Login

Întreabă psihologul online

Susținem

vegani romania

Implant dentar pret

Pe un grup de mess în care eram cu 3 prieteni am postat poze tâmpite cu mine, chiar și filmulete, doar pentru a atrage atenția. Când am crescut, mi-am dat seama cât de greșite sunt. Știu ca trebuie sa mi le asum, dar mi-e frica sa nu ajungă pe mâini gresite…

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapie online:

Bună. Acum o zi mi-am amintit de existenta a unui grup pe mess în care eram cu 3 prieteni. Problema este ca este foarte vechi și mi-am dat seama ca postam doar tâmpenii și poze tâmpite cu mine, chiar și filmulete doar pentru a atrage atenția. Cum am crescut, mi-am dat seama cât de greșite sunt. Deși nu am mai discutat pe acel grup și nici nu am mai avut vreo activitate, simt ca mă macină acele discuții și poze. Știu ca trebuie sa mi le asum,dar mi-e frica sa nu ajungă pe mâini gresite. Ce ar trebui sa fac, sa îmi rog acei prieteni sa șteargă grupul din telefonul lor sau sa încerc sa șterg din telefonul lor pe ascuns. Am impresia ca dacă le cer sa șteargă nu o sa vrea. Sau ar fi mai bine sa uit de existenta acelui grup și sa ignor ideea ca pozele pot ajunge pe internet. Dacă știți alta modalitate în care sa fac sa dispară grupul și din telefoanele lor, este binevenita.

  • Cristina Anghel
    Cristina Anghel Buna ziua! In primul rand, eu as cauta solutia practica: sa le sterg de pe grup. Azi, in functie de tipul grupului, multe se pot sterge. Apoi: daca prietenii nu au abuzat de acele poze, inseamna ca sunt civilizati. Nu este exclusa posibilitatea de a seintampla, dar totusi e mica. Va recomand o discutie cu prietenii doar face to face, dupa ce ati petrecut o zi (dupa-amiaza) draguta impreuna si vor fi deschisi sugestiilor dvs si mai empatici. Altfel, nu m-as aventura sa ii rog.
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu din punct de vedere tehnic cred ca cel mai eficient ar fi sa contactezi departamentul de suport al acelei aplicatii si sa le spui ca doresti ca anumite mesaje si media sa dispara si cum se poate face acest lucru. Daca ne intrebi ce poti face din punct de vedere emotional atunci ma gandesc ca ar fi bine sa lucrezi cu acest sentiment pe care il porti in legatura cu actiunile tale din trecut si intr-un final sa iti accepti si greselile care in acest moment spui ca nu te mai definesc (?). Pe principiul ‘am greshit si imi asum’. Daca vrei sa aprofundezi poti oricand apela la un terapeut. Curaj si succes!
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Cred ca teama ta este destul de mare si in primul rând nu stii cum sa o gestionezi. Te-aș întreba care este relația cu prietenii tai in prezent? Ai încredere în ei? Poti discuta cu ei despre ce te frământă? Crezi ca ei ar face ceva care sa te compromită? Ei au postat poze pe acel grup sau ai fost doar tu? Ai incercat sa intrii si sa le ștergi de acolo chiar tu?

Am o fetiță de 6 ani cu fostul soț. M-am recăsătorit acum 3 ani și fetița nu știe cine este tatal ei biologic. Îi spune “tati” soțului. Cum să îi spun cine este tatăl ei biologic?

