Login

Întreabă psihologul online

Susținem

vegani romania

Implant dentar pret

Cabinet individual de psihologie cauta psiholog colaborator – Bucuresti, sector 5

Cabinet Individual de Psihologie Puică Ioana Mihaela cauta psiholog colaborator cu competente in:

  • Psihologie clinica/ consiliere/ psihoterapie;
  • Psihologia aplicata in domeniul securitatii nationale;
  • Psihologia transporturilor;
  • Psihologia muncii

Psihologul poate avea toate specializarile sau doar unele dintre ele.

Cabinetul este situat in Bucuresti, sector 5.

Programul este full-time sau part-time.

Tel.: 0724.389.091

Veg Fest Romania 2019 – Casa Universitarilor, 21-23 iunie, Bucuresti

VegFest București 2019 – De ce să participi la primul festival vegan din România?

VegFest Romania Bucuresti 2019

VegFest Romania nu este doar festivalul veganilor interesați de un stil de viață sănătos, ci al tuturor celor interesați de impactul lor asupra acestei lumi, indiferent dacă asta înseamnă preocupări precum reducerea amprentei de carbon, sustenabilitate, reciclare, ecologie, protecția animalelor.

Dacă ești preocupat de schimbările climatice, utilizarea ineficientă a resurselor naturale, îți dorești să adopți un stil de viață sustenabil și să reduci amprenta de carbon, trebuie să știi că VegFest este festivalul cu cea mai mică amprentă de carbon din România. Hai cu noi!

Pizza, burgeri, înghețată? Avem de toate! Vom încinge cuptoarele și ne vom delecta cu toate bunătățile de care te poți bucura la un festival. În plus, vei avea ocazia de a mânca cei mai cei burgeri, aleși pe sprânceană după 3 ediții de succes ale Vegan Burger Challenge.

Dacă vrei să adopți un stil de viață mai sănătos și să reduci din consumul de produse de origine animală, ghici ce? La VegFest vei cunoaște alternativele vegane, business-urile locale vegane sau vegan-friendly și, foarte important, o comunitate care te poate ajuta să realizezi acest lucru. Ai acum ocazia să participi la workshop-uri și să asculți prezentările unor sportivi și nutriționiști care te pot inspira.

Dacă te preocupă soarta animalelor și îți dorești să contribui la diminuarea suferinței lor, vino la VegFest ca să afli cât de ușor poți face asta. Trebuie doar să fii alături de noi! În cadrul festivalului poți să găsești, în zona de târg, produsele potrivite (alimentare, cosmetice, de curățenie etc.), iar ONG-urile invitate te vor ajuta să te implici mai mult și să descoperi ce ți-ar plăcea să faci pentru a ajuta animalele.

Dacă vrei pur și simplu să te distrezi, și să cunoști oameni faini de la care ai ce învăța, VegFest e locul potrivit. Mâncare bună, muzică, ateliere pentru copii, speech-uri, surprize. Nu ai niciun motiv să-l ratezi.

Dacă ești producător/distribuitor de produse vegane și dorești ca mai multă lume să afle de ele, VegFest este locul perfect pentru a face asta! Contactează-ne la contact@vegfest.ro

VegFest nu este doar festivalul veganilor interesați de un stil de viață sănătos, ci al tuturor celor interesați de impactul lor asupra acestei lumi, indiferent dacă asta înseamnă preocupări precum reducerea amprentei de carbon, sustenabilitate, reciclare, ecologie, protecția animalelor. Află despre toate astea în perioada 21-23 iunie, la Casa Universitarilor!

