Login

Întreabă psihologul online

Susținem

vegani romania

Implant dentar pret

De fiecare data cand incep sa mananc sanatos, ma simt bine, parca prind viata, dar daca apare o problema sau orice forma de stres, recurg la junk food si zahar in orice forma. Problema e ca in momentul acela parca nu as fi eu. Ma trezesc ca am terminat mancarea pe trei zile. Simt ca ceva se activeaza in gandirea mea si ma obliga sa fac asta, ca o alta persoana.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Salut,
Sunt o fata de 21 de ani, lucrez la birou si am o problema foarte mare in ceea ce priveste alimentatia.
De fiecare data cand incep sa mananc sanatos, ma simt bine, parca prind viata, dar daca apare o problema sau orice forma de stres, recurg la junk food si zahar in orice forma il gasesc. Problema e ca in momentul acela parca nu as fi eu. Ma trezesc ca am terminat mancarea pe trei zile, desi nu am vrut asta. Simt ca ceva se activeaza in gandirea mea si ma obliga sa fac asta, ca o alta persoane. Nu aud voci si nimic de genul acesta, dar parca nu fac eu lucrul acesta. Doar ma trezesc ca l-am facut.
Vreau sa mentionez ca in copilarie nu m-am inteles bine cu parintii mei, desi acum relatia noastra este mult mai buna. Am fost supraponderala aproape toata viata, dar dupa am ajuns in cealalta extrema, iar ai mei voiau sa ma bage in spital din cauza anorexiei (datorata relatiei mele cu parintii si moartea unei persoane foarte drage). Nu stiam ca asta era atunci si mi-a luat 2 ani sa-mi recunosc mie ca trecusem prin asta. Pana atunci ma mintisem ca doar voiam sa fiu slaba.
Dupa ce am trecut de asta (am reusit cumva printr-o schimbare brusca de gandire), am inceput iar sa ma ingras din cauza modului meu de a manca. Vreau sa mentionez ca familia mea isi arata afectiunea prin mancare. Tata a inteles ca nu e okay pentru mine chestia aceasta, dar mama continua sa se jigneasca daca nu accept mancarea care mi-o face.
Mi-ar placea sa stiu daca aveti ceva solutii pentru mancatul compulsiv. Nu mai stiu ce sa fac.
Multumesc si imi pare rau pentru postarea asta lunga, dar sper sa ajute si pe altii.
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu exista psihoterapeuti care lucreaza in mod deosebit cu persoanele care au tulburari de acest gen. Incepeti un proces terapeutic pt ca nu este usor sa trecem printr-o viata de om; este nevoie de timp si efort emotional, de multa vointa, de introspectie si multe altele. Curaj, se poate!
  • Lucia Pojar
    Lucia Pojar Psihoterapia comportamentului alimentar vă va fi de folos. Eu am lucrat cu clienti pe aceasta pb, atat fata in fata, cat si online, si au avut succes. Deci se poate. Va pot da detalii. Succes
  • Raluca Neagu
    Raluca Neagu Bună ziua! Din ce povestiți, mâncarea a fost pe primul plan ca hrană emoțională în familia dumneavoastră, probabil că mama și în copilărie își exprima afecțiunea tot prin mâncarea pe care vi-o gătea, așa s-a creat relația emoțională mâncare=liniștire, înăbușirea emoțiilor, uitare, confort, de aceea, pare că sunteți altă persoană când mâncați pe fond de stres, sunteți copilul flămând de iubire. Apelați la un terapeut, vă va ajuta, mai ales că ați avut și tulburări alimentare în trecut.

Sotul meu acuza de cateva luni o durere in piept insotita de insuficienta respiratorie si palpitatii. Toate analizele i-au iesit bune. Medicii i-au recomandat sa mearga la psiholog, insa sotul meu nu crede in asa ceva. Nu crede ca e o boala care are legatura cu psihicul.

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna ziua.
Sotul meu acuza de cateva luni o durere in piept insotita de insuficienta respiratorie si palpitatii. Am fost la cardiolog pt examinare unde i-au facut mai multe EKG-uri si ecocardiografie, insa toate i-au iesit bune. Medicii cardiologi i-au recomandat sa mearga la psiholog, insa sotul meu nu crede in asa ceva. Nu crede ca e o boala care are legatura cu psihicul. Sfatuiti-ma cum as putea sa il conving sa mearga la un psiholog. Lipsa de aer este ce il deranjeaza cel mai mult, am facut si la plamani analize, plus analize de sange, toate perfecte. Aveti un sfat pt problema mea? Va multumesc!
  • Alexandra Donea
    Alexandra Donea Buna ziua! Asa am patit si eu, tot asa am facut analize, EKG pentru ca aveam starile acelea din senin si la fel credeam ca nu e de la psihic ci ca am probleme mai grave si pana la urma am zis “un control psihiatric n ar strica cu nimic” am ajuns si la psiholog unde mi s a spus ca sunt atacuri de panica si am primit medicamentatie. Ideea e ca nu strica cu nimic un control din potriva ajuta la gasirea problemei.Toate cele bune!
  • Cosmin Lucaci
    Cosmin Lucaci Cel mult ii puteti explica beneficiile pe care le-ar putea avea de la consultarea unui specialist (descoperirea unei tulburari psihosomatice cum ar fi atacurile de panica, terapie pentru o asemenea tulburare, e doar un exemplu) dar nu il puteti convinge mai departe de atat deoarece decizia de a consulta un specialist, fie el psiholog, psihiatru, consilier, are nevoie sa fie facuta de persoana in cauza, nu dintr-o constrangere externa.
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu si eu va incurajez sa folositi ratiunea si informarea. Crede sau nu crede, tulburarea aceasta netratata se acutizeaza si va ajunge cu siguranta la tratament psihiatric, mai puternic decat ar fi nevoie in acest moment. Este si o parte buna aici: faptul ca este sanatos fizic. Stresul poate duce la atacuri de panica – simplu. Se trateaza. Succes!
  • Ana-Maria Buzea
    Ana-Maria Buzea Buna ziua! Este posibil ca in momentele in care se inregistreaza EKG, sotul dv sa nu aiba manifestarile descrise. Exista alternativa inregistrarii EKG pe 24h cu un dispozitiv portabil. Depinde si cat de des apar manifestarile.
  • Marian Deacu
    Marian Deacu Și eu am trecut prin această situație. Am făcut analize toate au fost bune. Am ajuns la psihiatru și acum mă simt bine. Curaj că totul va fi bine. La mine a fost din cauza stresului.
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Intrebati-l ce prefera, sa stea si sa sufere sau sa incerce si varianta asta (sa mearga la psiholog)? Alegerea e a lui!
  • Lucia Pojar
    Lucia Pojar As recomanda si analize ale functionarii tiroidei. Daca si astea sunt ok, atunci întrebați-l ce pierde daca consulta si un psiholog.
  • Violeta Mancas
    Violeta Mancas Buna ziua,
    Cand o sa ajunga sa-i incurce foarte tare viata, o sa mearga singur. Revedeti filmul “Nasul la psihiatru”. Are 3 parti.
    Succes!

