Inchiriez cabinet psihologic pentru copii – Bucuresti (zona Bucur Obor – Stefan cel Mare)
Caut coleg cu care sa impart un cabinet psihologic situat intr-un apartament cu 2 camere, la parter, in zona Obor/Stefan cel Mare.
Tel.: 0748.060.282
Cum sa ne crestem copilul astfel incat sa fie ferit de nesimtire, nedreptate si suferinta? Si cum sa facem sa avem o viata cat mai fericita si echilibrata fara sa ne afecteze lucrurile din jurul nostru, anumiti oameni, situatii, politica?
Mesaj anonim de pe “Intreaba terapeutul online”:
Buna ziua,
Sunt mamica, am 35 de ani si am un baiat de 1 an. Eu si sotul meu il crestem singuri si consider ca facem parte din categoria de parinti care incearca sa isi creasca copiii cu bun simt si care vor sa isi educe copilul astfel incat sa devina un om civilizat. Ingrijorarea mea este in legatura cu faptul ca majoritatea in aceasta tara nu par sa fi avut sau sa aiba aceleasi scopuri si pretentii.
La Tv, online sunt promovati in mod special oameni inculti si situatii, evenimente pe care le consider exemple proaste, dar care prind foarte bine la oamenii de rand.
Exemple ca lumea isi pierde din bun simt si ca este o problema in educatie avem cu totii peste tot, fie ca mergem pe strada, la volan, pe internet la postari si mai ales la comentariile online, unde nesimtitii si purtarile chiar ilegale sunt sustinute si incurajate iar cei care sa zicem le reclama sunt luati la misto, injurati.
Acum eu stiu ca nu sunt toti la fel si ca cei “vocali” ies in evidenta dar imi fac scenarii cum o sa fie lumea in care o sa traiasca copilul nostru si daca nu cumva o sa fie in dezavantaj. Ma gandesc daca nu cumva ar tb sa il crestem sa nu ii pese de altii si etc.
Si inainte sa ma hotarasc sa fac copilul avean dubii daca sa aduc pe lume o fiinta pentru ca mi se pare ca viata este grea, imposibil sa fie fara suferință. Acum ne gandim sa mai facem inca unul, sa nu fie singur cum am fost noi parintii lui, fara frati. Plus ca cei cu frati am inteles ca se descurca mai bn in societate. Nu este singurul motiv bineinteles.
Din pacate nu am reusit sa plecam din tara unde credem ca ar avea parte de un mediu mai bun si mai corect din multe puncte de vedere.
Cum sa facem noi sa il crestem astfel incat sa fie ferit de nesimtire, nedreptate si suferinta?si noi cum sa facem sa avem o viata cat mai fericita si echilibrata fara sa ne afecteze lucrurile care ne deranjeaza in jurul nostru, anumiti oameni, situatii si ce tine de politica si cum ne afecteaza aceasta?
De la o vreme, băiatului nostru de 3 ani a început să aiba plăcere in a vedea pielea goală. Ca e o bucățică sau mai mult, nu conteaza, el vine si mângâie burta, piciorul sau ce vede gol.
Mesaj anonim de pe “Intreaba terapeutul online”:
Am nevoie de un sfat in privinta comportamentului băiatului nostru de 3 ani și 8 luni.
De la o vreme, a început să aibe plăcere ( bucurie) in a vedea pielea goală. Ca e o bucățică, sau mai mult nu conteaza, el vine si strânge dintii si de drag asa mângâie, mai bine zis freacă burta, piciorul sau ce vede gol.
Totul a început cand a vazut o reclama cu o femeie de la burta in jos, cel puțin atunci am văzut eu, ca a spus că e gagica lui ca vrea sa se culce cu ea și sa o iubească. Precizez ca sotul, nu e atent ce vorbeste si Daca vede o “gagica” il întreba ca copil daca ii place si cine mai stie ce, cand nu sunt prezentă. Apoi a început să bage mana in spate de la gât in jos, asa freacă energic, strânge dintii , stie ca nu e bine ce face ,pt ca i am atras atenția și explicat de multe ori, și apoi se ascunde. Asta o face surorii lui care are un an și 3 luni. Verișoarei de 3 ani a început cu a-i spune că sa se joace de a mama și de a tata Si ii punea mama pe burtica. Bunicului in ai trage bluza sus sa ii atingă bluza, tatălui in A se pune in pat lipit de el pt a l simți și ridicându i tricoul. Spune că doarme pt ca și mie imi pune mana între titi. L am adaptat pana la 2 ani și deseori adormeam după cu mana la titi pt ca ii ziceam ca am buba Si nu mai este lapte.
I am spus ac nu e voie, ca titi e pt lapte( inca o alaptez pe fetita) și am incercat sa il fac sa renunte la acest comportament, dar nu reusesc

Am 19 ani, iar mama este bolnava de ciroza hepatica in ultimul stadiul. Am aplicat pentru un job de model intr-un studio de videochat, dar sora mea și mama sunt foarte supărate din aceasta cauza. Nu inteleg ca fac acest lucru ca sa fie bine și ca sa o pot lua pe mami cu mine…
Mesaj anonim de pe “Intreaba terapeutul online”:
Am 19 ani, in prezent lucrez in alt oraș decât cel natal ca lucrător comercial. Vara trecută am plecat de acasa lăsându-i pe ai mei acolo. Mama este bolnava de ciroza hepatica in ultimul stadiul. Recent am aplicat pentru job ul de model intr-un studio de videochat, aproape de orașul natal. De atunci am pierdut foarte multe persoane dragi, chiar și pe sora mea și mama care sunt foarte supărate din aceasta cauza. Nu inteleg ca fac acest lucru ca sa fie bine și ca sa o pot lua pe mami cu mine. Ieri am fost sunată de la studio ca am fost acceptata și sâmbătă am întâlnire cu ei ca sa semnez.. sunt foarte derutata și îmi este teama ca risc prea multe. Relația cu mama, sora, job ul pe care îl am in prezent. Nu știu ce sa fac..
Psihologie, psihoterapie, psihiatrie. Definitii. Clasificari. Diferentieri
Generalitati
- Definitii: psihiatrie, psihologie, psihoterapie, consiliere psihologica
- Provenienta termenilor (semantica): psihiatrie, psihologie, psihoterapie
- Inceputuri: psihiatrie, psihologie
Definitii
Psihiatria: Ramura a medicinei care se ocupa cu prevenirea, diagnosticarea si tratamentul persoanelor cu afectiuni mentale. Afectiunile sau tulburarile mentale influenteaza mai toate domeniile de activitate ale unei persoane si sunt cauzate de factori diversi, atat biologici, cat si sociali sau spirituali, scopul psihiatriei fiind acela de stabilire a rolului acestor factori in manifestarea tulburarilor mentale. Pentru a face o mai usoara diferentiere intre un psiholog si un psihiatru, trebuie retinut ca psihiatrul este absolvent al Facultatii de Medicina, cu specializare in Psihiatrie, iar in cazul tratamentului afectiunilor psihice doar el poate prescrie tratamentul medicamentos specific.
Psihologia: Stiinta al carei obiect de studiu il constituie sistemul psihic uman, adica totalitatea proceselor si particularitatilor psihice si comportamentale. Legea care reglementeaza exercitarea profesiei de psiholog, Legea 213/2004, prevede ca psihologul cu drept de liberă practica, absolventul unei forme de invatamant superior de specialitate (Facultatea de Psihologie), poate defasura urmatoarele tipuri de activitati:
a) studiul comportamentului uman si al proceselor mentale;
b) investigarea şi recomandarea cailor de solutionare a problemelor psihologice;
c) elaborarea şi aplicarea de teste pentru măsurarea inteligentei, abilitatilor, aptitudinilor şi a altor caracteristici umane;
d) testarea psihologica, prevenirea si psihoterapia tulburărilor emotionale şi de personalitate, precum si a fenomenelor de inadaptare la mediul social si profesional;
e) interpretarea datelor obtinute si elaborarea recomandarilor pe care le considera necesare.