Partener principal: Kaufland

VegFest Romania, Bucuresti 2019

Eveniment Facebook

Muncesc in strainatate si sunt intr-o relatie toxica cu o persona de alta religie, nationalitate si total alt caracter. Situatia financiara ma face sa mai aman acest chin. Pe cealalta parte, acasa, in tara am, o mama singura si depresiva, care nu stie decat sa se planga, eu oferindu-i tot si avand grija in fiecare luna de tot ce inseamna cheltuieli si confortul ei financiar. Cei 2 oameni toxici din viata mea ma omoara pe interior si am ajuns sa ma gandesc ca nimic nu mai are rost.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:

Am 31 ani ,sex feminin,sunt hairstylist in Marea Britanie de 4 ani.
Ma aflu intr o situatie disperata,de aproximativ 2 ani sunt intr o relatie toxica cu o persona de alta religie,nationalitate si total alt caracter.este si persoana.pt care muncesc.la inceput m a ajutat sa trec peste o deceptie cu fostul si parea cel mai bun pm din lume promitandu mi raiul.dar acum e doar un negativist,impulsiv,atotstiitor om pe care l am cunoscut.
Situatia financiara ma face sa mai aman acest chin.
Pe cealalta parte,acasa in tara am.o mama singura si depresiva, care nu stie decat sa se planga si sa mi spuna ca ea nu mai poate asa,eu oferindu i tot,avand grija in fiecare luna de tot ce inseamna cheltuieli si confortul ei financiar,sunand o zilnic si incercand sa fac totnposibilul sa i fie bine,in zadar
Am fost in concediu cele 10 zile petrecute acolo au foat ingrozitoqre.pur si simplu nu ma.mai regasesc,cei 2 oameni toxici din viata mea ma omoara pe interior si am ajuns sa ma gandesc ca nimic nu mai are rost si nu maia putere sa o iau de la capat.

  • Tina Petrareanu
    Tina Petrareanu Pot sa inteleg dilema data de confortul financiar versus toxicitatea relației ; ca sa îți revii ai putea apela la psihoterapie online cu un terapeut din țara , tarifele rămân de România și câteva ședințe cred ca ți-ar fi de ajutor !
  • Carmen Potyesz
    Carmen Potyesz Inteleg ce simti. Sincer, te-ar ajuta sa faci psihoterapie cu cineva. Noi repetam tipare de relationare din familie, inconstient cautam acelasi tip de iubire pe care l-am primit si in copilarie, asa cum am vazut in familie, pentru ca doar asta cunoastem. E ca un cerc vicios. Ar fi multe de lucrat daca te hotarasti sa urmezi un proces terapeutic. Cu cat incepi mai devreme cu atat mai bine. Pe moment incearca sa ai grija mai mult de tine, pune-te pe primul loc pe tine, nevoile tale si starea ta de bine. Poti incerca si niste metode de relaxare, meditatie, yoga. Poate gasesti si programe de grup de dezvoltare personala. Ai incredere in puterea ta!
  • Mihaela Munteanu
    Mihaela Munteanu Este multa durere,neputinta si frustrare in sufletul tau..dar nu este nimic din ce nu se poate rezolva :).Ai nevoie de o parere avizata,obiectiva,de o relatie terapeutica (aici vine rolul psihologului).Esti intr-un triunghi victima,agresor,salvator (poti citi pe net mai multe despre asta) si ai nevoie sa iesi din acest triunghi pentru a avea parte de liniste si pace sufleteasca,pentru a avea relatii sanatoase cu cei din jur.Este important sa iti vindeci propriile rani sufletesti (rani destul de vechi care au legatura cu relatia cu mama ta ) pentru a gestiona relatia prezenta cu ea si cu partenerul tau.Asa cum ai observat si tu rolurile din triunghi se schimba si cel ce parea pe vremuri un salvator acum iti pare un agresor.Din pacate in lipsa unei terapii aceste roluri se vor tot schimba indiferent cu cine vei intra intr-o relatie.Esti legata de mama ta nu doar prin afectiune dar si prin sentimente de vinovatie,datorie ,furie si neputinta.Te lasi manipulata si santajata emotional si probabil se intmpla asta de foarte multi ani.Te simti vinovata cand ii impui limite,te simti furioasa cand o lasi sa profite.Si tot asa…Si uite asa invatam un pattern relational disfunctional de care devii atrasa inconstient si in relatie cu alte persoane.
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Într-un mediu toxic chiar și personale cu multe resurse ajung sa se simtă epuizate și lipsite de putere. Va încurajez și eu, sa începeți o psihoterapie și sa faceți primii pași pentru a ieși din acest mediu nociv. Se poate, curaj!
  • Gianina-Daniela Morozov
    Gianina-Daniela Morozov Cum adică este o persoana ptr care muncești?
    Dar el ce face?
  • Carmen Sorici
    Carmen Sorici Persoanele toxice exista in viata noastra atat timp cat noi le facem loc, cu cat vei face ,,tot posibilul sa fie bine” cu atat vor avea mai multa putere asupra ta. Un om bun este acela care reuseste sa aiba armonie cu ele insusi inainte a fi in armonie cu ceilalti, nu le faci nici lor bine , nici tie. Un proces terapeutic care sa te ajute sa te intelegi si sa vezi ce anume ai nevoie sa schimbi in comportament iti va fi de mare folos. Succes!