Am suferit ca familie două decese în 3 luni, tatăl meu și tatăl soției. Copiii au avut un șoc la pierderea primului bunic și nu știm dacă este recomandat să le spunem că într-un timp atât de scurt s-a prăpădit și cel de-al doilea bunic.

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Bună ziua tuturor ,
Am suferit ca familie două decese în 3 luni , tatăl meu și tatăl soției.
Copii au avut un șoc la pierderea primului bunic și nu știm dacă este recomandat să le spunem că într-un timp atât de scurt s-a prăpădit și cel de al doilea bunic.
Vă rog mult să ne ajutati cu un sfat / recomandare . Vârsta copiilor este 5 si 10 ani si sunt fetițe amândouă.
Mulțumesc anticipat.
  • Răzvan Anghel
    Răzvan Anghel Eu va spun ca mai bine amânați un pic, sa aibă timp sa se obișnuiască cu ideea. Intre 3 și 10 ani am văzut moartea luând oameni dragi din familie – bunici, străbunici și nu înțelegeam de ce, așa de repede, a mai plecat un om drag mie. Mai bine spuneti-i ca e bolnav și e la spital, face tratament, cum copiilor nu prea le plac spitalele nu va mai fi curios sa întrebe și puteți amâna un timp vestea trista. Va înțelege mai ușor mai târziu dar la 5-6 ani cel mic nu e pregătit de doua asemenea vesti. Puteți discuta eventual cu cea de 10 cand va putea asimila vestea și dacă știe sa tacă fata de sora ei. E mai bine sa amânați asemenea vesti cât puteți de mult. Eu după ce am văzut atâția oameni dispărând așa repede am și refuzat sa mai merg ani de zile la înmormântări , sa țin minte omul așa cum era, nu pus in sicriu . De aceea, folosind experiența personală va spun sa încercați cât se poate sa amânați vestea și dacă întreabă de el dați-l bolnav, e mai ușor sa spui mai târziu ca a murit când azi ai zis ca e bolnav decât sa spui azi fără ca ele sa fie pregătite sa accepte vestea ca a murit și al doilea bunic.
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu in primul rand condoleante! Dvs cum credeti ca ar fi cel mai bine sa procedati cu ele? Parintii au cel mai bun simt legat de copiii lor si cred ca ar fi bine sa aveti incredere atat in dvs cat si in ele. Pe de alta parte apare intrebarea: puteti evita ca ele sa primeasca si a doua veste? Daca acest capitol este bine explicat lor, atunci au toate sansele sa il integreze adecvat, chiar daca o sa existe o perioada de suferinta. Ca parinte, eu le-as explica celor doi copii ai mei ce s-a intamplat si as incerca sa fiu alaturi de ei cat mai mult pt a-i ajuta sa treaca peste doliu. Numai bine!
    • Răzvan Anghel
      Răzvan Anghel Botezat-Antonescu Radu ca om care a trăit experiența aceasta fiind copil, e vârsta prea mică pentru a spune așa repede unui copil de 5 ani a murit bunicu al doilea. Șocul unei asemenea pierderi trece greu la asemenea vârste, dacă pot sa nu spună măcar 6 luni ar fi foarte bine. Ar fi atenuat de timpul deja trecut un asemenea anunț, dat prea repede ar dubla șocul și nu e bine ..
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu daca se poate, daca nu atunci ceva trebuie spus. Daca ii mintim tot vor afla. Eu as prefera sa stie de la mine.
    • Răzvan Anghel
      Răzvan Anghel Da, de la tine dar mai târziu, la un moment pe care îl simți și îl alegi. Eram mai mare și, bolnav fiind părinții au ales sa amâne sa îmi spună despre decesul unei doamne foarte Draga mie pentru a nu influența starea mea ( urma sa fiu operat ). După un timp mi-au spus uite ce s-a întâmplat cât erai in spital . Și am înțeles de ce atunci au spus . Dar acum, după ce au șocul primului bunic plecat sa afle ca a murit al doilea? Doamne ferește! Știu ca ascund vestea.3 luni, 6 luni, spun tuturor care au contact cu fetele sa nu vorbească despre in prezenta lor și când le-a mai trecut starea și pot asculta o veste trista le spun tot eu, nu străini . Dar așa ? E prea devreme ..
    • Cristina Tacaciu
      Cristina Tacaciu Mie mi se pare ca fix copilul de 10 ani, care intelege mai bine, va avea mai mult de suferit.
    • Răzvan Anghel
      Răzvan Anghel Cristina Tacaciu va asigur ca nu prea înțelege nici ea. E încă o perioada in care lumea poveștilor e puternica, binele învinge și dacă el învinge, de ce a mai murit un bunic? Mai durează pana sa înțeleagă, inclusiv din orele de biologie care e cursul normal al vieții
    • Cristina Tacaciu
      Cristina Tacaciu Răzvan Anghel Eu am ramas cu traume din cauza unor decese intre varsta de 7 si 10 ani . Deci te asigur ca nu e vorba de a intelege ca un adult, ci de a percepe constient pierderea
    • Răzvan Anghel
      Răzvan Anghel Cristina Tacaciu tocmai de aceea spun, dacă poți amâna o asemenea veste ,fa-o, nu încărca un copil cu vești grele de dus și pentru adulți
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu deci practic imi dati amandoi dreptate :) )
    • Cristina Tacaciu
      Cristina Tacaciu Răzvan Anghel Trauma absentei inexplicabile provoaca alte traume la randul ei. Foarte mult nu poate sa amane, nu are sens. Da, de acord, nu e nevoie sa fie pus in tema copilul acum dar cat sa dureze amanarea asta? O luna, doua, jumatate de an? mai mult? care sunt riscurile amanarii extensive?
    • Răzvan Anghel
      Răzvan Anghel Cristina Tacaciu cât crezi că se poate amâna. În situație de operație iminenta mie mi-au spus despre decesul de care spuneam după câteva luni când am întrebat ce mai face. Și aveam 22 de ani nu 10 și tot m-au menajat.
  • Mihaela Zaharia