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:

Buna ziua as avea o întrebare .am o fetiță de 6 ani cu fostul soț .acum sunt căsătorită de 3 ani și fetița este la noi .ea nu știe cine este tatal ei bilogic .ii spune tati soțului .ce tactici as putea avea sau cum sa ii spun cine este tatăl ei bilogic .el insistă să îi spun adevărul

  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu este dreptul lui (daca nu i-a fost interzis prin lege) sa aiba contact cu copilul sau. Mai departe poti discuta toti 3 dultii despre acest lucru mai intai si sa gasiti momentul si formularea adecvata siutatie dvs. Succes!
  • Carmen Sorici
    Carmen Sorici Nu este usor dar este benefic pentru copil sa-i spui, cu cat mai devreme cu atat mai bine, la varsta mica copiii accepta situatia mult mai bine, acesta fiind o situatie despre care va afla la un moment dat chiar si fara insistentele tatalui biologic. Puteti incepe cu povesti, despre o floricica care fost o samanta mica si un gradinar a pus-o in pamant si un alt gradinar dupa ce a inflorit a avut grija de ea, ca este norocoasa ca o printesa care are doi cavaleri in jurul ei. Este bine sa o asigurati ca absolut nimic in viata ei nu se va schimba si sa nu fie presata sa-l cunoasca pe tatal ei, doar cand isi va exprima dorinta, la nivelul unui copil de sase ani teama cea mai mare a lui este ca va fi abandonat, parasit, ca va trebui sa plece cu cineva necunoscut, intr-un loc necunoscut. Procesul trebuie sa fie lent, facut cu mult tact si cu rabdare, fara surprize pentru a nu se simti vinovata de ceva si este bine sa i se lase timp sa se obinuiasca cu ideea. Succes!

Am 15 ani si de aproape 2 ani am stari triste si ma automutilez. Am fost jignita de profesori si exclusa din colectivului de copii. Mama are niste probleme psihice, eu am un handicap fizic si 12 operatii. De curand m-am apucat si de fumat, alcool etc.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapie online:

Am 15 ani aproape 16 din pacate…Sunt eleva la liceu.
De aproape 2 ani am stari triste, se mai intampla uneori sa nu mai simt nimic si de aceea am inceput sa ma automutilez ( taieturi pe mana si alte forme de automutilare) . M-au afectat mult ani din gimnaziu deoarece eram jignita de profesori si apoi eram inafara colectivului de copii ca de obicei, etc.
Si situatia in familie nu este prea roz…chiar deloc.
Si toate astea din cauza ca “mama” a avut/are niste probleme psihice ea fiind internata la momentul acela intr-un spital de boli psihice iar eu eram foarte atasata de ea dar tot ce am primit in schimb a fost decat pumni si cuvinte jignitoare…Oricum eram obisnuita cu astea ,era la ordinea zilei.
Diagnostic ? Uhm eu am un handicap fizic am 12 interventii chirurgicale( o sa mai urmeze) si cu ocazia asta am fost la mai multe evaluari psihologice ce scria pe acolo era : Anxietate( de vreo 3 ani) si niste chestii de agitatie psihomotorie, blah blah.
Din octombrie ma duc la un consilier scolar dar tot ce a facut a fost sa imi spuna ca nu am nimic cu toate ca stie tot ce am precizat mai sus. Ahh da, de curand m-am apucat si de fumat, alcool etc… Si nu cred ca o sa mai rezist mult la ce planuri(sinucidere, probabil ca e mai frumos cred, da…) de “viitor” am.. e un fel de cry for help dar nimeni nu aude.