Psihoterapia: Domeniu aflat la congruenta dintre teorie si practica, medicina si psihologie, o forma de tratament care utilizeaza mijloace psihologice prin care se urmărește diminuarea sau înlăturarea unor simptome sau comportamente care perturba buna functionare a unei persoane in planuri diverse, precum cel familial, scolar, legat de munca, activitatea sexuala etc., dar si o interventie de tipul reconstruire a personalitatii. In Romania, psihoterapeutul are ca prima specializare Psihologia, Psihopedagogia, Asistenta Sociala sau Medicina, la aceasta specializare fiind necesara apoi formarea intr-un anumit tip de psihoterapie (psihoterapie cognitiv-comportamentala, psihanaliza, psihoterapie jungiana sau analitica, psihoterapie ericksoniana etc.). Fiecare dintre aceste tipuri de psihoterapie foloseste anumite tehnici psihoterapeutice sau metode de lucru. De exemplu, psihanaliza freudiana poate folosi ca tehnici sau metode de lucru: interpretarea viselor, interpretarea actelor ratate, asocierile libere etc.
Consilierea psihologica: Daca in unele tari termenii de „consiliere psihologica” si „psihoterapie” sunt sinonimi, in Romania formarile profesionale sunt diferite. Consilierea psihologica este o forma de interventie psihologica care se adreseaza persoanelor aflate intr-o situatie de criza sociala, profesionala sau familiala. Consilierea psihologica utilizeaza metode si tehnici similare psihoterapiei, dar, pentru ca se limiteaza la o situatie prezenta si la rezolvarea ei, se desfasoara intr-un numar mai redus de sedinte. In consilierea psihologica, clientului i se ofera mai degraba o indrumare, un ajutor sub forma de sfaturi, in vreme ce psihoterapia merge mult mai in profunzime, aici importanta putand fi, pentru intelegerea situatiilor prezente, inclusiv investigarea trecutului, inca din primii ani de viata, ca in cazul abordarii psihanalitice, de exemplu.
Provenienta termenilor (semantica)
Psihiatrie = psyche + iatros
Psihologie = psyche + logos
Psihoterapie = psyche + therapeia
In epoca moderna, conceptul psyche semnifica atat sufletul, spiritul omenesc, cat si mintea. Cuvantul, provenit din greaca veche, o reprezenta in mitologie pe Psyche, o tanara muritoare deosebit de frumoasa, personificarea sufletului uman. De ea s-a indragostit zeul iubirii, Eros (Cupidon), alaturi de care a si ramas, devenind nemuritoare, dar asta dupa multe incercari la care a fost supusa mai ales din partea mamei lui Eros, Afrodita (Venus), geloasa pe frumusetea ei.
Tot din greaca veche provin:
iatros = medic
logos = cuvant, vorbire, discurs (in unele variante si „stiinta”)
therapeia (therapeuein) = a vindeca, a îngriji
Inceputuri
Egiptul Antic
Inca dinainte de anii 400 IH vechii greci stabileau legaturi intre trasaturile de personalitate si cele fizice. In ceea ce priveste tratarea afectiunilor psihice, vechii egipteni nu diferentiau bolile care tineau de corp, de cele care tineau de psihic si localizau in inima ceea ce numim astazi procese psihice.
Antichitatea greco-romana
O parte a acestei perioade a fost marcata de credinta ca afectiunile mentale erau pedepse ale zeilor. Primul care a renuntat la misticism si a conditionat starea de sanantate de influenta unor factori specifici vietii omenesti a fost medicul grec Hipocrate (apr. 460 IH-370 IH). El a legat, de exemplu, crizele de epilepsie de o tulburare in functionarea creierului si a formulat ipoteza localizării proceselor psihice în creier. Evolutia catre o cat mai corecta intelegere a tulburarilor mentale, a trecut prin stadii considerate astazi naive, precum credinta vechilor greci ca isteria este specifica doar femeilor si este cauzata de o afectiune a uterului, si prin tratamente precum baile pentru depresie, flebotomie (luarea de sange) pentru psihoze, masaje, ventuze, etc. Bolnavii care isi puteau face rau sau puteau face rau altora erau izolati in incaperi cu ferestre situate inaltime, neexistand niciun fel de institutie asemanatoare spitalelor contemporane.
Evul Mediu
Primele locuri destinate bolnavilor psihic se pare ca au aparut in anii 1100, in Damasc (capitala Siriei de astazi), Cairo (capitala Egiptului de astazi) si Granada (astazi, provincie din comunitatea spaniola autonoma, Andaluzia). In Europa, in 1377, s-a infiintat la Londra cel mai vechi spital european pentru bolnavii psihic, dar si asa, unii dintre acestia, cei agitati sau agresivi, erau închisi în custi si dusi in afara orasului.
Dupa prima jumatate a Evului Mediu, ca urmare a influentei Inchizitiei, s-a inregistrat o involutie sociala si culturala. Persoanele cu tulburari mentale erau considerate posedate de demoni si torturate pentru a recunoaste acest lucru, iar in cazul femeilor, acestea erau acuzate de vrajitorie si arse pe rug. Totusi, spre sfarsitul perioadei, un mare invatat al vremii, medic, printre altele, Paracelsus (1493-1541), de origine germano-elvetiana, a vorbit pentru prima data despre importanta a ceea ce astazi numim inconstient si despre faptul ca bolile mentale pot fi declansate de anumite ganduri ale pacientului.
Anii 1600
In Franta, Germania sau Anglia, incep sa se inmulteasca spitalele pentru persoanele cu afectiuni mentale, care nu aveau insa ingrijiri medicale adecvate, iar bolnavii agresivi sau agitati erau imobilzati in lanturi. Alte tratamente empirice constau in electrocutari, dusuri reci, substante vomitive sau purgative, comprese cu mustar.
Dupa 1700
Abia către sfârșitul sfarsitul anilor 1700, sub influența Iluminismului, incepe sa se dezvolte psihiatria clinica practicata de medici in institutii special amenajate. Medicului francez Philippe Pinel este cel care propune inlocuirea lanturilor cu terapii adecvate.
1800: A fost recunoscuta necesitatea stabilirii unor metode stiintifice de studiu in psihologie.
1808: A fost folosit pentru prima data termenul psihiatrie, de catre medicul german Johann Christian Reil.
Dupa 1850: Incepe sa se faca din ce in ce mai mult legatura intre apariția simptomelor psiho-patologice si posibile modificari in functionarea creierului.
1853: A fost folosit pentru prima data termenul psihoterapie, de catre psihiatrul englez Walter Cooper Dendy.
1879: Medicul german Wilhelm Wundt a infiintat primul laborator de psihologie experimentala.
In aceasta perioada suscitau un deosebit interes tulburarile nervoase (nevrozele), pentru care se utiliza, ca metoda de tratament, hipnoza. Tot acum, un mare impact asupra neurologiei si psihologiei il are francezul Jean-Martin Charcot, cel care infiinteaza singura clinica de neurologie din Europa, astazi fiind considerat intemeietorul neurologiei moderne. Printre elevii lui ajunsi, la randul lor faimosi, a fost si Sigmund Freud, fondatorul psihanalizei, cel care a facut importante referiri la inconstient, sexualitatea infantila sau semnificatia viselor si care descoperit „tratamentul prin discutie”.
