Login

Întreabă psihologul online

Susținem

vegani romania

Implant dentar pret

Inchiriere cabinet de psihologie – Bucuresti (Piata Romana)

Inchiriez cabinet la Piata Romana, in blocul cu coloane, pentru o perioada lunga de timp. Cabinetul este disponibil trei zile si jumatate pe saptamana, deci caut pe cineva cu care sa impart spatiul care este amenajat pentru psihoterapie. Costul este de 150 euro pe luna, plus cheltuielile comune (intretinere, lumina, diverse consumabile), 120 lei pe luna. Nu exista posibilitate de contract de subanchiriere sau alta forma de contract. Detalii la nr. de tel. 0733.455.554.

Ma lupt cu depresia de ani. Am apelat la ajutor specializat si consider că medicatia daunează organismului. Există grupuri de suport pentru depresie, conduse de un psihoterapeut?

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Masculin, 25 ani – bine dpdv profesional
Mă lupt cu depresia de ani de zile. Am apelat la ajutor specializat iar recomandările au venit sub forma de a efectua sport ori activități recreative pentru a-mi liniști mintea – consider că medicația, în timp, dăunează organismului sub diverse aspecte (dependență, abuz, reacții secundare samd) și cel mai natural mod de a te „vindeca” e de la sine.
Întrebarea mea: există grupuri de suport (în Iași) formate din persoane cu același neajuns, ori anxietate sau alte similitudini? Știu că sunt grupuri de acest fel prin țară conduse de o persoană calificată care bineînțeles și în mod normal, percepe un tarif – nimic nu mai este gratis pe lumea asta.
Mă gândesc că poate sunt unele persoane care au această problemă iar ajutorul specializat nu este la îndemâna oricui (bani, complexe, intimitate poate..). Și că poate, sunt grupuri cu acest tip de activitate formați din „prieteni” sau viitori „prieteni”. Din punctul meu de vedere și din experiența personală, pare ar fi mai ușor în a comunica cu un prieten ori cu o persoana care simte aceleași trăiri chiar dacă nu are o calificare anume. Dar are experiență. Din păcate, acest ultim aspect nu mai este valabil sau viabil pentru mine, de mult timp..
Și mai știu că deși unele persoane caut ajutor și îl primesc sub forma îndrumării la un psiholog/psihiatru, dar nu se duc sau nu se pot duce din vaste motive. Poate că în acest fel este mai ușor. Poate..
Ori se pot face astfel de grupuri..?
Vă mulțumesc!
  • Lucia A. Anghel
    Lucia A. Anghel Buna ziua. Cu siguranta ca exista grupuri de suport si de terapie insa e necesar sa cautati. Grupurile nu sunt numai in cabinet, ci si online. Grupurile conduse de o persoana calificata sunt necesare si mentiunea dvs referitoare la aceste persoane calificate cum ca percep bani si ca nimic nu este gratis.. Din propria experienta si din experienta mea cu alte persoane specializate pe domeniul lor, singurii blamati ca cer plata sunt psihologii,ceea ce e incorect, psihologul este ca orice alt cadru medical calificat pe un domeniul. Daca ne ducem la dermatolog, platim consultația, daca ne ducem la stomatolog, plătim, si tot asa. La fel e si cu persoana calificata pe partea de psihologie, consultațiile se platesc, psihologul nu se formeaza foarte mulți ani de zile pentru a face terapie gratis, iar plata e pentru ceea ce fiecare persoana lucreaza cu ea. Nu va sugerez un prieten sau prieteni cu care sa discutati pentru ca nu este un proces terapeutic. Incercati sa cautati grupuri online (pentru a evita apropierea de altii in aceasta perioada) si veti gasi. Poate vin colegii cu adăugiri sau trimiteri la diverse grupuri.
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, din pacate majoritatea grupurilor online de nesepecialisti pe care le-am vazut mi se par mai degraba daunatoare decat benefice. Depresia este rezistenta la tratament si daca este o forma severa cea mai buna abordare este psihoterapie si medicatie simultan. Deasemenea, exista depresii si depresii… Va recomand cartea “10 abordari psihoterapeutice ale depresiei”, Editura Trei, nu mai retin autorul. Deasemenea va recomand acest articol despre diferenta dintre un prieten si un psihterapeut De ce psihoterapeutul nu este un prieten? – Focus Psy
  • Monica Enescu
    Monica Enescu O persoana cu experienta personala in tulburari afective, depresie, anxietate, atacuri de panica, va poate ajuta in masura in care nu va mai simtiti singur, dar si in masura in care ea insasi a reusit sa controleze, gestioneze si sa depaseasca acele experiente. Altfel, puteti gasi persoane care se confrunta cu ceea ce va confruntati si dvs si care va inteleg, dar care nu stiu cum sa iasa din aceasta stare. Acum depinde foarte mult de ce va doriti sa obtineti. Numai bine!
  • Nicoli Zadorojneac
    Nicoli Zadorojneac Buna, eu va recomand sa evitati grupuri nesupravegheate de un specialist. Internetul este un loc frumos dar si periculos, exista tot felul de grupuri in care se aduna oameni depresivi si se incurajeaza unii pe altii la gesturi… care nu pot fi luate inapoi. Isi confirma unii altora credintele negative distorsionate despre lume, etc. Un grup de suport terapeutic este un cadru mult mai sanatos si supravegheat unde puteti exprima orice doriti fara a fi judecat. Eu una am intalnit astfel de grupuri doar organizate de scoli de formare, insa sunt sigura ca in orasele mai mari se organizeaza si grupuri de suport. Va recomand totusi tratamentul clasic, terapie si dupa caz medicamente, iar grupul de suport sa fie acolo pentru sustinere extra si o motivatie in plus de a va face bine. Succes!
  • Adriana Gheonea
    Adriana Gheonea Aveti 25 de ani si este minunat ca: doriti o integrare intr un grup , sunteti constient ca medicamentele pe termen lung dauneaza dar cel mai important lucru care nu l mentionati este .. o reeducare a gandirii pe care la varsta dvs o sa o faceti din mers! Cautati in iasi un terapeut care sa va ghideze sa depistati unde …gandirea dvs intra pe negativ!! Cu bine!
  • Clopoțica Clopo
    Clopoțica Clopo Bună!
    Te poți interesa la:
    Fundația BETHANY ,
    Asociatia “ASCOR” ,
    Fundația “SOLIDARITATE ȘI SPERANȚA “,
    Fundația “CARITAS “. Din ce persoane cunosc, ei beneficiau de consiliere și făceau parte din grupuri terapeutice la aceste organizații. Pe lângă terapie, mai ajută masajul contractual, și cel de relaxare…. Hai, curaj!
    Gasesti pe facebook paginile lor cu numerele de telefon, si poti suna. Macar, incerci… Succes!