    Mihaela Zaharia Eu personal nu le-as ascunde nimic copiiilor fiindca ei se prind oricum ca ceva nu e in regula, ca e ascuns si secretele in familie nu fac decat un rau in plus fata de trauma originala. Pe langa durerea in sine creeaza si neincredere fata de parinti, orice varsta ar avea si oricum ar afla peste ani ca a fost un decalaj intre data mortii si momentul cand voi ati recunoscut. Mai ales daca ele au tinut legatura cu el, daca au vorbit la telefon sau video, daca mergeati in vizita sau veneau la voi e greu sa nu se intrebe ce s-a intamplat, iar varianta ca e bolnav si la spital nu face decat sa prelungeasca grija si confuzia. In schimb as avea grija cum le spun si mai ales as constientiza ca nu e vorba doar de un singur moment si gata, ci e o perioada intreaga in care as fi foarte disponibila sa discut si sa le raspund tuturor intrebarilor. In primul rand le-as recunoaste dorul fata de ei si l-as onora prin uitatul la poze sau filme, prin scris scrisori sau desene pe care sa le duceti la cimitir, prin tintul in brate cand plang, etc. As face diferenta intre corp si suflet – corpul este ingropat in pamant, sufletul e nemuritor si se ridica la cer, multi copii sunt foarte confuzi legat de asta cand aud ca persoana care a murit se ridica la cer, dar ei vad sau stiu ca tocmai a fost ingropata. Dar explicatiile astea tin de apartenenta voastra religioasa. De asemenea, puteti sa le explicati alte ritualuri pe care le vor vedea, ca se aprind candele, ca se fac pomeniri, etc. Mai problematic e in schimb sa le apara teama ca si voi veti muri si ele vor ramane singure. Daca apare, stati de vorba cu ele, ajutati-le sa verbalizeze frica asta, nu le interziceti sa vorbeasca despre ea, dar aveti grija si ce le promiteti. Nu are rost sa faceti promisiuni care nu sunt in controlul vostru, de genul eu nu o sa mor niciodata, o sa fiu cu tine mereu, etc. ci ceva de genul O sa am grija de mine si de sanatatea mea, o sa fiu atent, fiindca si eu imi doresc sa traiesc cat mai mult cu voi. Daca incepe sa le fie teama de virusi/infectii sau boli, puteti sa le explicati cum sa se protejeze si cum sa isi creeze un organism puternic care sa faca fata (sa manance sanatos, sa faca sport, sa isi faca analize regulat). La fel daca incepe sa le fie frica sa nu cumva sa moara si ele, desi aici daca devine problematic puteti apela la un specialist care lucreaza cu copiii.. Ce au nevoie insa tot timpul e sa se simta iubite de voi si sa pastrati comunicarea deschisa pentru absolut orice simt sau le trece prin cap. Pentru copiii mai mici am auzit impresii bune despre cartea de aici: https://www.curteaveche.ro/p/marele-lup De asemenea pe youtube exista sub forma de desen animat, dar in engleza: https://www.youtube.com/watch?v=xrQXYRklt1Q Poate va prind bine.
    • Carmen Sorici
      Carmen Sorici Fiecare familie are propria sa dinamică, de aceea sfaturile din domeniul personal al fiecăruia nu sunt obiective pentru că presupun că două persoane pot fi exact la fel din punct de vedere al psihicului ceea ce este imposibil Psihologul ajuta aducând claritate asupra opţiunilor, dar alegerea este doar a fiecăruia. Condoleanţe pentru pierderile suferite, dar afectat de aceste pierderi puteţi crede că şi copii trăiesc evenimentele la fel, ceea ce in fapt nu se întâmplă, pentru copii ancora principală sunteţi dumneavoastră, minţindu-le le excludeţi din viaţa dumeavoastră, nu le protejaţi. Copiii învaţa totul de la noi şi învaţă şi cum să trăiască o durere, cît de mult să se lase afectaţi de ea, iar cel mai important lucru este că învaţă că durerile trec, că împreună durerile pot fi mai uşor de dus. În aceste momente copiii vă sunt suport şi îl vor da aşa cum pot, Dacă le transmiteţi frică excesivă pentru întîmplări ale vieţii aşa vor proceda ca adulţi, nu vor putea face faţă. Este un eveniment major ce nu poate fi ascuns, făcând acest lucru ascundeţi sentimentele, exprimarea emoţiilor puternice, de aflat tot vor afla dar asta vor înţelege că suferinţa trebuie ascunsă, nu vorbim despre ea, minţim că totul este bine fără a avea curajul să o trăim şi nu putem scăpa de suferinţă decât trăind-o. Desigur pot să nu participe la înmormântare, să nu ia contact cu manifestările altor rude care să le impresioneze, dar asta nu înseamnă că le minţiţi. Copii au o putere de a trece peste probleme mai mare decât adulţii mai ales dacă se vorbeşte mult cu ei şi le este explicat, dacă nu se simt părăsiţi în travaliul doliului de către părinţi, daţi la o parte.Nu uitaţi ,copiii cred ce le spuneţi şi este important cum le prezentaţi momentul, nu ca pe ruptură definitivă ci ca o altfel de legătură care va exista prin amintiri prin tot ceea ce bunicii au dăruit, prin asemănările fizice, momentul capătă o speranţă, o înţelegere, o acceptare. Feriţi-vă să proiectaţi propria dumneavoastră durere asupra lor, pentru ei sunt bunici, pentru dumneavoastră sunt părinţi, este altceva. Nu ne putem feri copiii de probleme în viaţă, dar putem să-i învăţăm să treacă peste ele.
      • Răzvan Anghel
        Răzvan Anghel Carmen Sorici aici nu e vorba de minciuna ci efectiv de omisiune. Nu spui azi dacă nu întreabă . Și dacă nu ești pregătit, amâni răspunsul, distragi atenția .. deși a spune azi ca bunicu e la spital e util in a-i putea spune când alegi momentul adevărului ca a murit. Mai ales dacă e un asemenea șoc inițial și simți ca a da încă o veste ar fi o încărcare prea mare.
      • Marilena Popa
        Marilena Popa Răzvan Anghel Buna ziua, inteleg ca ati fost afectat personal de o situatie similara, insa nu vad nici un castig pentru acest grup daca intrati in dezbatere cu fiecare respondent la aceasta postare. V-ai exprimat parerea si persoana care intreaba o poate citi, dar dezbaterile interminabile nu sunt in folosul nimanui aici. Daca totusi credeti ca va folosesc la ceva, sunteti liber sa le duceti in discutii private. Numai bine!
      • Carmen Sorici
        Carmen Sorici Răzvan Anghel Acest lucru este valabil pentru adulţi, copiii nu se concentrează pe pregătire, copilul primeşte o veste proastă dar asta nu-l face să nu se uite peste câteva momente la desene şi să ceară o prăjitură, copilul are alt univers, gîndirea lui este practică, orientată spre ceea ce este în imediata lui apropiere, este interesat să fie ocrotit de părinţi, să nu-i piardă şi foarte important să nu se simtă vinovat într-un fel, copii au acest mecanism de a se simţi vinovaţi de supărările părinţilor, un bunic bolnav naşte şi speranţa că se va face bine în comparaţie cu celălalt şi speranţa este înşelată şi dezamăgirea este dublă, are o dublă vină şi una personală, se va gândică poate nu a făcut ceva corect nu a fost cuminte destul, nu a văzut bunicul. Gîndirea copiilor este legată de zona magică Lucrurile în afara adevărului sunt complicate .
    • Cabinet Psiholog Gabriela Vitikan
      Cabinet Psiholog Gabriela Vitikan Secretul nu este sanatos si poate face mai mult rau pentru dinamica intregii familii, intrucat copiii vor simti ca e ceva in neregula. Doliul nu poate fi evitat, cel mai sanatos este sa treci prin el, indiferent de varsta. Totul este sa gasiti o formulare adecvata varstei fiecarui copil si sa fiti langa el, sa il suatineti in procesul de acceptare.