Tipuri de psihoterapie
Pentru o mai simpla intelegere, formarea in psihoterapie este similara rezidentiatului in medicina, deci este acea modalitate prin care te specializezi in ceva anume. Fara aceasta formare nu poti profesa ca psihoterapeut. In Romania legea prevede ca doar absolventii facultatilor de Psihologie, Psihopedagogie, Asistenta Sociala sau Medicina pot face apoi formarea intr-un anumit tip de psihoterapie (psihoterapie cognitiv-comportamentala, psihanaliza, psihoterapie jungiana sau analitica, psihoterapie ericksoniana etc.). Fiecare dintre aceste tipuri de psihoterapie foloseste anumite tehnici psihoterapeutice sau metode de lucru. De exemplu, psihanaliza freudiana poate folosi ca tehnici sau metode de lucru: interpretarea viselor, interpretarea actelor ratate, asocierile libere etc. iar psihoterapia rational-emotiva si cognitiv-comportamentala se poate folosi de modelul ABCDE (identificarea si inlocuirea cognitiilor irationale cu cele rationale).
In plus, toate aceste tipuri de psihoterapie pot fi efectuate in una sau mai multe forme/modalitati:
- individual;
- de grup;
- de familie;
- de cuplu.
De ce este important sa cunoastem tipurile de psihoterapie?
Pentru ca fiecare are specificul ei si nu putem alege sa facem psihanaliza in loc de terapie cognitiv-comportamentala, fara sa stim, de exemplu, ca prima poate dura si 5 ani, iar a doua se poate finaliza si in 6 luni? Daca ajungem la un psihoterapeut a carui abordare psihoterapeutica nu ne este potrivita, acesta trebuie (conform eticii si deontologiei profesionale), sa ne indrume spre cea mai potrivita forma de psihoterapie, in functie de specificul problemei/problemelor noastre, varsta, disponibilitatea de timp, disponibilitatea financiara, personalitate etc.
Cateva dintre cele mai cunoscute tipuri de psihoterapie (de mentionat ca in practica psihoterapeutica se pot folosi, combinate, tehnici de lucru din mai multe tipuri de psihoterapie, in functie de specificul clientului, aceasta fiind si ideea care sta la baza a ceea ce se numeste psihoterapie integrativa):
1. Psihanaliza
Reprezinta prima scoala vieneza de psihoterapie. Preluata sau, dimpotriva, contestata, psihanaliza, al carei intemeietor a fost psihiatrul austriac, de origine evreu, Sigmud Freud (1856-1939), a marcat practic inceputurile practicii psihoterapeutice. La baza psihanalizei sta teoria conform careia comportamentele sunt determinate de conflictul dintre constient si inconstient, dintre factorii sociali si cei biologici. In psihanaliza, individul este privit ca fiind format din trei componente:
- Sinele (parte a inconstientului): instinctele, dintre care cel mai important este considerat instinctul sexual;
- Eul (constientul): reprezinta Sinele influentat de factorii externi, adica Sinele din viata reala si are rolul de a se adapta mediului extern si de a controla instinctele, cautand modalitati de satisfacere a acestora (neindeplinirea acestor instincte poate cauza, de exemplu, anxietate si chiar comportament nevrotic);
- Supraeul (parte a inconstientului): contine Eul ideal si constiinta morala, este domeniul valorilor, traditiilor, al cerintelor externe, al interdictiilor.
Freud a stabilit totodata cele cinci stadii ale dezvoltarii personalitatii umane in functie de fazele sexualităţii timpurii, considerand ca modul lor de desfasurare al acestor faze ale sexualitatii influenţează anumite aspecte din perioada adulta: faza orala (0-1 an), faza anala (1-3 ani), faza falica/oedipala (3-6 ani), faza latenta (6-12 ani) si faza genitala (pubertate). Printre metodele de lucru ale psihanalizei se numara: analiza viselor, interpretarea actelor ratate, asocierile libere, analiza rezistentelor. Mai multe detalii despre psihanaliza puteti citi aici.
2. Psihoterapia adleriana
Este a doua scoala vieneza de psihoterapie si a fost dezvoltata de psihiatrul austriac, de origine evreu, Alfred Adler (1870-1937), avand ca idee de baza determinismul social si nu cel biologic si de mediu. In psihoterapia adleriana, spre deosebire de psihanaliza, accentul se pune nu pe inconstient, ci pe constient, si se considera ca fiecare individ urmeaza un scop unic, personal, care are la baza convingerile formate in primii ani de viata. De aceea, primul pas al acestui tip de psihoterapie consta in obtinerea informatiilor despre familia clientului, originea lui, experientele din copilarie fiind cele care dau nastere complexului de inferioritate. Scopul acestei terapii este acela de a incuraja clientii sa-si asume propriul destin.
3. Logoterapia
A treia scoala vieneza de psihoterapie, intemeiata de psihiatrul austriac, de origine evreu, Viktor Frankl (1905-1997), logoterapia reprezinta o formă de psihoterapie centrata pe sens, in care clientul este confruntat cu sensul vietii sale si reorientat catre acesta.
4. Psihoterapia analitica (jungiana)
S-a desprins din psihanaliza freudiana, iar intemeietorul ei este medicul si psihiatrul elvetian Carl Jung (1875-1961). Jung introduce concepte noi:
- teoria arhetipurilor: Persona: ceea ce aratam societatii, Anima: imaginea colectiva a femeii, pentru barbat, Animus: imaginea colectiva a barbatului, pentru femeie, Umbra: partea intunecata, neacceptata a psihicului;
- inconstientul colectiv: mostenirea umana care sta la baza componentei psihice a fiecarui individ, acordand importanta partii spirituale, mistice si creative a fiecarui individ;
- orientarea personalitatii: orientare introverta: accentul cade pe subiectiv si orientare extroverta: accent asupra exteriorului
Ca metode de lucru apar si aici asocierile libere, analiza viselor (dar nu predominant din punct de vedere sexual, ca la Freud) etc. Scopul psihoterapiei analitice este de a armoniza clientul cu lumea sa interioara, tinand insa cont si de cea externa.
5. Psihoterapia centrata pe persoana (rogersiana)
Fondatorul ei a fost psihologul american Carl Rogers (1902-1987), iar teoria centrala se bazeaza pe ideea ca fiecare individ este, de la natura, bun, competent si valoros, deci are potentialul de a-si imbunatati conditia existentiala. Capacitatea de dezvoltare este proprie fiecarei persoane, iar in teoria lui Rogers aceasta idee apare sub forma conceptului tendinta de actualizare. Problemele intervin atunci cand o persoana are o perceptie falsa despre sine si Eul sau nu mai poate indeplini functia de actualizare, deci procesul de dezvoltare este blocat. Libertatea experientiala este cea care permite individului sa-si exprime necenzurat propriile sentimente si ganduri si astfel Eul sau sa poata corespunde realitatii. Cand libertatea existentiala este limitata, apare anxietatea, iar uneori aceasta este urmata de un comportament nevrotic. Libertatea interioara a unei persoane este cea care creeaza contextul pentru ca aceasta sa devina apta sa-si conduca in cel mai bun mod propria viata.
6. Psihoterapia gestalt
A fost intemeiata de psihiatrul german, de origine evreu, Fritz Perls (1893-1970), iar la baza ei sta ideea de constientizare a ce se intampla aici si acum; constientizarea, de catre client, a comportamentului, sentimentelor, gandurilor sale din momentul respectiv si mai putin pe cauzalitatea lor. Contactul cu realitatea se realizeaza prin toate simturile si necesita, ulterior, internalizarea informatiilor obtinute, in scopul dezvoltarii individului. Problemele apar atunci cand exista rezistente la contact: introiectia (adoptarea convingerilor sau valorilor specifice altor persoane), proiectia (atribuirea gandurilor si sentimentelor proprii unei alte persoane), confluenta (simbioza, lipsa de separare intre sine si ceilalti) etc.