Sunt intr-o relatie cu un baiat din America. Are momente cand spune un lucru si de cele mai multe ori nu face ceea ce spune. Cu 2 zile inainte de vacanta pe care o planuisem impreuna mi-a spus ca nu se simte bine si am renuntat, toata vacanta fiind platita de mine. Il tot ajut financiar, insa din partea lui nu vine nimic, nici macar o vorba buna.

Mesaj anonim, prin secțiunea Pihoterapeut online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna ziua , V-as multumi daca m-ati ajuta cu un sfat.
Ma aflu intr-o situatie din care simt ca nu mai am scapare.
Sunt intr-o relatie cu un baiat din America.
Ne-am cunoscut intr-o vacanta de-a lui in Bucuresti in toamna anului trecut.
Acum tinem legatura zilnic, insa are momente cand spune un lucru si de cele mai multe ori nu face ceea ce spune.
Cu 2 zile inainte de vacanta pe care o planuisem impreuna in luna martie..mi-a spus ca nu se simte bine, ca i-a murit bunicul, apoi ca i-a murit un prieten etc. Toata vacanta- bilete de avion, hotel etc – fiind platite de mine .Am pierdut tot.
Bun…am trecut si peste asta,chiar daca pe el nu l-a interesat macar sa ma intrebe daca am reusit sa recuperez ceva
Tot imi spunea ca are episoade in care vrea sa se sinucida.
In ultima perioada si-a revenit din aceste episoade.
Mi-am obtinut viza pentru a-l vizita, insa a aparut coronavirusul.
Acum dupa ce mi-a promis ca daca toate lucrurile se rezolva si ii va fi permis sa intre in Romania, va veni.Bineinteles ca ieri a spus ca nu stie exact…ca intervine ceva la servici.
Eu il tot ajut financiar vorbind si la birou cu cateva prezentari etc…insa din partea lui nu vine nimic( nici macar o vorba buna atunci cand ma vede ca sunt la capatul puterii si rabdarii ).
Tot ce spune este ca ii e dor de mine.
In ultima perioada am ajuns sa plang din orice…chiar si pe strada.
Planuim, de asemenea o vacanta in decembrie, insa de cate ori ii spun sa ne uitam pt.bilete imi spune ca n-are timp.
Cand vorbeste cu mine, de cele mai multe ori daca suna cineva imi inchide.Insa invers niciodata nu face acelasi lucru.
Intotdeauna . Ma face sa ma simt ca nu reprezint o prioritate pentru el.
In ultima perioada atentia pe care mi-o acorda este spre deloc.
Iar cand incerc sa-i spun ceva in legatura cu acest lucru, reactioneaza peste masura si ma face tot pe mine sa ma simt vinovata.
Dintr-o persoana destul de echilibrata( zic eu) am ajuns sa plang din orice.
Il iubesc foarte mult , dar nu-mi dau seama cu ce gresesc.
Nu reusesc sa prind toate detaliile aici, insa v-as multumi daca m-ati ajuta cu un raspuns macar in linii mari.
Multumesc frumos !
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu pare ca ati descris un tablou agresor-victima. Este o relatie la cea mai mare distanta posibil, cu o persoana din cu totul alta cultura si care are aparent tulburari de comportament si gandire (poate exagerez). Ce va face sa ramaneti captiva in aceasta relatie? Santajul? Poate ar fi bine sa incepeti un proces terapeutic in care sa aflati raspunsurile pe care le cautati. Curaj si succes!
  • Lucia A. Anghel
    Lucia A. Anghel Pare ca aceasta relatie a dvs este de la mare distanta si cu mari probleme de comunicare si de planuire a ceva. Pare si ca persoana, barbatul, despre care vorbiti are niste probleme de personalitate si doriti sa fiti o salvatoare sau sa salvati ceva ce nu pare a fi intre voi. Va recomand sa faceti consiliere terapeutica si sa intelegeti multe aspecte legate de dvs si aspecte legate de alegere parteneriala.
  • Lucia Pojar
    Lucia Pojar Analizati va relatia din punctul de vedere a punctelor tari si slabe, distantati-va putin si vedeti ce se întâmplă. Porobabil partenerul ar vrea sa nu il “sufocati”. Succes!
  • Alexandra Ghiran
    Alexandra Ghiran Poate ar face util sa faci o distincție între modul în care funcționează relația și ceea ce tu numești “iubire”..sunt lucruri diferite. Câteva întrebări: când spui că îl iubești mult, pe ce te bazezi? Pe comportamentul lui, valorile lui, modul în care se poarta cu tine ? Oare te bazezi pe ceva imaginar?( Cum îți imaginezi tu că este, cum s-a purtat el cu tine in trecut?)
  • Nina Loredana
    Nina Loredana Asa am patit si eu , de fapt avea pe alta si pe mn ma folosea pt companie cand era aia la munca si mai inventa niste probleme ca sa-i dau bani . Si a durat vreo 2 ani pana m-am trezit la realitate
  • Roxana Negoita
    Roxana Negoita Buna ziua, Este posibil sa repetati inconstient un pattern relational pe care l-ati trait in interiorul familiei dumneavoastra sau ati fost martora unui astfel de pattern si acum vi l-ati insuit in modul de relationare, Ati mai avut relatii asemnanatoare? De ce viata dumneavoastra pare sa se invarta in jurul acestui barbat inaccesibil atat emotional (nu va da atentie) cat si fizic ( traiti la distanta unul de altul). Pe cine vreti sa salvati? Va recomand sa intrati intr-o terapie ca sa va cunoasteti mai bine si sa puteti avea relatii mai implinite. Numai bine!
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua! Cu riscul de a fi brutala, sunteti intr-o relatie toxica si abuziva, din care va trebui sa va mobilizati toate fortele pentru a iesi, asta daca nu intervine falimentul inainte si va va parasi el. Va recomand sa citit acest articol, si sa incepeti o psihoterapie cat mai repede, va va scuti de multe pierderi si suferinte pe viitor. https://focuspsy.ro/ce-sunt-relatiile-toxice/

