Login

Întreabă psihologul online

Susținem

vegani romania

Implant dentar pret

Problema mea se leaga de sexualitatea mea. De la 19 ani am dezvoltat hirsutism, m-am ascuns ani de zile, iar acum nu-mi place sa ma epilez, sa am grija de mine, ma vad uneori condamnata la o viata de femeie paroasa si neatractiva. Nu am avut vreodata orgasm in timpul vreunei relatii sexuale, sotul m-a amenintat ca ma insala din cauza ca nu fac sex cu el.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna, oameni dragi, va multumesc pentru tot ce contribuiti la acest grup. Citirea raspunsurilor publicate are un element terapeutic, desigur nu e un substitut pentru terapia propriu zisa, dar am invatat multe despre mine de cand urmaresc grupul.
Va rog sa-mi oferiti sfaturi sau daca aveti experiente asemanatoare, “povestiti” ce ati facut ca sa rezolvati situatia. Doresc sa pornesc de undeva, carti, idei, activitati care m-ar ajuta.
Problema mea se leaga de sexualitatea mea si de relatia de cuplu.
Am 36 de ani, un baiat de 9 ani, traiesc cu tatal baiatului de 10 ani in UK, amandoi lucram. L-am crescut mai mult singuri pe baiat, eu m-am izolat foarte mult in acesti ani de prietene, rude, cred ca suntem dependenti unul de altul.
Parintii mei nu mi-au vorbit despre sex, am crescut foarte pudica si complexata, si nici acum nu pot vorbi liber despre sex sau glumi, ceea ce ma intristeaza. Tatal meu a avut depresie, anxietate si alcoolism, a murit de vreo 14 ani. Cred ca si eu am crescut cu anxietate si depresie ca si copil/adolescenta, dar nu constientizam atunci. Am facut pipi in pat pana la 10 ani si mi-am supt degetele, parintii ma bateau, ma certau, nu tin minte sa ma fii laudat . Atitudinea parintilor nu mi-a permis sa-mi explorez sexualitatea, mama ma certa daca ma prindea ca ma masturbam cand eram mica, parintii nu m-au incurajat sa fiu feminina si eu am dat-o in partea cealalta, uratindu-ma, imbracandu-ma baieteste. De la 19 ani am dezvoltat hirsutism care mi-a distrus si mai mult perceptia despre mine, m-am ascuns ani de zile, si acum nu-mi place sa ma epilez, sa am grija de mine, ma vad uneori ca si condamnata la o viata de femeie paroasa si neatractiva. Prima relatie sexuala am avut-o la 24 ani, nu am avut vreodata orgasm in timpul unie relatii sexuale, ma simt blocata in acest domeniu al vietii, defecta, ratata. In urma cu vreo doi ani am inceput un proces de dezvoltare personala: tabere, hobbyuri, anul trecut am facut vreo 5 sedinte de psihoterapie, dar si in cadrul terapiei mi-a fost rusine sa explorez acest subiect in amanunt…
Relatia de cuplu nu a mers bine de la inceput, nu stiam ce am nevoie si cum sa cer,raceala emotionala din partea lui, certuri, betii, a pariat cativa ani si a dat vina pe mine. In privinta sexului preludiul era de vreo 5 minute pana anul trecut cand am insistat sa faca ceva si si-a dat silinta sa-mi faca masaj etc. De multe ori ne certam pentru ca inainte de ciclu eu refuz sa facem sex Eu simt ca mi s-a dus toata bunavointa…imi este scarba de partener in majoritatea cazurilor legate de intimitate sexuala si ma crispez cand il vad ca face aluzie la sex,cumpara vin etc. Am ajuns sa nu il mai ating, sarut in timpul sexului, poate ma lasa in pace, dar nu functioneaza. Imi arata afectiune, imbratisari, saruturi numai cand vrea sex, imi zice ca trebuie sa se termine, ca nu poate sta asa multe zile. In rest nu ne tinem de mana, ne imbratisam foarte rar, nu vorbim lucruri de suflet, doar banalitati.Am vorbit de nenumarate ori sa ne despartim. Comportamentul standard este ca daca il refuz,
ma trateaza cu raceala, nu vorbeste cu mine o zi, doua si daca ii zic neaga ca-i din cauza sexului…in trecut a mai recunoscut ca se supara foarte tare cand il resping. Din pacate, insa am idealizat relatia si am sperat ca se va schimba…acceptam sa facem sex ca sa-l impac…el este tacut de fel si baiatului ii cere de multe ori sa taca…este asa o situatie de trista in casa…stam toti trei acasa in weekend si de multe ori nu facem nimic impreuna, doar stam pe internet/tv.
Am insistat anul trecut in vara si am mers la doua sedinte de consiliere de cuplu, dar el nu a vrut initial, a zis ca ce rost are, ca si asa nu se va schimba nimic…am impresia ca desi vede ca ma chinui in domeniul asta al sexului, ia ce are nevoie prin manipulare si isi justifica atitudinea dand vina pe mine.
Mi se pare asa de perfid, daca m-ar lovi macar as avea un motiv clar de despartire…asa am impresia ca trebuie sa tac si sa rezist in relatia asta care nu-i rea la suprafata, dar nici nu-mi adduce liniste si crestere ca persoana…la un anumit nivel ma simt ca o prizoniera…fetita cuminte. Vreau sa fiu respectata daca nu vreau sa fac sex in relatie, nu pedepsita, cum e in prezent.
M-am saturat de situatia asta…ma afecteaza ca parinte, la lucru sunt tacuta uneori din cauza supararii…el zice ca nu se desparte nici daca merge rau relatia…ii e frica de gura lumii…m-a amenintat ca ma inseala din cauza ca nu fac sex cu el.Simt ca el considera ca daca imi face o favoare, ma duce cu masina undeva de exemplu, eu ar trebui sa-l “rasplatesc” cu sex. Am fost in tara anii acestia si el insista sa facem sex cand baiatul dormea cu noi in camera, de la o vreme am refuzat pentru ca si parintii mei au facut asa multi ani si m-au traumatizat. Multe zile erau “ratate” in tara, stateam suparati si nu ieseam sa ne plimbam etc ca si familie pana ii trecea lui supararea, uneori isi cere scuze, alteori imi cere sa ne facem ca n-a fost nimic…e o situatie asa de toxica.
Eu imi doresc o relatie echilibrata, bazata pe afectiune, caldura, si din pacate nu primesc asa ceva, desi i-am zis de multe ori. I-am propus sa invatam sa dansam ca sa ne apropiem unul de altul dar a gasit pretexte tot timpul…din pacate ajung sa tip, sa ma cert de frustrare ca nu sunt auzita.
Vreau sa ma eliberez de aceasta povara a rusinii si sa-mi accept si exprim sexualitatea intr-un mod sanatos.
Va multumesc
  • Mihaiela Grimbovschi Avramescu
    Mihaiela Grimbovschi Avramescu Stiu ca probabil ai mai auzit asta, dar ca lucrurile să se schimbe trebuie sa începi cu tine. Iti negi si iti ascunzi sexualitatea sub numeroase pretexte. Vrei sa ai o relatie echilibrată în cuplu, dar nu vrei sa ai relații intime cu soțul. Mai rau, te simti abuzat când el ti-o cere. Recunoști singura ca ai unele traume din trecut, legate de familia ta.
    Toată poveste imi spune ca esti conștientă de problemă dar nu vrei sa recunosti ca principala vinovată esti TU.
    Degeaba vei merge la sute de psihologi, vei face mii de ore de terapie de cuplu si dezvoltare personala, daca nu vei discuta cinstit despre această problemă.
    Rezolvarea va veni abia când tu vei fi dispusă sa o accepți.
  • Claudiaa Ionela
    Claudiaa Ionela Buna, acum am întrat în grup și nu știu dacă sunt eu în măsura sa îți răspund sau nu… Dar îți dau un sfat… Încearcă sa te simți bine în pielea ta… Încearcă sa faci o schimbare vizibila care sa te mulțumească pe tine… Epilează te, fa ți unghiile, vopsește ți parul… Fiiiiii femeieeee!!! Nu lasă pe nimeni sa te facă sa te simți prost… Daca te simți bine în pielea ta atunci o sa fii mai deschisa… Mai luminoasa… Eu după ce am născut și m am văzut cu burta aia… Am zis ca nu o sa mai fiu niciodată cum am fost… Plangeam mereu… Ma vedeam ultima femeie.. Abea avea timp sa fac și dus… Pana a crescut bebe puțin o luna și puțin… Acum usor ușor îmi reiau activitățile… Nu sunt ca înainte dar ma simt mai bine… Ideea e… Încearcă sa faci o schimbare vizibila și va venii odată cu ea și schimbarea interioara…
  • Mihaela Zaharia
    Mihaela Zaharia Buna! Eu inteleg din relatarea ta ca ai fi mai deschisa fata de sex daca si sotul tau ar fi mai romantic, chiar daca in copilarie nu ai avut prea multe ocazii in care sa crezi ca sexul poate fi ceva placut si frumos. Desi pentru a face sex e nevoie de doua persoane, ai putea sa incepi sa te placi pe tine asa cum esti si sa iti creezi tu singura momente care iti fac placere: de exemplu sa iti lauzi anumite parti ale corpului care iti plac mai mult, sa le pui in evidenta, sa lucrezi asupra celoralte, sa te machiezi, sa te dai cu parfum, sa te imbraci elegant, sa iti cumperi lenjerie intima sexy, sa faci baie cu spuma, sa iti perii parul de multe ori, etc. Invata sa iti cunosti corpul: unde iti place sa fii atinsa? cum anume? ce altceva ai vrea sa mai experimentezi? Ce senzatii iti plac cel mai mult? Ce daca ar face sotul tau ti-ar placea mai mult? In casa poti sa iti pui betisoare sau picaturi aromate / lumanari si sa le schimbi sa vezi ce mirosuri iti plac mai mult. Sa iti pui muzica si sa dansezi singura, poate chiar (semi)dezbracata in lumina difuza sau in oglinda, poate chiar sa te inscrii la cursuri de belly-dancing unde nu iti trebuie partener. Poti sa te duci la worskhopuri de feminitate, sigur exista si in UK. Cand tu te vei iubi si te vei placea cu adevarat in corpul tau, cand te vei bucura ca esti femeie si barbatul de langa tine va reactiona placandu-te, chiar e posibil sa reactioneze si altii :) Pentru partea romantica din tine iti recomand cartea “Draga mea iubita”, David Deida, o poti descarca de aici: https://www.dropbox.com/Draga mea iubita carte. Si pentru curiozitatea de a afla cam ce si cum se discuta la psihoterapie pe probleme de sexualitate, cartea “Barbatii de pe canapeaua mea” https://www.dropbox.com/…/Barbatii-de-pe-canapeaua-mea…

