroc sunt un mod in care se pot pierde sume mari fara urma in scurt timp. Poate o santajeaza cineva… Abordati situatia cu fermitate si tact. Daca refuza orice fel de ajutor de specialitate va-as sugera sa apelati dumneavoastra la o consiliere. Nu puteti sa acoperiti aceste datorii la nesfarsit, si nici nu este indicat. Nu spuenti la cine are aceste datorii, insa nu cred ca ar trebui sa va grabiti sa le achitati. Ca adult ar trebui sa isi asume consecintele propriilor actiuni. Numai bine!

Sunt cu o fata de aproximativ 5 ani, iar parintii nu o plac deloc, au fost vorbe urate si fara rost din partea lor, idei deplasate si total invers fata de ceea ce cred eu. Ma gandesc sa ma despart de ea doar ca să nu traiască viata langa mine si sa suporte toate prostiile din partea alor mei, imi doresc sa fie mai fericita. Eu care eram total impotriva suicidului si radeam de asa ceva, am ajuns sa imi doresc sa inchid ochii si sa nu ma mai trezesc a doua zi.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Salutare. Ma numesc Marius, am 28 de ani. Nu știu ce sa mai fac, cred ca am o mare problema care mă face să plec în lume și sa stau singur și sa renunț la absolut orice. Nu sunt în stare sa iau decizii deloc. Sunt cu o fata de aproximativ 5 ani , iar parintii nu o plac deloc , au fost vorbe urate și fara rost din partea lor , idei deplasate si total invers de ceea ce gândesc eu, care ma fac sa ma gândesc ca eu m-am născut cu o obligație fata de ei la orice. Stiu , imi stiu rolul de băiat într-o familie dar când mi se reproșează unele lucruri ma fac sa ma simt ca sunt obligat sa fac asta. Oare sunt eu nebun și nu gandesc ce trebuie ? Îmi doresc sa am o familie , când spun ca vreau sa ma mut cu chirie cu fata respectiva încep discuțiile, cum sa ma mut eu cu chirie , ca trebuie sa stau pana la căsătorie cu ei. Iubita mea nici sa nu audă sa mearga pe la ei. O înțeleg, dar nu știu dacă e chiar corect așa. Ma gândesc sa ma despart de ea doar pentru faptul acesta , ca să nu trăiască viata lângă mine și sa suporte toate prostiile din partea alor mei, imi doresc sa fie mai fericită. Orice pas mi-a fost comentat întotdeauna , orice decizie , m-a făcut sa cred ca nimic nu fac corect. Le-am reproșat asta și tot eu am fost cel care a greșit. Habar nu am ce sa mai fac. Eu care eram total împotriva suicidului si râdeam de asa ceva , am ajuns sa imi doresc sa închid ochii și sa nu ma mai trezesc a2a zi. Deci, nu mai stiu ce sa fac , am tot moralul la pământ. Am extrem de multe de spus, cred ca as putea scrie câteva pagini bune. Imi doresc foarte mult singurătatea. Dacă puteți sa ma ajutați cu un sfat aș fi recunoscător pt toată viața.
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu eu ti-as atrage atentia la formulare. Ce am inteles eu este ca tu nu mai suporti relatia cu parintii tai, cu modul lor de a vedea lumea si regulile lor de joc. Oare din ce cauza nu te-ai desprins inca? Ei par ca te tin cu forta in sanul familiei, ceea ce este cum este, dar ce se intampla in familie ma ingrijoreaza si in mod cert este acuza problemei actuale. Studiaza fenomenul “gaslighting”; este o forma de abuz, de violenta psihologica care apare in relatii. Inteleg ca vrei sa fugi, dar sa fugi catre moarte sau izolare nu te scapa de problema… ea trebuie rezolvata si prin aceasta rezolvare iti poti gasi si puterea proprie. Incepe o psihoterapie/dezvoltare personala; nu este usor de inceput un asemenea proces. Curaj, se poate!