Am suferit două decese în 3 luni, tatăl meu și tatăl soției. Copiii au avut un șoc la pierderea primului bunic și nu știm dacă este recomandat să le spunem că într-un timp atât de scurt s-a prăpădit și cel de al doilea bunic.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Bună ziua tuturor ,
Am suferit ca familie două decese în 3 luni , tatăl meu și tatăl soției.
Copii au avut un șoc la pierderea primului bunic și nu știm dacă este recomandat să le spunem că într-un timp atât de scurt s-a prăpădit și cel de al doilea bunic.
Vă rog mult să ne ajutati cu un sfat / recomandare . Vârsta copiilor este 5 si 10 ani si sunt fetițe amândouă.
Mulțumesc anticipat.
  • Răzvan Anghel
    Răzvan Anghel Eu va spun ca mai bine amânați un pic, sa aibă timp sa se obișnuiască cu ideea. Intre 3 și 10 ani am văzut moartea luând oameni dragi din familie – bunici, străbunici și nu înțelegeam de ce, așa de repede, a mai plecat un om drag mie. Mai bine spuneti-i ca e bolnav și e la spital, face tratament, cum copiilor nu prea le plac spitalele nu va mai fi curios sa întrebe și puteți amâna un timp vestea trista. Va înțelege mai ușor mai târziu dar la 5-6 ani cel mic nu e pregătit de doua asemenea vesti. Puteți discuta eventual cu cea de 10 cand va putea asimila vestea și dacă știe sa tacă fata de sora ei. E mai bine sa amânați asemenea vesti cât puteți de mult. Eu după ce am văzut atâția oameni dispărând așa repede am și refuzat sa mai merg ani de zile la înmormântări , sa țin minte omul așa cum era, nu pus in sicriu . De aceea, folosind experiența personală va spun sa încercați cât se poate sa amânați vestea și dacă întreabă de el dați-l bolnav, e mai ușor sa spui mai târziu ca a murit când azi ai zis ca e bolnav decât sa spui azi fără ca ele sa fie pregătite sa accepte vestea ca a murit și al doilea bunic.
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu in primul rand condoleante! Dvs cum credeti ca ar fi cel mai bine sa procedati cu ele? Parintii au cel mai bun simt legat de copiii lor si cred ca ar fi bine sa aveti incredere atat in dvs cat si in ele. Pe de alta parte apare intrebarea: puteti evita ca ele sa primeasca si a doua veste? Daca acest capitol este bine explicat lor, atunci au toate sansele sa il integreze adecvat, chiar daca o sa existe o perioada de suferinta. Ca parinte, eu le-as explica celor doi copii ai mei ce s-a intamplat si as incerca sa fiu alaturi de ei cat mai mult pt a-i ajuta sa treaca peste doliu. Numai bine!
    • Răzvan Anghel
      Răzvan Anghel Botezat-Antonescu Radu ca om care a trăit experiența aceasta fiind copil, e vârsta prea mică pentru a spune așa repede unui copil de 5 ani a murit bunicu al doilea. Șocul unei asemenea pierderi trece greu la asemenea vârste, dacă pot sa nu spună măcar 6 luni ar fi foarte bine. Ar fi atenuat de timpul deja trecut un asemenea anunț, dat prea repede ar dubla șocul și nu e bine ..
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu daca se poate, daca nu atunci ceva trebuie spus. Daca ii mintim tot vor afla. Eu as prefera sa stie de la mine.
    • Răzvan Anghel
      Răzvan Anghel Da, de la tine dar mai târziu, la un moment pe care îl simți și îl alegi. Eram mai mare și, bolnav fiind părinții au ales sa amâne sa îmi spună despre decesul unei doamne foarte Draga mie pentru a nu influența starea mea ( urma sa fiu operat ). După un timp mi-au spus uite ce s-a întâmplat cât erai in spital . Și am înțeles de ce atunci au spus . Dar acum, după ce au șocul primului bunic plecat sa afle ca a murit al doilea? Doamne ferește! Știu ca ascund vestea.3 luni, 6 luni, spun tuturor care au contact cu fetele sa nu vorbească despre in prezenta lor și când le-a mai trecut starea și pot asculta o veste trista le spun tot eu, nu străini . Dar așa ? E prea devreme ..
    • Cristina Tacaciu
      Cristina Tacaciu Mie mi se pare ca fix copilul de 10 ani, care intelege mai bine, va avea mai mult de suferit.
    • Răzvan Anghel
      Răzvan Anghel Cristina Tacaciu va asigur ca nu prea înțelege nici ea. E încă o perioada in care lumea poveștilor e puternica, binele învinge și dacă el învinge, de ce a mai murit un bunic? Mai durează pana sa înțeleagă, inclusiv din orele de biologie care e cursul normal al vieții
    • Cristina Tacaciu
      Cristina Tacaciu Răzvan Anghel Eu am ramas cu traume din cauza unor decese intre varsta de 7 si 10 ani . Deci te asigur ca nu e vorba de a intelege ca un adult, ci de a percepe constient pierderea
    • Răzvan Anghel
      Răzvan Anghel Cristina Tacaciu tocmai de aceea spun, dacă poți amâna o asemenea veste ,fa-o, nu încărca un copil cu vești grele de dus și pentru adulți
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu deci practic imi dati amandoi dreptate
    • Cristina Tacaciu
      Cristina Tacaciu Răzvan Anghel Trauma absentei inexplicabile provoaca alte traume la randul ei. Foarte mult nu poate sa amane, nu are sens. Da, de acord, nu e nevoie sa fie pus in tema copilul acum dar cat sa dureze amanarea asta? O luna, doua, jumatate de an? mai mult? care sunt riscurile amanarii extensive?
    • Răzvan Anghel
      Răzvan Anghel Cristina Tacaciu cât crezi că se poate amâna. În situație de operație iminenta mie mi-au spus despre decesul de care spuneam după câteva luni când am întrebat ce mai face. Și aveam 22 de ani nu 10 și tot m-au menajat
  • Mihaela Zaharia