Am 52 ani si diagnostic de depresie, anxietate și de spondiloza cervicala. Nu pot sta mult în picioare, sunt obosit mereu. Starile acestea sunt de la spondiloza sau ar trebui schimbat tratamentul pentru depresie și anxietate?

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online:

Am 52 ani. De un an de zile am fost diagnosticat cu depresie și anxietate cu acte în regulă. Pe lângă acestea mai sufăr și de spondiloză cervicală. Problema mea este că aș vrea să incep lucru dar simt că nu aș putea face față. Nu pot sta mult în picioare ,după câteva ore simt nevoia de a mă întinde,sunt obosit parcă aș fi cărat toată ziua saci în spinare. Aş vrea să știu stările acestea sunt de la spondiloza cervicală sau ar trebui schimbat tratamentul pentru depresie și anxietate? Vă mulțumesc.

  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu cel mai bine ar fi sa discutati cu medicul dvs. psihiatru. Sunt mai mult factori aici si o opinie medicala este foarte indicata. Poate sa fie si de la spondiloza, si de la depresie, si de la varsta cu totul…. discutati cu medicul. Succes!
  • Margareta Toma - Psihoterapeut centrat pe persoana
    Margareta Toma – Psihoterapeut centrat pe persoanaSimptomele descrise de dvs par a fi depresive. Depresia da astfel de simptome cum ar fi ameteala, durere de cap, oboseala, stare generala de apatie. Spondiloza dupa cate stiu eu are simptome de incordare musculara, furnicaturi si dureri de cap. Personal consider ca trebuie schimbat tratamentul psihiatric iar daca sunteti in faza incipienta va fi nevoie de ceva timp pana organismul il va primi, iar in alte situatii este nevoie si de psihoterapie.
  • Bety Anghel
    Bety Anghel Poate fi si de la spondiloza si de la anxietate( tensiune musculara).
    V-aș recomanda pansamente cu foi de varzâ, puțin zdrobite pentru spondiloza ( daca se poate varza de la țarani, fara prea multe chimicale), iar pentru anxietate, pe lânga medicamente, incercați si psihoterapie și chiar masaj de relaxare.
    Sanatate si mult bine!
    psih.Elisabeta Anghel

Ce ati alege intre cariera si iubire?

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:
Daca ați fi pusi in situatia sa alegeți dintre cariera si iubire …..ce ati alege?

Laura Maxim
  • Laura Maxim Depinde de prioritatea fiecaruia in viata.
Bety Anghel
  • Bety Anghel Nu dai prea multe amanunte. Intrebarea e prea generalã și nimeni nu ar putea spune ce e mai bine pentru tine. Sigur trebuie sa alegi ?!
  • Oricum, analizeazã situația cu un psiholog. Acesta te va ajuta sa gãsești soluția potrivitã ție. Orice sfat de la altã persoanã ar fi bun doar pentru acea persoanã, iar uneori nici pentru ea…De multe ori omul doar presupune, nu a experimentat!
  • Dumnezeu sa va ajute !
  • psih. Elisabeta Anghel
Botezat-Antonescu Radu
Olimpia Ciocea
  • Olimpia Ciocea În viata, atât cariera cât și iubirea sunt sarcini pe care fiecare din noi avem nevoie sa le îndeplinim simultan. Poate ca sunt momente în viata când una din ele poate fi prioritara, dar mereu ne schimbam prioritatile în funcție de diverși factori interni sau externi. Important este sa evaluezi alături de un terapeut propriile tale nevoi și prioritati dar și sa abordezi aspecte legate de satisfacerea acestor sarcini ale vietii(munca și iubirea). Succes!