Mihaela Zaharia
Mihaela Zaharia Si poti sa urmaresti pe youtube emisiuni cu Elena Cucicovschi: https://www.youtube.com/…/UCKdpXerZsdh8XO3qT62yWHA/videos

Mihaela Zaharia
Mihaela Zaharia https://www.divine-feminine.co.uk/full-programmes/

Full Worskshop Programmes | Rise Of The Divine Feminine

  • Daniel Mois
    Daniel Mois La baza problemelor sta modul in care tu te PERCEPI pe tine, stima ta de sine redusa. Iar pentru a incepe sa o refaci, e nevoie de un PROCES. Nu de 2 sau de 5 sedinte, ci de luni intregi. Daca ai inceput o terapie si ai ALES sa o intrerupi, e pentru ca nu ai gasit terapeutul compatibil. Si relatia terapeutica nu a fost creata! Cauta pana vei gasi OMUL potrivit, si LUCREAZA pe tine!

Sunt pusa in fata unei decizii destul de grele. Acum 3 zile am aflat ca sunt insarcinata. A fost un soc, o sarcina nedorita si neplanificata. Relatia mea cu partenerul nu este una foarte buna, este un om bun, dar eu nu am reusit sa am o legatura profunda cu el, si anume aceea de iubire. Cum as putea sa-mi iubesc copilul cand eu nu-l iubesc pe omul de langa mine? De ce sa aduc pe lume un copil si sa nu reusesc sa-l fac sa se simta iubit si fericit?