    Mihaela Zaharia Eu personal nu le-as ascunde nimic copiiilor fiindca ei se prind oricum ca ceva nu e in regula, ca e ascuns si secretele in familie nu fac decat un rau in plus fata de trauma originala. Pe langa durerea in sine creeaza si neincredere fata de parinti, orice varsta ar avea si oricum ar afla peste ani ca a fost un decalaj intre data mortii si momentul cand voi ati recunoscut. Mai ales daca ele au tinut legatura cu el, daca au vorbit la telefon sau video, daca mergeati in vizita sau veneau la voi e greu sa nu se intrebe ce s-a intamplat, iar varianta ca e bolnav si la spital nu face decat sa prelungeasca grija si confuzia. In schimb as avea grija cum le spun si mai ales as constientiza ca nu e vorba doar de un singur moment si gata, ci e o perioada intreaga in care as fi foarte disponibila sa discut si sa le raspund tuturor intrebarilor. In primul rand le-as recunoaste dorul fata de ei si l-as onora prin uitatul la poze sau filme, prin scris scrisori sau desene pe care sa le duceti la cimitir, prin tintul in brate cand plang, etc. As face diferenta intre corp si suflet – corpul este ingropat in pamant, sufletul e nemuritor si se ridica la cer, multi copii sunt foarte confuzi legat de asta cand aud ca persoana care a murit se ridica la cer, dar ei vad sau stiu ca tocmai a fost ingropata. Dar explicatiile astea tin de apartenenta voastra religioasa. De asemenea, puteti sa le explicati alte ritualuri pe care le vor vedea, ca se aprind candele, ca se fac pomeniri, etc. Mai problematic e in schimb sa le apara teama ca si voi veti muri si ele vor ramane singure. Daca apare, stati de vorba cu ele, ajutati-le sa verbalizeze frica asta, nu le interziceti sa vorbeasca despre ea, dar aveti grija si ce le promiteti. Nu are rost sa faceti promisiuni care nu sunt in controlul vostru, de genul eu nu o sa mor niciodata, o sa fiu cu tine mereu, etc. ci ceva de genul O sa am grija de mine si de sanatatea mea, o sa fiu atent, fiindca si eu imi doresc sa traiesc cat mai mult cu voi. Daca incepe sa le fie teama de virusi/infectii sau boli, puteti sa le explicati cum sa se protejeze si cum sa isi creeze un organism puternic care sa faca fata (sa manance sanatos, sa faca sport, sa isi faca analize regulat). La fel daca incepe sa le fie frica sa nu cumva sa moara si ele, desi aici daca devine problematic puteti apela la un specialist care lucreaza cu copiii.. Ce au nevoie insa tot timpul e sa se simta iubite de voi si sa pastrati comunicarea deschisa pentru absolut orice simt sau le trece prin cap. Pentru copiii mai mici am auzit impresii bune despre cartea de aici: https://www.curteaveche.ro/p/marele-lup De asemenea pe youtube exista sub forma de desen animat, dar in engleza: https://www.youtube.com/watch?v=xrQXYRklt1Q Poate va prind bine.
  • Carmen Sorici
    Carmen Sorici Fiecare familie are propria sa dinamică, de aceea sfaturile din domeniul personal al fiecăruia nu sunt obiective pentru că presupun că două persoane pot fi exact la fel din punct de vedere al psihicului ceea ce este imposibil Psihologul ajuta aducând claritate asupra opţiunilor, dar alegerea este doar a fiecăruia. Condoleanţe pentru pierderile suferite, dar afectat de aceste pierderi puteţi crede că şi copii trăiesc evenimentele la fel, ceea ce in fapt nu se întâmplă, pentru copii ancora principală sunteţi dumneavoastră, minţindu-le le excludeţi din viaţa dumeavoastră, nu le protejaţi. Copiii învaţa totul de la noi şi învaţă şi cum să trăiască o durere, cît de mult să se lase afectaţi de ea, iar cel mai important lucru este că învaţă că durerile trec, că împreună durerile pot fi mai uşor de dus. În aceste momente copiii vă sunt suport şi îl vor da aşa cum pot, Dacă le transmiteţi frică excesivă pentru întîmplări ale vieţii aşa vor proceda ca adulţi, nu vor putea face faţă. Este un eveniment major ce nu poate fi ascuns, făcând acest lucru ascundeţi sentimentele, exprimarea emoţiilor puternice, de aflat tot vor afla dar asta vor înţelege că suferinţa trebuie ascunsă, nu vorbim despre ea, minţim că totul este bine fără a avea curajul să o trăim şi nu putem scăpa de suferinţă decât trăind-o. Desigur pot să nu participe la înmormântare, să nu ia contact cu manifestările altor rude care să le impresioneze, dar asta nu înseamnă că le minţiţi. Copii au o putere de a trece peste probleme mai mare decât adulţii mai ales dacă se vorbeşte mult cu ei şi le este explicat, dacă nu se simt părăsiţi în travaliul doliului de către părinţi, daţi la o parte.Nu uitaţi ,copiii cred ce le spuneţi şi este important cum le prezentaţi momentul, nu ca pe ruptură definitivă ci ca o altfel de legătură care va exista prin amintiri prin tot ceea ce bunicii au dăruit, prin asemănările fizice, momentul capătă o speranţă, o înţelegere, o acceptare. Feriţi-vă să proiectaţi propria dumneavoastră durere asupra lor, pentru ei sunt bunici, pentru dumneavoastră sunt părinţi, este altceva. Nu ne putem feri copiii de probleme în viaţă, dar putem să-i învăţăm să treacă peste ele.
    • Răzvan Anghel
      Răzvan Anghel Carmen Sorici aici nu e vorba de minciuna ci efectiv de omisiune. Nu spui azi dacă nu întreabă . Și dacă nu ești pregătit, amâni răspunsul, distragi atenția .. deși a spune azi ca bunicu e la spital e util in a-i putea spune când alegi momentul adevărului ca a murit. Mai ales dacă e un asemenea șoc inițial și simți ca a da încă o veste ar fi o încărcare prea mare.
    • Marilena Popa
      Marilena Popa Răzvan Anghel Buna ziua, inteleg ca ati fost afectat personal de o situatie similara, insa nu vad nici un castig pentru acest grup daca intrati in dezbatere cu fiecare respondent la aceasta postare. V-ai exprimat parerea si persoana care intreaba o poate citi, dar dezbaterile interminabile nu sunt in folosul nimanui aici. Daca totusi credeti ca va folosesc la ceva, sunteti liber sa le duceti in discutii private. Numai bine!
    • Carmen Sorici
      Carmen Sorici Răzvan Anghel Acest lucru este valabil pentru adulţi, copiii nu se concentrează pe pregătire, copilul primeşte o veste proastă dar asta nu-l face să nu se uite peste câteva momente la desene şi să ceară o prăjitură, copilul are alt univers, gîndirea lui este practică, orientată spre ceea ce este în imediata lui apropiere, este interesat să fie ocrotit de părinţi, să nu-i piardă şi foarte important să nu se simtă vinovat într-un fel, copii au acest mecanism de a se simţi vinovaţi de supărările părinţilor, un bunic bolnav naşte şi speranţa că se va face bine în comparaţie cu celălalt şi speranţa este înşelată şi dezamăgirea este dublă, are o dublă vină şi una personală, se va gândică poate nu a făcut ceva corect nu a fost cuminte destul, nu a văzut bunicul. Gîndirea copiilor este legată de zona magică Lucrurile în afara adevărului sunt complicate .
  • Cabinet Psiholog Gabriela Vitikan
    Cabinet Psiholog Gabriela Vitikan Secretul nu este sanatos si poate face mai mult rau pentru dinamica intregii familii, intrucat copiii vor simti ca e ceva in neregula. Doliul nu poate fi evitat, cel mai sanatos este sa treci prin el, indiferent de varsta. Totul este sa gasiti o formulare adecvata varstei fiecarui copil si sa fiti langa el, sa il suatineti in procesul de acceptare.