  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu sa stii ca eu ti-am auzit strigatul de ajutor pe care l-ai facut aici si ma gandesc ca ai nevoie de sprijin real, de la persoana care sa fie efectiv langa tine in aceasta si urmatoarea perioada (nu exista cineva care sa aiba acest rol?). Inteleg ca mama ta are anumite probleme psihice si ma gandesc ca este normal ca prin relatia cu ea sa fi trait multe lucruri pe care nu le-ai putut intelege si asimila corespunzator (nu este vina ta!). Gaseste in primul rand un aliat in familie; simptomele pe care le ai si ideile aferente trebuiesc abordate in acest punct si de un psihiatru (de copii) dar si de un psihoterapeut care lucreaza cu asemenea probleme si categorie de varsta (conteaza). Nu renunta!
    • RĂSPUNS DIN PARTEA PERSOANEI CARE A PUS ÎNTREBAREA: Nu exista cineva care sa aiba acest rol? Nu, am incercat sa vorbesc cu tatal meu despre asta dar nu parea prea implicat asa ca am abandonat subiectul. Acum ceva timp l-au sunat cei de la liceu sa il anunte de comportamentul meu si gandurile mele legat de ce am spus mai sus in acel mesaj. Si tot ce a facut dupa apelul telefonic a fost sa tipe la mine si sa imi spuna : “Ca ce ma suna pe mine?, Ce dracu ai spus . De ce ai absente atat de multe? Si etc…”
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu bunici, unchi, matusi mai apropiate? Un profesor sau mentor care sa ofere un sprijin?
    • RĂSPUNS DIN PARTEA PERSOANEI CARE A PUS ÎNTREBAREA:  Nu…
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu a construi relatii semnificative, importante, reale cu diverse persoane este foarte important pt echilibrul nostru emotional si mental. Ma gandesc ca ti-ar fi de mare folos sa incepi sa construiesti asemenea relatii. Poti incepe cu psihologul scolar, cu persoane care au ceva in comun cu tine (de genul hobby); relationeaza deschis cu oricine este dispus sa fie alaturi de tine si alaturi de care poti fi si tu. La inceput poate o sa fie greu dar niciun lucru bun nu se obtine usor. Persevereaza! Incearca totusi sa ii spui tatalui tau despre ce ne-ai scris aici… poate chiar sa citeasca si el cuvintele tale, chiar daca este posibil ca el sa reactioneze in prima faza mai ‘aiurea’.
      RĂSPUNS DIN PARTEA PERSOANEI CARE A PUS ÎNTREBAREA:  O sa incerc… dar pare imposibil si scary uh.. Multumesc oricum!
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu Totul este greu la inceput, chiar si a a face o pictura, sau un cantec, sau orice, insa tine de noi sa exersam in fiecare zi ceea ce dorim sa fim/obtinem. Curaj!
  • Bety Anghel
    Bety Anghel Multe probleme si putini ani ! Uff ! Descrii simptome care tin de depresie severa, cu risc suicidar. Ai avea nevoie de medicatie antidepresiva cat mai repede. Programeaza-te la un psihiatru. Ar fi pacat sa recurgi la gesturi extreme. Mai asteapta ! Toate aceste stari de deprimare extrema se datoreaza lipsei de afectiune si suport emotional si nu in ultimul rand, varstei. Toate astea vor fi mai usor de gestionat odata cu trecerea anilor, te asigur !
    Domnul sa te calauzeasca !
    psih.B.Anghel

Sunt însărcinată și mereu îmi vin în minte gânduri negre, cum ar fi ca voi muri în timpul operației de cezariana. Nici măcar haine pentru bebe nu vreau sa iau, deoarece cred ca voi muri și nu voi apuca sa-mi vad copilul. Simt ca o iau razna.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:

Bună ziua! Numele meu este Alina și am 23 de ani.sunt însărcinată în luna a 6 a și începând cu luna a 4 a am început sa gândesc negativ.mereu îmi vin în minte gânduri negre cum ar fi ca voi muri în timpul operației de cezariana, nici măcar haine pentru bebe nu vreau sa iau deoarece cred ca voi muri și nu voi apuca sa mi vad copilul. Nu știu ce sa mai fac ca să mi scot gândurile astea din cap.Toti îmi zic ca înnebunesc și ca trebuie sa ajung urgent la psihiatrie dar eu mereu zic ca poate e o presimțire și chiar asa se v a întâmplă. Simt ca o iau razna. Menționez ca sunt la a doua sarcina, la prima nu am avut nici o problema de genul acesta!