Închiriere spații cabinete – București

Închiriem spații pretabile pentru psihoterapie, medicina de familie, avocatura, logopedie, coaching, birouri pentru firme/PFA. Spațiile se află într-o clădire de birouri, cu spații cuprinse între 15 si 18 mp, dotate cu parchet, aer condiționat, uși cu izolație fonică și sala de așteptare comună. Unele cabinete au terasă proprie. În preț sunt incluse utilitățile și consumabile.

Preț: 290-310 euro/lunar (în funcție de suprafața cabinetului)

Tel.: 0766.241.334

Inchiriere spatiu psihoterapie – Bucuresti (zona Piata Romana)

Dacă ești în căutarea unui spațiu liniștit, confortabil, în care să îți desfășori activitatea, subînchiriez o cameră într-un apartament cu două camere (în vilă) în zona Piața Romană – Tunari. Pentru mai multe informații ne putem auzi la telefon: 0725.941.553, Anca Hodorogea.

Prietenul meu are un copil dintr-o relatie anterioara si doreste ca pe viitor sa-si ia copilul langa el. Copilul este autist si nu poate vorbi. Ce mi-a zis nu mi-a picat deloc bine. Este un copil ce necesita ingrijire 24/24 si nu vreau sa am o asemenea responsabilitate. Copilul are crize, se enerveaza si nu ma simt pregatita sa trec prin asa ceva.