Desi il iubesc si ne intelegem perfect, mama lui ma face foarte mult sa sufar, sunt trista permanent, e cu ochii pe mine, vrea să stie tot, sa fac totul ca ea, iar eu sunt genul de om care nu vrea sa supere pe nimeni. Ma simt ca la inchisoare, psihic sunt la pamant. El nu vede alta solutie decat aceasta de a sta in casa cu ea.

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
27 feminin
Ofiter bancar
Am crescut de la 14 ani cu tatăl meu si fratele meu mai mic. Tatăl meu a decedat acum aproximativ 3 ani.
Situația în care mă aflu este următoarea, după o relație de 5 ani si ceva, eu si prietenul meu ne-am logodit in luna decembrie si din acea zi m am mutat la el. El locuiește cu mama lui si cu bunica lui.
Deși il iubesc si noi ne intelegem perfect, mamă lui ma face foarte mult sa sufăr, sunt trista permanent, e cu ochii pe mine,vrea să știe tot, sa fac totul ca ea, iar eu sunt genul de om care nu vrea sa supere pe nimeni si chiar si atunci cand cineva imi spune o vorba rea eu incerc sa ii raspund fara sa il lezez cumva.
Ma simt ca la închisoare, psihic sunt la pământ, sunt nefericita si nu stiu ce sa fac, El nu vede alta soluție decât aceasta de a sta in casa cu ea. Cand eram acasa la mine am avut libertatea de a face ce vreau cand vreau, sa fiu stăpână pe deciziile mele, aici mi e frica sa fac ceva sa nu o supăr pe ea. Am avut o copilărie grea, am avut o viață de adult de mica, muncă și greutăți, dar totuși eram fericita asa cum era si tatăl meu mi a dat aripi sa zbor,nu mi le a tăiat.
În prezent, eu plang in fiecare zi din cauza ei, am ajuns sa traiesc ca sa o vad pe ea mulțumita, tot ce fac, fac numai în acest sens. Dar ea e mereu nemulțumită.
Am nevoie de un ajutor, de orice sfat, opinie, ca simt ca ma îmbolnăvesc în ritmul ăsta. Eu sunt o persoană foarte sensibilă și ma afectează orice vorba rea care mi se adreseaza si mi rămâne în minte mult timp. Imi cer scuze ca poate nu am avut o exprimare ordonată si coerenta, dar am foarte multe de spus si nu am știut ce să scriu mai repede.
Dacă considerati ca pot face ceva sa ma redescopăr si sa redevin eu si sa ies cumva din starea asta, astept părerile dumneavoastră și vă sunt recunoscătoare. Multumesc!
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu eu cred ca ati punctat foarte bine situatia: pare ca ati devenit prizoniera soacrei. Inteleg ca ati facut o schimbare radicala in momentul in care v-ati mutat impreuna si este firesc sa va fie greu. Solutia este evidenta. Curaj si succes!
  • Lucia Pojar
    Lucia Pojar Ca sa rezolvi o problema trebuie sa elimini cauza nefericirii. Succes!
  • Janina Georgescu
    Janina Georgescu La varsta dvs – si banuiesc ca si logodnicul are aproximativ aceeasi varsta – nu mai merge locuitul cu soacra. Sunteti adulti, trebuie sa locuiti ca niste adulti, adica singuri. Faptul ca logodnicul accepta sa fiti nefericita si nu vede alta varianta e o problema care trebuie rezolvata intre voi.