Nu exista un echivalent perfect in romana pentru cuvantul german „gestalt”, dar el ar putea fi tradus cu “formă”, “configurație”, “pattern”.
7. Psihoterapia existentiala
Psihoterapia existentiala are la baza patru griji existentiale fundamentale: moartea, libertatea, izolarea si lipsa de sens, identificate de psihiatrul american Irvin D. Yalom, si analizeaza conflictele care apar din confruntarea individului cu ele.
8. Psihoterapia cognitiv-comportamentala
Bazele teoriei cognitiv-comportamentale au fost puse de psihiatrul american Aaron Beck, care considera ca modul in care gandim determina modul in care ne simtim si comportamentul pe care il adoptam. Deci pentru a schimba comportamentul unei persoane, trebuie sa intervenim asupra modului de gandire al acesteia, modul in care interpreteaza situatiile. Ca metode de lucru ale psihoterapiei cognitiv-comportamentale sunt folosite: identificarea cognitiilor (gandurilor) negative, modificarea cognitiilor negative si implicit a comportamentului care rezulta din acestea. Psihoterapia cognitiv-comportamentala poate fi de scurta durata (3-6 luni) si este folosita de foarte multe ori in tratarea depresiei, anxietatii, atacurilor de panica sau fobiilor.
9. Psihoterapia rational-emotiva si cognitiv-comportamentala
Are la baza concepte ale psihoterapiei cognitiv-comportamentale si este considerata una dintre cele mai eficiente psihoterapii actuale, fondatorul ei fiind psihoterapeutul american Albert Ellis (1913-2007). Pleaca de la ideea ca problemele emotionale ale clientilor pornesc de la cognitiile irationale, acestea putand fi insa inlocuite prin cognitii rationale, menite sa ajute la dezvoltarea unor comportamente adecvate. Una dintre cele mai eficiente tehnici de lucru prin care se intervine asupra cognitiilor irationale o reprezinta modelul ABC, initiat de Ellis in 1962, in care:
- A (activating events) – evenimentul activator (un anumit eveniment, diferite emotii, factori biologici, etc.);
- B (beliefs) – cognitiile, gandurile persoanei respective urmand componentei A, ele putand fi rationale sau irationale;
- C (consequences) – consecinţele procesului cognitiv: comportamente, raspunsuri afectiv-emotionale si psihofiziologice/biologice.
Ulterior, Ellis a transformat modelul ABC in modelul ABCDE, adaugand:
- D (disputing) – disputarea: restructurarea cogniţiilor irationale: Ce efect au aceste convingeri asupra mea? Ma ajuta sau nu? Sunt convingeri sustinute de argumente logice? Ce trebuie facut pentru a le modifica?
- E (effective/eficient) – noul efect: asimilarea unor noi cognitii eficiente, functionale si raţionale, in locul celor disfunctionale si irationale.
Despre cognitii irationale si mai multe detalii despre modelul ABC puteti citi si in articolul Cand frustrarea ne dicteaza vorbele si gesturile. Toleranta scazuta la frustrare.
10. Analiza tranzactionala
Fondatorul analizei tranzactionale este psihiatrul de origine canadiana Eric Berne, iar obiectivul analizei tranzactionale este acela de a ajuta clientul sa-si dezvolte un script/scenariu de viata sanatos: I’m OK, you’re OK / Eu sunt bine, tu esti bine.
Cele patru aspecte fundamentale ale analizei tranzactionale sunt: 1. starile Eului: parinte, adult si copil, 2. scripturile/scenariile: cum este influentata viata de adult de felul in care se desfasoara primele relatii din copilariei, 3. explorarea tranzactiilor (interactiuni interumane): ce isi fac si isi spun oamenii unii altora, 4. jocurile si inselatoriile: ce fac oamenii pentru a obtine ceea ce doresc.
11. Psihodrama
Fondatorul ei este Jacob Levi Moreno (1889-1974), psihiatru american de origine evreu, nascut in Romania, care a sesizat posibilitatea de a folosi teatrul ca pe o modalitate terapeutica. Psihodrama este, de fapt, o forma de terapie de grup care foloseste ca tehnica de lucru jocul de rol, prin care continutul vietii psihice este scos la iveala. Jocul de rol solicita individul afectiv, cognitiv si comportamental, iar acesta invata mai multe atat despre sine, cat si despre relationarea cu ceilalti.
12. Alte tehnici de consiliere
Consiliere genetica
Consilierea genetica evalueaza riscul de mostenire sau de transmitere a anumitor boli genetice, pornind de la istoricul medical familial, dar si personal al pacientului.
Consiliere pentru dezvoltare personala
Extras din standardul ocupational: “Consilierul pentru dezvoltare personala este o persoana neutra, impartiala, care ii sustine pe clienti în investigarea situatiilor problema si faciliteaza explorarea solutiilor potentiale pentru reglarea eventualelor disfunctionalitati induse in plan personal si in relatiile socio-profesionale de catre o serie de factori perturbatori (…), prin intermediul unor tehnici si instrumente specifice.”
Consiliere vocationala
Extras din standardul ocupational: “Consilierul vocaţional este specialistul care oferă servicii sociale de evaluare vocaţională, orientare profesională şi susţinere motivaţională în vederea dezvoltării autonomiei personale. Consilierea vocaţională reprezintă un proces (…) pe parcursul căruia evaluarea vocaţională, orientarea profesională, identificarea unui loc de muncă, angajarea, susţinerea post angajare constituie etape cadru în dezvoltarea deprinderilor de viaţă independentă, de autonomie şi dezvoltare socio-profesională, în sensul împlinirii vocaţiei personale.”
Constelatii familiale
Psihoterapeutul Bert Hellinger a descoperit ca sistemul familial are o ordine naturala care, atunci cand este afectata, determina efecte resimtite de generatiile viitoare. Este ideea care sta la baza terapiei sistemice.
Hipnoza clinica
In hipnoza clinica se foloseste tehnica hipnozei, de catre specialisti in psihologie sau psihoterapie, unele dintre scopurile acesteia fiind: aducerea la nivel constient a unor traume produse in timpul vietii individului, dar si ameliorarea starii de sanatate a individului.
Sexologie
Sexologia se ocupa cu studiul sexualitatii umane, sexologul fiind medicul sau psihologul care ofera ajutor de specialitate in cazul tulburarilor de natura sexuala.
Tehnica eliberarii emotionale (EFT)
Tehnica eliberarii emotionale face parte din categoria terapiilor energetice de meridian, fiind o metoda de vindecare si autovindecare, atat a problemelor emotionale, cat si fizice.
Terapie prin culoare / Cromoterapie
Cromoterapia se bazeaza pe vechea arta a utilizarii culorilor si a luminii in tratarea afectiunilor sau a bolilor de orice fel.
Terapie prin jocul cu nisip / Sandplay
Terapie prin muzica / Meloterapie
Meloterapia este terapia in care muzica este folosita ca mijloc de exprimare, afectiunile tratate putand fi: agresivitatile ascunse, tulburarile mentale sau afective, anumite blocaje, dar si cateva boli psihosomatice, precum astmul sau problemele de alimentatie.
Terapii transpersonale
Termenul de terapii transpersonale desemneaza toate acele mijloace, tehnici, sisteme de credinte cu aplicatii practice, tehnologii ale sacrului cum le numea Mircea Eliade, care exploateaza dimensiunea terapeutica a reconectarii fiintei omenesti la adevaratele sale origini si dimensiuni. Psihologia si medicina secolului XX a depasit cu greutate viziunea mecanicista asupra fiintei omenesti. Progresele stiintei, mai ales in domeniile fizicii cuantice, biologiei si biochimiei au confirmat insa viziunea holistica a stravechilor sisteme de credinta, astfel incat o noua viziune asupra Universului si a Fiintei isi face loc astazi, configurand ceea ce este cunoscut sub numele de noua paradigma. Adica un nou concept asupra lumii, in care toate lucrurile din Univers sunt interconectate.
