Login

Întreabă psihologul online

Susținem

vegani romania

Implant dentar pret

Am avut doi parteneri pana la prietenul actual. El a devenit frustrat de acest aspect si am ajuns la certuri foarte mari si lungi. A inceput sa imi interzica sa ma machiez cu negru, sa port decolteu si daca port o fusta sau pantaloni scurti, trebuie sa le masor lungimea si sa il intreb daca e de acord. Nu ma lasa sa pun poze cu mine pe rețele de socializare, decat daca il intreb si ii explic motivul.

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online

Buna! Sunt fata si am 18 ani. De 7 luni am o relatie cu un baiat(ii voi spune K) ce are aproape 20 de ani. Totul era foarte frumos la inceput, dar cred ca totul a devenit foarte toxic. Pe scurt, eu mi.am inceput viata sexuala la 16 ani si am avut doi parteneri pana la K. El cu timpul a inceput sa devina frustrat de acest aspect si am ajuns la certuri foarte mari si lungi. Țipa la mine, ma injura, se purta urat, ma facea intentionat sa plang ca sa sufar cum sufera el. Si tot la inceput nu imi zicea nimic legat de stilul meu, dar a inceput sa imi interzica sa ma machiez cu negru, sa port decolteu si daca port o fusta sau pantaloni scurti, trebuie sa le masor lungimea si sa il intreb daca e de acord. De altfel, nu ma lasa sa pun pozd cu mine pe rețele de socializare, decat daca il intreb si ii explic motivul. Nu ii place de prietena mea cea mai buna si mi a zis ca eu daca merg la ei in oras sa o vad pe ea si mai am timp sa ma vad si cu el, el nu va vrea pe motiv ca ma vad si cu ea

in ziua respectiva. La un moment dat K voia să aleg intre el si prietena mea, dar pana la urma si.a revenit. Se enerveaza din lucruri foarte minore, daca de exemplu trimit o poza cu mine pe un grup de messenger cu prieteni de ai mei, face urat. Am si eu defectele mele, de exemplu, sunt o persoana tăcută si el vrea sa fiu mai vorbăreață, dar mi.e greu sa devin asa si el vrea asta cat mai rapid. Cum as putea sa mai procedez cu el? Credeti ca se poate schimba ceva?
  • Lucia A. Anghel
    Lucia A. Anghel Buna ziua. Inttebarea mea este: ce puteti sa faceti dvs in aceasta situație? Iar legat de el, faptul ca el vroia o masina cu 0 km in bord si cu tipla pe scaune, trebuia sa isi caute acul in carul cu fan. Nu e problema dvs ca el găsește ca motiv acest aspect, dvs sunteți cea care e necesar sa vedeți ce puteti face. Sunteți ca intr-o cusca din care cereti inclusiv aprobare pentru a scoate capul, ceea ce ma duce cu gandul la motivul pentru care dvs acceptati sa fiti in postura aceasta. El va face astfel si cu alte fete.
  • Daniel Mois
    Daniel Mois Sfatul meu: Apreciez mult ca vrei sa il ajuti. Motiv pentru care iti dau si reteta: faci facultatea de psihologie sau de medicina. Apoi faci 4 ani de formare ca psihoterapeut. Lucrezi macar 5 ani ca sa capeti suficienta experienta practica si in final astepti ca el sa ITI CEARA AJUTORUL. Doar atunci il vei putea ajuta in mod real!
  • Marian Georgescu
    Marian Georgescu Buna. Ce copilarie a avut prietenul tau? Cat de mult a fost iubit de parinti in mod special de mama. Pare a fi o persoana gelosa iar ranile din copilarie il afecteaza acum la maturitate. El se poate schimba numai in cazul in care constientizeaza si isi doreste sa se schimbe. Altfle nu prea functioneaza. Dar ma intreb cum s-a comportat tatal tau cu tine in copilarie. Pentru ca la nivel subconstient tatal reprezinta figura parentala masculina adica viitorul tau model de iubit eventual sot? Analizandu-te pe tine te poti schimba si tu. Schimbandu-te tu posibil sa ai niste surprize.
    • Bud Friend
      Bud Friend puteti detalia, va rog, pe scurt, legatura dintre gelozie si relatia cu mama? intreb pentru ca si eu sunt extrem de gelos, iar acest lucru imi afecteaza uneori chiar si viata profesionala, pentru ca nu ma mai pot concentra decat pe intensitatea emotiei. ca sa nu spun cum imi afecteaza viata sentimentala, pe cea de cuplu, inclusiv pe cea sociala. intr-adevar, uneori sunt gelos daca prieteni buni de-ai mei aleg sa faca lucruri fara mine. in fine, chestii dintr-astea, de om abonat de mic la psihoterapeut . Va multumesc!
    • Lucia A. Anghel
      Lucia A. Anghel Bud Friend buna ziua. Legatura pe care vreti sa o știți este individuala, deci o legatura venita pe asocieri libere si cautat in sine pe parcursul, a muuultor luni de zile, nu poate fi acceasi legatura cu a dvs. Sunt legături generale insa daca vi se spun sau le cititi nu au niciun efect. Va invit la sedinte de consiliere, observ ca aveti curiozitate si vreti sa cautati răspunsuri la ceva ce observati la dvs.
  • Dan Calota
    Dan Calota El simte gelozie retroactiva pt ca trecutul tau i-a activat o nesiguranta si acum a dezvoltat un comportament de control. La finalul zilei ca sa poti simti libertatea in cuplu veti ajunge intr-un moment de confruntare (nu conflict, este o diferenta intre cele doua). El este cel care vrea ceva de la tine. Va reusi sa-ti ceara fara sa controleze o data ce-si va intelege nesiguranta. Daca nu va reusi el va continua controlul. Moment in care va fi responsabilitatea ta daca vei continua sa accepti sau nu. Daca aceasta confruntare ti se pare prea dificila, iti sugerez sa apelezi la sprijin de specialitate (psihoterapie), de altfel si el daca porneste demersuri in a cere sprijin de specialitate, cresc sansele ca situatia sa ajunga sa fie doar un hop. Succes!
  • Alexandru Pichiu
    Alexandru Pichiu O persoană care vrea să te schimbe după propriul său ideal estetic este o persoană care vrea binele tău sau binele său? O persoană care are în cea mai mare parte o atitudine critică este ceea ce îți dorești de la viață? Să reflectăm la valorile noastre în asemenea situații ne poate ajuta…
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu eu te-as intreba in plus urmatorul lucru: cat crezi ca ai putea rezista in acest cadru? 1, 2, 3…10 ani?
  • Mihaela Zaharia
    Mihaela Zaharia Iti recomand sa citesti cartea despre care am scris aici si sa o faci pentru tine si pentru viata ta, nu pentru el: 
  • Violeta Mancas
    Violeta Mancas Buna,
    Nu ai cum sa procedezi in asa fel incat el sa nu mai fie gelos. In felul in care descrii cum reactioneaza, este posibil sa fie tot mai gelos pe masura ce trece timpul. Nici nu il poti ajuta. Are nevoie de ajutor de specialitate. Din pacate, este posibil sa-si dea seama de asta dupa multi ani cu relatii esuate.
    Recomandarea mea, ca specialist dar si ca femeie, este sa-ti inchei repede socotelile cu el si sa-ti vezi de viata ta. Un astfel de om iti transforma viata intr-un cosmar, daca ii permiti.
    Totusi, raman niste intrebari: oare ce te-a fascinat la el? Ce te-a atras? E important sa-ti raspunzi ca sa eviti sa alegi si a 2-a oara un om cu probleme de acest gen.
    Numai bine!
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, cred ca in primul rand ar trebui sa va puneti probleme in ceea ce priveste limitele dumneavostra personale si cat dati voie celorlati sa faca regulile pentru dumneavostra. O persoana cu o stima de sine crescuta nu ar fi acceptat de la inceput o asemenea intruziune in viata ei din partea unui partener sau a oricui altucuiva. Ca cineva sa va poate interzice ceva trebuie ca dumneavoastra sa ii permiteti. Nimeni nu este proprietatea sexuala, emotionala sau de alta natura a nimanui. Nu il puteti ajuta si nici face sa se schimbe, sunteti pe o panta periculoasa, persoanele de acest fel nu cauta solutii in ei, nu se uita catre sine pentru a gasi raspunsuri, Gelozia este o patologie de caracter se care se scapa greu, prentru ca are radacini foarte adanci, dar si pentru ca este egosintona, adica persoana nu o vede ca pe o problmea. Numai bine!