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
A, 27 ani.
Nu stiu cum sa procedez cu prietenul meu care are un copil dintr-o relatie anterioara. Suntem impreuna de o luna si acum 2 zile mi-a zis ca isi doreste ca pe viitor sa-si ia copilul langa el, in casa lui. Copilul este autist si nu poate vorbi.
Desi avem doar o luna impreuna si este devreme sa pot spune ce va fi in viitor, ce mi-a zis nu mi-a picat deloc bine. Este un copil ce necesita ingrijire 24/24 si nu vreau sa am o asemenea responsabilitate, ma sperie asta. Copilul are crize, se enerveaza si nu ma simt pregatita sa trec prin asa ceva.
Nu stiu cum sa-i spun asta prietenului meu fara sa-l jignesc si daca este bine sa port de acum discutia asta cu el sau mai tarziu.
Nu vreau nici sa ajung in viitor si sa-mi reproseze ca din vina mea nu si-a luat copilul langa el….
  • Lucia A. Anghel
    Lucia A. Anghel Buna ziua. De dvs depinde decizia daca vreti sa continuati sau nu, dupa ce reflectati asupra situației si discutați cu partenerul dvs cele scrise aici.
  • Elizabeth Ely
    Elizabeth Ely Va pot spune din prisma unei femeii care a fost in aceeasi situatie precum dvs. Autismul are diverse forme, nu e vina lui ca s-a nascut asa iar tatal este absolut normal să-l vrea in preajma fiindcă este copilul sau. Intrebarea este cat de mult puteti sacrifica pentru aceasta relatie in ideea ca este nevoie de foarte multa rabdare si atentie. Nu ati mentionat nimic de mama copilului, daca cumva aceasta l-a parasit pe copil sau Doamne fereste a murit, atunci partenerul dvs cauta pe cineva care să-i fie si mama copilului, daca insa aceasta trăiește si are o relatie buna cu fiiul sau atunci rolul dvs va fi de a-l intelege si ai fi alaturi in momentele dificile. Sunt foarte multe cărți pe care le puteti citi pe aceasta tema unde veti gasi info utile. Nu e un capat de lume trebuie doar multa răbdare. Daca insa decideti sa puneti punct si considerati ca nu faceti fata, atunci faceti aceasta într-un mod cat mai sensibil cu putinta, e foarte greu sa ai un copil bolnav si sa ti sa spună,,nu te vreau din cauza copilului,, este foarte traumatizant. Succes
    • Tina Florea
      Tina Florea Elizabeth Ely Se vede ca ea empatizează destul cu partenerul ei și situația lui, “faceti intr-un mod cât mai sensibil” tinde sa ii inducă un simt de vinovatie. Nu știu da sunteți sau nu psiholog, dar asemenea afirmații trebuie făcute cu grija, chiar dacă, social, ceea ce ați spus e agreabil și arata nobil, dar când vine vorba de o persoana vie, nobletea duce după ea un simt foarte arzător ca vina.
      Ar trebui sa vadă de ce și-o ales așa partener, ce ii da relația data.
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, este o decizie pe care dumneavoastra va trebui sa o luati. Inteleg ca sunteti speriata de acest copil si responsabilitatea pe care o presupune. Este de inteles sa va faceti griji, si chiar este de inteles daca ati decide sa rupeti relatia din aceasta cauza. Este inca o relatie la inceput, asa ca intr-un fel, daca decideti ca nu puteti accepta asta, este mai bine mai devreme decat mai tarziu. V-as sfatui sa ii dati o sansa copilului, sa petreceti ceva timp (o zi, un weekend) cu el si cu actualul partener, ca sa intelegei la ce anume v-ati inhama in aceasta relatie, ca sa fiti in cunostinta de cauza. Numai bine!
  • Elena Petrone
    Elena Petrone Bună, Dacă îți dorești să fii cu el, va trebui sa ii accepți și copilul. Dacă însă îți dai seama ca nu e ceea ce îți dorești tu, cel mai bine e sa nu amâni sa ii spui. Sunteți în etapa de cunoaștere și e bine sa fiți sinceri unul cu celalalt pentru a ști cum sa va raportați la viitor, și cel mai important sa vedeți dacă poate fi vorba despre un viitor împreună.

De la inceputul relatiei partenerul meu mi-a zis ca viciul lui este sa vorbeasca cu alte femei pe internet. Cand si cand apare aceasta problema intre noi. Oare cum ar trebui sa il ajut sa scape de asta? Nu vrea sa mearga la psiholog.

