Sunt impreuna cu sotia mea de 27 de ani. Sotia n-o mai suporta pe soacra sa! Eu cred ca sotia este nemultumita de barbatul ei. I se pare ca e cam lenes. Si totul numai din cauza mamei lui. Daca nu a avut grija sa-l dreseze de mic…
Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online
mai suporta pe soacra-sa!
In noaptea de 27-28.03.2020, sotia a fost la munca la distilerie, de la 19.00 pana la 10.00. Acolo a fost frig, -3 grade. Dimineata ea m-a sunat sa fac focul. Eu nu am avut timp. Si cand a venit, i-am spus asa:
-Urmeaza sa fac focul acum.
-Ce iti trebuie atata caldura? mi-a luat apararea mama.
Sotia s-a enervat:
-Daca eu l-am rugat sa faca focul, de ce te bagi peste mine? Comanzi la mine in casa?
-Atunci nu mai vin niciodata pe la voi, a zis mama.
Si a pornit cearta; iar pasivitatea mea a incurajat furia lor.
Mama nu a mai venit pe la noi de atunci, la cafea sau la masa. Sotia recunoaste ca mama cand venea o irita:
-Mai facea si mofturi, cateodata!
Mama nu ne-a mai ajutat de atunci. Sotia zice:
-Nu i-am cerut niciodata ajutorul!
-Nu te simteai importanta, cand cineva era interesat de tot ce faci? zic eu.
In ziua de 13.05.2020, noi am vrut sa ajutam mama la un congelator, dar ea a refuzat:
-Nici eu nu te ajut pe tine, nici tu nu ma ajuti pe mine, nu vreau sa ma ajute ea!
Alta data, sotia s-a facut foc si para:
-Mama a zis ca am fost o prapadita! Ea nu a fost odata?
-Nu esti de acord cu ce spune? zic eu. Zi ca ea si fa ca tine, ca nu-ti ia nimeni manecile de la vesta.
Va rog sa ma ajutati sa inteleg. Eu cred ca sotia este nemultumita de barbatul ei. I se pare ca e cam lenes. Si totul numai din cauza mama-si. Daca n-a avut grija sa-l dreseze de mic…
Susțin bacul și îmi este extrem de frică. Mă blochez la gândul că e posibil să nu îl iau. Simt că dacă voi pica acest examen întreaga mea viață va fi chinuită. Plâng încontinuu și am slăbit mult din cauza stresului.
Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online
Prietenul meu isi doreste foarte mult un copil, dar mie imi este foarte teama sa fac acest pas. El face presiuni ca e timpul sa avem un copil, incat am senzatia ca e o obligatie.
Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online
Multumesc!
Sunt bărbat și după divorț mi-am făcut o altă relație. Dar simțeam că îmi abandonez copilul din prima relație. Simțeam că mă preocupă mai mult să-mi organizez viața și să pot fi fericit decât să-i fiu alături, așa cum obișnuiam să fac. M-am mutat înapoi cu fosta soție și încerc să mă dumiresc dacă am procedat bine. Vinovăția și regretul că nu sunt lângă copilul meu au umbrit orice fel de perfecțiune într-o relație ideală.
Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online
Ocupație: operator cnc
Familie: divorțat
Localitatea: București
Descrierea problemei:
Bună ziua. Îmi este greu să vorbesc despre asta, numa’ că nu mai știu cum să abordez acest aspect. În 2014 m am căsătorit, în 2016 s a născut băiețelul. Ca o sinteză la ce a dus la divorț: ascunzișuri din partea fostei soții ex: credit de 40.000 ron făcut pentru fratele ei fără ca eu sa știu, aflând ulterior dintr un plic în cutia postala unde specifica ca e restanță la bancă, confuzia și prioritizarea greșită între familia ei (părinți, frați și surori) și familia în care trăia. Copilul a fost diagnosticat cu tsa (tulburare din spectrul autist) la 1 an si 10 luni și am făcut terapie ABA până ne a ieșit pe urechi. De curând (acum 1 an) i s a schimbat diagnosticul în adhd și facem terapie și logopedie, dar mai puține ore, căci mama lui e datoare la bancă în loc să se ocupe cot la cot cu mine sa avansam cu terapia. Avem custodie comună, copilul stă cu mama lui și eu îl vad în weekend când stă la mine. Înainte cu 3 luni de
divorț, știam clar ca nu mai simt nimic pentru ea, că m am depărtat suficient și e total irelevantă pentru mine. Ma durea foarte tare de copil deoarece nu așa mi am imaginat căsătoria și viata în 3. Oricum, în august, 2019 aveam actele de la notar semnate. În noiembrie am cunoscut pe cineva pe un site de matrimoniale. M am mutat la ea după 2 luni. Aici începe nebunia.. I am spus din start cine sunt și ca vin la pachet cu un băiețel + ceva sechele. La început eram în frenezia specifică oricărui început. Am devenit cei mai buni prieteni. Pasiuni comune cât cuprinde!! Toate pasiunile comune erau descoperite prin spontaneitate. Ce să mai, best friends + momentele de cuplu = tot ce ți ai putea dori, nu?