Sunt o mămică (singura mereu) de 60 ani. Povestea mea este un pic complexa: băieții mei, respectiv 36 și 30 ani (unul căsătorit cu copil sa zicem realizat), celălalt, un copil bun, dar dependent de mine: nu reușește să fie dependent, a muncit pe ici pe colo și în afara țării, dar acum este acasă și nu reușește să ia o decizie să meargă la muncă…
Mesaj anonim de pe “Intreaba terapeutul online”:
Bună ziua!!sunt o mămică (singura mereu) de 60 ani,povestea mea este un pic complexa:băieții mei,(bărbați)respectiv 36 și 30 ani ,(unul căsătorit cu copil sa zicem realizat) celălalt un copil bun dar dependent de mine,:( nu reușește să fie dependent,a muncit pe ici pe colo,și în afara țării,dar acum este acasă,și nu reușește să ia o decizie să meargă la muncă,adică vrea numai munci bine plătite și comode,(ce-i drept a și avut până acum astfel de munci)dar mereu a incercat altceva..Acum cu ajutorul meu financiar și-a cumpărat bilete să meargă într-o țară străină la un loc de muncă,dar între timp nu reușește să se decidă,motive:că e drumul lung de acasă(cu chirie unde va sta) până la muncă și nu are mașină,etc…eu nu știu cum să îl îndrum ,și nici nu reușesc să ajung la sufletul lui,nu îl înțeleg,și eu am muncit și muncesc,până acum mult in orice condiții și chiar dacă mi-a fost greu am făcut-o!!in fine,as putea fi mai dura,dar problema mea este că am avut mereu teama sa nu li se întâmple ceva rău,adică i-am ținut mereu sub aripa cum se spune,nu reușesc să scap de teama asta,cum sa fac??nu știu dacă mă înțelegeți,am o teama in suflet,că dacă le impun ceva sa nu li se întâmple ceva rău,nu pot sa gândesc pozitiv!!Mulțumesc anticipat pt răspunsuri,dacă reușiți să înțelegeți ce vreau sa spun, Mulțumesc!!Aura
Cum vă putem ajuta noi?
Am 20 ani, am fost orientata numai spre invatatura, am avut o educatie stricta, nu am avut voie sa am iubit. Si tocmai s-a intamplat sa am prima noapte de dragoste, nu stiu cum ma simt acum… sunt foarte confuza, daca Dumnezeu nu ma mai ajuta? Cum pot merge eu sa ma rog acum?
Mesaj anonim de pe “Intreaba terapeutul online”:
Buna ziua! Sunt studenta, 20 ani, am fost orientata numai spre invatatura si am avut o educatie stricta, nu am avut voie sa am iubit, orientare religioasa.. Si tocmai s-a intamplat sa am prima noapte de dragoste, nu stiu cum ma simt acum.. sunt foarte confuza, daca Dumnezeu nu ma mai ajuta? Cum pot merge eu sa ma rog acum? Cum ma voi simti in continuare? Partenerul meu va vrea din nou insa eu nu stiu daca pot, cum ma simt.. nu mai suport, as vrea sa dispar, sa scap de aceasta povara. Ce reprezinta in fond virginitatea? Si ce pot face sa ma simt impacata cu mine? Nu credeam ca ma voi simti atat de vinovata.. Imi este rusine de momentul in care voi da ochii cu parintii mei.. Imi este rusine de mine ca ma simt asa. Cred ca sunt temeri din pricina educatiei primite, insa nu stiu cum sa gestionez situația. Va rog, ajutați-ma!
Divorțată, 2 copii minunați, relația cu părinții mei a fost întotdeauna de un dezinteres total față de mine, mama mea nu mă suportă, tatăl meu, la beție, a omorât-o în bătaie pe sora mea mai mare. Aşa îmi vine uneori să mă bag în pământ, să nu mai ies de acolo. Ce rost au toate eforturile, când nu dau roade? Ce rost mai are, când eşti alungat din toate părțile?
Mesaj anonim de pe “Intreaba terapeutul online”:
29 de ani ani,sexul femin
Debarasator
Divorțată,2 copii minunați(2 băieți cu vârsta de 5 ani şi zece ani ),relația cu părinții mei a fost întotdeauna un dezinteres total față de mine ,mama mea nu mă suportă nu mă acceptă ca pe copilul ei deoarece tatăl meu de la beție a omorât-o în bătaie pe sora mea mai mare având vârsta de 3 anişori ,eu aveam 2 luni.
Ceea ce m-am întrebat mereu şi simțeam că e mai mult de atât ,cum de mine nu s-a atins,cum de nu m-a omorât şi pe mine având în vedere că eram în casă .Mama a spus că era plecată pentru a vorbi cu un reparator de televizoare şi când s-a întors a văzut ce s-a întâmplat şi a chemat poliția,tatăl meu plângând şi stând într-un colț al camerei.
Insă eu nu înțeleam multe ,ceva era în neregulă.
Anul trecut m-am întâlnit cu o verişoară de-a mamei mele şi a dezvăluit cutia Pandorei (mama şi tatăl meu sunt verişori drepți ,mama mamei mele,adică bunica mea de pe mamă este soră cu mama tatălui meu ) m-a şocat .
Atunci se derula în mintea mea filmulețul .Ambele familii nu venea nimeni să ştie de existența ei,trăgându-se dintr-o familie numeroasă din 7 frați,8 împreună cu ea .De ce ? Pentru că a continuat să greşească.Nu a distins binele de rău.Bunica mea a ajutat-o şi frații ei la fel ,după acel coşmar.Bunica şi ceilalți au avut grijă de mine.Apoi eu am împlinit 3 ani când mama a început să se ducă la discotecă (nu că ar fi ceva rău în asta)dar s-a îndrăgostit .
Atunci totul a luat o întorsătură .Au continuat relația amândoi,de mine el nu s-a interesat să formeze o relație.
Erau liberi să se distreze amândoi.
S-au mutat împreună ,eu stând în continuare la bunica.
Mama s-a angajat în construcții .
Bunica mea era de religie Martoră a lui Iehova.
Totul bine şi frumos până când au decis să se căsătorească.
Nimeni nu a fost de acord cu această căsătorie,toți au vorbit cu ea,au încercat să o oprească .
Şi bunica nu i-a dat binecuvântarea să o ia de soție pe mama.Nu este bărbatul care să îi aducă fericirea în viață,el nu lucrează,îl întreține ea şi în plus e cu 10 ani mai mic şi mai este şi un bărbat care a fost abandonat de părinții săi,crescând de mic la Casa de copii.
Totul a fost în zadar,mama îi condamna pe frații săi şi pe mama ei,adică bunica mea,că nu vor cu nici un preț ca ea să fie fericită,căci îl iubeşte.
S-a certat cu toți pentru el.Atunci bunica m-a lăsat la mama .Nu s-au căsătorit imediat după certuri,au mai stat aşa 5 ani ,conviețuind în casă cu ei .El nu lucra ,stătea acasă cu mine ,mama nu m-a dat la grădiniță.Atunci şi n-am să uit cât trăiesc ,eram mică dar țin minte ,am vărsat nişte pufuleți pe covor iar pentru asta după ce mi-a spus să strâng ,nici nu terminasem că deodată m-a luat pe sus m-a trântit pe pat de câteva ori cu toată forța sa ,urmând strângerea de gât amenintându-mă că dacă îi spus lui mama mă bate şi mai mult şi mai tare .Plângeam ,eram retrasă,iar dimineața cu lacrimi în ochi o priviam cum pleacă la muncă.Ajunsesem să stau în pat prefăcându-mă că dorm cu ochii închişi ,mă rugam la îngeri,la Dumnezeu .