  • Oana Bunescu
    Oana Bunescu Încearcă să vezi exact ce iti doresti tu sa faci. Dacă dorinta ta este de a ramane cu fata aceea, atunci va trebui să iti confrunți parintii si sa le spui ceea ce simti. La inceput o sa ti se para dificil, dar o sa vezi ca ai resursele necesare pentru a face aceste lucruri. Important este sa te concentrezi pe nevoile tale reale si sa te orientezi spre a lua deciziile pe baza a ceea ce iti doresti tu. Zi bună!
  • Bety Anghel
    Bety Anghel Bunã ziua !
    Este posibil ca pãrinții sã fi hotãrât mereu în locul tãu și de aceea nu poți lua decizii, ptr. cã nu ești obișnuit sã decizi ptr. tine. Ori stresul prin care treci a ajuns sã te deprime și sã nu mai ai încredere în propria judecatã.
    Altfel nu înțeleg de ce sã te sinucizi când iubești și ești iubit ?!
    Cã pãrinții unui bãiat nu o plac pe fata aleasã de acesta, nu e ceva nou, e ceva vechi ,,de când lumea și pãmântul “! Nu s- ar mai fi scris ,, Romeo și Julieta”, dacã nu era așa !
    Dar trãim în alt secol decât ei și putem soluționa altfel problema.
    Ești la vârsta când ai nevoie sã te desprinzi de vechea familie, cea de origine, și sã porți responsabilitatea unei noi familii, așa cum îți va plãcea și cum crezi cã trebuie ea sã fie . Nu este nevoie sã aștepți ,, avizul” nimãnui ptr. a fi fericit ! Ești direct rãspunzãtor de asta !
    Nu fugi când dai de greu ! Impune limite vechii familii. și mergi mai departe. Vor înțelege cu timpul și vor trece peste asta.
    Existã locuințe de închiriat unde te poți muta cu iubita, așa cum te- ai gândit, de altfel. Nu trebuie sã o duci sã locuiascã cu pãrinții tãi.
    Curaj ! Învațã sã fii fericit și sã nu mai depinzi de cei ce nu pot accepta cã poți fi fericit fãrã ei.
    Numai bine !
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, cu sau fara relatie este momentul sa faceti pasi spre autonomie si individuare. De fapt “sa plecati in lume si sa stati singur” este exact ceea ce trebuie sa faceti, separarea ar fi trebuit sa se fi produs deja. Dumneavoastra nu mai sunteti ”baiat”, ci barbat in plenitudinea fortelor la 28 de ani. Daca nu ati luat decizii singur pana acum imi imaginez cat de greu ca este. Pentru a capata curaj va recomand sa incepeti un demers psihoterapeutic si sa pregatiti taiarea cordonului ombilical. Parintii dumneavoastra par ca nu sunt capabili sa se adapteze la statutul dumneavoastra de adult si vor trebui pusi in fata faptului implinit. Va las aici un articol despre relatii toxice pentru a putea avea o imagine mai larga a ceea ce inseamna o asemenea relatie.
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Bună, Marius. Sunt și eu de acord cu cele scrise de colegii mei. Eu îți recomand în plus, să citești această carte:

Am 25 de ani si lucrez ca tehnician. Am un program destul de haotic (sunt zile in care muncesc mai mult de 12 h). Nu mai am nici o motivatie sa mai fac nimic, sunt mereu obosit, chiar daca dorm si 14 ore), imi urasc job-ul, cand imi suna telefonul de multe ori nu raspund, indiferent daca sunt rude, prieteni sau necunoscuti. Citind pe internet simptomele de la burnout ma cam regasesc in ele.

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna ziua, am 25 de ani lucrez de cam un an ca tehnician si am un program destul de haotic ( sunt zile in care nu fac nimic si zile in care mucesc 12h+) nu stiu daca afecteaza acest lucru dar nu mai am nici o motivatie sa mai fac nimic, sunt mereu obosit(chiar daca dorm si 14 ore) imi urasc job-ul desi oamenii din jurul meu spun ca e un job bun, cand imi suna telefonul de multe ori nu raspund indiferent ca sunt rude , prieteni sau necunoscuti.