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
Buna ziua! Am 29 ani si sunt pusa in fata unei decizii destul de grele. Acum 3 zile am aflat ca sunt insarcinata. A fost un soc, o sarcina nedorita si neplanificata. Mentionez ca relatia mea cu partenerul nu este una foarte buna, din vina mea as putea spune. El este un om bun, cu un comportament exemplar, dar eu nu am reusit sa am o legatura profunda cu el si anume aceea de iubire. Cand i-am spus ca rezultatul testului este pozitiv, mi-a spus ca decizia imi apartine si ca ma sustine orice as alege! Recunosc ca m-am gandit cateva minute sa pastrez copilul, dar apoi am ajuns la concluzia ca cel mai bine este sa fac intrerupere de sarcina. Stiu ca nici o femeie nu e 100%pregatita sa devina mama, nu vreau sa ma scuz spunand ca nu sunt pregatita. Pur si simplu, simt ca nu este nici persoana potrivita, nici momentul potrivit. Cum as putea sa-mi iubesc copilul cand eu nu-l iubesc pe omul de langa mine? De ce sa aduc pe lume un copil si sa nu reusesc sa-l fac sa se simta iubit si fericit?
Nu astept sa primesc mesaje de incurajare , a fost mai mult un mesaj de “descarcare” daca as putea sa-l numesc asa!
  • Marincat Diana
    Marincat Diana Decizia îți aparține 100%, dar copilul ti-l vei iubi indiferent de sentimentele tale fata de partener si invers. O relație durabilă are nevoie de mult mai multe la baza pe lângă iubire. Analizați ce va tine împreună totusi și dacă asta duce la construirea unei familii! Pasiune și chiar iubirea sunt trecătoare! Spui că el are un comportament exemplar! Eu te sfătuiesc să analizezi înainte de a lua o decizie pe care ulterior o poți regreta toată viața!
  • Pascu Maria
    Pascu Maria Așa cum ne îndrăgostim de o persoană, cam așa ne îndrăgostim și de propriul copil, poate de câteva ori mai mult, e un sentiment ce nu îl trăiești decât atunci când vine copilul pe lume, înainte e greu să îți dai seama, sentimentele sunt amestecate și nu știi cum va fi, dar după e cel mai puternic sentiment care l am trăit eu ca mama.
  • Tina Petrareanu
    Tina Petrareanu Dacă nu aștepți mesaje de încurajare și ai vrut doar sa te descarci , noi ce ar trebui sa facem ? Sa dam “ seen “ și atât ?
  • Raluca Chiraples
    Raluca Chiraples Candva, in trecut, si eu am trait o poveste asemanatoare. Am luat o decizie pe care o regret si in ziua de astazi. Acum am un copil minunat, cu un alt barbat, cu care am o relatie buna. Tot ce pot sa-ti spun este ca in acest moment realizez ca iubirea fata de copilul meu este atat de mare si atat de frumoasa, nemarginita, neconditionata si nu are nimic de-a face cu tatal copilului. Indiferent cine este, cum este, dragostea fata de copil este un sentiment extraordinar si nimeni si nimic nu m-ar putea impiedica sau determina sa gandesc altfel! Si chiar daca vei avea un copil, la un moment dat, cu un barbat pe care il vei crede potrivit, asta nu iti garanteaza ca va ramane asa pe veci, nu iti garanteaza intelegerea, respectul si iubirea in relatia cu partenerul tau de viata! Te rog din toata inima, mai gandeste-te! Nici eu nu m-am vazut mama, nici macar nu puteam lua un bebelus in brate, insa, acum, cand il am, mi-as striga fericirea sa rasune pe tot globul pamantesc!
  • Liliana Pielelunga
    Liliana Pielelunga Si Eu am ramas gravida cu barbatul nepotrivit! Am vrut sa fac avort, am ajuns pana la spital si in ultimul moment am zis nu, nu pot sa fac asta! Astazi am un baiat de aproape 8 luni! E viata mea,ii cer iertare zi de zi doar pentru ca am gandit sa fac avort. Cu tatal lui nu ma inteleg dar nu imi pasa am iubirea mea acum pentru toata viata 

    Fetita mea de 4 ani s-a nascut prematur si cu probleme la intestine (microcolon). A trecut prin mai multe operatii la burtica, iar acum operatia arata inestetic, intr-o parte nu mai are muschi. Problema e ca fetita ma intreaba de ce operatia e asa de mare, de ce burtica ei e urata.

    Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online 

    Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
    Buna
    Am 25 de ani si o fetita de 4 ani, care sa nascut prematur si cu probleme la intestine (microcolon) si a necesitat operatie
    A trecut prin mai multe operatii la burtica iar la un moment dat operatia nu se mai inchidea si a facut infectie asa ca doctorii au lasat operatia sa se inchida asa cum a fost doar ca sa se inchida fara ca sa mai umble la ea desi arata inestetic
    Eu i-am explicat fetitei ca atunci cand sa nascut burtica ei nu era bine iar doctorul ia facut operatie(i-am aratat ca si eu am) ca sa o faca bine(nu stiu cat de bine a fost ce i-am spus dar asta mi-a venit sasa ii spun pe moment)
    Operatia arata inestetic iar practic intr-o parte nu mai are muschi,saptamana trecuta am avut programare la doctor pentru a discuta daca se pune problema unei operatii de estetica,raspunsul a fost unul negativ deoarece muschii nu ii mai pot lega,si dat find faptu ca sa vindecat foarte greu operatia trecuta nu are rost,doar daca vrea ea sa isi faca cand va fi mare
    Acum problema e ca fetita imi pune intrebari(de ce are operatia asa mare,de ce burtica ei e urata) la care nu stiu cum sa raspund sau cr poveste sa creez pe intelesul ei sau cum sa o fac pe viitor sa nu ii fie rusine cu burtica ei
    • Daniel Mois
      Daniel Mois Încercați să nu TRANSMITEȚI copilului stările și îngrijorările dvs! Copilul s eva adapta ușor, și va accepta starea proprie ca fiind normală doar dacă și dvs veți face asta! Însă îngrijorările dvs cu privire la ea i se transmit, ea le simte, și le preia.
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu mintea umana este foarte puternica din multe puncte de vedere si cu atat mai puternica este cea a copiilor. Este adevarat ca cei mici preiau realitatea observata direct dar in mare conceptele sunt preluate de la parinti si adultii din jurul lor. Acea cicatrice ESTE ceva special dar nu trebuie sa fie neaparat un lucru rau sau bun, poate doar o parte din ea cu care va trebui sa mearga mai departe pana se face mare si se poate interveni daca va considera ca o supara, pana atunci ramanand mai mult ‘neutra’. Daca cei din jur transforma aceasta parte a ei in ‘ceva’ atunci si ea se va raporta la acel ‘ceva’. Important cred este sa fie ea sanatoasa!
    • Gabriela Cătălina Enache
      Gabriela Cătălina Enache Bună ziua, eu m-am născut cu omfalocel și în zona buricului (care nu există) am rămas cu o cicatrice destul de mare, iar mușchii arată puțin anormal. Mama mea mi-a spus de când eram mică povești cu prințese luptătoare, îmbinând adevărul medical cu fantasticul. Pe mine m-a ajutat să îmi cresc stima de sine, până când am început să îmi vad cicatricea ca pe ceva special :) succes!

    Am descoperit in telefonul prietenului meu de 40 de ani, doua filmulete cu fetita mea de 14 ani, la dus. A filmat-o pe o fereastra de deasupra usii, fara ca ea sa știe. Se jura ca nu a fost pe motiv sexual, ci a crezut ca fata vorbeste video la dus si voia sa imi arate.

    Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

    Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
    Sunt o femeie de 42 de ani divorțată dupa 18 ani de casatorie cu doi copii un baiat de 18 ani si o fetita de 14…ambii locuiesc cu mine. De doi ani am cunoscut un barbat de 40 de ani cu care locuim împreună eu si cei doi copii ai mei. Totul mergea foarte bine ne înțelegem foarte bine. Dupa un an jumate de relatie am descoperit in telefonul prietenului meu poze nud cu el pe care le trimitea altor femei necunoscute tot nud. Când am discutat cu el mi-a spus ca este o practica a lui din trecut, dar ca incearca sa scape de acest obicei, ceea ce cred ca a si făcut. Tel este la vedere stiu parola etc. Marea problema este ca saptamana trecuta am descoperit in tel lui doua filmulete cu fetita mea la dus. El a filnat-o pe o fereastra de deasupra ușii fara ca fata sa știe. Se jura ca nu a fost pe motiv sexual ci a crezut ca fata vb video la dus. Sfatuiti-ma va rog ce sa fac? Sa ma despart de el sesi il iubesc foarte mult? Imi e teama să nu se intample altceva mai grav.
    • Daniel Mois
      Daniel Mois E caz penal, se numește pornografie cu minori, și aveți obligația să anunțați poliția. Altfel, puteți fi complice. E posibil să fie o rețea, sau alte complicații, și OMISIUNEA dvs de a înștiința poliția despre aceste fapte penale v-ar putea încadra în categoria COMPLICITATE.
    • Alexandru Grajdeanu
      Alexandru Grajdeanu Scapati de el cat se mai poate ,daca este asa cum ziceti!!!
    • Alexandra Ene
      Alexandra Ene Pornografia infantila este pedepsita prin lege. A filma un minor în timp ce este dezbracat in dus asta înseamnă, pornografie infantila. Copiii dvs ar putea fi în pericol. Va recomand din suflet sa apelați direct la ajutorul politiei
    • Mihaela Zaharia
      Mihaela Zaharia O mama are datoria sa isi protejeze copiii fata de oricine, chiar si fata de omul pe care il iubeste, chiar si fata de tatal lor! Probabil va asteptati ca el sa se comporte fata de copiii dvs. aproape ca un tata: sa aiba grija de ei, sa ii invete ce e bine si ce e rau, sa ii protejeze … Dar ce poate fi in mintea unui barbat care are ideea si o si pune in practica nu o data ci de doua ori din cate am inteles, sa isi filmeze fiica vitrega facand dus? Si dupa aceea pastreaza filmuletul din placere sa se uite la el cand? Cand se masturbeaza? Deci fiica vitrega nu e o fiica pentru el, ci un obiect sexual? O posibila victima sexuala? Sau sa vanda filmuletele altor obsedati? Scuza lui nu are nici o baza si pentru ca nu v-a aratat imediat filmarea (ci dvs ati gasit-o) si pentru ca se potriveste perfect in tabloul celorlalte activitati clandestine ale lui. E un om bolnav, obsedat de pornografie (cel putin, nu stim nimic de activitatea lui sexuala extra), dar suficient de destept incat sa reuseasca sa o ascunda un an jumate. Sau nu, dar nu ati umblat dvs. mai devreme in telefonul lui si o fi presupus ca nici nu o sa o faceti, de vreme ce nu l-a parolat. De unde stiti ca nu v-a ales tocmai pentru ca aveti o fiica de o varsta care ii excita imaginatia bolnava? De unde stiti ca toata relatia cea buna nu e decat un teatru sa ajunga unde vrea el de fapt? Cum puteti sa suportati ca ei doi sa ramana singuri in aceeasi casa? Eu nu zic sa stergeti din prima filmuletul, eu zic sa il salvati undeva safe, nu doar in telefonul dvs, sa vi-l trimiteti pe mail, undeva sa il aveti ca dovada si abia apoi sa il stergeti din telefonul lui. La fel cu toate celelalte poze gasite Si lui sa ii faceti bagajele si daca aveti taria de caracter sa il denuntati. Abia apoi, dupa ce va salvati copiii, puteti sa plangeti dupa iubirea pierduta, care a fost de fapt o iluzie.
    • Monica Enescu
      Monica Enescu Este grav. Indiferent de impulsurile lui, faptul că nu si le poate controla, că neagă că ar fi o problemă, ca nu intelege gravitatea situației și că riscă ușor să fie descoperit, toate acestea arata că are o problema foarte serioasă. Eu va recomand sa apelați dvs la terapie și să nu dezvăluiti copiilor aceste lucruri întrucât s-ar putea sa ii traumatizeze, în special pe fata. Eu aș recomanda dacă vă despărțiți, să o faceți cât mai ușor pentru familia dvs.
    • Silviu Riglea
      Silviu Riglea Scapati de el cat mai repede cu putinta.Omul are probkeme psihice legate de comportamentul sexual.Ar trebui sa caute ajutor la un psiholog/psihiatru.
    • Margareta Toma - Psihoterapeut centrat pe persoana
      Margareta Toma – Psihoterapeut centrat pe persoana Ce as putea sa mai spun și eu, au fost spuse suficient pentru a acționa in a va proteja atât pe Dvs cât și pe copii.
      Cereți ajutor de specialitate in ambele direcții…

    Lucrez intr-o corporatie. Am avut parte de conflicte, umilinte, jigniri, uneori resimt sentimente puternice de furie cand simt ca sunt atacata personal (ex.: cat de inteligent este un copil de 3 ani fata de mine, “Eu sunt directorul si tu esti un nimic.”).

    Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

    Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
    Buna ziua,
    Am 25 ani si lucrez de un an intr-o corporatie din Cluj, pot spune ca inca sunt incepatoare, cu toate ca am mai avut si alte joburi pana in prezent.
    Am avut parte de conflicte la locul de munca, umilinte, jigniri, lucru care m-a pus pe ganduri. Am o senzatie de disconfort psihic foarte intensa doar la gandul ca “maine trebuie din nou sa ma duc la munca” plus ca uneori resimt sentimente puternice de furie cand simt ca sunt atacata personal. Prin atac personal ma refer la: reprosuri, comparatia dintre mine si alte persoane (ex. cat de inteligent este un copil de 3 ani fata de mine), afirmatii legate de personalitatea mea (ex. nu am o personalitate dezvoltata), plus niste lucruri pe care nu le inteleg din partea superiorului direct (ex. “Eu sunt directorul si tu esti un nimic).
    Nu pot sa spun ca tac si inghit aceste afrimatii, asa ca de fiecare data ma apar, si incerc sa ma controlez sa nu imi lovesc sefa si sa ramana totul la nivel de cuvinte.
    In ceea ce priveste viata privata, lucrurile sunt in principal bune… poate ca uneori vorbesc prea mult despre munca, insa apropiatii par a ma intelege, cu toate ca uneori devin plicitisitoare.
    Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca nu pot dormi noaptea, pentru ca rememorez ceea ce mi s-a intamplat la munca, modul in care ma comport la trezire (injur, sper mai bine sa ma imbolnavesc decat sa merg la munca), faptul ca eu toata saptamana doar astept sa vina Week-end-ul, apoi sarbatorile, apoi concediul – pe scurt traiesc ca sa treaca timpul.
    Am remarcat ca in week-end-uri sunt foarte ok din punct de vedere psihologic…pana duminica seara, cand il incarc uneori pe prietenul meu cu toate problemele mele.
    Contractul meu expira in iulie, si numar zilele pe bune.
    Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta privinta? Mai are rost sa raman la acest loc de munca?
    • Mercean Elena Roxana
      Mercean Elena Roxana Tu ai dreptul de a-ti da demisia si a cauta alt job. Nu conteaza durata contractului pt ca poti pleca. Pana la urma si cu demisia la zi daca esti supusa unui asa stres. Nici un job nu merita sa iti manance sanatatea emotionala.
    • Daniel Mois
      Daniel Mois Adesea, un agresor devine mai agresiv pentru că simte că I SE PERMITE. Și te percepe mai vulnerabilă. Demonstrează-i că nu e așa, ripostează ASERTIV, acționează ferm și fă-ți dreptate. Ce ai de pierdut? O slujbă toxică?
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu acest gen de abuz cu siguranta nu este legal si trebuie reclamat cu dovezi clare iar ulterior cerut despagubiri! Tacerea este aprobare tacita, practic complicitate la propriul rau. Curaj!
    • Monica Enescu
      Monica Enescu La intrebarea daca mai are rost sa ramai in acel loc de munca, doar tu iti poti raspunde. Ce pot eu sa-ti spun este ca am fost in locul tau si am trecut prin aceleasi stari pe care le descrii, iar asta incepuse sa imi acapareze si restul timpului cand nu eram la munca. In cazuri de abuz prelungit si de stres cronic se poate ajunge chiar si la anxietate, depresie si tulburare de stres post-traumatic. Eu am luat decizia sa plec in momentul in care mi-am dat seama ca e posibil sa imi afecteze nu doar sanatatea dar si relatiile pentru ca eram foarte stresata, si a fost cea mai buna decizie pe care o puteam lua! A fost o experienta din care am invatat multe, iar daca e sa iti dau un sfat pe care mi l-as fi dat si mie atunci, ar fi sa nu crezi ca asta e cel mai bun loc de munca pe care l-ai putut gasi si ca nu exista alte oportunitati mult mai bune si sa nu crezi ca nu esti suficient de pregatita sau buna sau ca nu ai experienta necesara pentru a merita ceva mai bun! E mai greu la inceput sa te impui si sa ai incredere in tine, dar cu adevarat puterea si curajul nu vor veni daca astepti o minune salvatoare din exterior, ci doar luand tu cea mai buna decizie pentru tine, pe care sa ti-o asumi si pe care sa o duci la capat. Succes!
      • tera
      • Ladyx Biana
        Ladyx Biana Monica Enescu Foarte pertinenta observatia, cu cat stai mai mult intr o situatie de acest gen, de stres la serviciu, cu atat mai rau va fi. Nu poti sa schimbi ceva daca faci acelasi lucru in fiecare zi . Fa o schimbare, iesi din zona de confort, spre binele tau. Stii cat de greu e sa te vindeci de depresie? De fe sa nu previi?Si mai ales ca din cauza acestor stari pe care le ai poti sa influentezi si relatia cu partenerul. Merita?
    • Laura Găvan
      Laura Găvan Este o oportunitate de a te observa cum reacționezi in situații conflictuale si de a-ți îmbunătăți reacțiile. Dacă spui ca aproape vrei sa îți lovești sefa, fie ești intr-un stres extrem si e bine sa iei in considerare sănătatea ta mintala si sa vezi dacă merita sa rămâi la job, fie ai de lucrat pe partea ta emoțională, sa vezi de unde vin tendințele violente si cum te poți calma. Este o interacțiune si de obicei ambele tabere își aduc aportul in conflict.

    Donatie medicamente

    Donez urmatoarele medicamente:

    • Trental 400mg expira 2021
    • Atoris 20mg 2 cutii exp o3.2021
    • Metoprolol 2 cutii 03/202
    • Enamera 2 cutii exp 10/2020
    • Omni tocas 0,4mg 4 cuti exp 07 2021
    • Pentoxi retard 400 mg 5 cutii exp o2 2021
    • Detralex 500 mg 6 cutii exp 07 2021
    • Cavington forte 5 cutii exp 06.2020

    Contact: 0720.134.916

    Am aflat ca tatal meu o insala pe mama. Ce este mai bine sa fac? Sa ii spun mamei adevarul sau sa port o discutie separata cu tata? Am inceput sa nu mai am incredere in mine, plang foarte des, am stari de nervozitate, nu mai am chef de nimic si prefer sa stau singura. Ma simt coplesita de situatie, simt cum totul se darama in spatele meu.

    Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

    Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
    Buna tuturor,sper sa ma puteti ajuta voi, cu un sfat, orice. Sunt adolescenta iar în momentul de față nu stiu ce sa fac. Am aflat ca tatal meu o înșeală pe mama. Mi-a dat telefonul sa caut niste poze dintr-o vacanță la munte, am dat peste o poza cu el si cu o doamnă, erau destul de apropiați, dar am trecut cu vederea. Între timp primește un mesaj pe o rețea de socializare :” esti bine?”. Mi se pare prostesc sa raspund la mesaje in locul lui, am lăsat mesajul in bara. Seara m-a cuprins o curiozitate enormă, am luat telefonul, sincer imi pare rau, stiu ca nu am procedat bine si nu este tocmai normal sa il controlez, însă nu stiam ce sa fac. Am descoperit câteva mesaje intre ei care dovedesc ceea ce imi era teamă sa aflu. Din ce am putut afla, relația lor este de câteva luni, doamna in cauza este căsătorită si lucreaza cu tata. În trecut tata a mai avut o aventură de care a aflat mama, a fost distrusa in momentul acela, se schimbase enorm. Tata a rugat-o sa ii
    mai dea o sansa. Mama a ales sa continuie sperând că s a schimbat dar promițându-si ei ca la următoarea abatere,daca va exista, nu-l va mai ierta.Căutând prin telefonul lui in continuare am aflat de o altă aventură, in momentul de față încheiată. Credeți-ma ca nu stiu ce sa fac. Dacă aleg sa ii spun mamei, sincer nu stiu daca voi avea puterea necesară, adevărul o va distruge, nu cred ca poate suporta gândul că din nou a fost înșelată, îl iubește enorm pe tata. Totusi, nu cred ca am cum sa ii reproșez ceva tatei, ii port , inca, respect si il iubesc. Ma doare sufletul Si simt ca nu ma pot descurca singura cu povara pe care o port in acest moment. Imi e frica de ceea ce se va întâmpla în viitor, imi e frica de necunoscut si de separarea părinților mei. Nu vreau sa fiu eu cea vinovată de despărțirea lor. Precizez ca tata lucreaza de Luni până Vineri, doar weekendul il petrece acasa. Relația dintre mama si tata mi se pare foarte buna, sunt apropiați, se ajuta reciproc, glumesc si comunica mult. Mereu isi doresc sa faca lucruri împreună, de multe ori tata are această inițiativă. Mami este “imperfectă”. Cu toții suntem. Avem defecte si calități. Are vergeturi, are cearcăne,are riduri, este “împlinită” , nicidecum slabă , însă sunt de părere ca nimic din toate acestea nu o urateste si nu ii da dreptul tatălui meu sa se duca la alta. Cea mai mare frumusețe a mamei este ca ne-a facut pe noi, pe mine si sora mea.
    Prima mea intrebare este : cum ar trebui să procedez in acest moment? Ce este mai bine sa fac? Ce imi recomandati? Sa ii spun mamei adevarul sau sa port o discutie separată cu tata? În ambele cazuri, consider că este pentru mine prea mult Si nu cred ca as putea face față.
    Vreau sa continui prin a spune că această problemă de familie m a afectat în toate punctele de vedere. Relația mea ( de 2 ani)cu prietenul meu a inceput sa scartaie din motivul neîncrederii mele în el, imi este teama ca ma va părăsii sau in paralel mai are o relație,Desii mi-a dovedit in acest timp ca ma iubeste si este in stare de orice pentru mine. Cand ma uit la el, cand ma sărută, ma tine in brate sau pur si simplu vorbim, imi aduc aminte de tata si de ceea ce face.
    Am început să nu mai am incredere in mine, plang foarte des, câteodată fără motiv, am stări de nervozitate , nu mai am chef de nimic si prefer sa stau singura . M-am inchis foarte mult in mine, ma doare si sunt demoralizata la maxim. Am renuntat la activitățile pe care inainte le făceam cu drag, am renuntat din a mai merge la orele de desen, cea mai pare pasiune a mea. Înainte desenul ma liniștea, la ultimele ore nu mai eram in stare sa fac nimic, nu ma recunoșteam . Profesorul cu care fac meditatii mi-a spus direct ca daca nu ma cunoștea, ar fi zis ca nivelul meu se situează undeva, pe o scară de la 1 la 10, pe locul 2, maxim 3. În condițiile în care am curs de baza si 2 cursuri de aprofundare in spate, ore cu alți profesori, si cativa ani de cand fac asta . Gandurile imi sunt impartite in toate partile si nu reusesc sa ma adun. Ma simt copleșită de situație, simt cum totul se darama in spatele meu, eu nu pot sa fac nimic iar acel “chef de a trai” a cam
    dispărut.
    A doua mea intrebare este legata de mine, ce credeti ca as putea face pentru a reveni la fata care eram inainte, vesele, cu vise mărețe și chef de viață?
    Imi cer scuze pentru greselile de ortografie si pentru mesajul lung. Am avut nevoie sa ma descarc.
    • Gianina-Daniela Morozov
      Gianina-Daniela Morozov O discuție cu tata ,și o terapie la psiholog pentru dezvoltare personală ar fi un început .
    • Agnes Remalia D
      Agnes Remalia D Recomand si eu sa mergi la terapie. Spune parimtilor ca simti nevoia asta. Daca esti minora ei trebuie sa semneze pt tine (si sa plateasca). O sa poti discuta procesul de eliberare cu cineva neimplicat emotional. O sa te ajute.
    • Alexandra Echim
      Alexandra Echim Discută cu un psiholog sau un psihoterapeut. Ei te vor ajuta mai bine să treci peste ceia simți.
    • Margareta Toma - Psihoterapeut centrat pe persoana
      Margareta Toma – Psihoterapeut centrat pe persoana Încearcă sa vorbești cu tatal tau despre toate cele, fii sincera și transparentă, exact așa cum te exprimi aici. Vorbește i despre sentimentele tale vis-a-vis de ceea ce se intampla. Tu nu ai de ce sa te simți vinovata pentru nimic, nu ai făcut nimic rău. Faptul ca Ada a fost sa fie sa afli tu nu înseamnă ca datorită tie tatal o Înșeală pe mama ta. Te poate ajuta si un psihoterapeut in aceasta situație. Cu mult drag, curaj!
    • Maria Stavilă
      Maria Stavilă Nustiu ce e mai bine “adevarul amar sau minciuna dulce”
    • Carmen Sorici