De 3 ani sunt extrem de nervoasa si irascibila. Din ce in ce mai rau. Din orice ma agit. Am nevoie de ajutor. Am tot sperat sa vina ziua in care sa ma temperez dar nu mai vine. Sunt extrem de pesimistă, imi doresc sa plang sa ma eliberez si nu pot, imi e frica sa merg noaptea prin casa, imi e frica de întuneric, tip la familia mea zilnic, din orice discuție ma aprind, m-am saturat, imi doresc sa redevin eu, sa slăbesc, sa traiesc in armonie, sa-mi gasesc linistea, Nu le mai pot duce pe toate…

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna ziua, am 27 de ani, căsătorită, un băiețel de 2 ani, lucrez într-un call center (momentan de acasa), sunt o persoana extrem de sensibilă dar de ceva timp (3 ani) sunt extrem de nervoasa si irascibila.
Din ce in ce mai rau. Din orice ma agit. Am nevoie de ajutor.
Demult, am nevoie. Am tot sperat sa vina ziua in care sa ma temperez dar nu mai vine. Cauze in ordinea întâmplării in viata mea:
- neîncrederea în mine, de cand ma stiu am avut aceste probleme, în special de cand am intrat la liceu, mereu mi am vazut defectele si m-am comparat cu altii mai buni decât mine, sunt o perfectionista
- kg in plus, niciodata nu am fost slaba dar de 3 ani nu ma mai simt deloc bine in pielea mea, ma consider grasa, urâtă, transpir tot timpul si asta ma obosește
- reproșurile din partea părinților mei in special a tatălui meu, din cauza ca nu am terminat Facultatea de fapt Nu am dat licența si au fost n discuții si scandaluri si plansete pe tema asta
- dorința de a rămâne gravidă care s a intamplat dupa un tratament si 1 an
- apariția sarcinii si izolarea la pat caci mi a fost interzis efortul de la 4 luni pana la nastere, din cauza contractiilor
- nașterea, alaptarea, nestiinta creșterii si îngrijirii copilului, diagnostice grave dar oarecum false primite de la medic in ce priveste copilul, statul in spital după nastere mai mult decat ma asteptam eu + internarea cu copilul dupa 3 saptamani de viata, au fost niște momente groaznice, am trăit un coșmar, eu nu ma bucuram deloc de acele momente ci eram disperată, plangeam din orice, zilnic
- neputința de a ne lua propria casă din cauza unor probleme cu dosarul la banci
- simteam ca nu mai sunt eu, ca nu e viata mea, voiam sa redevin eu
- plecarea sotului in misiune militară de război timp de 6 luni
- plansete, tipete, sărbători fara el, nervi
- acumularea de kg mai multe decat niciodata, mâncarea in exces pe fond de stres
- incertitudini si intrebari legate de momentul reinceperii serviciului, cresei, în cazul copilului
- reluarea activității, lupta cu mine însămi de a reuși, de a da din nou teste dupa o pauza lunga
- izolarea la domiciliu in urma Covid
- lupta continua cu mine de a fi bine, de a reuși dar mereu încheiată negativ
- extrem de pesimistă, imi doresc sa plâng sa ma eliberez si nu pot, imi e frica sa merg noaptea prin casa, imi e frica de întuneric, tip la familia mea zilnic, din orice discuție ma aprind, m-am săturat, imi doresc sa redevin eu, sa slăbesc, sa traiesc in armonie, sa mi gasesc linistea, Nu le mai pot duce pe toate…

Cardul meu stă numai în buzunarul prietenului meu. El îmi ia toți banii, pentru facturi/chirii /cheltuielile casei sau îmi cere mereu cu împrumut și nu îi mai dă înapoi. Alege chirii foarte scumpe, iar eu nu pot pune nimic deoparte din cauza cheltuielilor mari. M-am săturat să muncesc doar ca să plătesc facturi și chirii.