Inchiriez cabinet de psihoterapie – Bucuresti, Piata Romana

Caut coleg/colega pentru un cabinet de psihoterapie situat la parterul unei cladiri, la cca. 150 de metri de Metrou Piata Romana. Accesul se face direct din strada printr-o curte interioara comuna, plina de verdeata, cabinetul avand interfon si intrare separata. Este complet mobilat, camera fiind inalta si cocheta, tipic cladirilor interbelice, cu ferestre mari si pereti grosi, nefiind necesar pornirea aerului conditionat pe timpul verii.
Dispune de un hol micut ce poate fi folosit ca si sala de asteptare, baie si o chicineta micuta dotata cu toate utilitatile.
Se poate inchiria pe zi (min. 2 zile) sau pe saptamana etc. Utilitatile sunt incluse in pret. Pentru detalii, va rog sa ma contactati telefonic la 0770.356.834. Cer si ofer seriozitate.

Am 24 de ani si ma confrunt cu o frica enorma de singuratate. Nu pot sa ma imaginez singura și fericita. Intr-o zi in care prietenul meu nu mi-a raspuns la telefon, am sunat de peste 30 de ori, simțeam ca se strang peretii, aveam o durere in piept, nu mai eram raționala. Multe dintre comportamentele mele au legatură cu un abandon din copilarie (tatal) și cu lipsa de afectiune din partea familiei.

Mesaj anonim, prin secțiunea Pconsiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Bună! Femeie, 24 ani.
Ma confrunt cu o frica enorma de singurătate. Nu pot sa ma imaginez singura și fericita.
Am avut aceasta dependenta de persoanele din jurul meu (în special băieți/bărbați) încă din copilărie. Îmi amintesc ca aveam 15 ani și sufeream enorm după iubitul de la acea vreme. Deveneam obsedata, îl urmăream, îmi largeam cercul de prieteni ca să pot fii în preajma lui etc. Lucrurile s-au schimbat în timp, într-un fel s-au mai ameliorat… Mai mult din ideea de a nu ma face de ras, dar simt aceiași nevoie. E un ciclu care se repeta.
Recunosc ca am fost întotdeauna o fata foarte frumoasa și conștientă de acest lucru. Îmi era foarte ușor sa îmi găsesc un iubit și chiar sa il “aleg” . Stiu exact cum sa ma comport astfel încât sa fac un bărbat sa ma placa, sa ma vrea, sa îmi ofere atenție. Apoi, treptat, devin dependenta de persoana respectivă. Am ajuns pana în stadiul în care ma rugam de unul din iubiți sa nu ma părăsească.
Acum sunt într-o relație stabila, de 5 ani. Încă de la început ne-am petrecut mult timp împreună și m-am mutat aproape la el. Este o persoana extrem de răbdătoare și blândă, și ma iubește foarte mult. Ma respecta și nu m-a judecat niciodată, ba din contra… Mereu am simțit ca vrea sa ma înțeleagă și sa ma ajute.
A avut un episod la început când nu mi-a răspuns toată ziua la telefon (era la un grătar și nu a ținut contul telefonului – menționez ca eu știam unde este și cu cine și apoi mi-a aratat și poze de acolo)… Ceea ce m-a speriat a fost reacția mea. Am sunat de peste 30 de ori, am ieșit din casa sa ma plimb,simțeam ca se strâng pereții cu mine, aveam o durere în piept, nu mai eram rațională, nu ma interesa nimic/nimeni.. Voiam doar sa îl aud la telefon. Am plâns, am luat un calmant… In fine, de atunci i-am zis prin ce am trecut eu și își tine mereu telefonul lângă el și știu mereu de el. Cu toate ca nu imi reproșează niciodată, nu e normal ce fac, ce simt nevoia sa fac. E ceva ce ma domina și ma transforma într-o persoana oribila.. Care, pama la urma, ajunge sa fie tot singură.
Am ajuns sa știu și sa înțeleg ca multe dintre comportamentele mele au legătură cu un abandon din copilărie (tatăl) și cu o lipsa de afecțiune din partea părinților. În mare parte sunt conștientă de rănile mele.
Am nevoie de ajutor sa le vindec. În monumentul acesta sunt în București și mi-aș dori sa încep terapia cu cineva (poate momentan virtual)… Nu stiu nici ce înseamnă din punct de vedere financiar..
  • Psihoterapeut Diana Amza
    Psihoterapeut Diana Amza Bună! Primul pas al schimbării este să îți dorești acest lucru. Motivatie care vad ca există. Aceasta motivatie este foarte necesara, deoarece si munca de a schimba un tipar comportamental este de durată si merge mana in mana cu responsabilizarea pentru tine, maturizare si cresterea capacitatii tale de a tolera impulsurile si emotiile fara a le da curs, gasind alte modalități de a le face fata, mai adecvate, si, in timp, schimband modul in care te privesti pe tine si pe ceilalti, mod care alimenteaza in prezent teama si dependenta. Dacă doresti, ma poti contacta in privat, pentru consiliere online.
  • Elena Alexa
    Elena Alexa Buna! Intr-adevar, din ceea ce ai spus si tu, seamana cu o teama puternica de abandon. Insa tot tu ai spus ca iubitul tau este rabdator, tine cont de nevoile tale, ceea ce inseamna ca ii pasa, ca este alaturi de tine, ca te accepta. Cred ca este nevoie sa observi ca toate aceste lucruri exista in prezent si ca teama ta de abandon este corelata cu trecutul. De asemenea, este important sa il vezi pe iubitul tau cu adevarat, nu o imagine proiectata a trecutului. Cred ca terapia te poate ajuta pentru a invata sa devii mai autonoma si sa inveti sa te bucuri si sa primesti ceea ce ai nevoie!
  • Cătălin Nedelcu
    Cătălin Nedelcu Acest tip de angoasă simțită în momentele (reale și imaginate, așteptate) de despărțire/abandon trimite, așa cum bine ai observat, la relațiile primare cu persoanele de atașament, cu mama și cu tata în primul rândul. Având în vederea luciditatea de care dai dovadă, sunt convins că o terapie în care să explorezi detaliat acest fel de-a fi al tău ți-ar aduce numai beneficii. Îți stau la dispoziție pentru acest demers de vindecare. Seară frumoasă!

Abuzul emotional a aparut de 3 ani, in urma aparitiei copilului nostru. Din pacate, a aparut si cel fizic. Daca vine in aceeasi camera cu mine, mi se inmoaie picioarele. Nu contenesc sa plang si sunt profund afectata. De ce nu ma pot detasa de el, sa ne despartim?