Pe zi ce trecea alături de cea pe care o consideram calea mea spre împlinire, simțeam cum îmi abandonez copilul (știind prin câte mizerii a trebuit să trec pe la cele 2 grădinițe particulare de la care a fost dat afară + lipsa lui de atenție & stuff). Simțeam că mă preocup mai mult să mi organizez viața și să pot fi fericit decât să i fiu alături, așa cum obișnuiam să fac. Ok, am înțeles, nu suntem singurii care trăiesc așa, mi e clar asta, doar că nu am trecut peste neputința de a mi ajuta și susține copilul de câte ori are nevoie. I am explicat fetei ce se întâmplă cu mine, ce mă apasă (dacă nici cu cel mai bun prieten nu poți vorbi deschis și franc..) a înțeles, m a susținut și eu am încercat să mă implic în această nouă relație cât am putut. Până acum 3 zile (7 iunie) când I am spus că nu mai putem continua. M am mutat înapoi acasă și încerc să mă dumiresc dacă am procedat bine. Vinovăția și regretul că nu sunt lângă copilul meu au umbrit orice fel de perfecțiune într o relație ideală.
Sper să mă fi făcut înțeles…
Vă mulțumesc pentru înțelegere și pentru răspunsurile constructive!
Am 33 de ani si am o fetita de 2 ani. Am observat de cand am nascut-o, ca nivelul nervozitatii mele a crescut, efectiv nu am rabdare deloc cu ea. La inceput am pus totul pe seama lipsei de somn, apoi pe seama depresiei post partum. Am momente in care imi vine sa plang sa nu mai stiu de nimic, zile in care imi vine sa sparg tot… La un moment dat intr-o noapte, in timp ce ii schimbam scutecul, am facut o semipareza pe partea dreapta a corpului.
Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online
La un moment dat intr-o noapte, in timp ce ii schimbam scutecul fetitei, am facut o semi paralizie pe partea dreapta a corpului. Am facut analize peste analize si nu mi-au descoperit nimic. Mentionez ca inca de atunci, partea dreapta a capului ma doare constant si cu ameteli puternice, cand ma astept mai putin! As vrea sa ma simt mai bine. Obisnuiam sa fiu o persoana plina de viata, acum nu am chef de absolut nimic….pofta de mancare mi s-a modificat (mananc mai mult) iar ca urmare m-am ingrasat…eu nu eram asa!!! Sunt deschisa la sfaturi. Va multumesc daca ati avut rabdare sa cititi toata polologhia asta.
Inchiriere cabinet de psihologie – Bucuresti, Piata Alba Iulia
Ofer spre inchiriere spatiu elegant, curat, gandit cu suflet pana la cel mai mic detaliu.
Este o camera delicat si atent amenajata, pretabila psihoterapiei pentru adulti. Va puteti bucura de ea (ideal dupa ora 17:00) cu 20 ron/ora. In onorariu sunt incluse: apa, ceai, cafea, dezinfectant si alte consumabile. Relatii la telefon: 0726.355.158
Am 18 ani. Fostul meu ma tot ameninta si intra peste mine in casa. Mama fiind in Germania, eu locuiesc singura la tara. A pus pe cineva foarte cunoscut in zona la noi, pentru ca duce fete la prostitutie, sa ma ameninte si sa ma urmareasca. Nu pot sa depun plangere, se are foarte bine cu politia. Daca ma trezesc cu acest individ noaptea, in casa, pot sa ripostez? Este autoaparare?
Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online
Am mai scris la voi si revin cu o intrebare mai complicata….v-am povestit despre fostul meu care ma tot ameninta si intra peste mine in casa. Mama fiind in Germania eu locuiesc singura la tara. Am scapat oarecum de el, doar ca acum a pus pe cineva foarte cunoscut in zona la noi(pentru ca duce fete la prostitutie. Are la vreo 40/50de ani) sa ma ameninte si sa ma urmareasca. Intrebarea mea ar fi daca ma trezesc cu acest individ noaptea in casa, pot sa ripostez? Este autoaparare, politia nu se baga daca vreau sa depun plangere, se are foarte bine cu politia. Si imi este frica, stau singura, vecini am doar doua batrane, cu mama nu pot sa discut asta ca isi face griji….as vrea sa imi caut de munca si sa plec din zona, ce parere aveti?
Am 16 ani si mi-am aratat sanii in fata unui coleg de clasa, la telefon. A facut captura de ecran si imi e foarte frica de ce va urma… Nu m-am gândit atunci la consecinte.
Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online
Am 15 ani si sustin examenele de Evaluare Nationala. Nu primesc sustinere din partea parintilor… Mama spune ca nu invat nimic, nu constientizeaza cat efort depun, nu mi-a zis un “te iubesc” de ani buni, tot ce fac e “bun de nimic”.
Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online
Sunt o fată de 16 ani și mama mea a avut cancer. A suferit mult și acum este schimbată. A început să reacționeze nervos la orice. Cel mai mult mă deranjează când îmi invadează viața “protejându-mă“. Când sunt în oraș cu prietenele mele, ea vine pe ascuns să vadă ce fac și să mă ia de acolo pentru ca este ora 8 jumătate.
Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online