Am ajuns in punctul in care am impresia ca totul este gresit in viata mea si mi-am pierdut total increderea.
Citind pe internet simptomele de la burnout ma cam regasesc in ele acum nu stiu daca e doar o depresie sau ceva mai grav. Cam de vreo 2 ani nu am mai fost fericit , si daca aveti niste sfaturi pentru mine?
As dori sa apelez si la un psiholog online daca aveti vreo recomandare ar fi perfect.
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu poate fi burnout, desigur. Nimeni nu poate sustine un ritm haotic zi-noapte. Avem nevoie fiziologic de odihna, mancare, somn, efort fizic si mental… dar intr-un ritm firesc, al speciei as putea spune. Lipsa somnului odihnitor poate duce la pribleme neurologice serioasa, ca sa nu mai spun de cele psihologice. Incercati in primul rand sa va oferiti un ritm de viata normal, dupa care mai vedem. Pt ameliorarea simptomelor puteti apela cu incredere la un psihiatru in prima faza. Curaj, se poate!
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, nu pomeniti nimic despre contextul dumneavoastra de viata, iubiti, sunteti iubit, cum va intelegeti cu prietenii, familia, aveti relatii care in care sa va simtiti acceptat, in siguranta, ascultat, valorizat? Acestea sunt elementele care contribuie cel mai mult la starea de bine. Ma intreb deasemenea daca s-a intamplat ceva in urma cu doi ani, cand a inceput acesta “tristete”. Depresia poate varia mult in intensitate, de la o tristete “normala”, subclinica, pana la forme severe care necesita spitalizare. Sunteti foarte tanar si e posibil sa va gasiti intr-un moment de lipsa de sens, motivatie sau directie. Majoritatea psihoterapeutilor lucreaza online in aceasta perioada.

Nu am probleme in familie, dar de 4 ani orice as face nu ma simt implinit. Am schimbat locuri de munca, oras, am plecat din tara si tot asa. Chestia este ca nu pot sa mai dorm, dorm maximum 3-4 ore.

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna! Numele meu este D am 26 de ani si locuiesc în uk. Am câteva probleme la care nu am gasit un raspuns anume. Chestia este ca ma simt împlinit pe plan financiar ,nu avem probleme in familie dar de 4 ani orice as face nu ma simt împlinit, am schimbat locuri de munca ,oras am plecat din tara si tot asa . Chestia este ca nu pot sa mai dorm am cate 30 de ore treaz si dorm maxim 3 4 ore si o iau de la cap . Nu pot să găsesc satisfacția in nimic. Nu stiu ce sa fac sau de unde sa incep .
  • Bety Anghel
    Bety Anghel Bunã ziua,
    Poate fi vorba despre o depresie, dar, fãrã o evaluare, nu se poate spune cu siguranțã.
    Banii sunt necesari, dar nu sunt suficienți ptr. a ne simți mulțumiți. Se pare câ aveți nevoie și de altceva, locuri, lucruri sau persoane, ptr. a vã gãsi liniștea și satisfacția în viațã.
    Vã recomand sã vã programați la un psiholog ptr. evaluare psihologicã și psihoterapie.
    Sãnâtate și toate cele bune !
  • Caut Psiholog
    Caut Psiholog Buna ziua, cu siguranta problema nu se rezolva cu sfaturi, sunt sigura ca ati incercat pana acum! Puteti apela la servicii psihologice online si va recomand sa ma contactati intrucat lucrez cu persoane stabilite in UK si cunosc problematica existenta. Numai bine va doresc !
    • Psiholog Iuliana Doroftei
      Psiholog Iuliana Doroftei Caut Psiholog ma iertați dar m-ați facut curioasa.