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Bună tuturor!
Am 23 de ani( sex feminin) ,mă aflu intr-o relație de aproximativ 3 ani cu iubitul meu , el având 30.
Pentru moment , noi locuim in străinătate ,avem deja 2 ani, problema (lui) cea mai mare fiind Banii!! In afara de salariu el mai are și un bussines propriu din care câștiga destui bani. In schimb eu , beneficiez doar de salariul de la munca .
Eu niciodată nu am știut de banii lui , cât a strâns sau ce a făcut cu ei,in schimb el a știut mereu de banii mei , la început cardul meu stătea numai pe buzunarul lui;acum însă, lucrurile s-au mai schimbat dar tot rău este, deoarece am avut certuri NON-stop și încă avem pe tema banilor,și asta pt ca el m-a neglijat din orice punct de vedere datorită bussines-ului solicitant +munca+alte griji!
Eu nu spun ca banii nu sunt necesari in viața fiecărui om dar nici Primordiali! Cel puțin pt mine NU! El in schimb vede doar bani,eu fiind pe 0 după atâta timp in care efectiv , simt ca am muncit degeaba , deoarece el mi-a luat toți banii, pe facturi/chirii /cheltuielile casei etc plus ca îmi cerea mereu cu împrumut și nu ii mai vedeam pt ca la scurt timp veneau facturi peste facturi sau ziua când trebuia sa plătim chiria și acolo se duceau! Nu am zis niciodată ca eu nu pun bani pt cheltuilele casei însă ,mereu ma punea sa plătesc cot-la-cot cu el ținând cont ca ,eu aveam doar un salariu ,el in schimb poate și doua lunar, fapt de care mi-am dat seama mai târziu,nu mai zic ca el luase o casa scumpă , fapt cu care nu am fost de acord dar părere mea nu a lut-o niciodată in considerare,ceea ce m-a durut și mai mult! Mereu vedeam multe lucruri frumoase ca orice femeie și nu îmi puteam permite sa îmi cumpăr deoarece aveam discuții cu el ca trebuie sa îmi
plătesc chiria și facturile mai întâi.
Ma rog, in casa aceea am stat vreo 7 luni, după care am fost nevoiți sa ne mutam deoarece a fost scoasă la licitație de către proprietar , el a luat o casa și mai mare cu ,curte mare, garaj ,pt a-și depozita lucrurile ce le avea pt vânzare ,mai exact pt afacerea lui; bineînțeles ca eu nu am fost de acord deoarece chiria era foarte scumpă și era o casa greu de întreținut din orice punct de vedere, și ținând cont ca eu nu am putut pune nimic deoparte tot din cauza cheltuielilor mari , acum ce sa vezi, se repeta aceeași poveste , încă și mai rău! Încă locuim aici de un an, certuri /bătăi au fost mereu din cauza sumelor enorme , eu nu am mai avut de munca 4 luni , el a ținut totul , acum eu de o luna m am angajat și încerc sa îmi pun ceva de parte dar sa mai și contribui la cheltuieli ca sa fie bine , am avut o înțelegere cu el sa dau de aici încolo mai puțin de jumătate ca sa îmi pot pune și eu ceva de o parte dar iar nu se poate , deoarece pt a acoperi chletuielile pt toată luna asta este nevoie de 1800£ ,deoarece el a plătit pe jumătate facturile și i au băgat mereu penalități și uite așa s au strâns . El știe ce a făcut mai bine cu banii de nu a plătit totul la timp, căci bani a avut mereu . Acum , eu i am spus ca mai mult de 300£ nu ii dau pt ca in Iulie ne am propus sa mergem acasă , și nu vreau sa ajung sa ii cer lui bani și acolo.. mi a făcut un scandal de au auzit și vecinii , a faramat o masa și a urlat la mine cât îl țin plămânii ca , nu îmi e rusine, ca el a ținut totul pana acum și eu nu vreau sa ii dau bani sa plătească ce e de plătit , ca las totul pe el etc, asta însemnând sa rămân iar pe 0 ca și pana acum dacă ar fi sa ii dau bani, ceea ce am jurat ca nu o sa se mai întâmple , pr ca m am saturat sa muncesc doar ca sa plătesc facturi și chirii iar pe mine sa ma las deoparte .
Va rog, din suflet sa ma ajutați cu un sfat/părere , ar conta foarte mult pt mine , deoarece nu vreau sa fac vreo prostie la nervi , simt ca o iau razna la propriu , încerc sa ma controlez dar simt cum ma lasă toate puterile.
Poate , prin scris nu pare atât de gravă situația și nu poți simtii ce simte cel in cauza , dar bănuiesc ca persoanele care au trecut sau trec printr o poveste asemănătore sau ca a mea , stiu despre ce vorbesc și ce simt !
Țin sa mnetionez ca eu țin legătura doar cu mama mea care este aici , și nici ea nu are o situație prea buna ca sa ma poată primi sau sa ma ajute cu ceva și nici nu vreau sa ii mai spun toate astea ca sa o amărasc mai rău , ca le are ea pe ale ei, plus ca mi-e jena.. sunt destul de mare ca sa ma pot descurca .. in țara n am la cine sa ma duc ,toate ușile îmi sunt închise …și nu mai știu ce sa fac . Plâng neîncetat ,nu mai manac , nu mai dorm ,și simt cum ma pierd .
Aștept sfaturile voastre !
Va mulțumesc !
  • Bety Anghel
    Bety Anghel Bunã ziua !
    V- aș recomanda sâ analizați, împreunã cu un psihoterapeut, ce anume vã ține într- o relație în care este vorba numai de certuri și bãtãi, de moduri foarte diferite de raportare la viațã, la valorile ei și la traiul în cuplu; din ce scrieți, nu sunteți genul care nu ar putea sã se intreținã singurã.
    Deci este nevoie sa ințelegeți ce anume vã determinã sã rãmâneți intr- un context în care fericirea se lasã mereu așteptatã !
    În dragoste, esențial este sã te simți bine ! Dacã asta lipsește, ce rost are ?!
    Sãnãtate și toate cele bune !
  • Adriana Gheonea