  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu este posibil sa fie o problema hormonala care sa amplifice starea de anxietate (naturala) insa aici as merge mai mult pe opinia medicului tau si recomandarile lui. Acasa primesti sustinerea adecvata? Exista elemente in viata de zi cu zi care contribuie la starea de stres? Conteaza si acestea (mediul). Ar fi de cerut si opinia unui psihiatru ma gandesc si da, poti discuta cu un psihoterapeut de familie si cuplu despre ce ti se intampla (poate impreuna cu sotul?). Incearca sa urmaresti sarcina din punct de vedere medical (rational) si sa iti ajustezi mediul in functie de nevoile tale. AR fi mai multe de discutat dar cel mai bine mergeti la un psihoterapeut. Sarcina usoara!
  • Mariana Zaharia Florea
    Mariana Zaharia Florea Aceste gânduri cred ca le au majoritatea femeilor însărcinate, cu cat se apropie cu atat se amplifica. Am experimentat si eu aceste gânduri, mai pregnant la cea de-a doua sarcina, dar am ales sa ma bucur de lucrurile prezente, decat sa ma îngrijorez pentru ceva ipotetic si cu puține șanse sa se întâmple

Sunt femeie, am 30 de ani si cea mai mare problema a mea este mancatul necontrolat, in special de dulciuri, nicio zi fara 1-3 portii de dulciuri, o portie fiind chiar si o ciocolata intreaga… Am ajuns la 105 kg, cred ca mananc pe fond emotional, nu stiu sa-mi gestionez trairile.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapie online:

Buna,ma numesc Ioana , 30 de ani,sunt decorator florar,am doi copii,sunt casatorita si cea mai mare problema a mea in momentul acesta e mancatul necontrolat,in special dulciuri,de genul ,nici o zi fara 1-3 portii de dulciuri,o portie fiind chiar si o ciocolata intreaga…mereu am fost mai plinuta ,insa acum mi se pare deja exagerat ajungand la 105 kg la inaltimea de 1,76…tind sa cred ca mananc pe fond emitional,nu stiu sa mi gestionez trairile..si as vrea sa stiu daca e asa si daca da ,care ar fi rezolvarea…gen mananc atunci cand sunt stresata,mananc cand sunt suparata samd…va multumesc anticipat!

Botezat-Antonescu Radu
Botezat-Antonescu Radu din ce ne-ai povestit pare sa fie o legatura (clara si pt tine) intre ‘cum ma simt’ si ‘mananc mult dulce’; ce pare ca iti scapa insa ar fi ‘de ce am acest comportament’. O relatie terapeutica te poate ajuta sa descoperi si intelegi mai bine acest ‘de ce’, proces care insa necesita timp si efort, o investitie care cu siguranta va merita. Degeaba discutam teorie sau emitem ipoteze cand raspunsul este in tine si este doar al tau. Se poate, succes!

Ioana TodeaRĂSPUNS DIN PARTEA PERSOANEI CARE A PUS ÎNTREBAREA: Sotul meu nu este de acord cu cheltuirea banilor pe sedinte la psiholog ,de aceea am si apelat la aceasta forma de ajutor…poate mi ati putea recomanda o carte care poate m ar putea ajuta sa inteleg de ce am acest comportament…de ce simt aceasta nevoie de a manca dulce…sau nu stiu un sfat ar fi binevenit…

Iimi pare rau ca nu ai sustinerea sotului. Poate totusi o sa ajungeti cu totii la intelegerea ca este o investitia buna pt toti.

