De fiecare data cand incep sa mananc sanatos, ma simt bine, parca prind viata, dar daca apare o problema sau orice forma de stres, recurg la junk food si zahar in orice forma. Problema e ca in momentul acela parca nu as fi eu. Ma trezesc ca am terminat mancarea pe trei zile. Simt ca ceva se activeaza in gandirea mea si ma obliga sa fac asta, ca o alta persoana.
Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online
Sunt o fata de 21 de ani, lucrez la birou si am o problema foarte mare in ceea ce priveste alimentatia.
De fiecare data cand incep sa mananc sanatos, ma simt bine, parca prind viata, dar daca apare o problema sau orice forma de stres, recurg la junk food si zahar in orice forma il gasesc. Problema e ca in momentul acela parca nu as fi eu. Ma trezesc ca am terminat mancarea pe trei zile, desi nu am vrut asta. Simt ca ceva se activeaza in gandirea mea si ma obliga sa fac asta, ca o alta persoane. Nu aud voci si nimic de genul acesta, dar parca nu fac eu lucrul acesta. Doar ma trezesc ca l-am facut.
Vreau sa mentionez ca in copilarie nu m-am inteles bine cu parintii mei, desi acum relatia noastra este mult mai buna. Am fost supraponderala aproape toata viata, dar dupa am ajuns in cealalta extrema, iar ai mei voiau sa ma bage in spital din cauza anorexiei (datorata relatiei mele cu parintii si moartea unei persoane foarte drage). Nu stiam ca asta era atunci si mi-a luat 2 ani sa-mi recunosc mie ca trecusem prin asta. Pana atunci ma mintisem ca doar voiam sa fiu slaba.
Dupa ce am trecut de asta (am reusit cumva printr-o schimbare brusca de gandire), am inceput iar sa ma ingras din cauza modului meu de a manca. Vreau sa mentionez ca familia mea isi arata afectiunea prin mancare. Tata a inteles ca nu e okay pentru mine chestia aceasta, dar mama continua sa se jigneasca daca nu accept mancarea care mi-o face.
Mi-ar placea sa stiu daca aveti ceva solutii pentru mancatul compulsiv. Nu mai stiu ce sa fac.
Multumesc si imi pare rau pentru postarea asta lunga, dar sper sa ajute si pe altii.
Sotul meu acuza de cateva luni o durere in piept insotita de insuficienta respiratorie si palpitatii. Toate analizele i-au iesit bune. Medicii i-au recomandat sa mearga la psiholog, insa sotul meu nu crede in asa ceva. Nu crede ca e o boala care are legatura cu psihicul.
Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online
Am suferit ca familie două decese în 3 luni, tatăl meu și tatăl soției. Copiii au avut un șoc la pierderea primului bunic și nu știm dacă este recomandat să le spunem că într-un timp atât de scurt s-a prăpădit și cel de-al doilea bunic.
Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online
Închiriere spații cabinete – București
Închiriem spații pretabile pentru psihoterapie, medicina de familie, avocatura, logopedie, coaching, birouri pentru firme/PFA. Spațiile se află într-o clădire de birouri, cu spații cuprinse între 15 si 18 mp, dotate cu parchet, aer condiționat, uși cu izolație fonică și sala de așteptare comună. Unele cabinete au terasă proprie. În preț sunt incluse utilitățile și consumabile.
Preț: 290-310 euro/lunar (în funcție de suprafața cabinetului)
Tel.: 0766.241.334
Inchiriere spatiu psihoterapie – Bucuresti (zona Piata Romana)
Dacă ești în căutarea unui spațiu liniștit, confortabil, în care să îți desfășori activitatea, subînchiriez o cameră într-un apartament cu două camere (în vilă) în zona Piața Romană – Tunari. Pentru mai multe informații ne putem auzi la telefon: 0725.941.553, Anca Hodorogea.
Prietenul meu are un copil dintr-o relatie anterioara si doreste ca pe viitor sa-si ia copilul langa el. Copilul este autist si nu poate vorbi. Ce mi-a zis nu mi-a picat deloc bine. Este un copil ce necesita ingrijire 24/24 si nu vreau sa am o asemenea responsabilitate. Copilul are crize, se enerveaza si nu ma simt pregatita sa trec prin asa ceva.
Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online
De la inceputul relatiei partenerul meu mi-a zis ca viciul lui este sa vorbeasca cu alte femei pe internet. Cand si cand apare aceasta problema intre noi. Oare cum ar trebui sa il ajut sa scape de asta? Nu vrea sa mearga la psiholog.
Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online
Am o fetita de 4 ani. Intotdeauna a fost un copil deloc afectuos, rece, respingator, nu-i place sa fie alintata, sa fie pupata, nu arata ca i-ar fi dor, cand sunt plecata, ba dimpotriva, uneori parca o deranjeaza prezenta mea. Uneori ma simt ca un strain care doar o ingrijeste si atat.
Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online
Am 44 ani, sunt casatorita, am 3 copii. Sotul a fost plecat 3 ani peste hotare, periodic venea acasa. Crede ca l-am inselat, ca-l mint. Am fost cu el la detectorul de minciuni. Testul a venit negativ, iar acum zice că am platit ca testul sa fie bine….
Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online
Lucrez in asistenta medicala in strainatate. Am vazut o pacienta care murea, am incercat tot ce se putea. Nu pot sterge momentul cand murea si ma privea in ochi…
Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online
mulțumesc și va doresc numai bine