A început să o bată şi pe mama ,îl ierta mereu .
Apoi a rămas însărcinată,odată a batut-o cu pumnii şi picioarele în burtă,dar nu a pierdut sarcina .La ziua cea mare,la cununia civilă m-a luat pe mine şi încă doi prieteni de-a lui .Nimeni nu a vrut să vină.După ce au ieşit din cununia civilă,mergeam spre casă cu toții ,când ea i-a cerut lui să o ia în brațe .El nu şi nu.S-au certat pe stradă ,se uita lumea la noi şi râdeau .Violența era la ordinea zilei,mă bătea de față cu mama ,iar pe mama o bătea de făță cu mine .Insă ceea de făcea el cu noi,a aplicat-o şi la bunica mea .O bătea de față cu mama mea şi cu mine .Nu mai rezistam,am fugit de acasă la 10 ani ,m-au găsit cei de la poliție ,asta a durat câteva ore .Şi când am intrat în casă ,mama dădea din gură….”Las-o,nu o bate.”
M-a băgat în patul meu şi a dat drumul la televizor Şi mi-a zis,mă uit eu la ce vreau eu,tu nu ai voie să te uiți la desene,i-a şi dormi,dacă te prind că te uiți la televizor te omor cu bătaia.În fine,bunica mea îl ierta mereu că aşa spune în biblie,mama îl ierta ,ş.a.m.d.
Bunica îi ajuta cu mâncare,cu bani,stătea cu bebeluşul,fiind fată.
Implinisem 13 ani,mama era la spital pentru a naşte ,rămânând însărcinată iar .
A venit în patul meu în timpul nopții atingându-mă la zona intimă,întrebându-mă dacă îmi place…dar nu a continuat căci a început să plângă sora mea .De atunci am fugit de acasă,am abandonat şcoala,dar am reluat-o ,am făcut seralul,am luat-o pe căi greşite cu anturajul greşit .Am vrut să mă sinucid .Dar culmea,am rămas însărcinată la 18 ani .Acel anturaj era periculos ,am dat peste un bărbat care a acceptat să mă ajute,mi-a spus să nu avortez,mă ia de soție chiar dacă copilul nu este al lui.Era mai mare decât mine cu 14 ani.Am acceptat mai mult pentru că nu vroiam să avortez şi mă săturasem de viața care o dusesem până atunci.Am vrut să lupt,am vrut să merg mai departe.Intre noi nu exista iubire.Ne-am căsătorit,am făcut şi nunta,copilul l-a trecut pe numele lui,locuiam în locuința mamei lui,iar de aici au început problemele.Eu continuam să mă duc la seral,să învăț,mă întorceam,aveam grijă de copil.El a spus că s-a
săturat să mă întrețină,căci sunt o paraşută,o curvă,căci aştept totul de la el.Băiatul avea 9 luni,când maică-sa mi-a spus pe un ton ridicat ,eşti mamă,vezi cât de greu este,du-te şi caută de muncă,el a fost dat afară de unde lucra,căci l-a prins cum fura .Nu mai era nici un venit în casă,decât a lui soacra mea.Incepuse să îmi pară rău pentru tot .Vroiam să plec,dar nu aveam unde .La mama în nici un caz.Toți ştiau că băiatul este a lui,minciună ce el a susținut-o ŞI aşa a vrut să rămână.Eu mi-am găsit de muncă ca ajutor bucătar,dar programul era de dimineață de la 10:00 până la 20:00 în fiecare zi .Nu i-a convenit soacrei mele .Mi-am căutat în altă parte .Offfff…..nu îmi este ruşine de muncă,îmi este ruşine de ceea ce am făcut. Am lucrat ca măturător scări .El după 6 luni,a început să mă jignească,că sunt o măturătoare,o boschetară,că m-a luat săracă etc.
Nu îl iubeam,nici el nu mă iubea .Dar întelegeam ce vroia.Mi-a propus să reiau ceea ce am făcut în trecut,căci stăm rău cu banii .Atunci am refuzat,i-am spus că nu accept asta,nu sunt cârpa nimănui.Dar după un timp ,împingându-mă am vrut să fiu singură.Dar cum? Nu aveam unde să mă duc dacă plecam de la el.Şi nici bani.Aveam şi şcoala.Am plecat la mama când nu am mai avut încotro ,el şi-a găsit pe altcineva ea era deja însărcinată ,era prea târziu ca să mai sper ,în ce? Totuşi m-am simțit trădată,rănită,dar eram conştientă căci nu ne iubim.Mi-a spus ,este copilul meu,nu pot să o părăsesc.Eu i-am răspuns dacă vroiai copilul tău eu unde eram? Atunci mi-am dat seama .Puteam să mă zbat şi să implor să nu plece de lângă noi,degeaba .Incepuse să dea în mine şi în copil,dar asta s-a întâmplat de două ori,în băiat i-a dat două palme la funduleț dar a plâns şi mă durea să văd asta .Apoi într-o zi a venit acasă,propunându-mi să rămânem împreună aşa,să nu ştie nimeni ce se întâmplă,amanta işi vede de treaba ei creşte copilul ea cu părinții ei ,iar noi doi să ne prefacem că suntem împreună,dar nu mai trăim relații intime,pot să îmi caut şi eu pe cineva dacă vreau,dar să nu ee afle .Nu am putut accepta.Ce rost avea? Nu avea nici un sens .Ne-am certat,mama lui a venit acasă ,a intrat în cameră şi ne-a întrebat de ce ne certăm.Eu atunci am spus,are pe altcineva.El atunci a spus,copilul nu este al meu.S-a aflat totul,până şi trecutul meu i l-a dezvăluit şi lui mama lui şi mamei mele .Atunci mama lui mi-a zis,pleacă din casa asta.I-a zis mamei lui că ştia de la început,a vrut să facă un bine nouă ,acum are copilul lui,din sângele lui . DE NEVOIE AM PLECAT UNDE ERA MAI RĂU PENTRU A NU AJUNGE PE STRĂZI CU COPILUL,SĂ MI-L FI LUAT LA STAT .Băiețelul avea 2 ani jumătate,a depus cererea de divorț,eu am vrut să mor pentru tot ce am făcut.Mă simțeam vinovată.Am luat o mână de pastile.Nu îi mai păsa de noi,mi-a spus în față că îşi doreşte să mor mai repede.M-am prezentat la judecătorie şi am spus că sunt de acord cu divorțul.Nu l-am pus să plătească pensia alimentară,e doar trecut pe hârtie că o va plăti când va munci .Pe atunci nu lucra.Copilul a rămas la mine .Dar divorțul a fost finalizat după 4 ani .Aşa că îmi continuam şcoala,lucram,copilul stătea la mama,dar au început discuțiile.Că nu dau suficienți bani în casă,că stă cu copilul ăsta care e obraznic şi nu ascultă,bărbatul ei nu lucra ,bunica trăia atunci locuind la ei,pensia ei o dădea lor .Dădea în mine bărbatul ei,la copilul meu a țipat la urechea lui de față cu mine,a dat în el,eu am chemat poliția,degeaba,plecau după câteva minute.Copilul era bolnăvior,trebuia să îi dea siropelul,antibioticul,să îi ia febra,nu ştiu de ce dar nu o făcea.Mi-a spus că nu se bagă la asta .Copilul meu a ajuns în spital cu febră 40 .Atunci nu am mai rezistat.Am rămas fară loc de muncă,am rămas cu copilul,iar eu într-o zi am luat câteva haine ale noastre ,am plecat,am dormit în hotel câteva zile,am lăsat copilul la loc de joacă unde se plăteşte şi am căzut,dar de data asta am făcut-o singură.