Lara Iva
Lara Iva Dar de ce sotul trebuie să-și ” puna viza” pt ca dv sa mergeti sa aveti grija de sănătate? Depindeti total financiar de el? Chiar si așa ati putea strange pt o sedinta macar sa aflati cauza si sa o combateti!
Ioana Todea
RĂSPUNS DIN PARTEA PERSOANEI CARE A PUS ÎNTREBAREA: E complicat,dar multumesc oricum
Bety Anghel
Bety Anghel Din pacate nu se poate rezolva cu un sfat sau cu o carte ! Este nevoie de evaluare psihologica, urmata de psihoterapie.
Psih.BAnghel
Floraria Casa Blanca
Floraria Casa Blanca Draga mea, am aceeasi meserie ca tine si in w15 ani am pus 50 de kg. Trebuie singura sa-ti propui sa fi echilibrata. Mananca la ore fixe si controleaza cantitatea si calitatea mancarii. Nu manca intre mese. Ia trei mese principale si 2 gustari, care inseamna un fruct sau iaurt, astfel nu vei mai avea foame. Nu te stresa, clientii vin cand vor, iar afacerea asta nu prea mai este rentabila, asa ca gestioneaza corect banii si nu te mai stresa. Daca vrei mai vorbim in privat, dar sa stii ca nimeni nu te poate ajuta mai bine ca tine. Nu uita sa mergi cam 30 de minute zilnic. Iesi din magazin si plimbate la piata sau gura-casca. Meseria asta este sedentara si de aceea ne ingrasam. Succes !

 

Gianina Viditchi Csapo
Gianina Viditchi Csapo Pe mine m-au ajutat videoclipurile de pe YouTube cu privire la dependența de mâncare și de dulciuri. M-au ajutat sa înțeleg ce se întâmplă fiziologic în cazul dependentei și folosesc și câteva din strategiile recomandate care am considerat ca mi se potrivesc. Mă gândesc că poate ar fi util să intrați și intr-un grup de suport (poate online). Succes!

Inchiriez cabinet in vila – Bucuresti (zona Unirii)

In zona Unirii – Bucuresti, pun la dispoziție, cu ziua sau permanent, spațiu pentru profesioniști in psihoterapie, consiliere, dezvoltare personala, pretabil pentru lucru individual sau in grup. Pentru detalii suplimentare: 0737.34.37.30.

Sunt intr-o relatie de 2 ani si o sa avem nunta, insa de aproape 1 an jumatate nu am mai avut contact sexual. Ba suntem obosiți, ba din alte motive. Ne dorim foarte mult un copil. Ne intelegem foarte foarte bine in rest.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:

Buna ziua, am 26 de ani, sunt intr-o relatie de 2 ani in 2020 o sa avem nunta,însă avem o problemă ce tine de relatia noastra sexuală. Avem aproape 1 an jumatate de cand nu am mai avut contact sexual. Mereu motivul este ba ca suntem obosiți, ba alte motive. Mereu vorbim despre copii si ne dorim foarte mult un copil dar nu reusesc sa rezolv aceasta problema care ma frusteaza maxim. Nu stiu cum sa rezolv această problemă,nu inteleg unde greșesc, ce as putea sa fac ca sa fie totul bine intre noi. Nu este vorba de înșelat sau alte lucruri pentru ca stam in permanenta impreuna. Am vorbit despre acest subiect dar totusi nu s-a rezolvat nimic. Ne intelegem foarte foarte bine in rest. Va multumesc! O zi bună!

  • Mihaela Munteanu
    Mihaela Munteanu Aveti nevoie de cateva sedinte de consiliere de cuplu cu un sexolog si se rezolva. :)
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu cand a aparut mai exact aceasta abstinenta? Cand ati discutat despre a avea copii? Sau despre nunta? Sau altceva? Da, oboseala este un factor dar poate sa fie si o scuza, o metoda invocata pt a ascunde ‘altceva’. Va incurajez si eu sa mergeti la o consiliere de cuplu in care sa aflati care este problema reala. Succes!
  • Carmen Sorici
    Carmen Sorici Situatia nu face parte din normalitate, cu siguranta exista un motiv pe care partenerul nu se simte comod sa-l destanuie si se pune intrebarea ce fel cuplu veti fi daca el nu-si poate impartasi problemele, daca nu le recunoaste, daca ii este greu sa spuna adevarul. indiferent care este el, poate fi de natura fizica, psihologica, spirituala, dar te priveste si pe tine in mod direct., de aceea intelegerea de care vorbesti nu pare a fi reala.