Inchiriere cabinete psihologice – Bucuresti

Cabinetele Evoluez, perfecte pentru ședințele de coaching, psihoterapie sau alte tipuri de terapii.
Evoluez vă pune la dispoziție un spațiu cald, primitor, cu design tip boutique. Punem accent pe excelență și energie pozitivă.

Serviciile incluse:

  • mentorat in psihoterapie și constelații sistemice cu psihoterapeutul Anca Maftei;
  • recepție clienți si camera de asteptare;
  • consumabile papetărie;
  • Wi-Fi;
  • acces la cărți și reviste de specialitate;
  • acces bucătarie (se poate aduce mâncare și băutură non-alcoolică din exterior);
  • apă, ceai, cafea gratuite pentru terapiile one-on-one;
  • toate celelalte cheltuieli ale spațiului sunt acoperite de Evoluez;
  • programari rapide: telefonic, prin e-mail sau online.

Cabinetele pot fi inchiriate la pretul de:

  • 40 lei/oră – toate serviciile incluse;
  • 35 lei/oră – toate serviciile incluse, la închirierea a minimum 5 ore/saptamană sau 20 ore/lună;
  • 400 lei/lună*- luni-vineri 8:00 – 15:00, sâmbătă-duminică 10:00 – 18:00 (ex: dacă alegi marți dimineața, toate zilele de marți dimineața ale lunii sunt ale tale);
  • 500 lei/lună* – luni-vineri 15:00 – 22:00.

*Alege o zi din săptămână și ea va fi rezervată ție întreaga lună!

** Cautam in special persoane care doresc sa inchirieze un cabinet pentru o perioada cat mai lunga sa timp si pentru un interval din zi cat mai indelungat.

Date de contact:

0749.317.649, Melinte Bianca (asistent)
E- mail: biancaamm@yahoo.ro

Am stari de stres, nu dorm noptile, mananc putin. In primul rand m-am stresat pentru ca nu reusesc sa raman insarcinata, acum am fost operata pentru desfundarea de trompe. Dar stresul meu cel mai mare e jobul…

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapie online:

Buna ziua, ma numesc Adriana, am 33 ani ,casatorita,economist si problema mea este daca am nevoie de un psiholog sau nu.Am stari de stres ,nu dorm nopțile, nu pot sa mananc decat f putin si lucrul acesta a început de la începutul anului 2019.
In primul rand m am stresat pt ca nu reușeam sa raman insarcinata, acum am fost operata pt desfundarea de trompe si traiesc cu speranța ca voi reusii.In al doilea rand stresul meu cel mai mare e jobul,ma suna sa merg din concediu medical la munca,avem control de la curtea de conturi si colega mea ma suna incontinuu unde sunt actele,nu ma simt deloc in concediu,daca nu sunt acolo fostul director imi pune mie in carca niste bani pt care nu există documente justificative, cum ca el nu stie ce s a intamplat cu bonurile de benzina desii stie colega mea ca el si le a insusit dar daca nu sunt acolo sa ma apar……va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca sunt ff stresata.Va multumesc!