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
33 ani, sex F
De aproximativ 6 luni am inceput o relatie cu un barbat de 36 de ani. Exista chimie intre noi din toate punctele de vedere insa inca de la inceputul relatiei mi-a zis ca viciul lui este sa vorbeasca cu alte femei pe internet. Cand si cand apare aceasta problema intre noi. Oare cum ar trebui sa il ajut sa scape de asta? Nu vrea sa mearga la psiholog.
  • Psiholog Cristina Constantin
    Psiholog Cristina Constantin Buna ziua! Din pacate, oricât va doriti dvs ca el sa faca o schimbare in comportament, acest lucru nu se va intampla, pentru că cel mai probabil partenerul dvs nu vede nicio problemă în acest viciu. In schimb, puteti sa va întrebați ce anune v-a atras la parteneri, ce anume va aduce bun aceasta relatie, ce va face sa continuati, ținând cont de faptul ca el nu dorește să renunțe la acel comportament. Mult succes!
  • Lucia A. Anghel
    Lucia A. Anghel Buna ziua. Dvs nu aveti cum sa il ajutați, iar dansul nu vede o probelma in asta. Ceea ce a si facut: v-a adus la cunostinta faptul ca el o sa mai vorbească si cu alte femei. Acum de dvs tine decizia daca vreti sa continuati asa sau nu si daca raspunsul este da, ca vreți sa continuati, va recomand dvs consiliere pt a vedea de ce acceptați modalitatea aceasta de “contact”, ci nu cu altcineva care nu are acest “viciu”.
  • Psiholog Iuliana Doroftei
    Psiholog Iuliana Doroftei Din pacate sustin opinia colegelor de breasla.
    Doar dvs v-ati exprimat ca ar avea nevoie de ajutor domnul, nu si el. Ceea ce el face este un obicei, nu o problema, intrucat daca o considera o problema era deja in lucru cu ea.
    In general in situatiile astea apar conflictele pentru ca partenerul salvator insista sa rezolve ceva ce celalalt nu vede ca fiind o problema, apar sentimente de respingere si inutilitate, ca sa nu mai vorbim despre anulare ca femeie etc.
    Eu cred ca domnul v-a informat despre persoana care el este, cu care intrati in relatie si este important sa intelegeti ca relatia o veti avea cu intreaga lui personalitate, implicit cu discutii cu alte femei.
    Imi pare rau.
  • Georgia Georgia
    Georgia Georgia Am trăit o astfel de experiență și pot spune că e Groaznic dar în același timp poate fi o lecție. Multi ani am incercat sa ii aduc la vedere părerile mele sau felul în care acțiunile lui mă făceau să mă simt ,efectele asupra noastră ,au fost și pierderi financiare multe ,și timp dat doar in acea direcție ,a ținut ani de zile ,timp puțin sau deloc pt noi ,nepăsare ,distanțare etc . El a rămas același și niciodată nu a considerat că undeva era o problema . După ce am terminat relația eram un om răvășit ,obosit ,fara încredere în sine dar nici în ceilalți ..am reușit să mă restabilesc cu ajutorul unor ședințe psihologice ,dar a durat câțiva ani. Cel mai indicat ar fi că fiecare sa și rezolve problemele înainte de a forma un cuplu .

Am o fetita de 4 ani. Intotdeauna a fost un copil deloc afectuos, rece, respingator, nu-i place sa fie alintata, sa fie pupata, nu arata ca i-ar fi dor, cand sunt plecata, ba dimpotriva, uneori parca o deranjeaza prezenta mea. Uneori ma simt ca un strain care doar o ingrijeste si atat.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
32 ani, femeie
Am o fetita de 4 ani si de cand e, intotdeauna a fost un copil deloc afectuos, rece, respingator, nu i place sa fie alintata, sa fie pupata, nu arata ca i ar fi dor cand sunt plecata si apoi revin nu se bucura ba din potriva uneori parca o deranjeaza prezenta mea. Am zis ca imi seamana la fire pt ca nici eu nu sunt un om prea afectuos dar in schimb imi place sa primesc afectiune. La inceput am luat o ca asa e firea ei dar parca in timp incepe sa ma supere, sa ma faca sa ma simt prost si sa mi doresc sa fie si ea ca ceilalti copii dependenti de parinti. Poate am gresit si eu undeva dar nu mi dau seama unde. Orice as face nu as vedea o sa fie altfel. Uneori ma simt ca un strain pt ea care doar o ingrijeste si atat. Credeti ca se mai poate schimba cu inaintarea in varsta? Mentionez ca si cu tatal e aproape tot cam la fel. Cu el putin mai apropiata pt ca s au jucat mai mult impreuna.
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu are doar 4 ani… inca nu i s-a format nici pe departe personalitatea. Poate ca va mosteneste, dar poate ca va si imita? Spuneti ca se joaca impreuna cu tatal ei si sunt mai afectuosi; poate v-ar ajuta sa aflati ‘ce face sotul dvs’ de are acest efect. Puteti apela si la un terapeut care lucreaza cu aceasta categorie de varsta pt mai multe sfaturi. Succes!
  • Psihoterapeut Diana Amza
    Psihoterapeut Diana Amza Sunt multe de discutat aici.
    1. Relația dvs cu fetița – copiii simt distanțarea adultului si oglindesc atitudinile. Cand era bebelus – cum ii comunicati afecțiunea? Acolo mama initiaza si practic invata copilul ce inseamna iubirea, tandrețea si se formeaza stilul de atasament ca reactie la comportamentul adultului.
    2. Presupuneti ca nu ii place sa primeasca afectiune. Afecțiunea este exprimata nu doar prin pupici ci si prin timp acordat, surprize, cadouri, intelegere, respect.
    3. Relatia cu tata la ac varsta este incarcata de semnificatii. E firesc sa aiba o etapa in care se simte mai bine in compania lui si va poate privi pe dvs ca pe o competitie. E doar o etapa care va trece! Petreceti in continuare timp, si radeti impreuna. Fiti un pic copil, puneti-va pe covor, luați păpușile si faceti scenete, jocuri împreună, desenati, cântați. Si prin joaca ajungeti sa va apropiați. Aveti grija la etichetare. Respingator e un cuvant dureros pentru un copil.
    4. Faceti diferenta intre nevoile dvs de afecțiune si cele ale copilului. Copilul nu e dator sa raspunda adultului cand vrea el cu iubire si pupici, iar adultul daca simte un gol de iubire, nu poate plasa ac responsabilitate uriașă asupra copilului.
    5. Cautati sa ii vedeti calitatile si lăudati-o pentru ce observati ca face bine, cat de mic. “Ador cum ai desenat aici! ” “uite ce frumos ai aranjat piesele”, “imi place cand dansezi ca o zână!” Etc
    6. Pentru inceput faceti dvs consiliere. Se poate acum si la distanta, sunt atatea resurse.
    7. Fetita va invata sa fie femeie de la dumneavoastră. Si abia asteapta sa faca asta! Sunteti modelul ei, asa ca modelati la dvs ceea ce vreti sa răsară in ea!
    Doamne ajuta!
  • Raluca Neagu
    Raluca Neagu Bună ziua! Eu aș vrea să vă întreb (și nu e nevoie să răspundeți neapărat aici, ci să reflectați dumneavoastră la un răspuns) ce simțiți atunci când reveniți din deplasările dumneavoastră și fetița nu vă arată afecțiune? Și dacă simțiți o anumită emoție vă comportați asemenea ei? Este posibil să fiți prinsă într-o dinamică de : ea nu vă arată că îi e dor- dumneavoastră apoi reacționați cu o anumită emoție (frustrare, dezamăgire, nu știu, dumneavoastră știți)și aceasta este reîntâlnirea voastră de fiecare dată. Copiii manifestă dorul și neputința în multe moduri. Când lucram cu un copil pe care îl iubesc foarte tare, de fiecare dată când plecam la finalul zilei nu voia să mă îmbrățișeze, să îmi spună pa, fugea într-o altă camera vizibil supărat. Separările noastre erau copleșitoare pentru el și așa își arăta emoția. Poate simte că vă doriți altceva de la ea, așadar protestează cu armele pe care le deține, sau poate că așa este stilul ei de atașament. O puteți iubi și așa? :) Cu siguranță că da. Terapia vă poate ajuta să descoperiți ce vă agață din atitudinea ei (până la urmă semănați, nu?), ce rană emoțională activează pasivitatea ei. Să fiți bine împreună!