      Carmen Sorici Este firesc să te simţi atât de descurajată pentru că teama că toată lumea perfectă în care ai crescut s-ar putea prăbuşi, cu tot ce înseamnă pentru tine, siguranţă, confort emoţional, normalitate, dar şi aici este un mare dar, părinţii sunt şi ei oameni, cu bune şi cu rele, cu nevoile lor, cu dorinţele şi neîmplinirile lor , iar tocmai pentru că ai crescut poate ar fi bine să-i priveşti nu doar ca părinţi al căror scop unic în viaţă este să aibă grijă de fericirirea copiilor lor, ci ca oameni care au şi ei de trăt o viaţă. Este necesară şi iubirea dintre ei, dar ce este cel mai important că fiecare oriunde şi oricum te vor iubi şi spijini mereu, acest lucru este cele de care ai nevoie pentru ce este între ei trebuie să le laşi libertatea de a hotărî singuri. Există posibilitatea ca mama ta să ştie ceva, de obicei femeile simt aceste lucruri şi să lase lucrurile să meargă aşa, o căsnicie nu se rezumă la sex, este mult mai mult şi cumva nu este treaba ta şi nu prea poţi face mare lucru, mulţi părinţi aleg să trăiască o viaţă complet nefericită personală de dragul copiilor. Tu poţi doar să-i susţi pe fiecare în parte, o poţi ajuta pe mama să slabească să fie mai cochetă, mai modernă să trezeşti feminitatea din ea, să petreci mai mult timp cu tata să creaţi o legătură mai puternică, să-l cunoşti mai bine să afli ce îi place, să faceţi din momentele familiei ceva foarte special, doar al vostru, să vorbeşti cu el despre băieţi, să-l întrebi ce trebuie să faci pentru a păstra un băiat lângă tine. nu lua viaţa în tragic, se întâmplă , ţi se poate întâmpla şi ţie când vei fi adult, depărtarea de casă, nevoia de afirmare, de acceptare face să se întâmple şi astfel de lucruri, atracţia nu ţine o veşnicie, iar viaţa este scurtă şi trebuie să te bucuri de ea. Cel mai important lucru este că sunteţi sănatoşi, că vă iubiţi unii pe alţii cu toate defectele, că puteţi să vă sprijiniţi. Poate că trebuie să te concentrezi mai mult pe studiu pentru ca rezultatele tale să nu fie un motiv de dispută între părinţi. Tristeţea ta vine şi din faptul că te maturizezi , creşti şi nu mai eşti copilul cu gândul doar la joacă, acum şti şi întelegi mult mai multe lucruri , iar complexitatea lumii nu te lasă indiferentă, naivitatea copilăriei a fost înlocuită de gândire, de capacitate superioară de a observa, analiza şi judeca., asta este, înţelepciunea vine şi cu tristeţe , îngrijorare. Poţi face câteva desene pentru părinţii tăi şi arată prin desen ce simţi pentru ei, dacă desenul chiar este pasiunea ta ar trebui să te ajute. Curaj şi succes!
      • Miritescu Gabriela
        Miritescu Gabriela Carmen Sorici, minunat răspunsul și centrat corect pe problema. În completare, terapie cu un un psihoterapeut cu experienta în lucrul cu adolescentii, ar încheia acest ciclul.
        Succes!
      • Marilena Popa
        Marilena Popa Carmen Sorici De acord cu tot ce ati spus mai putin partea cu o ajuta pe mama sa fie mai feminina. Nu este obligatia copiilor sa isi “crească” parintii, si nici sa le repare relatia.
    • Marilena Popa
      Marilena Popa Buna ziua, bun venit in viata de adult, unde nimic nu este alb sau negru. Ati aflat ceva va este foarte greu sa il contineti singura, dar pe de alta parte oricui împărtășiti acest lucru va va afecta realtiile. Eu as recomanda discretie totală, dar nu stiu daca dumneavoastră puteti sa tineti acest “secret” singura. Ființa umana se zbate intre nevoia de stabilitate si cea de noutate, monogamia este o norma aproape unanim agreeata dar si aproape unanim încălcată. Nu exista alb si negru, victime si agresori, intre oameni dinamica este foarte complexă. Fiecare are motivele lui si considera ca are dreptate. Este posibil ca intre părinții dumneavoastră sa exista un acord tacit in aceasta privinta si sa functioneze pentru ei. Eu v-as sfatui sa discutati situatia cu un psiholog inainte sa deschideti cutia pandorei la dumneavoastră in familie. Numai bine!
    • Ayfer Van Dijk
      Ayfer Van Dijk Mama mea a avut o relatie extra-conjugala timp de 10 ani. Tatal meu nu a aflat niciodata. Nu am spus tatalui,desi la vremea aceea eram copil,si nu intelegeam viata adulta. Nu am jucedat-o pe mama mea si nici nu am condamnat-o. Acum , fiind eu insami la varsta adulta , o inteleg mai mult ca oricand , pt ca : sexalitatea / viata sexuala nu e acelasi lucru cu iubirea. In esenta , suntem animale,si functionam dupa instincte , printre altele si instinctul sexual.Daca as fi in locul dvs,as proceda exact cum am procedat in trecut,in adolesenta mea.Nu este corect sa destainuiti mamei ce ati aflat,in primul rand pt ca felul in care ati aflat este ne-etic.La fel de bine,putea chiar mama dvs sa scotoceasca in telefon,in conversatii,in poze,etc , dar nu o face,nu a facut-o.Probabil are motivele ei.Un alt aspect ar fi ca : e posibil ca dvs sa fi interpretat gresit ceea ce ati citit / vazut. Eu nu am fost marcata de infidelitatea mamei mele. Dar pare ca dvs aveti nevoie de sprijin , mergeti la terapie , caci o sa va ajute foarte mult. Daca nu puteti avea acces la terapie , desi acum sunt psihologi si in scoli , discutati despre framantarile dvs cu o persoana de incredere,din afara familiei . Este important sa discutati despre aceste framantari , sa le verbalizati , sa va eliberati de ele.
    • Roxana Maria
      Roxana Maria Draga mea, iti recomand sa ramai..adolescenta, asa cum te.ai prezentat in postare. Adica nu considera ca ceea ce ( crezi) face tatal tau, are legatura cu tine. Nici faptul ca mama ta este sau nu, inselata. Incearca sa te intorci la preocuparile tale, adica la scoala, invatare, meditatii. Aceasta este viata ta. De viata ta trebuie sa te preocupi. Asa cum ti.au mai spus cateva colege mai sus, si eu cred ca ai facut cunostinta cu lumea adultilor, care are de toate, bune, rele, morale, imorale..! Fiecare dintre noi se poate afla fie de o parte, fie de alta, nu e in regula sa ii judecam pe altii. Iar, concret, in cazul tau – nu e treaba ta, nici datoria ta, sa intervii in relatia dintre parintii tai. Ceea ce crezi tu, ca ar fi bine pt mama ta, poate ca pe mama ta, ar distruge o.
      Daca tu ai avut acces la telefonul tatalui tau atat de usor..probabil ca si mama ta ar putea sa citeasca, sa afle. Poate ca nu doreste. Poate ca exista niste probleme intre ei, dar care nu vor sa fie stiute.
      Cred ca tatal tau o iubeste pe mama ta, indiferent de ce confuzie e acum in sufletul si mintea ta. In viata asta, dragostea si sexul pot fi uneori, separate – dar asta nu exclude dragostea, responsabilitatea.. E mai complicat, dar, se intampla. Daca nu si.ar fi iubit familia, ar fi putut pleca, mai demult. La aventura de care ai pomenit, mama ta aflase, deci..daca voia, tatal tau putea sa plece.
      Nu interveni intre ei. Observa.i. Nu te apuci sa.i ceri socoteala tatalui tau, poti face mai mult rau si tu nu esti avocatul mamei. Ti.e greu, te inteleg, pe de o parte vrei sa spui adevarul, pe de alta, ti.e teama de ceea ce se poate intampla..!! Imagineaza.ti..! Gandeste.te cum ar fi daca a.i vede.o pe mama ta plansa zilnic, sau furioasa, certandu.se, sau el plecand..casa voastra vraiste..Voi, tu si sora ta, dezorientate, tu, cu sentimentul de vinovatie, ca tu ai generat starea asta..ca de ce nu ti.ai putut tine gura..!! Din pacate, situatia asta se intampla in multe familii, din motive variate, unele chiar obiective. Pana la urma, in timp, se rezolva intr.un fel. Parintii tai se cunosc bine, sunt adulti,
      ei stiu ce impartasesc sau nu impreuna.. Lasa.i in pace, si concentreaza.te pe invatat..!! Aceasta e treaba ta, prioritatea ta cu adevarat !
      Daca ai intrebari, imi poti scrie in privat – nu te costa nimic