      Ati zis ca lucrați cu persoane din UK și cunoașteți problematica, exista o problematica specifica UK legata de somn? (nu am auzit, sunt total dezinformata de asa ceva).
    • Lucia A. Anghel
      Lucia A. Anghel Psiholog Iuliana Doroftei acelasi lucru am vrut sa întreb si eu cand am vazut azi mesajul si am tras o concluzie pe care nu o pot scrie aici, dar care rezuma “cauta-ma, numai eu stiu”, ceea ce oamenii care adresează întrebari o iau de buna.
    • Psiholog Iuliana Doroftei
      Psiholog Iuliana Doroftei Lucia A. Anghel vom afla curând. M-am gândit și eu la diverse ipoteze, de la vreme până la “caută-mă” și am zis să nu merg către vreo ipoteză.
      Dar chiar sunt curioasă, sunt multe informații pe care nu le cunosc.
    • Lucia A. Anghel
      Lucia A. Anghel A, dvs chiar ati luat-o in serios
    • Andreea Daniela
      Andreea Daniela Vremea influențează starea de spirit. Am mai auzit acest lucru de la o bună prietenă care a patit la fel. Lua antidepresive și lipsa luminii soarelui creează anumite stări.
    • Caut Psiholog
      Caut Psiholog Va recomand ca informarea dvs. sa nu includa surse nestiintifice.Va autosabotati minimalizand rolul psihologului in rezolvarea acestor probleme!
  • Adriana Gheonea
    Adriana Gheonea Tulburarile de somn intra in linie dreapta catre psihiatrie! Nu va speriati , o sa va reglati cu timpul dar este o plata pe care o platiti cand suprasolicitati mentalul! Ia ti dat multe de rezolvat…si paihoterapie dupa.. ar fi un cadou pe care sa vi l faceti!
  • Alexandra Munteanu
    Alexandra Munteanu Am mai oferit acest sfat si altor persoane stabilite in UK ,fiind si eu stabilita in nordul tarii,si sper sa va ajute :
    Faceti un consult online la GP-ul dv si spuneti exact ce va deranjeaza . Medicul va va suna si de comun acord va va face o referinta scrisa catre un specialist. Eu momentan beneficiez de asistenta psihologica prin telefon. Poate fi destul de descurajant faptul ca exista intotdeauna o lista de asteptare ,dar pt mental health va vor contacta mult mai repede.
    https://patients.econsult.health/?utm_source=eConsult…
    • Caut Psiholog
      Caut Psiholog Aveti si o alta alternativa a unei platforme online www.paxonline.net
      Tulburarile de somn pot fi o expresie a prezentei unui nivel crescut de anxietate.
  • Marian Georgescu
    Marian Georgescu Ai un gol interior pe care nu-l poti acoperi cu nimic.
    Nu te mai satisface nimic pentru ca acel gol nu se umple cu posibilități materiale ori satisfacții amoroase pe care le ai cu iubita. E necesar sa-ti pui intrebarea cine esti tu cu adevarat dincolo de măști, de statutul social, de sex.
    Cine esti tu in esenta?
    Asa începe căutarea spirituală. Mai multe detalii in privat.
  • La Psiholog
    La Psiholog Daca am inteles bine starea de veghe durează 30 de ore si cea de somn 3-4ore? Pai o zi are 24 de ore!!! Oricum, este o problema foarte grava de tulburare a ritmului circadian. Eu sunt stabilită in Belgia, tara cunoscuta pentru vremea “depresiva” insa nici vorba sa aud ca exista o problematica de asa natura. Deci as exclude aceasta ipoteza. Aveți nevoie sa apelati la ajutor specializat pt ca lipsa somnului ar “înnebuni” pe oricine.