Actuala soție are impresia că eu inca mai țin legătura, pe ascuns, cu fosta sotie, că mă duc pe furiș la ea sau cumpăr anumite lucruri pentru copilul din prima căsătorie, pe ascuns. Un aspect care ma deranjează foarte mult este acela ca atunci când ne certam îmi jignește foarte mult copilul din prima căsătorie (care are doar 4 ani si chiar tine la ea). Am renunțat la tot pentru aceasta familie, de multe ori ma uit in oglinda și nu ma mai recunosc…

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapie online:
34 ani
Am mai scris despre problema mea in urma cu aproximativ 4 luni de zile, dar nu am reușit sa rezolv ceva. Pe scurt despre ce era vorba atunci:
„Amândoi suntem divortati, ne-am căsătorit iar eu am un copil din prima căsătorie în vârstă de 4 ani. Actuala mea soție este însărcinată. Eu am 34 de ani, iar soția 30.
In ultimul an am avut numeroase conflicte, care s-au finalizat cu plecări de acasă ale actualei soții, așa fiind invatata din prima casatorie (de fiecare data eu făceam primul pas spre împăcare), cu jigniri foarte urâte de ambele părți.
De unde vin aceste probleme…actuala sotie are impresia că eu inca mai țin legătura pe ascuns cu fosta sotie, că mă duc pe furiș la fosta sotie, că cumpăr anumite lucruri pentru copilul din prima căsătorie pe ascuns.
Am incercat să-i demonstrez că nu are drepate, dar degeaba. A avut parolele de la contul de Facebook (mă acuza că am altele false), parola de la desfășurătorul de la telefon (mă acuza că șterg apelurile), i-am dat și extrasele de cont că să vadă ce fac cu bani, dar degeaba. Daca eu sunt plecat în oraș sau la birou și intru pe whtasapp sa vb și din întâmplare este și fosta online iese circ.
Am incercat sa o iau cu mine când iau copilul, sa vorbesc cu fosta sotie doar in prezența ei, dar degeaba.
M-m certat cu rudele mele pentru că au jignit-o, cand părinții ei m-au jignit mi-a zis să-i înțeleg și să nu mai fiu rau, m-am rupt de prieteni pe motivul că sunt prieteni comuni și că îmi aduc informații despre fosta sotie, mi-am schimbat locul de muncă și acum veniturile sunt la jumate (acolo lucram cu fosta sotie).
Îmi reproșează că sunt gelos că fosta și-a găsit pe cineva, daca scriu un vers sau un text îmi reproșează că-l scriu pentru fosta…efectiv tot ce fac îmi reproșează că fac pentru fosta.
In momentul in care am plecat la acest drum cu actuala sotie am renunțat la tot … apartament, bani pe ideea că o luam de la zero împreunăm (îmi reproșează ca fostei i-am lăsat tot, că este asigurată și că ea moare de foame). In momentul in care actuala sotie a început să fie cu mine aveam alte venituri, acum aceste venituri au scăzut…exact cum am zis am schimbat locul de munca pentru acolo lucra și fosta sotie.
Daca ii zic că în vechea căsătorie nu ne certam, că am reușit să găsim comunicare și să construim ceva, îmi reproșează că o laud pe fosta. I-am explicat de n ori că atât fosta mea soție cât și fostul ei soț și-au văzut de viață, pe când noi nu.
Această situație mă face să fiu în permanență în tensiune.
Datorita acestor aspecte, pe care nu am cum să-i demonstrez că nu are dreptate…gen WhatsApp, vrea sa divortam.”
Intre timp soția a născut și dacă, in sinea mea, credeam că acest copil ne va apropia acest lucru nu s-a întâmplat. Îmi reproșează ca fosta sotie a născut la privat și ea a născut la stat (cu toate ca încerc sa-i explic ca nu mai am veniturile din trecut, ca am renunțat la locul de munca bine plătit pentru ea, ca ea momentan nu a avut un loc de munca), îmi reproșează mereu ca vorbesc pe ascuns cu fosta sotie, chiar dacă nu fac acest lucru…nici măcar nu țin legătura cum ar trebui pentru copil (sa văd ce face), îmi reproșează ca dacă merg sa ma tund o fac ca sa ma vadă fosta aranjat, îmi reproșează mereu ca vorbesc cu alte femei pe ascuns, îmi reproșează ca ma duc la munca ca la distracție, îmi reproșeaza ca nu stau acasă mereu cu ea (dacă întârzi puțin peste program are impresia ca sunt pe nu știu unde) și lista acestor reproșuri poate continua. Dacă cumva ma suna sau îmi da mesaj si nu ii răspund imediat și fac acest lucru după 5
minute, se enervează și încep acuzele și cearta.
În ultimul timp, mama ei ma jignește foarte mult…ca nu îmi pasa de fata ei, ca ma interesează de copilul din prima căsătorie, ca de fata ei mi-am bătut joc cu nașterea la stat plus alte cuvinte care nu pot sa le reproduc aici. I-am explicat soției ca ma deranjează aceste aspecte, ca eu pentru faptul ca ai mei au jignit-o nu mai vorbesc cu ei, dar ea nu ii zice nimic mamei ei….mi-a zis ca dacă este nevoie sa aleagă intre mama ei și mine va renunța la mine. (nu i-am cerut asta)
Un aspect care ma deranjează foarte mult este acela ca atunci când ne certam îmi jignește foarte mult copilul din prima căsătorie (care are doar 4 ani), îl da raului, îl face in toate felurile…cuvinte foarte urate, la fel care nu pot sa le reproduc aici. Copilul din prima căsătorie chiar tine la ea…de exemplu…când mergem la magazin sa facem cumpărături îmi zice…„tati hai sa ii luam lui…asta ca poate are pofta” și multe altele.
Chiar nu știu ce as putea sa mai fac…am renunțat la tot, dar chiar la tot pentru aceasta familie, de multe ori ma uit in oglinda și nu ma mai recunosc.