  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu inteleg stresul tau insa cred ca iti este la fel de clar ce ar fi de facut. Recomandarea mea ar fi sa iti inchizi ‘obligatiile’ la acest loc de munca si sa te gandesti daca iti doresti sa continui in acest mediu avand in vedere intregul demers de a concepe cu succes – demers care este strict influnetat de nivelul de stres la care te expui. Ma intreb daca le poti face pe amandoua avand in vedere datele problemei. Curaj si succes in toate!
  • Cosmina Brascauceanu
    Cosmina Brascauceanu Buna dimineata, Adriana. Pare ca s-a adunat destul de mult stres intr-un timp foarte scurt: dorinta de a ramane insarcinata, operatia, faptul ca nu te-ai putut odihni dupa aceasta interventie, din cauza serviciului care pare ca nu-ti respecta dreptul de odihna. Plus speranta si teama daca vei reusi sa ramai insarcinata. Nu-i de mirare ca te simti coplesita, iar toti acesti factori se manifesta asupra ta si asupra sanatatii tale. Perspectiva mea de psihoterapeut ar fi ca atunci cand ne simtim coplesiti de factorii externi din vietile noastre, relatia cu un psihoterapeut ar putea ajuta sa nu ne mai simtim atat de singuri cu toate si poate sa aduca claritate in luptele si conflictele noastre interioare. Iti tin pumnii!
  • Lupu Andreea
    Lupu Andreea Din experienta iti spun ca stresul influenteaza foarte mult fertilitatea. Cand am renuntat sa imi doresc cu disperare si am zis asta e daca o fi sa fie bine daca nu o sa vad peste cativa ani ce o sa fac atunci am reusit cu tratament sa raman insarcinata. Abia cand m-am detasat emotional organismul meu a raspuns la tratament . De cele mai multe ori cand dorinta e prea mare si mai sunt si alti factori din exterior care ne streseaza organismul e prea “derutat” si cedeaza … parerea mea e sa iti schimbi acest loc de munca si chiar o pauza de cateva luni nu ti-ar strica. Oricum la indemnizatie cateva luni de pauza nu te afecteaza . Trebuie 12 l lucrate in ultimele 24 si sigur te vei incadra. ( stiu ca si asta conteaza)
    • Maria Pleșca
      Maria Pleșca Lupu Andreea Legea optimulului motivațional spune că pentru o sarcină mică este nevoie de un efort mai mare și pentru o sarcină mare de puțină detașare. Adică mai puțină încrîncenare. Dumneavoastra ați intuit această lege și ați reușit. Da, mă alătur și eu corului care va recomandă detașare, la nevoie schimbarea locului de muncă. Puțină dezvoltare personală sau terapie ( cum vă sună mai acceptabil) și împăcare cu corp, soarta , tot ce va poate aduce liniștea necesara actului de zămislirea a unei noi vieți. Succes
  • Savastre Oana
    Savastre Oana Buna. Da, ai nevoie sa lucrezi in psihoterapie, pentru a face putina ordine in viata ta. Starea de stres, de insomnie nu iti sunt benefice, mai ales pentru demersul de a face un copil, si ai nevoie de sustinere si o mana de ajutor sa rezolvi situatia. Putem vorbi in privat daca doresti, pentru ca am experienta profesionala si personala , pentru astfel de situatii. Curaj si succes!

Tatal meu s-a stins de un an, iar rutina mamei mele consta in serviciu, acasa si atat. Nimic nu cred ca ii mai aduce fericire. Nu vreau sa intre in depresie sau sa o pierd, e singura care mi-a mai ramas… In afara de tata, in decursul a 3 ani, am mai pierdut alte 3 persoane, printre care si mama ei.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:

Buna ziua. Sunt putin îngrijorată pentru mama mea. Recent, (1 an) tatal meu s a stins. Treaba sta in felul urmator: rutina ei este serviciu, acasa si atat. Adica nimic interesant. Daca mie una mi se pare destul de groaznica rutina ei, chiar nu stiu ce e in sufletul ei… Desi nu arata… In mini vacante nu vrea sa meargă… Adica nimic nu cred ca ii mai aduce fericire, pentru ca si noi, copiii, mai facem prostii si o supărăm…. Ajutati ma… Nu vreau sa intre in depresie sau sa o pierd, e singura care mi a mai ramas… In afara de tata, in decursul a 3 ani, am mai pierdut alte 3 persoane printre care si mama ei… Tatal sau si fratii sai au probleme materiale… Unul dintre fratii sai nu are serviciu si nu a avut niciodată si nu știu ce o sa se întâmple… Tatal ei este bratran…. Chiar nu știu… Eu una sunt cu moralul la pământ, dar eu vad ce fac, mai rau imi e de ea… Cum pot sa o scot din starea asta? Va mulțumesc