    Adriana Gheonea Daca va simtiti nedreptatita cu privire la cheltuieli faceti o discutie in care puneti de acord, asta daca vreti sa ramaneti impreuna! Stabiliti de comun acord ca platile sa fie transparente asa ca sa stiti pe ce se cheltuie banii! Opriti va bani pt cheltuieli personale! De la neajunsuri cu banii, razboaiele in cuplu devin cat casa! Analizati daca doar aceasta problema va nemultumeste iar daca aveti si altele apelati la o terapie! Cu bine!
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Cauzele acestei probleme pot fi destul de complexe. Comportamentul lui pare imatur, egocentrist, iresponsabil și irațional. Poate are și vicii de care tu nu ești conștientă? Eu m-as gandi si la o posibila dependenta de jocuri de noroc, de pariuri sau de droguri. Din tot ceea ce descrii, discuțiile cu el nu au niciun sens. Ești într-o relație toxică, în care violența nu este nicicum scuzabila și nici controlul financiar. Decizia este a ta dacă mai ramai într-o astfel de relație sau nu, însă perspective mai bune, eu nu văd.

Sotul meu a avut o copilarie problematica, cu violenta fizica, mama cu tentative de suicid, depresiva, tatal, figura absenta. De la o vreme a inceput sa bea mai des, sa nu mai stie de el. Mi-a spus ca are multe regrete si frustrari, ca vrea sa moara, ca viata lui nu are un sens. Crede ca noi (avem trei copii) vom fi mai bine fara el. A spus ca o sa reuseasca sa isi ia viata.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna ziua,cer un sfat pentru sotul meu 43 ani lucreaza la receptie marfa.A avut o copilarie problematica cu violenta fizica ,mama cu tentativ suicid depresiva,tatal figura absenta.Noi suntem un cuplu din 1995 cu 3 copii.De o vreme ..treptam a i ceput sa bea mai des..mai des sa nu mai stie..efectiv de el.In 2 discutii care am avut mi a spus ca el are multe regrete si frustrari,vrea sa moara,nu are un sens viata lui .El bea ca sa nu sinta gandurile care le are cand nu bea…crede ca noi vom fii mai bine fara el…mi se pare ca are ganduri usor confuzionale.Nici nu doarme bine
.I am sugerat sa mergem la un specialist nu vrea A spus ca el are tupeu si o sa reuseasca sa isi ia viata.Problema dupa spusesle lui este ca nu se simte iubit …si de mine dar eu tind sa cred ca are o depresie…majora si orice as face eu..nu l ar ajuta foarte mult..intrebarea ..ce sa fac?
  • Lucia A. Anghel
    Lucia A. Anghel E necesar sa faca dansul terapie. Nu are nicio legătură cu dvs problema dansului este mai veche. Nimeni nu i-o poate ameliora decât el si el împreună cu medic psihiatru si psiholog. Ori grupuri pentru asa ceva. Puteți sa il indrumati catre niste medici, desi nu prea o sa simta nevoia de ameliorare, ci de adancire mai multa in starile pe care le are dansul.
  • Mihaela Selescu
    Mihaela Selescu Puteți sa ii aratati ca va pasa de el și va preocupa și ca dumneavoastră și familia ii vreți binele și ca ati vrea ca el sa se simta mai liniștit și ca i-ar face bine sa discute cu un psiholog și cu un psihiatru pentru medicație. Puteți sa ii spuneti ca înțelegeți ca ii e greu, ca simte nevoia sa bea pentru ca a avut o viata grea, cu multa suferință și ca nu se simte foarte bine acum.
  • Simion Andrei
    Simion Andrei Alcoolul nu amorțește gândurile rele doar le amplifica, o perioada de abstineneta împreună cu tratament antidepresiv fie el și naturist face minuni, în plus și răbdare ascultă-l și fi atenta la el încearcă sa citești printre rânduri
  • Nicole Ncl
    Nicole Ncl In cazul persoanelor depresive, suportul celor din jur este foarte important. Este minunat ca incercati sa il ajutati, insa o schimbare in bine este posibila atunci cand persoana in cauza are o motivatie intrinseca (sa isi doreasca sa se schimbe/vindece). Ar trebui sa vorbeasca despre gandurile respective si sa lucreze cu un terapeut, grup de terapie pt dependenta. Etc.
  • Adriana Gheonea
    Adriana Gheonea Aratatii mai multa atentie si afectiune! Cred ca i ar prinde bine un prieten bun cu care sa petreaca in timpul liber: sa mearga impreuna la pescuit , sa stea de vorba , chiar sa faca putin sport! Daca nu doarme , o vizita la psihiatru pt medicatie! Daca gasiti in apropiere grup terapeutic “antialcoolici” i ar prinde bine! Incurajati l mereu si nu l lasati cu ideile astea! Cu bine!
  • Balan Monica
    Balan Monica Sunati la aceasta linie verde.Va vor raspunde specialisti in dependente si consum excesiv de alcool.Fiti alaturi de el!Sunati si aveti incredere!!!Apelul are tarif normal.Cautati si pe site ul ALIAT ong si acolo aveti si un forum unde puteti sa discutati .Daca observati ca ideile suicidare revin si domina sunati la 112 si cereti ajutorul.Il vor interna la pshiatrie unde va primi tratament de specialitate ceea ce va fi spre binele lui.
    Este posibil ca imaginea să conţină: text
  • Mihaela Zaharia
    Mihaela Zaharia Pe langa clinicile ALIAT, intrati si aici si in plus cautati pe net “alcoolicii anonimi” si cititi tot ce gasiti, intalnirile sunt gratuite, doar sa se tina in orasul dvs si mai ales in aceasta perioada: https://www.alcooliciianonimi.ro/ Iar pentru apartinatori exista blogul https://alanonromania.wordpress.com/
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Trebuie ajuns la un medic psihiatru. Nu il faceti sa se simta slab, dar spuneti-i ca desi il credeti, daca si-ar lua viata, copiii dvs vor ramane fara tata, asa cum a crescut si el.