Prietenul meu nu vrea sa locuim singuri si sa plece de langa ai lui, mai ales de langa maica-sa, pe care o divineaza. Eu voiam la facultate, iar mama lui i-a bagat in cap ca la facultate fetele isi fac de cap si ca nu ajuta la nimic. Ca sa nu ne despartim, nu am fost la facultate. Chiar si cand m-am angajat au fost discutii. Mama lui considera ca o femeie trebuie sa stea acasa, nu sa aiba serviciu.

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Salut! Sunt o fata de 23 ani, lucrez ca si coordonator de birou intr o multinationala. Am o relatie de aproape 5 ani cu un baiat de 27 ani. Eu locuiesc intr un oras, iar el intr un sat de pe langa acest oras. Tin sa specific acest lucru pentru ca urmeaza sa va intreb ceva. Eu ma rog de acest baiat de vreo 1 an jumate, de cand m am angajat la aceasta firma sa vina cu mine la oras, sa locuim impreuna. Locuiesc cu parintii, dar nu mi ar fi greu sa gasesc o chirie unde sa stam amandoi. Eu imi doresc sa locuiesc cu el, sa fim o familie. Dar mentionez, cu el. El nu vrea in ruptul capului sa plece de langa ai lui, mai ales de langa maica sa pe care o divineaza. Cuvantul ei valoareaza mai mult decat orice…eu asa vad. De ceva timp incep sa am intrebari in privinta lui din cauza asta. El se lasa manipulat si controlat de maica sa. In trecut acum cativa ani noi am avut un mic accident de masina, ne a sarit un caine destul de mare in fata masinii, nu aveam viteza, dar a fost suficient cat sa indoaie usa si sa sparga bara din fata a masinii. Atat a fost nevoie ca sa aud ca maica sa a dat vina pe mine. Ca din cauza mea s a intamplat asa ceva, el in momentul ala ducandu ma pe mine acasa de la casa lui si de atunci eu nu prea o mai agreez pe aceasta femeie care ii baga numai prostii in cap. Noi ne am certat acum cativa ani si din cauza ca eu vroiam la facultate iar maica sa i a bagat in cap ca la facultate fetele isi fac de cap si ca nu ajuta la nimic. Ca sa nu ne despartim eu am facut sacrificiul asta de dragul lui, nu am fost la facultate. Chiar si cand m am angajat am aflat ca au fost discutii, mi a zis o sora de a lui. El nu stie ca eu stiu, ca nu am vrut sa ne certam. Maica sa e o femeie de la tara, nu are scoala, creste animale si munceste pamantul. El are o firma de construstii si asa isi sustine toata casa. Maica sa considera ca o femeie trebuie sa stea acasa, nu sa munceasca. Eu nu sunt de acord cu nimic din ce zice ea. Eu nu am sa renunt niciodata la jobul meu ca
sa ma mut acolo. Nici nu vreau sa ma mut acolo. El face investitii in casa aia cica “pentru noi”, dar eu nu ma duc acolo sa mi faca maica sa viata un calvar. Eu vreau sa ma marit cu el, pt ca il iubesc, foarte mult, mi as da si viata pt el, e totul pt mine, dar il vreau doar pe el. Nu pe maica sa, taica su si restul. Nu vreau sa ajung acolo la el, doamne fereste sa ma cert cu ea si apoi sa mi spuna: pleaca ca asta nu e casa ta. Voi ce considersti sa fac? Am vrut sa pun punct relatiei cu el numai din cauza asta. Dar totusi nu ma lasa inima… nu stiu ce sa fac. Atunci cand el se cearta cu maica sa, in 2 secunde se duce si o pupa si o ia in brate, cand se cearta cu mine, a si dat in mine, nu mai vorbeste cu mine cu zilele si asteapta ca tot eu sa ma milogesc de el. Pur si simplu ma simt de parca nu mai am scapare. Nu stiu ce sa fac, nu vreau sa pierd persoana iubita, e si prinul meu iubit, dar nici nu vreau sa mi pierd intreaga viata.. mai ales ca el nu mi ia apararea niciodata, mereu e de acord cu ea… si tot mie imi reproseaza.. va rog, am nevoie de ajutor, de sfatul vostru, a mai trecut cineva prin asa ceva? Ajutati ma, va rog…
Multumesc
  • Alexandru Pichiu
    Alexandru Pichiu Nu te poți lupta cu o mamă narcisistă daca iubitul tău o idealizează și când aceasta greșește. Vei pierde mereu… De aceea există o diferență între băieți și bărbați. Parintele narcisic nu-și lasă copilul să devină adult. Poți citi „Cum să te psihanalizezi singur”, de A. Roberti. Vorbește și despre cazul „mamelor cloșcă”.