  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu in primul rand condoleante! Sunt sigur ca toata familia trece printr-o perioada de doliu care se pare ca apasa mult mai puternic asupra mamei. Aceasta perioada este din pacate foarte propice instalarii dipresiei si ar fi bine sa o vada un medic psihiatru pt a confirma sau infirma un diagnostic de acest gen. De aici se poate face un plan terapeutic in contininuare in functie de nevoile ei. Succes!
  • Bety Anghel
    Bety Anghel Da, o evaluare minimală la psiholog .Acesta va intocmi un raport de evaluare psihologica si cu acesta va merge la un psihiatru ptr. medicatie, daca este cazul( depresie severa, anxietate ridicata etc.), urmata de psihoterapie. Preventiv, nu ar fi rau daca ati face si dv. o evaluare. Numai bine va doresc !
    Psih.clinician Betty Anghel
  • Olimpia Ciocea
    Olimpia Ciocea Bună. Vorbește cu mama ta despre aceasta îngrijorare și poate reușești sa o convingi sa meargă la un psiholog
  • Maria Pleșca
    Maria Pleșca Bună. Ti-ai expus aici pe larg temerile tale. Înțeleg că nu ști ce este în sufletul mamei tale. Vorbește deschis cu mama ta despre spaimele tale. Spune-i de ce îți este teamă. S-ar putea să ai surpriza să afli că mama ta isi dorește puțină liniște și se simte foarte bine așa. Este nevoia ta să meargă în minivacanțe, nu a ei. Încearcă să despărți nevoile tale de nevoile ei și încearcă să nu presupui cum se simte și de ce ar avea nevoie. În loc de supoziții ar fi extrem de util să o întrebi pe mama ta ce simte și ce vrea. Succes
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Imi pare rau pentru pierderea suferita, inteleg ca acest lucru a afectat intreaga familie si pe mama ta in special. Nu ne-ai spus ce varsta ai si eventual ce varsta are mama ta, daca locuiti impreuna sau nu, daca ea a ramas singura. Ar fi benefic ca easa discute cu un psiholog, sa isi poata exterioriza durerea, ceea ce inteleg ca acum nu face, concentrandu-se mai mult pe activitatile de zi cu zi, pe ce are de facut. Nu este nefireasca starea ei dupa pierderea cuiva apropiat, si inteleg ca au existat mai multe pierderi semnificative intr-un timp destul de scurt. Doliu, durerea resimtita, trebuie sa fie procesata mai intai pentru a fi depasita si chiar daca vacantele sunt un semn de sanatate emotionala, de interes, de placere si motivatie, o persoana care sufera, cu siguranta ca nu poate resimti placerea pe care o simte o persoana care nu sufera. A vorbi despre ce simti, a-i arata mamei tale ca esti alaturi de ea si ca poate si tu esti indurerata, ma gandesc ca ar diminua din zidurile ridicate pentru a nu arata nimic in afara. Si poate ca asa cum mama ta are nevoie de sustinere pentru a procesa aceasta durere, poate ca si tu ai avea nevoie sa discuti despre asta si sa procesezi ceea ce simti si ai in suflet, “desi nu arati”, asa cum nici mama ta “nu arata”…

Cautam insotitor la scoala, pentru o fetita – Bucuresti (zona Lacul Tei)

O fetita vesela si iubitoare cauta student psihologie/psihopedagogie speciala pentru a o insoti la scoala, in zona Lacul Tei. Programul este  de aproximativ 4-5 ore/zi, in intervalul orar aproximativ 12.00 – 17.00
Se asigura indrumare, formare si contract de munca.
Daca esti o persoana dornica sa invete, ludica si perseverenta, poti cere mai multe detalii la nr. de tel 0728.546.676 sau la adresa de e-mail aronana_maria@yahoo.com

Angajez psiholog/psihoterapeut – Bucuresti

Vino in echipa noastra!

Cautam colaboratori full-time, absolventi de Psihologie/Psihopedagogie Speciala, cu experienta in terapie comportamentala pentru a face parte din echipa noastră.
Daca esti o persoana plina de entuziasm si vrei sa aduci zambete pe chipul copiilor cu întârziere si tulburari in dezvoltare si doresti sa te perfectionezi in domeniul analizei comportamentale, astept CV-ul tau, insotit de scrisoarea de intentie, pe adresa de e-mail: psihologizabelastefan@gmail.com
Constituie avantaj detinerea PFA sau cabinet individual de psihologie.
Tel.: 0725.047.036

Loading
consiliere psihologica gratuita