Inchirieri cabinete – Bucuresti (zona Piata Alba Iulia)

Inchiriez spatii adecvate prestarii serviciilor:

  • psihoterapie adulti, adolescenti, copii;
  • logopedie, tulburarile spectrului autist;
  • grupuri de dezvoltare personala;
  • workshopuri;
  • coaching;
  • medicina de familie, homeopatie, interviuri;
  • avocatura;
  • meditatii limbi straine – de grup.

Cabinetele sunt utilate corespunzator desfasurarii activitatilor de mai sus.

Zona rond Piata Alba-Iulia, sect. 3

Spatiile beneficiaza de sala de asteptare si pot fi inchiriate cu: ora , ziua, etc.
Apa, cafeaua, ceaiul si cadrul prietenos sunt din partea casei.

Preturi la cerere!
tel. 0722.427.907
Psiholog Darius Ponov

In cat timp se rezolva o afectiune la psiholog? De exemplu, depresia, anxietatea, stima de sine scazuta, traumele? Fac terapie de 3 ani si nu vad mari schimbari. As fi dorit mai mult sa mi se zica direct ce sa fac si cum sa fac, fie ca nu functiona. Incercam. Daca nu mergea, schimbam exercitiul…

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna! Sunt curioasa in cat timp s ar putea rezolva o afectiune la psiholog? De ex depresia, anxietatea, stima de sine scazuta, traumele. S.a.m.d.
Fac terapie de 3 ani si nu vad mari schimbari. Trag de mine dar simt ca nu am timp la o ora sa dezbat tot ce am de spus. As fi dorit mai mult sa mi se zica direct ce sa fac si cum sa fac, fie ca nu functiona. Incercam. Daca nu mergea, schimbam exercitiul…
Da, ador sa merg. Ador ca ma simt ascultata si inteleasa. Insa as dori sa stiu si daca s a rezolvat pana acum ceva definitiv?
Chiar as dori sa stau 24 ore cu un psihoterapeut sa pot spune mai multe si sa vada cum sunt eu ca om, in viata de zi cu zi… sa ma cunoasca. Fiindca de multe ori ma deschid greu. (Fata de alte persoane, la terapie sunt cat pot de deschisa).
De ex o persoana care e depresiva de multi ani si ii trece o perioada . .. apoi iar ii revine depresia.
Sau fricile. Chiar pot trece definitiv?
Ma simt mai mult informata decat ca scap de ce am si cat sufar.
Sper sa nu supar pe nimeni. Multumesc!
Fata 22
  • Daniel Mois
    Daniel Mois Nu există un răspuns standard. Fiecare persoană e unică. Iar munca pe probleme o face CLIENTUL, în proporție de 87%, după unele studii. Deci depinde de foarte mulți factori durata PROCESULUI. Și rezultatele lui la fel. Însă munca asupra acestpr probleme nu încetează niciodată, chiar și după încheierea terapiei.
  • Andreea Daniela
    Andreea Daniela Sper sa nu enervez pe cineva, dar am o prietena care la fel a simtit la psiholog si ea a schimbat psihologul si s au vazut schimbari. Nu intotdeauna este vina ta, daca nu te simti sufficient de ascultata de psihologul actual poti incerca si varianta asta.
  • Psihoterapeut Rosu Adrian Francois
    Psihoterapeut Rosu Adrian Francois Buna ziua! Atat pentru depresie, anxietate cat si pentru alte dificultati psihologice, este bine sa ne documentam din surse de incredere ce tratamente sunt validate stiintific si ce efecte au ele, atat benefice cat si afecte adverse (medicatie), atat pe termen scurt cat si pe termen lung, in sensul prevenirii recaderilor (ceea ce doar psihoterapia ofera), da, recaderilor, adica, revenirii tulburarii daca tratamentul initial nu a eliminat cauzele ci doar a tratat simptomele.
    Prin urmare, link-urile pe care le veti vedea mai jos sunt din surse independente si care nu pot fi acuzate ca au vreun interes anume pentru promovarea vreunei optiuni de tratament in favoarea sau defavoarea alteia:
    American Academy of Family Physicians https://www.aafp.org/afp/2005/0215/p733.html
    1. American Psychological Association. Ultimele studii in legatura cu tratamentele psihologice pe diverse tulburari https://www.div12.org/treatments/
    2. American Psychological Association. Medicatie sau Psihoterapie? https://www.apa.org/…/patients…/medication-or-therapy
    3. American PSYCHIATRIC Associatian. Este psihoterapia cognitiv comportamentala furnizata on-line efficienta? https://www.psychiatry.org/…/new-research-cognitive…
    4. Mayo Clinic. Medicatie si Psihoterapie pentru depresia recurenta https://www.mayoclinic.org/…/treatment…/art-20044324
    5. American Psychological Association. Ce este psihoterapia cognitiv comportamentala https://www.apa.org/…/patients-and…/cognitive-behavioral
    6. US National Library of Medicine National Institutes of Health. Ce spun studiile despre eficienta psihoterapiei in anxietate
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263389/
    • Ardus Cecilia
      Ardus Cecilia Psihoterapeut Rosu Adrian Francois Aveți dreptate. Imi aduc aminte de un caz in care in prima sedinta la care fusese un client de-al meu la un psiholog…il pusese sa se bată în cap și în diferite alte zone ale corpului după care ieșeau la o țigară. Presupun ca a incercat EFT…dar sa iesi cu clientul la țigară…pe asta nu am mai inteles-o.
  • Cristina Tacaciu
    Cristina Tacaciu Fac terapie de 5 ani imediat….Psiholgul nu este dresor si nici antrenor. El nu iti spune ce sa faci si nici nu are cum sa fie alaturi de tine 24 de ore din 24 , ca sa iti spune ca si cand sa faci. Asta nu poate face nimeni . Scopul este sa inveti si sa aplici singura, treptat, in viata de zi cu zi . Gresesti, inveti din greseala, mai incerci, iese mai bine, este loc de imbunatatiri, inveti, incerci….si ciclul continua :) Cu toate astea, am mers la 4 terapeuti si cu ultima, cu care fac de 3 ani , m-am inteles cel mai bine . E ok sa iti exprimi direct dorintele psihologului, sa stie ce asteptari ai de el sau ea si sa iti comunice , la randul lui, cum poate sau nu sa te ajute . Nimeni nu va putea sa ne vindece complet, sa ne ajute 100% , daca realizam si acceptam asta, vom putea sa ne apucam de treaba . Eu cred ca , cu ajutorul oamenilor apropiati si al terapeutei , mi-am imbunatatit viata in proportie de 80%. Eu cred ca toata lumea ar prefera o imbunatatire de 80% decat deloc, asta in conditile in care 100% nu este posibil
  • Muscuri Odette
    Muscuri Odette totul depinde de tine, daca ai devenit dependent de psiholog, nu mai ai incredere in tine si chiarde nu ai recaderi, pentru cel mai mic impas dai fuga la psiholog…ori ce metoda ar folosi psihologul , depinde f mult de tine
  • Psiholog Iuliana Doroftei
    Psiholog Iuliana Doroftei Eu am observat ca tu ai scris acest mesaj aici si ma intreb daca locul lui nu ar putea fi si in cabinetul psihologului.
    Este in regula sa se faca feedback impreuna cu acesta si sa va notati impreuna ce obiective ati atins si ce nu, sau care sunt frustrarile. Asta consolideaza relatia dintre voi si va readuce in acelasi plan de lucru.
    Bineinteles ca poate ai nevoie de altfel de terapie/ alt terapeut, poate alta varsta, sex, etc.
    Bineinteles ca poate asteptarile tale sunt ridicate, fie de la tine sau de la el, sau prea inalte pentru diagnostic si chiar e nevoie de mai mult timp.
    Poate ca nu e nevoie de fapt.
    Sau poate ai mers la psiholog din alegerea altcuiva si nu ai construit o relatie.
    Sau poate frecventa e prea mica, sau tehnica prea invechita.
    Toate astea sunt variante, e greu de zis.
    Dar daca simt ceva, simt neincredere. Este de analizat de ce ai simtit deschidere mai mare sa intrebi niste straini cat dureaza vindecarea decat psihologul cu care lucrezi. Lucrul pe relatia dintre voi este obiectivul nr. 1 si te incurajez sa ii spui ce simti.
  • Soare Fericire
    Soare Fericire Raspunde-ti sincera , la intrebarea: Sunt dependenta de respectiva persoana psiholog? Ce simt daca as renunta la el/ea? Daca raspunsul este Da, iar trairea la a doua intrebere ar fi de neliniste, ar fi bine sa cauti un alt psiholog, sau sa te interesezi de un curs de dezvoltare personala la care sa mergi. Un psiholog profesionist, daca constata ca nu evoluezi sau ai facut o dependenta de el/ea, va discuta aceasta tema cu tine, si te va ajuta sa depasesti acest stadiu si te va indruma catre un alt psihoterapeut. Pentru inceput poti merge in paralel la un nou psihoterapeut si sa lucrezi si cu psihoterapeutul cel vechi pentru a putea face o comparatie si pt a prinde incredere in tine ca tu esti cea care are puterea alegerii si nu altii. Succes.
  • Bogdan Marcu
    Bogdan Marcu Protocoalele pe depresie/anxietate sunt de obicei de 8- 12 saptamani (pentru una din ele, nu ambele in acelasi timp).Totusi daca sunt si alte probleme asociate (si in majoritatea cazurilor sunt) ar putea dura mai mult. Daca sunt prezente tulburari de personalitate, terapia poate dura mult mai mult (ani de zile) in functie de gravitatea tulburarilor.
    • Bogdan Marcu
      Bogdan Marcu Also, cum au mai scris colegii mai sus, depinde mult si de ce face pacientul in timpul dintre sedinte. Daca isi face activitatile din programul de activare comportamentala, daca isi face monitorizarea si restructurarea gandurilor, daca isi tine jurnalul de recunostinta, si restul exercitiilor recomandate de psiholog. Este greu sa schimbi patternuri de gandire ce s.au format in luni/ani de zile intr.o ora pe saptamana la psiholog.
  • Olga Gâdea
    Olga Gâdea RĂSPUNS DIN PARTEA PERSOANEI CARE A PUS ÎNTREBAREA: “In legatura cu ce am citit, nu consider o dependenta. Am fost la psiholog adolescenta. La alta dna psiholog la 19 ani si cand nu am mai putut plati sedintele, dupa 1 an am gasit gratuit.