Am 44 ani, sunt casatorita, am 3 copii. Sotul a fost plecat 3 ani peste hotare, periodic venea acasa. Crede ca l-am inselat, ca-l mint. Am fost cu el la detectorul de minciuni. Testul a venit negativ, iar acum zice că am platit ca testul sa fie bine….

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Bună ziua. Am 44 ani, căsătorita, am 3 copii. Soțul a fost plecat 3 ani peste hotare, periodic venea acasă. În toamna anului 2019 a venit definitiv. De atunci sau început învinuirile, că l-am înșelat, că – l mint, că am taine față de el. Am fost cu el la detectorul de minciuni ca să-i demonstrez ca greșește. Testul a venit negativ. S-a liniștit o perioadă apoi a venit într-o zi și a spus că testul a fost înscenat, și iar tot de la început. Locuim în Chișinău, unde sunt după spusele lui doar 2 specialiști în domeniu dat. Zice că am plătit ca testul sa fie bine. Cum sa procedez, suntem împreună 20 ani.
  • Lucia A. Anghel
    Lucia A. Anghel Va recomand sa urmati consiliere psihologica si de acolo sa deduceti “cum ar trebui sa procedați ” pentru ca din cate ati spus, doar dansul “procedeaza” cumva.
  • Daniel Mois
    Daniel Mois Problema nu e la test. Ci la sot! Neincrederea lui ii apartine. Si e strict problema lui clinica!
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu pare complicat. Incercati si consiliere de cuplu pt o perioada. In acest context (teoretic) puteti discuta pe larg orice banuiala dar as fi mai curios sa aflu ce a provocat in el aceasta schimbare dupa 20 ani de relatie? De unde vine aceasta nesigurata? Incercati sa aflati ce simte cu adevarat. Succes!
  • Raluca Neagu
    Raluca Neagu Bună ziua! Noi nu avem un răspuns pentru atitudinea soțului și bănuielile lui, poate distanța, poate singurătatea, poate neîncrederea era acolo și a avut nevoie doar de distanță pentru a se manifesta, cert este cu odată găsit un mediu propice, gelozia poate fi poate ocupa mult din gândurile și viața unui om, poate deveni o obsesie. Nu știm prin ce a trecut, dacă acesta este un comportament singular sau genul acesta de atitudine a mai apărut pe parcursul relației. Mă gândesc însă cât de greu vă este dumneavoastră și cât de nedreaptă este această luptă cu ceva invizibil, iată că nici după dovada unui test poligraf, soțul nu vă crede, după 20 de ani de relație… Pentru binele relației, propuneți consiliere de familie, terapie de familie. Nu puteți trăi în acuze la infinit, faptul că ne-ați scris este un semn că aveți nevoie de o schimbare.
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, gandirea de tip paranoid nu reactioneaza de nici un fel la argumentare logica, pentru ca in sine este un proces emotional. Indiferent cate dovezi sau argumente ati aduce intodeauna va exista o consipiratie, o inselatorie, o pacaleala. Mintea gelosului si a parnoicului va intoarce lucrurile intotdeauna in favoarea propriului scenariu, tot ceea ce faceti sau spuneti va fi folosit impotriva dumneavoastra. In mod irnonic si paradoxal, cel suspicios are de fapt lucruri de ascuns, asa ca in locul dumneavostra m-as intreba pentru ce se simte atat de vinovat incat simte nevoia sa produca asemenea acuzatii. Oamenii nu fac nimic intamplator, totul se leaga intr-o logica emotionala, care de multe ori scapa logicii formale. Din pacate dumneavoastra nu il puteti schimba pe sotul dumneavostra, ci doar sa va protejati pe cat posibil si sa gestionati aceasta situatie cat se poate de bine. Numai bine!