Ştiam deja multe cum se procedează.În două zile am făcut bani şi de chirie şi de hrană .Aşa am continuat 2 ani ,singură.2-3 zile,apoi stăteam acasă .Dar……am greşit încă odată.Am început să vorbesc cu cineva la telefon,apoi am ieşit în oraş,împreună cu copilul.Se purta minunat cu noi.Eram de aceeasi vârstă amândoi.Aveam pe atunci 24 de ani.Am rămas însărcinată,el cu mama lui erau încântați,dar el îl deranja ceea ce fac.Adică nu s-a arătat atunci în fața mea că îl deranjează asta.Apoi după ce eram în a şasea lună de sarcină,când nu se mai putea face nimic,şi-a arătat adevărata față.Vroia doar să îi dau copilul după ce îl nasc să
îl crească el cu mama lui.Am vrut să mă omor iar,când a văzut asta amândoi se prefăceau că au greşit.Am ajuns acasă la el,de Crăciun,locuia la mama lui în alt oraş,el lua fiecare judet în parte cu locul său de muncă.A băut până ce s-a îmbătat,m-a bătut de față cu mama lui şi pe copilul meu.Am plecat cu trenul acasă …..la mama ,dar nu am stam mult din cauza a ceea ce era în casă,M-am întors doar pentru că nu mai puteam da înapoi,mama m-a alungat din casă,iar eu trebuia să nasc .Dar culmea ,el a spus că mă primeşte doar dacă îi dau lui copilul.Am refuzat.Intr-adevăr m-am întors,dar nu acasă la el şi la cel mai bun prieten al său care stătea la câteva case distanță.Simțeam că o iau razna,am spus în gândul meu,dacă ne vrea pe toți atunci vine şi mă ia de aici.A mai durat 2 săptămâni şi am născut.Nu a venit nici să recunoască copilul.A venit mama lui după ce am ieşit din spital căci era bună prietenă cu mama băiatului
ăstuia care m-a ajutat,la fel locuia la mama lui.Maică-sa a început să plângă,m-a luat în brațe,m-a chemat la ea,el nu era acasă.Când am ieşit din spital,trebuia apoi să ii fac certificat la copil,tot băiat.El şi mama lui spunea mai aşteaptă puțin,divorțul meu nu era finalizat aşa că copilul a fost trecut pe numele fostului soț.Offfff……VROIA COPILUL SĂ FIE TRECUT PE NUMELE LUI,aşa că trebuia mai întâi să fie divorțul finalizat.Copilul avea două luni ,fără certificat de naştere,iar eu stăteam în continuare la prietenul lui cel mai bun.Şi acum avea pretenții măcar să mă culc cu el.Nu m-am culcat cu el.Apoi a spus ne căsătorim .Nu ,am făcut odată greşeala asta,nu o mai repet.Mama lui începuse să se poarte urăt cu mine ,am plcat de la ei.M-am întors cu trenul în oraşul meu,am luat copiii şi duşi am fost.Am stat la mama timp de 7 luni,aceeaşi poveste,dar cel mai tare m-a deranjat faptul că îmi repeta lasă copilul la el ,să îl crească el.Nu mai rezistam..Divorțul a fost finalizat .Dar nici o acțiune.Mama tot insista,lasă-l la ei şi tu îl creşti pe al tău.Dar nu am vrut să o fac ,însă iar m-a alungat ,atunci era iarnă,ca şi cum ar fi făcut-o intenționat şi mi-am dat seama de asta.Era în toiul iernii,el mi-a trimis bani să vin la el dar cu condiția să las copilul la el,altfel nu mă ajută cu nimic.Ce mai ajutor,să desparți copilul de mamă .Eram cu inima frântă,nu aveam la cine să apelez,iar ei toți işi băteau joc de noi trei.Am stat la geam implorând-o pe mama să mă primească în casă.A închis geamul şi m-a lăsat în fața scării văzându-mă toți vecinii.Ne-am plimbat cu autobuzul pană la 22:00 ,am mai stat în supermarketuri,să ne încălzim picioarele,dar am zis dacă pănă la 22:00 mama nu mă primeşte înapoi,atunci nu am încotro şi voi pleca.Aşa s-a şi întâmplat ,am ajuns la soacră ,după un drum de 7 ore cu trenul,apoi am mai stat o lună la
ei,deoarece mi-au spus,e timpul să pleci şi să iți începi o nouă viață,eu încă mai aveam un an de seral,trebuia să mă prezint,dacă renunțam atunci,degeaba am tras patru ani de şcoală.Nu şi nu.Nu puteau să mă accepte pe mine ca mamă,dar copilul îl vroiau.Între timp eu am reuşit şi am făcut certificatul la copil,în urmă cu trei luni.Nu mai spun cum a fost ,câci ar trebui să scriu foarte mult.Copilul îl are ca tată pe fostul meu soț în certificatul său.Am lăsat copilul,am plecat nu că am vrut,nimic din toate astea nu am vrut să le fac,mai ales cu copilul.Am ajuns eu şi băiețelul cel mare înapoi de unde am plecat,dar mama nu m-a primit,m-a judecat de la geam ce fel de mamă sunt că mi-am abandonat copilul,acum mă abandonează şi ea.Nu m-a primit în casă.Am stat şi iar nu ştiam ce să fac,când deodată m-am gândit la nişte pocăiți care m-au ajutat cu hăinuțe pentru cel mic.M-am dus la ei ,am zis tot,că hu am unde să dorm cu copilul,atunci a dat un telefon la un centru pentru mame şi copii şi m-a trimis de urgență acolo.M-au primit ,am spus că vreau să îmi iau copilul la mine înapoi,îi cresc singură amândoi,numai să îi ştiu lângă mine.Nu aveam venit,dar aveam un acoperiş deasupra capului.Pocăiții au pus mână de la mână şi mi-au dat bani de transport.L-am lăsat pe cel mare cu o mămică de la Centru,iar eu am plecat,singură.Când m-a văzut mama lui,a spus de ce nu ai zis că vii ?Atunci i-am zis ,,Este copilul meu,am venit să îl iau înapoi .”Ea:-De ce? Ii este bine aici.Dacă îl iei înapoi ,nu te mai primesc în viața mea la mine şi copilul nici nu mai vreau să îl văď sau să ştiu de el.I-am zis:-Sunteți mamă,sunteți conştientă de ceea ce faceți?Eu îmi vreau copilul înapoi ,nimic mai mult.”
-Nu faci bine să îl iei înapoi,îți va fi greu.
-Da,îmi va fi greu,dar nici nu pot trăi cu inima împăcată dacă vă fac tuturor pe plac .
-Dacă ieşi pe poartă,nici să te mai întorci.
Am plecat,mi-am luat copilul şi ne-am întors acasă împreună.Am locuit la acel Centru timp de un an jumatate,timp în care mi-am căutat de muncă,am strâns bani pentru a avea când plecăm,mi-am făcut o nouă relație.