Gianina Viditchi Csapo
  • Gianina Viditchi Csapo Eu vă recomand călduros să apelati la terapie. Este foarte greu să obțineți rezultate dintr-o postare. Vă felicit însă pentru curajul de a cere ajutor aici, aceasta demonstrând că doriți să faceți ceva în acest sens. Succes, se poate.
  • Şterge sau ascunde
Monica Enescu
  • Monica Enescu Buna ziua! Este evident ca sunteti intr-o relatie toxica si din moment ce ati tot incercat diverse solutii si nimic nu a functionat, probabil ca tine foarte putin de dvs sa schimbati ceva, si mai mult de tendinta patologica catre gelozie a sotiei dvs. Asa cum vad eu lucrurile, e nevoie ca dvs sa puneti piciorul in prag ceea ce pare ca nu ati facut pana acum. Mai mult, cu cat dvs incercati sa ii demonstrati sotiei ca lucrurile nu stau asa, cu atat mai mult pareti in ochii ei ca incercati sa va demonstrati nevinovatia, deci ascundeti ceva, astfel intarind comportamentul ei suspicios. Va recomand sa incepeti o terapie individuala in care sa explorati rolul dvs in relatia cu sotia, dinamica de cuplu, pentru a va lua inapoi puterea pe care se pare ca ati cedat-o candva. Numai bine!
  •  
Lupu Andreea
  • Lupu Andreea Nu sunt medic, sunt parinte si chiar daca m-as desparti vreodata de sot nu as renunta niciodata sa tin legatura si sa imi sustin financiar si moral copii. Nu as permite sa imi influenteze cineva aceste responsabilitati si indatoriri de parinte. Un parinte trebuie sa participe activ la educatia copiilor sai. In urma deciziei pe care o veti lua sa nu faceti diferenta intre copii amandoi sunt ai dvs indiferent cine e mama lor.
  •  
Bety Anghel
Bety Anghel Gelozia are legatura mai mult cu lipsa de incredere in propria persoana si mai putin cu neincrederea in partener. Ati putea incerca o evaluare si o terapie de cuplu la un terapeut specializat in problemele cuplului. Domnul sa va calauzeasca !
psih. Betty Anghel