Lucrez in asistenta medicala in strainatate. Am vazut o pacienta care murea, am incercat tot ce se putea. Nu pot sterge momentul cand murea si ma privea in ochi…

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Bună ziua, va scriu în legătură cu o problema care o am deși e a 3 zi de cât sa întâmplat cele ce voi va spune…… Lucrez în asistenta medicala de mai bine de 1 an nu sunt în România ci în alt stat european….. Sa întâmplat ca în data de 11 mai să fiu de dimineața pe secție singura asa deci am plecat sa dau medicamentele de ora 6 dimineața în momentul în care am auzit pe cineva zbierand foarte tare nu îmi dădeam seama de unde se aude zgomotul atunci am hotărât sa ma duc către toate camerele sa vad dacă sa întâmplat ceva deci am întrat în 3 camere unde era totul în ordine…. În a 4 camera am văzut ca pacienta deceda fix în acel moment fiind foarte tânăr am încercat sa o resuscitez timp de jumate de ora ( este un azil de bătrâni iar eu fac școală de asistenta de doar 5 luni) am sunat la șefa de pe secție am încercat tot ce see putea și am reușit însă din păcate a decedat la spital….. Problema este ca mia rămas în gând momentul acela și nu îl pot șterge momentul când deceda în care eu priveam în ochi și ei nu știu ce se întâmplă dar de atunci nu mi sunt eu am accea imagine în gând și când fac dragoste cu soțul meu și când mănânc și când dorm. NU AM PLÂNS DELOC însă la locul de munca a trebuit sa fiu tare imediat după ma luat aceasta ” imagine” bună în același timp momentul când a venit salvarea și au continuat ei sa o resusciteze iar eu priveam prin ușa….. Etc NU LE POT SCOOATE DIN CAP. AM SPUS LA ÎNCEPUT CĂ ERA TANARA DAR AVEA PROBLEME DE SAANATATE MARI….. ÎNSĂ NU MA AȘTEPTĂM SĂ SE ÎNTÂMPLE ASA CEVA CHEAR EA SA MOARA….! NU MA INTELLEGEAM FF BINE CU EA….. și de 3 zile acele imagini sunt în capul meu ori ce as face din păcate ce ma dururt cel maai mult a fost ochi ei……. Aia nu îmi iese din cap spunețimi ce saa fac va rog, ma rog la Dumnezeu și sa uit tot și din păcate nu pot…. Va
mulțumesc și va doresc numai bine
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu contactul cu moartea sub orice forma ne poate traumatiza sau soca foarte puternic si nu toata lumea se impaca devreme in viata cu ideea ca moartea exista, la fel ca viata. Sunteti inca la inceput de cariera, lucrati intr-un loc in care asemenea lucruri se poate intampla oricand – este o meserie grea! Incercati sa discutati cu alte colege/colegi, poate chiar si medici; trebuie ca si altcineva sa fi trecut printr-o experienta similara… ei cum au trecut peste. Curaj!
  • Psihoterapeut Diana Amza
    Psihoterapeut Diana Amza Buna ziua! Dumneavoastră ati facut tot ceea ce ati putut pentru a-i acorda ajutorul, ati reacționat responsabil! Este posibil sa va simțiți vinovata si pentru faptul ca, asa cum scrieti, nu va intelegeati ff bine cu ea. Insa acesta nu a fost un criteriu pentru acordarea ajutorului, ati acționat uman si profesionist. In general, pe fondul experientelor cu impact emotional, oamenii prezintă simptome firesti chiar daca deranjante, simptome care scad ca intensitate in timp (imagini intruzive, reamintiri, tresariri, incordare). In plus, se mai poate întâmpla sa existe factori declanșatori ai acestor reactii – mici lucruri pe care le conectam la evenimentul initial (un anumit tip de miscare poate reaminti de miscarile resuscitarii, un tip de zgomot de acasa poate reaminti de zgomotele din timpul evenimentului, samd, aceste asocieri sunt variate de la persoana la persoana). Exista anumite tehnici de a face față punctual acestor momente – de ex tehnici de ancorare in prezent, discutii cu prietenii, angrenarea in activitatile care iti fac placere, sau in activități meditative de relaxare. Dincolo de aceste lucruri , ati ales un domeniu in care contactul cu moartea este inevitabil, si este nevoie sa dezvoltați niste moduri de a va proteja psihic – poate fi vorba de o schimbare a perspectivei asupra modului in care va percepeți rolul profesional. Ma puteti contacta daca doriti. Aveti tot respectul meu pentru ceea ce faceti!
  • Raluca Neagu
    Raluca Neagu Bună ziua! Înțeleg că acesta este primul pacient pe care îl pierdeți, iar acest lucru v-a impactat puternic. Este firească, umană această reacție și aveți nevoie de ajutor. Fie să discutați cu un mentor, coleg pe secție, să vă povestească din experiențele acestora și să vă îmbărbăteze, fie chiar cu un psiholog, dacă aveți la locul de muncă, pentru că pe moment ați acționat profesional, concentrându-vă pe menținerea funcțiilor vitale ale persoanei și emoțiile din acele momente nu au putut fi trăite în intensitatea lor.
  • Olga Gâdea
    Olga Gâdea RĂSPUNS DIN PARTEA PERSOANEI CARE A PUS ÎNTREBAREA: “Bună ziua din păcate am greșit sa scriu fiind seara târziu și parca aveam acele imagini în cap….. Eu cu ea ma înțelegeam bine chear o duceam mâncare ( deoarece ei nu i plăcea cea ce se dădea de spital) i duceam plicurile la posta și am fost unica care a mai vorbit cu ea și care a văzuto ultima oara în viata….. Știu ca meseria asta este foarte grea și îmi asum cea ce fac am mai văzut persoane care au decedat însă cea ce ma marcase a fost chinurile și chear momentul când sa stins din viata……… Mi se pare un film Horror….. Eu pana atunci nu aveam contract fix însă în acea zi ma chemat directorul pentru a îmi face contract nedeterminat deoarece au fost mulțumit de cum am reacționat……… Dar nu ma pot bucura și știu ca ca voi mai vedea asa ceva însă sper sa nu rămân la fel de marcata….. După ce am scris a fost pentru prima oara în care am plâns”
Loading
consiliere psihologica gratuita