Insă totul scârțâia,ne-am mutat adică eu şi copiii mei într-un apartament,relația nu funcționa,eram ba împreună ,ba despărțiți.Băiatul cel mic avea 2 ani,cel mare era la şcoală,eu aveam muncă.Banii nu ajungeau,trebuia să plătesc chiria,utilitățile,creşa şi mai ne trebuia şi hrană.Nu făceam față,dar mi-am spus nu mai fac ceea ce am făcut.Am continuat să muncesc,aveam salar minim pe economie,aşa că am decis să îl las pe cel mic acasă şi să nu mai plătesc creşa.Timp de 2 luni era totul bine,până când am ajuns acasă şi l-am găsit pe cel mic cu mâna înfăşurată într-un şnur,era atât de strâns încât avea mânuța umflată,am ajuns la spital cu un taxi şi l-a băgat în operație imediat.Nu mai puteam,eram la pământ.Dar m-am bucurat şi mă bucur că are mânuța întreagă.Am revenit acasă,eu lucram în continuare,mi-am zis nu îl mai las pentru nimic în lume singur acasă.M-am dus la mama,i-am zis te rog ajută-mă .Nu ,a
refuzat,cu toate că i-am arătat ce a pățit cek mic.Aşa că m-am mutat de la apartament la cameră de cămin şi l-am dus iar la creşă,dar când era bolnăvior nu îl primea,aşa că eram nevoită să olec la muncă şi să îl las pe cel mic cu cel mare.Şi aşa băiatul cel mare lipsea de la şcoală,pierdea din lecții .Acum vă întreb,ce mai pot face când nu pot face nimic?Apropo,relația care eram ori da ori ba,şi-a făcut miĺă după trei ani şi totuşi dacă asta înseamnă el milă,ci nu o normalitate atunci eu renunț.Căci băiatul cel mare a urmat o operație la ambele urechi,iar cel mic suferă de spasmofilie(lipsă de calciu).Bărbatul acesta nu dă dovadă de curaj şi nu ştie ce vrea de la viață,dar am mers mai departe cu relația,deranjându-mă foarte tare intervenția mamei lui,cănd el este mai mare decât mine cu 10 ani.Eu acum am 29 de ani,el are 39 de ani.Suntem împreună de 5 ani dar nu locuim împreună,ajutor financiar este de 200 – 300 lei pe
lună,mama lui este personajul principal.Iar ceea ce mă deranjează şi mai mult este faptul că am ajuns într-un stadiu în care ea i-a spus că mă ajută cu cel mic cănd este bolnăvior,deci nu mi-e mi-a spus,lui i-a spus,iar el mi-a transmis,dar asta s-a întâmplat anul trecut.
Pentru binele băiatului cel mare,am acceptat pentru a nu mai fi nevoit copilul să lipsească de la şcoală.Dar acum serios,cum vine asta?Eu nu pot să intru în casă să îmi iau copilul,trebuie să îl trimit pe cel mare să îl ia ,sau să îl aducă el.Nu o pot suna pe ea să o întreb de copilul meu,trebuie să îl întreb pe el.Iar asta mă exasperează.
Mi-am schimbat locul de muncă,lucrez două zile da,două zile nu,de dimineată până seara,iar în aceste două zile cât sunt eu la muncă cel mic stă la ei şi chiar doarme în timpul nopții,iar două zild când sunt acasă stă cu mine.Cel mare vine de la şcoală,stă singur în casă departe de frățiorul lui mai mic.Se mai duce şi cel mare la ei din când în când dar stă câteva ore şi vine acasă.Nu mai suport,simt că înnebunesc.Am încercat de atâtea ori să îmi iau viața,dar mereu m-am gândit la copiii mei şi nu am putut să renunț la viață.Nu îi pot abandona,mă au doar pe mine.Eu îl iubesc pe acest bărbat,dar de ce să mai am răbdare când nu văd nici un rezultat?Dar mai presus de orice,îmi iubesc copiii şi nu îmi permit să să îi cresc aşa cum îmi doresc şi cum este normal şi frumos.Aşa îmi vine uneori să mă bag în pământ,să nu mai ies de acolo.Ce rost au toate eforturile când nu dă roade?Ce rost mai are când eşti alungat dintoate părțile?Este greu să supraviețuieşti printre oameni răi.Eu nu mai am tragerea aia de inimă să mai lupt,sunt ca un robot,nu pot spune că trăiesc.Sunt dezamăgită de faptul că omul vrea dar nu este lăsat.Mă doare inima din mine,nu mai ştiu ce să fac.Chiar nu mai ştiu,nu mai pot de una singură.
Am doi copii și am aflat ca sunt iar însărcinată… Nu pot sa spun ca ne descurcam rău cu banii, dar nici extraordinar… Nu știu ce sa fac, sa pastrez copilul sau sa fac avort.
Mesaj anonim de pe “Intreaba terapeutul online”:
www.facebook.com/groups/intreabaterapeutul:
Bună ziua! Am nevoie de ajutor ca nu reușesc sa iau o decizie… Am doi copii și acum câteva zile am aflat ca sunt iar însărcinată… Nu pot sa spun ca ne descurcam rău cu banii dar nici extraordinar… Însă îmi e tare frica și nu știu ce sa fac, sa țin copilul sau sa fac avort.. Cel mic are 3 ani și cel Mare 11,ar fi a treia cezariana… Le pun pe toate în balanta dar tot nu reușesc sa iau cea mai buna hotărâre… Nu sunt dezacord nici cu avortul,dar nici nu as vrea ca ceilalți doi sa aibă lipsuri, plus ca iar nu ma mai pot angaja o perioada, nu am ajutor din partea cuiva sa pot lăsa copii… Deci va rog îndrumați.ma sa iau hotărârea corecta…
Pe una dintre coli, descrieti cum ar fi viata dvs, avand doi copii, dupa ce ati renuntat la sarcina. Ce varste au copii, ce fac, ce faceti dvs, care au fost dificultatile in ultimii 5 ani, cum ati gestionat situatia, cum va simtiti, cum e o zi din viata dvs? Pe cealalta coala, descrieti cum ar fi viata dvs peste 5 ani, dupa ce ati pastrat sarcina. Ce varste ar avea copii dvs? Ce faceti, cu ce va ocupati, care au fost dificultatile cu care v-ati confruntat in ultimii 5 ani, cum ati gestionat situatia, cum va simtiti, cum arata o zi din viata dvs? La final, recititi ce ati scris. Cu cat veti folosi mai multe detalii in descrierea facuta, cu atat va vor ajuta mai bine sa ajungeti la o concluzie. Numai bine!
In primul an de liceu am fost locul 1, iar anul acesta colega mea a avut media mai mare decat mine. Colegii fac misto de mine si imi spun: ,,Haha, te-a intrecut Mara!”. Pana si profesorii imi adreseaza astfel de remarci. E foarte deranjant si stresant tot ceea ce se intampla.
Mesaj anonim de pe “Intreaba terapeutul online”:
www.facebook.com/groups/intreabaterapeutul:
Sunt fata.Am 16 ani.
In primul an de liceu am fost locul 1, iar anul acesta colega mea a avut media mai mare decat mine. Suparator este faptul ca, colegii fac misto de mine si imi spun:,,Haha, te-a intrecut Mara!”. Pana si profesorii imi adreseaza astfel de remarci ,,Anul asta Mara te intrece.”. E foarte deranjant si stresant tot ceea ce se intampla. Nu ma afecteaza faptul ca nu o sa iau locul 1, chiar deloc, dar remarcile celor din jur si zambetele cu subinteles pe care mi le arunca ma deranjeaza enorm. Nu ma pot stapani, simt ca toti au asteptari nemasurate, iar eu nu pot face fata. Ei cred ca dorinta mea cea mai mare si scopul meu in viata e sa iau locul 1. Mereu bat apropouri ca si cand viata mea se rezuma doar la invatat si atat. Sunt si eu om, am si eu pasiuni, dorinte. Nu invat toata ziua, ies si cu prietenii, doar pentru simplul fapt ca nu am aceleasi activitati ca si restul clasei nu inseamna ca nu am personalitate sau nu exist. Nu stiu cum sa le fac fata, atat colegilor,cat si profesorilor.
Fiecare remarca legata de acest ,,podium” ma exaspereaza. Simt ca innebunesc. Si nu e doar un profesor, ci 3. Nu ma asteptam din partea profesorilor la astfel de comportament. Cum ar trebui sa reactionez si ce ar trebui sa le spun? Nu vreau sa fiu obraznica, dar nici sa raman resemnata si fara glas in banca mea.

