  • Boróka Stinghe
    Boróka Stinghe Daca a si dat in tine si nu vrea sa-si lase mama ….ar trebui sa te gandesti la viitorul tau.
  • Daniela Draghici
    Daniela Draghici Acum serios, iti raspunzi singura fiind constienta de cele scrise, daca cazul asta e real si persoana exista, fugi mincind pamintul in primul rind pt ca te a lovit, nu exista iubire, scuza. PUNCT.
  • Alexandra Rusu
    Alexandra Rusu Deja ai făcut sacrificii pentru el.. Sacrificii care îți pot schimba sau nu cursul vieții :ai renunțat la facultate de dragul lui.. Și dacă la 27 de ani încă o are pe maicasa pe un piedestal în fata ochilor, atunci nu e bărbat. În plus te-a lovit. Din punctul meu de vedere trebuia sa pleci în secunda în care te-a lovit. Cum ai zis și tu.. E primul tău iubit.. Ești tânără. Bărbați sunt.. Experimentează, cunoaște.. Nu trebuie sa te măriți cu primul care ți-a ieșit în cale, mai ales ca el nu merita atenția și grija ta.
  • Stoian Cristina
    Stoian Cristina Asta nu mai e iubire; ești dependenta de el. Unde exista bătăi, nu e iubire. E altceva. Ai conturat foarte bine ce vrei și ce nu vrei. Ce te împiedică sa actionezi, sa pui tu limite? Asa cum l-ai descris, probabil va rămâne la țară, alături de mama lui, deci ea e clar ca are ultimul cuvânt, asa cum singura ți-ai dat seama. Noi aici nu avem cum sa îți spunem ce sa faci – ar fi nerealist. Nu e vorba despre noi, ci despre tine, tu alegi. Întotdeauna avem ce alege. Din moment ce ai scris aici, înțelegi ca îți vor răspunde și psihologi, dar și alți oameni, care vor emite opinii, pe baza experientei lor de viata. Însă fiecare cu traseul lui, cu bubele lui. Un psihoterapeut îți poate fi alături, dacă ști ce vrei sa schimbi. Nu îți va spune ce sa faci, pt ca nu e asta treaba lui, ci îți va fi alături, pt ca tu sa iei decizia potrivita nevoilor tale, dar și sa te simți mai bine cu tine.
  • Gianina-Daniela Morozov
    Gianina-Daniela Morozov Din tot ce ai povestit aici ,mi se pare că nu ai gram se stimă de sine .
    Ai făcut multe ,prea multe sacrificii ,pe care nu le merita acest așa zis iubit ,care profită sentimental de tine și tu ești chiar inconștientă că mai accepți sa ramai in această relație ,in care nu nu ai nici un beneficiu:iubire ,
    apreciere,admirație,
    respect……
    Nu înțeleg ce iubești atât de mult la un om care nu oferă nimic?!
    Pleacă ,până nu e prea târziu.
  • Jana Badea
    Jana Badea Draga mea , rupe relația cu el. Dacă vrei iti povestesc eu despre mame narcisiste si familii manipulatoare. Deși am ramas cu el , în final. Acum 9 ani ne am căsătorit legal după o relație ” furtunoasa” de 11 ani timp în care mămica lui mai ales, dar toată familia în general ne-au tulburat viata. Acum mămica lui a murit. Nu cred ca mi -a parut rau. Dar nu aveam nici de ce sa ma bucur pt ca a fost o perioadă lungă de stres in viata mea , pe care eu din pacate, din iubire pt el(nu am inteles ca trebuie sa ma iubesc si pe mine) am suportat-o foarte greu. Simt ca am lasat ca viata sa mi fie furata.