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Simona 33
Buna ziua.
Ma aflu intr o relație de 5 ani. Abuz emotional aparut de 3 ani, în urma apariției copilului nostru. Din pacate, a aparut si cel fizic. A conștientizat ce face, a atacat.. dar nu la forță maxima sa zic. Pe timp de zi, reusesc sa imi stăpânesc emoțiile, daca vine in aceeasi camera cu mine, mi se înmoaie picioarele. Seara…nu contenesc să plâng si sunt profund afectată. De fapt nici nu stiu xe simt… De ce nu ma pot detașa, sa zic aia e si gata, o terminăm. Nici nu stiu ce ma doare mai tare.
În vizită la psiholog pe care am facut o eu( vizita ce m a ajutat sa conștientizeze abuzul emotional), psihologul l a identificat ca fiind un narcisist perfect.
În momentul de față, inca se da cocoș, încearcă să domine desi nu ne vorbim. Un exemplu, daca ne întâlnim la intrarea în bucătărie, el intra primul…Exista sanse pt astfel de persoane sa se reabiliteze? Nu vrea deloc sa arate ca ii pare rau. Oare sa nu ii para?
  • Mihaela Zaharia
    Mihaela Zaharia Daca e narcisist cu adevarat, nu exista sanse sa se reabiliteze. Si nu, nu le pare rau – e o trasatura specifica a lor sa nu aiba remuscari. Si chiar exista unele voci in domeniul psihiatriei care sustin ca narcisistii nici nu ar trebui incadrati in personalitatile psihopatologice fiindca spre deosebire de celalalte 9 tipuri, ei nu sufera datorita conditiei lor ci sunt doar foarte “nesimtiti” facandu-i pe ceilalti sa sufere. Nu imi permit sa comentez personal astfel de pareri, dar am vrut sa ai un exemplu de ce discutii sunt pe marginea lor chiar intre specialistii de top. Poate te ajuta sa iei o decizie.
  • Lucia A. Anghel
    Lucia A. Anghel De ce ati vrea sa il salvati dvs pe el? Salvati-va dvs!
  • Daniel Mois
    Daniel Mois Daca exista vreo sansa, ar fi apelat la sprijinul unui specialist. Refuzul arata clar ca NU VREA sa se schimbe! Si nu poti schimba o persoana IMPOTRIVA vointei sale!
  • Manuela David Oprea
    Manuela David Oprea Buna seara, de răspuns la această întrebare este destul de complicat daca dansul nu isi doreste schimbarea. Însă dacă dumneavoastră doriti, pot sa va ajut sa gestinati ceea simtit dvs. Putem sta de vorba in particular.
  • Stan Nicoleta
    Stan Nicoleta E greu? Da, ești Atașat emoțional și e greu sa conștientizezi pericolul când este partenerul tău. Ce am făcut eu in aceeași situație? Terapie. Am învățat despre slăbiciunile mele și cum sa ma întăresc, cum sa ma iert pentru alegerea proasta a partenerului, am învățat sa îl evit, iar in timpul asta am adunat aliați, povestind despre ceea ce mi se întâmpla. Aceștia m au informat, m au protejat, m au susținut, mi au dat idei. Am strâns bani, mi am făcut planuri concrete legat de serviciu, noul domiciliu, ajutoare la mutat. Ieșirea din confortul dureros nu este ușoară, dar îți pot confirma ca dacă știam ca este atât de bine sa mi recâștig demnitatea, o făceam demult. Iar copilul, da, ii datoram o mama liniștita.
  • Iuliana Tanasă Kozma
    Iuliana Tanasă Kozma Bună Simona, îți recomand cartea, ,,De la ceartă la dialog – John M. Gottman, Julie Schwartz Gottman, Joan DeClaire. Apelați cu încredere la Psihoterapia individuală sau Psihoterapia de cuplu (în urma dialogului este posibil ca partenerul să își dorească acest lucru). Procesul terapeutic ajută la găsirea de noi modalități de a vă gestiona stările emoționale, îmbogățirea relației cu respect, apreciere, înțelegere și iubire…..
    ,,De noi depinde să transformăm cuvintele mai degrabă în instrumente de înțelegere, decât de dispreț. Noi alegem dacă le folosim pentru a blestema sau a tămădui, pentru a jicni sau a consola,, – Elie Wiesel
    Multă înțelepciune și curaj
  • Lu Böyte
    Lu Böyte Simona, ești într-o situație pe care instinctul tău, corpul tău o identifică ca fiind periculoasă. Uită-te bine la ce ai, ca să înțelegi încotro vrei să mergi. De ce ai făcut doar o vizită la psiholog?