    Si in legatura daca am tentative de suicid, am. Plang cateodata de durere, simt ca vreau sa mor si nu mai suport multe de 8 ani de zile… nu mai pot suporta viata si lumea asta. Trag de mn sa fiu un om bun cum sunt de fel si ma ranesc atatea persoane apropiate. Nu stiu nici pe partea profesionala ce pot sa fac. Am anxietate mare cu lumea. Lumea e ironica si critica.
    Sincer nu mai e mult pana imi pun capat. Nu vad rezolvare nicicum. Vb mult prea serios de f mult timp. “

În februarie soțul meu avea atacuri de panică și anxietate. Slăbise mult, dormea mult și era foarte trist. Și îmi tot repeta că ar vrea sa ne mutăm din localitate. Acum are impresia că cineva îi vrea răul, se simte în pericol, are stări de paranoia, îl deranjează sunetele de orice fel, nu este atent când vorbesc cu el, îl lasă memoria și nici nu reușește să fie focusat la muncă.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapie online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Bună ziua! Am aproape 29 de ani, într-o relație de aproape 10 ani, căsătoriți de 5 ani și avem 2 copii. Eu sunt in concediu de creștere copil.
Problema e că sunt foarte îngrijorată pentru soțul meu.
Prin februarie a apărut o stare pe care am catalogat-o drept depresie. Avea atacuri de panică și anxietate. Slăbise mult, dormea mult și era foarte trist. Și îmi tot repeta că ar vrea sa ne mutăm din localitate (locuim in Iași). I-am explicat că nu se poate, deoarece eu atunci eram însărcinată în ultimele săptămâni și urma să îl nasc pe cel de-al doilea copilaș. In plus ne-am apucat și de construcție unei căsuțe, pentru care deja am dat un avans la contructor destul de mare, deci nu am fi putut pleca și să lăsăm totul balta.
A început un tratament cu antidepresive timp de o luna și a început să meargă și la ședințe de terapie. Dar a mers doar la 3 ședințe, apoi a încetat pe motiv de carantină. La fel și cu pastilele, după o lună nu le-a mai luat și nici nu a vrut să mai revină la doctor.
Problema nu s-a rezolvat, ci din potrivă, am ajuns la concluzia că de fapt s-ar putea sa fie mai serioasă de atât, deoarece el are impresia că cineva îi vrea răul, că tot timpul se simte în pericol, are stări de paranoia, îl deranjează sunetele de orice fel, nu este atent când vorbesc cu el, îl lasă memoria și nici nu reușește să fie focusat la muncă. El acum lucrează de acasă, de când cu izolarea.
Am fost și sunată de la locul lui de muncă de către o colegă, deoarece ei își fac griji pentru el, că nu este ok, că se enervează repede, ia totul mult prea personal și nici nu reușește să își mai îndeplinească atribuțiile cum ar trebui.
El nu vrea sa mai meargă la doctor și nici la terapie și e foarte încăpățânat in privința asta.
Acum mă simt epuizată psihic și nu știu cum să mai procedez. Am plâns în ultimele 2-3 luni cat nu am mai plâns niciodată în viața mea. Nu îl mai recunosc pe omul de la început și sincer simt că avem o prăpastie între noi. Daca nu era vorba sa avem și doi copii împreună, cred că aș fi luat de mult decizia să îl las pe cont propriu să facă ce vrea cu viața lui. Dar așa aș vrea să lupt, pentru că e un tata bun și mi-aș dori sa salvez totuși și relația noastră. Știu că e posibil să aibă un diagnostic destul de serios, măcar de aș ști care e sa știu în ce mă bag.
Acum câteva zile m-a pus sa aleg intre căsnicie și mutatul in alt oraș. Eu nu îmi doresc să plec in alt oraș. Aici mi-am făcut un plan, aici am o sora, prieteni. Părinții noștrii sunt departe de noi și nu ne pot ajuta in aceste momente, pentru că sunt ocupați cu ale lor. Deci suntem cam pe cont propriu.
Va mulțumesc mult!
  • Lucia A. Anghel
    Lucia A. Anghel Din ceea ce descrieti dvs, sunt de parere ca sotul are nevoie de un specialist psihiatru si apoi de un specialist psiholog. E necesar sa isi ia tratamentul medicamentor. Faptul ca cineva ii vrea raul, ca e in pericol, starile pe care le are, sunt descrierile unui delir de persecutie. Poate ca tratamentul de anxietate nu e bun, e necesar alt tratament. Daca dansul nu vrea sa se duca la psihiatru si psiholog, dvs puteți urma terapie in care sa intelegeti ce se intampla si ce puteti face, ce solutii puteti gasi. Cele bune!
    Bety Anghel
  • Bety Anghel Bunã ziua !
  • V- aș recomanda, întâi de toate, sã vã asigurați cã tulburarea soțului dv. nu se datoreazã unei surse reale de anxietate, vorbind cu el despre asta, dar și cu alte persoane care ar putea cunoaște despre el, lucruri pe care, poate, vi le- a ascuns.
  • Dacã rãspunsul e negativ, poate fi vorba într- adevãr, de un delir de persecuție și este nevoie de medicație ! Sãnãtate și numai bine !
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Intr-adevar, pare a fi vorba despre ceva mai mult decat o depresie, insa doar un medic poate pune diagonsticul in urma unei evaluari. Va incurajez sa stabiliti dvs o intalnire cu psihiatrul care i-a recomandat tratamentul antidepresiv sotului, sa discutati cu el si sa-i spuneti ce se intampla cu sotul dvs, toate aceste amanunte sunt importante. Medicul v-ar putea sfatui ce sa faceti in continuare si ce posibilitati aveti. Daca nu va puteti deplasa, incercati sa vorbiti cu el la telefon, in aceasta perioada se fac si consultatii la distanta. De asemenea, poate ar ajuta o discutie cu sotul in care sa explorati motivele pentru care doreste sa se mute din localitate, ce il face sa doreasca acest lucru, unde ar dori sa stea, etc si in ce masura se leaga acest lucru de ideatia deliranta. Important acum, este sa obtineti cooperarea sotului, astfel incat sa primeasca tratamentul de care fara doar si poate, are nevoie. Numai bine!
  • Andreea Daniela
    Andreea Daniela V-ati gandit ca poate chiar are o problema de Alta Natura? Stiti cumva de vreun imprumut illegal sau vreo problema cu cineva anume care il ameninta, il urmareste si doreste sa ii faca rau? Ganditi va putin la asta daca a dat si alte semne pt ca insiatand sa plece din oras ar fi un motiv sa va faca sa va Ganditi ca vrea sa fuga de acest oras si de ce ar vrea acest lucru oare?
  • Lucia Pojar
    Lucia Pojar Oare de ce nu mai vrea sa ia medicamente? I-ati putea sugera ca orice boala se trateaza doar daca iei un tratament in urma unui diagnostic pus de un medic specialist. In aceeasi categorie se incadreaza si afectiunile psihiatrice. O familie este fericita daca fiecare membru al familiei este fericit. Discutati mai mult cu el ca sa aflati cauzele starilor lui.
  • Diana Roman
    Diana Roman Subscriu la ceea ce v- a recomandat Andreea Daniela. Poate va ajuta sa deschideți ochii putin mai larg, ca si prim pas.Sa va asigurati că soțul nu are probleme cu jocurile de noroc, pariurile, împrumuturi de la camatari.De asemenea, as investiga ce anume s- a petrecut în viața soțului pe perioada sarcinii- vreo posibilă încurcătură romantică cu consecințe asupra numărului de moștenitori.Ambele scenarii ar putea degenera în forme de șantaj. Dânsul vede salvarea casniciei prin mutarea în alt oraș.
    Dacă vreuna din variante s- ar dovedi reală, pe lângă ajutorul psihologului ar fi de folos și ajutorul poliției.
  • Muscuri Odette
    Muscuri Odette Consider ca este dificila situatia. Din frica de a nu i se descoperi o greseala, face atacuri de panica si anxietate. Ar trebui sa aveti rabdare , sa il faceti sa aiba incredere in Dvs si sa- l ajutati sa rezolve situatia. Indiferent de situatie, trebuie sa fiti empatica, sa- l intelegeti si sa-l acceptati si cu bune si cu rele. Fuga in alt oras nu rezolva situatia. El trebuie sa va simta ca pe o adevarata familie, sora, parintii nu intra in discutiile Dvs. Familia este copiii, el si Dvs.
  • Răzvan Anghel
    Răzvan Anghel In Iași azi cu spitalele cam greu din cauza covidului dar vedeți pe net un cabinet care sa facă psihiatrie in privat. Psihologi care sa lucreze de la distanța sunt, acolo e mai ușor de rezolvat dar pe problema asta ar trebui sa vedeți ce puteți găsi. Spuneti soțului ca a te muta acum, cu boala asta , in alt oraș e un risc mare pentru ca presupune mulți oameni in jur pe care nu-i poți sti pe toți cât de sănătoși sunt – de la cei care aduc mobila la zugravi și instalatori iar riscul ca un copil de câteva luni sa poată fi infectat cu aceste permutări e destul de mare. Pentru ca și acolo e un flux de cetățeni care vin din afara și care nu e cunoscut cât de sănătoși sunt, chiar dacă ajungi in Pașcani sau alt oraș mai mic tot risc înseamnă . Apoi cu copii mici aici ai familia ce poate ajuta. Pleci de lângă ei ca sa te descurci singur singurel? Greu. Aici in Iași va știu niște medici care va văd de niște ani, sa pleci și sa fii preluat de alții care au deja lista plină de pacienți poate fi salt in gol. A găsi el job acolo e iar dificil , mai ales la cum se restrânge economia din cauza covidului. Pana și magazinele, dacă nu ajungi in București care e și el foarte bine organizat și aprovizionat – celelalte orașe nu au nimic diferit de Iași ca sa spui ca te muți pentru a avea acea rețea de magazine / produse la îndemâna . Trebuie sa aveți o discuție in care sa-i demontați toate argumentele, cu multă rabdare și înțelegere pentru ca evident el merge pe o nemulțumire posibila de job/ anturaj care îl fac sa vrea alt mediu. Găsiți împreuna soluții pentru a putea rămâne și arătați-i tot riscul unei plecări. Ca sa înțeleagă ca prezentul și viitorul înseamnă familia lui și înseamnă sa facă terapie in Iași, unde are și cum alege – dacă nu ii place actualul terapeut – destui alții. Mult succes in demersul dumneavoastră !

Fac afacuri de panica de la 7 ani, acum am 20. Niciodata nu m-am dus mai departe de orasul meu, niciodata nu am fost in excursii cu scoala si niciodata nu am fost cu prietenii mei in concedii. Imi era frica ca o sa am un atac de panica. Am fost obsedata de parintii mei, iar locul meu de liniste era acasa, De cateva zile nici acasa nu ma mai simt in siguranta. Fiecare zi e un calvar. Simt ca vreau sa-mi smulg pielea de pe mine, asa de rau m-am saturat.