  • Mariana Hlihor Pintrijel
    Mariana Hlihor Pintrijel …tot ce putem face e legat propria persoana…incepe prin a te iubi mai mult, investeste in dezvoltarea ta personala, afla ce-ti place si ce te reprezinta….incepe un proces terapeutic pt a te intelege de ce accepti situatia asta ( vorbesc din experienta-25 de ani de casnicie cu … o extensie a soacrei mele)….in zadar asteptam sau incercam sa producem o schimbare in celalat…aceasta vine de la sine doar in urma unei schimbari produse in noi….Vrei sa se schimbe? pt asta schimba-te tu…dar nu asa, de suprafata…reconfigureaza-te…
    • Daniela Dumitrescu
      Daniela Dumitrescu Mariana Hlihor Pintrijel aveti dreptate si eu am aceeasi experienta cu soțul cu soacra,33 de ani,nimic nu s -a schmbat,eu am fost mereu pe ultimul loc.Si deci eu sunt de vina ca nu am plecat.Acum am atacuri de panică si multe boli asociate pentru ca mereu m -am inchis in mine.
  • Andreia Mirabela
    Andreia Mirabela Am trecut și eu prin asta acum 10 ani.Am ales orașul ,cariera ,dezvoltarea personală…Nu a vrut sa ma urmeze,a rămas cu maica sa in satul natal!!!Nu se va schimba nimic,astfel de băieței nu ies din cuvântul mamei,chiar dacă in sufletul lor nu sunt multumiți de alegerea făcută!Mergi la facultate,citește,dezvolta -te personal…nu aștepta după deciziile lui ,pt ca te vei rătăcii și vei regreta ca nu ai făcut ce îți doreai cu adevărat!E greu,dar dacă te iubește cu adevărat te va urma!Timpul va decide,dar nu-ți neglija prioritățile pentru nimeni in viața!
  • Ana Raluca
    Ana Raluca Certurile sunt normale, violența nu. Sa mergi la facultate e normal, sa stai acasa desi nu ți-o dorești, iarăși nu. Am trecut printr-o astfel de relatie (mama lui era, in schimb, o femeie ok) cu un personaj abuziv, a fost primul meu iubit, am stat 4 ani cu el pentru ca habar nu aveam cum trebuie sa fie o relatie. Nici acum nu stiu exact cum e relatia ideala, dar stiu sigur ca un om care te iubeste nu te loveste si nu te impiedica sa progresezi, sa te dezvolti ca persoana… Ai grija de tine.
  • Elena Branici
    Elena Branici Ai descris doua relații disfuncționale. Pare că tu ești dependentă emoțional de el, iar el de mama lui. Gasește un psihoterapeut și exploreaźa asta… apoi vei fi mai bine.

Eu si sotia mea ne cunoastem de 19 ani. Totul a mers bine pana la sfarsitul anului trecut cand soția mea mi-a spus ca are un gol în suflet pe care nu-l poate explica. Nu a cunoscut pe altcineva, dar nu poate sa ma mai simtă si nu mai poate continua. S-a inchis in ea si nu vorbește cu nimeni despre problemele ei sau ale noastre, practic a pus un zid intre noi.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Bună ziua
Sunt nascut pe 1979. Sotia mea e nascuta in 1984, Avem doi băieți, de 14ani si de 9ani.
Eu si sotia mea avem o căsnicie de 16 ani și ne cunoastem de 19.
În 2018 am vrut de comun acord sa ne schimbam viața si am plecat in Anglia, prima dată sotia, după care am urmat eu, la 2 luni iar in toamna am luat si copiii împreună cu soacra-mea.