Avem intre 30 si 40 de ani si formam un cuplu de multi ani. Ne iubim foarte mult, facem o pereche buna in viata de zi cu zi, dar lucrurile nu mai merg sexual. Libidoul meu a scazut foarte mult, iar sexul este foarte dureros. Intr-o perioada in care am fost separati mi-am redobandit apetitul sexual, iar cand ne-am impacat mi-am pierdut iar dorinta. Ne gandim sa incercam relatii sexuale si in afara relatiei de cuplu.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna ziua, Suntem necasatoriti, fara copii, locuim in Bucuresti, avem intre 30 si 40 de ani, si formam un cuplu de multi ani. Ne iubim foarte mult, facem o pereche buna in viata de zi cu zi, dar lucrurile nu mai merg sexual. Mai exact in ultmii ani libidoul meu a scazut foarte mult, iar sexul este foarte dureros (din cauza lipsei de dorinta, dar si din cauza ca el este foarte dotat si alte probleme medicale). Incercam sa rezolvam problemele urmand sfaturile generale gasite online dar nu avem prea mult succes. Am crezut ca am devenit eu frigida, dar intr-o perioada in care am fost separati mi-am redobandit apetitul sexual, iar cand ne-am impacat mi-am pierdut iar dorinta. M-am gandit ca poate e vina lui, ca poate nu flirteaza destul, sau ca nu e destul de aventuros, dar si cand reuseste lucrurile acestea, tot nu se aprinde dorinta in mine. Ce a functionat a fost sa ma simt libera sa fiu cu alte persoane, de aceea ne gandim acum sa incercam ceva nou, relatii sexuale si in afara relatiei de cuplu. Este ceva nou pentru noi de aceea am dori sa primim recomandari de sexologi cu experienta, ideal disponibili pentru sedinte online, poate doar cu audio, pentru inceput cel putin, pana ne vom acomoda sa discutam despre aceste lucruri mai liber, in cabinet.
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, nu imi este clar daca doriti consiliere de cuplu sau individuala. In oricare varianta, ma puteti contacta pentru o sedinta preliminara, https://focuspsy.ro/disfunctii-sexuale/. Numai bine!
  • Violeta Mancas
    Violeta Mancas Buna ziua,
    In primul rand, nu sunt sexolog, sunt psihoterapeut.
    Totusi, din experienta mea, v-as intreba daca nu cumva ati inclinat balanta prea mult spre prietenie? Asta poate afecta viata sexuala. Ce-ti lipseste tie? Iti lipseste ceva. Pare ca el nu mai reuseste sa te seduca. In ce difera ceea ce este acum intre voi, de ceea ce era la inceput?
    Pentru a avea experiente cu alte cupluri sau in 3, este nevoie de multa maturitate. Totusi…,dupa parerea mea, asta ar putea fi inceputul sfarsitului.
    Sexologi buni in Romania nu cunosc. Nu spun ca nu exista. Puteti incerca sa gasiti un terapeut in alta tara. Cautati persoane autorizate profesional.
    Ceea ce eu cred ca v-ar ajuta, ar fi o psihoterapie dinamica. In dinamica voastra de cuplu s-a intamplat ceva care se poate remedia. Ti-as recomanda si cateva sedinte individuale. S-ar putea sa ai parte de intrebari incomode daca mergeti impreuna de la inceput.
    Pe site ul Colegiului psihologilor gasesti lista psihoterapeutilor acreditati.
    Iti pot recomanda pe cineva, daca doresti, si pentru terapie de cuplu si pentru terapie individuala.
    Numai bine!

Sunt o mamica cu 2 copilasi marișori. Problema este ca imi mai doresc enorm unul. Sotul insa nu e de acord. Imi iubesc sotul si el ma iubeste, dar sa raman in aceasta relatie chiar daca voi ramane cu un gol poate toată viața? Tocmai pentru ca ma iubeste, nu ar fi corect sa vrea sa ma vada fericita si implinita?

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Vârsta, 34,sex feminin, ocupație casnică, familie, 4 membri, localitatea Târgoviște.
Bună ziua, sunt o mămică cu 2 copilași mărișori, 9 și respectiv 12 ani. Problema este că îmi mai doresc enorm unul, chiar dacă va fi diferență mare de vârstă între ei. Soțul însă nu e de acord, nici din cauza diferenței mari de vârstă dar și din alte motive. Problema e ca simt cum intru în panică, dacă nu voi mai avea un copil acum, apoi voi fi prea bătrână pentru asta. Îmi iubesc soțul, și el mă iubește pe mine, dar totuși, se merită să rămân în această relație chiar dacă voi rămâne cu un gol poate toată viața?! Iar el, tocmai pentru că mă iubește, nu ar fii corect să vrea să mă vadă fericită și împlinită? Sper că ați înțeles ce am vrut să spun, mulțumesc!
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu poate va ajuta o optica masculina: si eu am 2 copii, mici, dar nu as mai face un al treilea din simplul fapt ca este o responsabilitatea foarte mare in primul rand financiar; nici nu mai vreau sa mentionez presiunea emotionala, griji pt buna lor crestere, pt sanatatea lor, pt sanatatea sotiei si toate cele care se intampla in asemenea context. Eu cred ca este responsabil sa ne putem creste copiii doar daca le putem asigura un trai cel putin decent si ma refer DOAR la nevoile de baza. Dvs. sunteti casnica si daca mai faceti un copil aceasta nu va afecteaza modul de viata… ar fi bucuria de a fi iar mama (cu toate grijile ei) – pt sotul dvs. asta inseamna practic inca un job… care sa acopere toate nevoile celui mic si a celor doi dinainte. Nu va cunosc situatia… am facut doar un scenariu ‘clasic’. Daca va permiteti, mai faceti un copil; daca nu va permiteti, atunci focalizati-va atentia pe cei doi pe care ii aveti…. poate mai aveti mult sa le oferiti. Colegele mele poate va vor oferi un insight mai bun. Ar fi de folos si o consiliere de cuplu; in acest cadru puteti lamuri impreuna cu sotul exact ce si cum. Succes!
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, ma intreb de unde vine aceasta dorinta nestavilita de a mai avea un copil, in asa fel incat nu va puteti bucura de casnicia si copiii pe care ii aveti deja. Ce reprezinta in mintea dumneavoastra acest al treilea copil, incat sunteti dispusa sa renuntati la familia pe care o aveti si sa ii deprivati pe acesti doi copii pe care ii aveti deja de o familie cu ambii parinti? Cred ca dumneavoastra ar trebui sa faceti o introspectie serioasa pe aceasta tema. Nu cred ca e nici bine nici rau, dar contraintuitiv, si tind sa cred ca motivatia scapa ratiunii. Ma gandesc ca incercati cu acest nou bebelus sa va validati feminitatea, fertilitatea… ca vreti sa opriti timpul in loc, sa va simtiti din nou ca la 20 de ani…Numai bine!
  • Adriana Gheonea
    Adriana Gheonea Copii sunt minunati dar este nevoie ca ambii parinti sa si doreasca asta!!ce ziceti? Altfel puteti sa i faceti cu oricare partener fara sa le mai cereti parerea!
  • La Psiholog
    La Psiholog Din pacate nu v-ați facut inteleasa. Raționamentul dvs ne pune in situatia de a face scenarii sau de a emite ipoteze care nu vin in ajutorul dvs. Incercati sa ganditi si sa exprimati mai bine nevoia dvs. De ce este asa stringenta aceasta nevoie astfel incat sa periclitati relatia cu sotul? Daca nu reusiti sa o faceti pe grup va invit sa o faceti in privat.
Loading
consiliere psihologica gratuita