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
20 de ani, fata
Studenta in primul an
Am o problema. Inca din copilarie sufar de anxietate si fac afacuri de panica, de pe la 7 ani, dar asta se intampla doar cand dadeam de o situatie oarecum necunoscuta. Am frica de necunoscut. Niciodata nu m-am dus mai departe de orasul meu, niciodata nu am fost in ecxursii cu scoala si niciodata nu am fost cu prietenii mei in concedii. Imi era frica ca o sa am un atac de panica si fiind doar cu ei, nu o sa reusesc sa il gestionez. De aceea, pana la varsta asta, de 20 de ani, am fost obsedata de parintii mei. Ei imi dadeau o anumita siguranta. Anxietatea parea mai usor de indurat daca erai si eu alaturi de mine. Mereu locul meu de loniste era acasa, daca ma apuca vreun atac sau vreo senzatie ca o sa pierd controlul, fugeam acasa cat ai clipi si ma linisteam. De vreo 2-3 zile, ceva s-a schimbat. De cand a inceput pandemia a fost ok. Aveam senzatii de anxietate si am mai facut atacuri de panica, dar nu ca acm cateva zile. Ma trezesc in fiecare dimineata intr un atac de panica. Nu reusesc sa mananc nimic si daca reusesc, fac atac de panica si vomit. Stau non stop intr-o senzatie de neliniste si nu mai pot sa suport. Am impresia ca o sa raman asa toata viata. Fiecare zi e un calvar. Simt ca vreau sa mi smulg puelea de pe mine, asa de rau m-am saturat. Singurele dati in care imi gasesc linistea sunt cand dorm si vreo 5 minute dupa ce ma trezesc. Dupa, calvarul o ia de la capat. Tin sa mentionez ca nici acasa nu ma mai simt in siguranta, nu ma mai pot uita la seriale, nu mai pot citi, parca si uitandu ma la parintii mei ma apuca un sentiment de lesin. Nu stiu ce sa mai fac.
Am fost in copilarie la un doctor, nu mai stiu ce era, psihiatru cred, care nu m-a ajutat cu nimic. Mi-a aratat o carticica cu miste modele, iar eu trebuia sa aleg din alte modele de jos, modelul care se potriveste. Atat tin minte. La 16 ani am fost la psiholog tot cu aceasta problema, atunci am aflat ca am anxietate, nu stiam ca se numeste asa. M-a ajutat atunci sa infrunt starile si sa merg in sfarsit la scoala, deoarece imi era teama sa mai ies din casa, dar senzatiile si frica nu au disparut niciodata. Au fost mereu acolo. Si am mai facut atacuri in continuare, doar ca mai rare. Vara trecuta am inceput sa merg iar, dar, din nou, cu toate tehnicile si toate explicatiile, frica a ramas tot acolo. In special de cand a inceput anul asta, parca am luat-o razna. Mentionez ca fac si cursuri de nlp. Simt ca mi-am pierdut speranta si ca daca toate astea nu m-au ajutat, nu o sa ma ajute nimic niciodata. Pastile nu am luat niciodata, urmeaza sa merg acum la un pshiatru.
  • Bety Anghel
    Bety Anghel Bunã seara!
    E bine cã v- ați programat la psihiatru. Pe lângã psihoterapie, aveți mare nevoie de medicație anxioliticã.
    Va pãrea paradoxal ce spun, dar tot rãul va fi spre bine ! Casa, ca refugiu, devenise factor de menținere a anxietãții. Acum, dacã ea nu mai funcționeazã așa, vã obligã sã acționați, obiectiv, pentru a vã simți mai bine.
    Vã doresc sãnãtate !
  • Soare Fericire
    Soare Fericire Din pacate, cand o persoana din familie trece prin o astfel de situatie si ma refer la stari de frici care ingradesc multe oportunitati, familia, in cazul tau parintii, nu iau in serios problema aceasta, nu inteleg gravitatea situatiei cu care se confrunta copilul/persoana . Astfel ca se ajunge in timp ca aceste frici sa duca la atacuri de panica, iar aceastea din urma sa devina stari reflexe, adica imediat cum apare ceva nou iesit din rutina zilnica, va sperie, daca ascultati o stire o asociati cu dvs. , sau chiar diferite asocieri simple, poate chiar din subconstient, declanseaza automat atacul de panica. Ceea ce este important sa stiti este ca puteti scapa definitiv de atacurile de panica, trebuie doar sa stiti exact cum actioneza, ca este nevoie sa lucrati dvs cu dvs cu tehnici care sunt simple, dar cu care este nevoie sa lucrati constant si constient. Cautati un psihoterapeut care sa va indrume in tehnicile cu care puteti lucra. Daca de la prima sedinta de psihot erapie nu simtiti compatibilitea cu psihologul, cautati altul, este important sa va transmita incredere. Va las o inregistrare video pe care sa o ascultati: CUM SA AJUNGI SA REUSESTI Niculina Gheorghita-psiholog, formator, scriitor

Ma deprima faptul ca sotia a mai avut relatii inainte de mine, iar eu nu. Am evitat sa ma indragostesc de oamenii care se jucau prin viata. Si parca fac dragoste cu o papusa: nu simte dorinta. In plus, eu ma confrunt cu scleroza multipla si cu toate problemele ei. Sunt in depresie si tot acumulez frustrari, tristețe si durere si tot ce vreau e sa nu mai exist, doar ca baiatul o sa intrebe de mine si mi se rupe sufletul sa-l pun in situatia asta. Sa astept sa mai creasca, cand o sa-i fie mai usor.

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Bună ziua.
Sunt căsătorit am 33 ani și împreună cu soția avem un copil de 3 ani.
Ma macină o problema de cuplu. Ma deprima, irita faptul ca soția a mai avut relații înainte de mine iar eu nu, am evitat întotdeauna sa ma îndrăgostesc de oamenii care se jucau prin viata. Nu o spun cu intenția de a leza ci ca să ma înțelegeți eu sunt un bărbat extrem de sensibil, empatic, nu am făcut rău nimănui in viata mea, nu am profitat de nimeni nu am avut intenții ascunse etc.
Mi-a mărturisit încă de la început de trecutul ei, ma durea dar am zis ca pot trece fiindcă iubesc și vreau o familie. Și asa avea sa fie, ma durea sa știu dar eram fericit, de ea de copil de totul. Problema e ca ea în relația de cuplu nu a arătat niciodată asta. Parca făceam dragoste cu o păpușă nu simțeam dorința ardoarea și nu era prob mea eram un tip viril, sunt dotat. Am incercat sa discut cu ea dar mia zis in repetate rânduri ca nu ia plăcut niciodată în trecut ca are niște hibe ca considera ca chestia asta e doar pt procreere. În nervii și în greșeală mea am cautat în trecutul ei încercând sa aflu adevărul pt răceală ei, parca sia consumat bateriile în trecut și acum sa consolat cu mine la bătrânețe.
Pe lângă aceste aspecte eu acum ma confrunt cu scleroza multipla și cu toate problemele ei, și de natura sexuala acum și când pot sa fac sex nu vrea ea și când vrea ea, nu exista! Sunt și în depresie și tot acumulez frustrări, tristețe și durere, și tot ce vreau e sa nu mai exist doar ca nu pot ca ma doare când băiatul o sa întrebe de mine, mi se rupe sufletul să-l pun în situația asta, doar sa aștept sa mai crească, când o sai fie mai ușor. Știu nu e bine dar m-am împăcat cu ideea și dacă nu voi avea curaj fizic eu atunci sigur supărarea o sa ma doboare, și nu voi lupta deloc. Motivul pt care va cer ajutorul este sa aflu și o alta părere.. Îmi cer scuze pt greșelile de ortografie am o mare problema cu vederea.
Va multumesc!
anume sunt diagnosticat de câțiva ani cu scleroza multipla și întâmpin probleme vizuale, amețeli memorie și sexuale
  • Lucia A. Anghel
    Lucia A. Anghel Buna ziua. Faptul ca va iritata si deprima situatia cum ca sotia dvs a mai avut alte relatii inaintea dvs si dvs nu.. E ceva ce tine de dvs, nu de sotie. Si aici pun intrebarile: 1. vroiati ca sotia sa astepte sa va întâlnească si sa fie doar cu dvs, pana la vreo 30 de ani? 2. Daca stiati ca va creaza un disconfort psihic faptul ca ati avea o sotie care ar fi avut alte relatii inainte de dvs, de ce nu ati cautat o partenera pentru care dva ati fi fost primul?. Înțeleg ca va confruntați si cu alte probleme medicale care vin la pachet probabil cu gandurile dvs, cu starea de deprimare, insa dvs e necesar sa lucrati la ele si sa va ameliorati starea. E greu, dar nu imposibil.
  • Andreea Daniela
    Andreea Daniela Am citit povestea dumneavoasta si ma intristeaza sa aud aceste probleme conjugale. Incercati sa traiti mai mult in prezent pt ca trecutul nu se poate schimba. Oricat v-ati necaji in legatura cu trecutul sotiei.. totusi nu se va schimba nimic. Focalizati-va atentia pe copilul pe care il aveti pt ca este o minune si trebuie sa va bucurati de fiecare zi alaturi de el.
    Foarte important ca sotia sa mearga la un psiholog sa discute probleme sexuale pe care le are. Probabil a suferit o trauma pe care o ascunde si trebuie sa ii fiti alaturi. Asta este un motiv pt care refuza actele sexuale. Femeile refuza cu Un anumit motiv. Incercati sa discutati cu dansa daca doreste sa discute deschis, dar fara sa o judecati. Tineti-va aproape sotia si nu creeati certuri care ar putea sa destrame relatia. Mai ales daca aveti probleme de sanatate o sa aveti mare nevoie de sotia dumneavoasta si copilul are nevoie de doi parinti, nu doar de unul deci gasiti sensul in viata in chestiile mici si fiti pozitiv. Va dati seama ca acest copil si-ar dori doi parinti care se inteleg si se iubesc. Va spun eu asta din perspectiva copilului care a trait intr o familie toxica pt ca ai mei se certau si au divortat in final.
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Nu stiu ce varsta are sotia dvs dar cred ca 30-33 de ani cu siguranta nu inseamna “batranete”! Acum, problema cu care inteleg ca va confruntati este o viata sexuala nesatisfacatoare, pentru ca despre alte aspecte ale vietii de cuplu nu ati mentionat nimic. Nu am inteles la ce va referiti prin “trecutul” sotiei si prin “oameni care se jucau prin viata”, daca sotia dvs a avut o viata promiscua din punctul dvs de vedere si de ce nu credeti ca e posibil ca intr-adevar ei sa nu ii placa sa aiba relatii intime. Pare ca va simtiti cumva tradat, sau ca si cum o banuiti ca nu ar spune adevarul, in ce fel va influenteaza mai exact faptul ca ea mai avut relatii inainte? Va ganditi ca daca nu ar fi stiut cum este cu alti barbati, ar fi fost mai dornica acum sa aiba relatii sexuale cu dvs? Si daca nu e vorba despre asta?