Totul a mers bine și pe plan familial si financiar pana la sfarsitul anului trecut cand s a produs o ruptură între mine și soția mea, aceasta spunându mi ca are un gol în suflet pe care nu l poate explica. Eu am suferit o depresie, am devenit mai sufocant sfârșind prin a pleca spre Romania la 1.4.2020 unde sunt si in momentul de față, pentru a pune capăt vârfurilor si a oferi o pauză relației noastre.
Acum mă simt mult mai bine, iau si tratament, sunt mult mai încrezător în forțele proprii.
Sunt familist de felul meu si incerc di răsputeri să înțeleg ce se întâmplă cu soția mea care imi spune că nu a cunoscut pe “altcineva” dar nu poate sa ma mai simtă si nu mai poate continua asa.
Ea s a inchis in ea si nu vorbește cu nimeni despre problemele ei sau ale noastre, practic a pus un zid intre noi.
În momentul de față de cate ori incercam sa ne apropiem prin discuții calme, pozitive, de fiecare dată trebuie sa existe ceva sa întoarcă situatia pe dos si amândoi ne întoarcem de unde am plecat-discutii aprinse.
As dori daca puteti face o analiză a relației noastre sau a compatibilității noastre, sa ma sfătuiți cum si in ce fel ar trebui să procedez ca sa nu o pierd, nu vreau sa ne despărțim si simt ca inca se mai poate, dar ea a cedat lupta pentru noi, eu inca mai cred in noi.
Toți din jurul meu mi au spus că renunțau de mult in locul meu, dar nu stiu, ceva ma împinge sa lupt in continuare pentru valorile mele. Credeți că gresesc?
Simt ca nici macar ea nu stie ce se întâmplă cu ea, simt ca are nevoie de ajutor dar nu accepta acest ajutor de la nimeni.
Va multumesc din suflet!
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu din pacate, daca ea nu accepta ajutor atunci nu poate fi fortata, dupa cum ati spus si dvs., prin niciun argument. Pentru a putea incepe cautarea unor solutii la problema este necesar sa stim ce se intampla in ea, altfel doar presupunem. Poate reusiti sa o convingeti sa incepeti o consiliere de cuplu. Succes!
  • Mihaela Teodorescu
    Mihaela Teodorescu Ceea ce relatați mă duce cu gândul la următorul aspect al unei relații sănătoase: fiecare dintre parteneri simte că are libertatea de a crește, că dincolo de grija pentru celălalt, se vede pe sine și nevoile sale și are libertatea de a le împărtăși cu partenerul. Înțeleg că sunteți preocupat de starea soției dv., îi simțiți suferința și vreți să o ajutați. Poate dacă reușiți să îi transmiteți asta, dacă simte că îi sunteți alături și că vă asumați ceea ce decurge dintr-o eventuală dezvăluire a problemei care o frământă veți putea avansa un pic în direcția dorită. Încercați să schimbați ceva în abordare, cu răbdare și curaj. Succes!
  • Raluca Neagu
    Raluca Neagu Bună ziua! Subscriu la ceea ce au scris colegii mai sus, uneori avem nevoie să ne regăsim pe noi înșine, diferiți de rolurile noastre (mamă, soție în cazul de față), nu putem face o analiză a compatibilității pentru că nu știm multe lucruri despre dumnevoastră, soție, istoricul relațional, dificultățile prin care ea poate a trecut sau trece. Înțeleg însă că vă simțiți confuz și pierdut și poate înspăimântat de pierderea relației, dar dacă iubiți ceva cu adevărat trebuie să îl lăsați în libertate, dacă asta îi aduce fericirea. Încercați dumneavoastră terapie, redescoperiți-vă și dumneavoastră, oferiți-i spațiu și răbdare, propuneți-i terapie de cuplu când va fi pregătită și acceptați lucrurile așa cum sunt momentan.
Loading
consiliere psihologica gratuita