Caut terapeut ABA la domiciliu – Bucuresti (zona Hala Traian)

Caut terapeut ABA, cu experiența, pentru a lucra cu T., un băiat de 5 ani, diagnosticat cu TSA. Programul de lucru este luni, marți, miercuri și vineri, in intervalul 15:00-18:00, la domiciliul nostru, in București, zona Hala Traian. Se asigura coordonare. Va rog sa trimiteti CV la adresa: tudor_mihaela_80@yahoo.com. Pentru mai multe informații, ma puteți contacta la nr.: 0727.076.668.

Am sindrom burnout in care am dezvoltat și un sindrom anxios. Am luat un tratament cu extract de plante și am facut psihoterapie cognitiv-comportamentala. Ce ma deranjeaza sunt gandurile pe care nu le pot controla. Ma gandesc la tot felul de lucruri si apar si imagini care nu au legatura cu realitatea.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:

35 ani funcționar partenera masculin relații bune de familie dgs Sindrom burnout in care am dezvoltat și un sindrom anxios pe care îl aveam oarecum eram mai emotiv și speriat în anumite situații de exemplu examene A fost dgs de medic neurolog apoi și de psihiatru tratament cu extract de plante și psihoterapie cognitiv comportamentala de 5;săptămâni De câteva zile am și medicație de la medicul psihiatru Ce mă deranjează sunt gândurile pe care nu le pot controla care au apărut tot acum trei săptămâni Daca până acum câteva zile erau cu conotație negativă și am învățat să nu îmi fie teamă că sunt inofensive și nu fAc rău acuma mă gândesc la tot felul de lucruri și apar și imagini care nu au legătură cu realitatea Când fac activități uit de ele și sunt foarte bine dar reapar și îmi dau stare de disperare de neliniște etcPsihologul zice sa am răbdare familia la fel dar mă deranjează foarte tare Va rog să îmi spuneți ce înseamnă aceasta adică gândulde a gândi tot felul și cum pot scăpa de ia Merg la psiholog iau și medicația

  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu medicatia are nevoie de timp pt a-si face efectul si da, aici este nevoie de rabdare si un dialog constant cu medicul curant. Acele ganduri apar cel mai probabil din cauza anxietatii instalate (care de obicei are si o componenta depresiva) tocmai cand mintea nu este ‘ocupata’. Urmeaza indicatiile terapeutice si incearca sa ai totusi rabdare. Succes!
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Daca aceste noi stari, si inteleg ca sunt si imagini vizuale, au aparut in ultimele zile de cand ati inceput tratamentul psihiatric, acestea se pot datora tratamentului si trebuie sa discutati cu medicul dvs toate starile si modificarile aparute de la inceperea tratamentului. Cu toate ca dureaza pana cand medicatia isi face efectul vizibil, daca starile se inrautatesc in loc sa se imbunatateasca, s-ar putea sa fie nevoie sa schimbati tratamentul. Daca puteti, este bine sa cereti si o a doua opinie medicala. Numai bine!
  • Maria Pleșca
    Maria Pleșca Deja știți ce trebuie să faceți! Mentineți-vă activ și inarmați-vă cu răbdare. Lăsați tratamentul să-și facă efectul și construiți o relație de încredere cu psihologul dumneavoastră. Succes
Loading
consiliere psihologica gratuita