Vreau sa fiu un om normal. Vreau sa ma uit in oglinda si sa vad ca sunt frumoasa. Din cauza problemelor prin care trec inca din copilarie, mananc din cauza stresului si nu pot sa slabesc. Nu ma mai pot controla absolut deloc din nicio privinta. Ceva imi spune mereu ca sunt urata, proasta si niciodata nu voi reusi.

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna ziua,
Ma numesc Elena si am 28 de ani.
O varsta la care ar fi trebuit sa stiu ce vreau. Dar nu stiu ce vreau.
Provin dintr-o familie aparent normala. Am crescut alaturi de un frate cu handicap (care in 2017 s-a stins din viata). Tatal meu m-a crescut cu expresii precum “esti batuta in cap”, “nu esti buna de nimic”, la care se adauga tipete si urlete. Nu am avut copilarie, nu am fost lasata sa ies cu copiii la joaca, insa am primit atat de multa negativitate incat am ajuns la 28 de ani sa realizez ca datorita cresterii pe care am avut-o nu imi gasesc linistea, am atacuri de panica, nu imi pot face prieteni, sunt trista mereu, nu ma bucur de nimic si cel mai grav e faptul ca si eu la randul meu spun “nu” (pentru ca asa am fost crescuta). Sotul meu incearca sa ma ajute insa ripostez. Eu nu stiu alta cale decat sa fug de mine si sa refuz orice ajutor.
Am fost la psiholog, am facut sedinte bune insa am ajuns sa fiu trimisa la psihiatru cu diagnosticul de depresie severa. Am luat tratament timp de cateva luni insa am realizat ca Serotonina ma face sa ma simt prea fericita, fapt pentru care am oprit medicatia si am inceput sa citesc carti despre dezvoltare personala. Vreau sa fiu un om normal. Nu imi place jobul pe care il fac, insa probabil am ales munca de birou ca sa imi fac familia fericita, insa eu nu sunt fericita absolut deloc. Vreau sa ma uit in oglinda si sa vad ca sunt frumoasa. Datorita problemei prin care trec inca din copilarie, mananc din cauza stresului si nu pot sa slabesc. Nu ma mai pot contola absolut deloc din nicio privinta.
Asta este povestea mea pe scurt.
Caut insa, un psihoterapeut in Bucuresti care sa stie sa lucreze cu subconstientul pentru ca din tot ceea ce am citit, de acolo pleaca problema mea. Oricat incerc sa ma schimb, ceva nu ma lasa. Ceva imi spune mereu ca sunt urata, proasta si niciodata nu voi reusi.
Multumesc ca ati citit si astept cu interes raspunsurile dvs.
PS: Nu am intrat in detaliu prea mult, insa sunt lucruri care v-ar surprinde daca le-as scrie (chiar si pe cei mai experimentati psihologi).
  • Psiholog Cristina Constantin
    Psiholog Cristina Constantin Buna ziua! Este foarte bine ca va doriti sa reluati procesul terapeutic, va felicit pentru constientizare si responsabilitate. Exista totusi posibilitatea ca si următorul terapeut sa va recomande o colaborare cu un psihiatru, pentru ca întreg procesul terapeutic sa fie mai usor si pentru că uneori psihoterapia nu poate inainta daca durerea este prea mare. Pentru ca de fapt, toate acele diagnostice pe care le primim, fie ca vorbim despre depresie, anxietate sau alte tulburări, sunt de fapt multa durere, iar ca sa o depășim putem avea nevoie de acel tratament prescris de medic. Dacă doriți să discutăm mai mult, va rog sa imi scrieti in privat. Multa sanatate!
  • Mihaela Selescu
    Mihaela Selescu Iti recomand terapeuti cu formare in terapia centrata pe scheme cognitive. Eu lucrez cu acest tip de terapie si mi se pare ca ar fi potrivita pentru problema pe care ai descris-o. Nu sunt din Bucuresti, dar pot sa iti recomand colegi care sunt: Silvia Golita sau Vlad Ionescu. Eu pe ei ii stiu, dar probabil mai sunt si altii.
  • Cătălin Nedelcu
    Cătălin Nedelcu Din ceea ce descrieți, intuiția d-voastră pare a fi cea corectă. Problematica “subconștientului” este una care vă dictează alegerile în viață și felul de a fi în lume. Acesta vă dictează, în aceeași măsură din păcate, nefericirea despre care ne vorbiți. Fiind vorba despre o dinamică subconștientă, abordarea care ae impune nu poate fi decât psihodinamică. Sunt specializat în această formă de terapie. Când veți considera că este momentul, mă puteți contacta pentru a începe procesul terapeutic. Cele bune.
  • Adriana Gheonea
    Adriana Gheonea Hipnoza are efecte miraculoase, daca va doriti…cu bine!
  • Daniel Mois
    Daniel Mois O stimă de sine redusă are la bază comportamentele tatălui tău. Însă e sarcina TA să o schimbi, să studiezi, și să găsești psihoterapeutul COMPATIBIL cu nevoile tale. Recomandarea noastră nu e utilă, tu fiind singura care poartă responsabilitatea propriei tale vieți. Și a propriilor ALEGERI. Inclusiv în ceea ce privește terapeutul cu care vei alege să lucrezi.
Loading
consiliere psihologica gratuita