    Sunt aproape sigura ca sufar de tulburare obsesiv-compulsiva in ceea ce priveste ordinea si curatenia.Nu au fost probleme foarte mari pana sa am fetita, insa este greu cu un copil sa poti pastra in casa ordine si curatenie intotdeauna. In loc sa ma bucur de viata, de familia minunata pe care o am, isc certuri pentru dezordinea din casa, imi cert fetita non stop si desi mintea imi spune ca nu este normal ceea ce fac, nu ma pot abtine.

    Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online 

    Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
    F, 30 de ani
    Casnica
    Casatorita, o fetita de 4 ani
    Bucuresti
    Problema mea sunt eu. Sunt aproape sigura ca sufar de tulburare obsesiv-compulsiva in ceea ce priveste ordinea si curatenia.Nu au fost probleme f mari pana sa am fetita insa asa cum este si normal este greu cu un copil sa poti pastra in casa ordine si curatenie intotdeauna. Din pacate acest lucru ma afecteaza pentru ca in loc sa ma bucur de viata, de familia minunata pe care o am, isc certuri pentru dezordinea din casa, imi cert fetita non stop si desi mintea imi spune ca nu este normal ceea ce fac, efectiv nu ma pot abtine. “Boala” este ereditara pt mine ca sa spun asa pt ca mama este si mai rau ca mine si crescand in mediul respectiv probabil ca nu am avut incotro. Exista vreo metoda prin care sa imi pot ameliora aceste porniri? Din cauza asta sunt nervoasa aproape zilnic. Nu stiu cum ma mai suporta saracul sot…
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu este posibil sa repeti paternurile obsesive ale mamei tale, acum ca esti si tu mama, cumva sa faci ce a facut si ea cu tine. Totul se produce inconstient insa exersarea unui nou mod de a actiona trebuie facuta de tine, zlinic, de fiecare data cand este nevoie. Priveste aceasta ‘reprogramare’ ca pe o dieta ;). Curaj, se poate!
    • Marilena Popa
      Marilena Popa Buna ziua, într-adevăr ceea ce descrieti dumneavoastră pare o forma de tulburare obsesiv-compulsiva. Acest simptom are radacini adanci in psihic, nevoia de control, frica de murdarie, de contaminare, etc. Va sfauiesc sa incercati sa aflati si ceea ce se întâmplă in spatele acestui simptom atunci cand adresati această problemă. Daca “rezolvati” numai simptomul este posibil sa se intoarca in alta formă (alta obsesie/compulsie). Deja ati menționat-o pe mama dumneavoastră, ceea ce este foarte important. Poate aveti convingerea ca a fi curățenie este conditia pentru a fi o mama buna, sau incercati inconstient sa o mulțumiti pe mama dumneavoastră. Apelati la psihoterapie, va va fi folositoare pe termen lung.
    • Alexandru Grajdeanu
      Alexandru Grajdeanu Recomand sa gasiti pe cineva specializat cu care sa faceti dezvoltare personala si sa gasiti lucruri mai creative si imbucuratoare decat stabilitatea unei ordini si curatenii ale locuintei. Ordinea si curatenia este bine sa fie in psihicul dvs fara sa depinda de lucrurile exterioare. Asta se invata usor usor.
    • Daniel Mois
      Daniel Mois Totul se poate schimba, iar factul că ați conștientizat problema și AȘI ACCEPTAT că trebuie schimbată e PRIMUL șu cel mai important pas pentru schimbare. Mai departe e simplu.

    Sunt nascut barbat. Mi-am urat mereu corpul. Sunt bisexual. Sunt atras/a puternic de barbati, in special hetero. In acelasi timp imi doresc sa fiu si cu o femeie. Cel mai rau lucru e ca acum m-am indragostit de o femeie care ma vrea barbat si in acelasi timp de un baiat care nu s-ar uita la mine.

    Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online 

    Răspunsuri prin intermediul grupului Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online
    Buna ziua!
    Aici ma pune sa mentionez sexul. L as menționa,dacă n as suferi de tulburarea identității sexuale.
    Sunt nascut bărbat. Mi am urat mereu corpul. In timp am ajuns sa mi urăsc sexualitatea. In adolescenta,mi am dorit să fiu mai masculin iar la maturitate imi doresc sa devin femeie trans. Am 20 de ani. De fapt si de drept,nu mai stiu ce vreau. Sunt bisexual. Sunt atras/a puternic de bărbați,in special hetero,pe care mi doresc ca femeie. In acelasi timp imi pare rau sa mi pierd masculinitatea pe care o mai am pentru ca imi doresc sa fiu si cu o femeie.
    Cel mai rau lucru e ca acum m am îndrăgostit de o femeie care ma vrea bărbat și in acelasi timp de un băiat care nu s ar uita la mine nesperată fiind.
    Mi doresc pe amândoi da nu stiu ce vreau. Sunt lipsit de puteri si ma simt o ființă singura. Nu mai am bani sa apelez la psihologi iar la psihiatrii am tot fost.
    Am stări suicidare,nu cred ca mai pot lupta atât cu problema asta. Nu i găsesc capăt.
    Ani de zile m am urat pentru ca imi plăceau băieții si acum ca am acceptat si chiar mi am descoperit disforia de gen,tot nu ma simt bine. Imi e greu sa ma opun sexualității mele da nici nu ma pot accepta asa.
    Nu stiu ce sa mai spun.
    Ocupatie nu am,scoala am terminat o si n am continuat iar de muncit nu sunt in stare in situatia asta. Tatăl nu ma mai ajuta financiar ,doar mama. Sunt despărțiți.
    Ma simt foarte rau.
    • Mihaiela Grimbovschi Avramescu
      Mihaiela Grimbovschi Avramescu Incertitudinea identității sexuale trebuie discuta cu un psiholog. Si pentru ca spui ca nu ai posibilități materiale încearcă să iei legatura cu una dintre organizațiile care ajuta si sprijina oameni în situația ta. Asociația ACCEPT este cea mai cunoscută în România.
    • Alexandra Ghiran
      Alexandra Ghiran Pare că ești într-o perioadă în care ai nevoie sa explorezi, sa te descoperi, să încerci. Modul în care îți expui aceasta nevoie pare să îți facă rău..din cum ai scris eu inteleg că vezi lucrurile în alb/negru, ori în viața mie îmi place să cred că oricine are dreptul să se răzgândească, că feminitatea/masculinitatea nu este ceva ce poți să “pierzi”. In anumite momente ai nevoie sa îți exprimi feminitatea, in alte momente partea masculina, și poate vor fi momente când ambele vor putea sa coexiste fara a se anula reciproc. Îmi imaginez că ai putea sa îți dai voie sa explorezi liber cu condiția să fi sincer cu oamenii din jurul tau. Nu cred că este obligatoriu sa te limitezi încercând să te incadrezi într-o categorie dintre cele inventate de alți oameni, mai degrabă caută să îți definești propria ta categorie care sa îți descrie unicitatea. Asta este alta nevoie: de a te cunoaște, de a te defini, de a-ți cunoaște limitele. Și de a respecta ceea ce îți dorești. Spui că îți dorești acum doua persoane. Asta e, accepta asta fara a te critica sau forta sa alegi intre doua variante..caută mai degrabă a treia variantă în funcție de ceea ce își doresc celelalte persoane și limitele lor.

      O alta nevoie a ta pare a fi cea de a avea o ocupație…având o ocupație ai putea sa iei un pic de distanta față de celelalte nevoi ale tale, distanta care îți va permite sa găsești alte soluții pe care acum poate nu le vezi

    Cautam colaboratori terapeuti si logopezi – Bucuresti

    Clinica Medicala Dr. Potoroaca si Dr. Stingescu se extinde pentru a acoperi nevoile piticilor mai mari si mai mici. Invitam colaboratori terapeuti (cu formare in terapii specifice TSA, ADHD, tulburari emotionale la copil si adolescent, terapii specifice pentru adulti si familie) , logopezi, sa ni se alature intr-o echipa cu standarde foarte inalte, dedicata copiilor si adultilor care au nevoie de ajutor. Respectul reciproc, dragostea de copii si de oameni, buna dispozitie, pretuirea si rasplatirea profesionalismului, respectul fata de copii, parintii lor si fata de adultii in dificultate, sunt reperele calitatii clinicii noastre. Functionam doar in echipa completa: medic pedopsihiatru si psihiatru, psiholog, terapeuti, logoped, cooordonator etc.

    Va asteptam CV-urile pe adresa de e-mail c.m.p.s.medicalclinic@gmail.com pentru a stabili o prima intalnire.

    Este nevoie de avizul de libera practica, de cabinet individual de psihologie si PFA. Tel. de contact 0770.692.693.

    Loading
    consiliere psihologica gratuita