Login

Întreabă psihologul online

Susținem

vegani romania

Implant dentar pret

Mama mea nu mai are mult de trait. Cum sa invat sa traiesc fara ea? Cum sa privesc telefonul si sa vad ca nu mai suna?

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:

32 ani ,feminin.
Mama mea nu mai are mult de trait.
Suntem foarte apropiate.
Sacrificiile pe care le a facut de a lungul vietii m_au facut sa fiu o persoana puternica(chiar daca in suflet uneori simt ca nu mai pot)
Cum sa invat sa traiesc fara ea?
Uneoria ma rog din rasputeri sa o tina d_zeu…apoi imi dau seama ca mai bine sa o ierte..sa nu mai chinuie.
Cum sa privesc telefonul si sa vad ca nu mai suna?
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu imi pare sincer rau ca trebuie sa va confruntati cu aceasta situatie si nu imi pot imagina suferinta pe care o traiesti. Din pacate, sau fericire, totul este pasager. Petrece cu ea timpul pe care il mai aveti impreuna si cand va veni momentul mergi mai departe cu ea in suflet, acolo unde este deja si va ramane pana si tu vei trece mai departe si tot asa. Cat esti ea va fi cu tine in alta forma. Este un moment in care nu putem fi la fel de puternici cum suntem in general si este ok asa, doar sa nu ne atasam de suferinta, sa o lasam sa treaca in ritmul ei. Daca simti ca ai nevoie de ajutor in perioada de doliu, cere-l, oricui si lasa-l sa se intample. Puteti apela si la psihoterapie daca sustinerea familiei nu este suficienta. Curaj!
  • Maria Ionescu
    Maria Ionescu E greu tare, iti stiu sentimentul perfect, mama mea am pierdut-o acum un an si 4 luni, e greu, foarte greu, am trecut printr-o depresie urâtă, iar referitor la tel, si acum mai am nr ei in tel meu si îmi vine să o sun, pun mana pe tel si realizez ca nu îmi va răspunde nimeni, sfatul meu e sa mergi la un psiholog pentru inceput!!!

Am 26 de ani si sunt casatorita de 10 ani cu un arab-musulman (sirian). Familia mea nu prea a fost de acord cu el. Fiecare membru al familie ma judeca si jigneste cu orice ocazie, pentru ca ma straduiesc de 8 ani si nu reusesc sa fac copii, in urma a sute, mii de consultatii si analize la diferiti medici si laboratoare.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:
Buna ziua. Numele meu e Maria,sunt casnica si am 26 de ani. Sunt casatorita de 10 ani cu un arab-musulman (sirian) mai mare ca mine cu 10 ani. Si aceasta este si marea problema. Familia mea nu prea a fost de acord cu EL de la inceput dar mi-au dat liber la alegere. De 10 ani traiesc parca un cosmar fara sfarsit. De 2 ani si ceva am impratisat Islamul in urma catorva ani de studiu si documentare. Fiecare membru al familie incepand de la nepoti (exceptie o nepoata) pana la parinti si invers ma judeca si jigneste cu orice ocazie datorita faptului ca ma straduiesc de 8 ani si nu reusesc aa fac copii,in urma a sute,mii de consultatii si analize la diferiti medici si laboratoare inca nu am un diacnostic fix,doar probabilitate ovalelor polichistice.In 2011 am pierdut unica sarcina la 6 saptamani,extrauterina,de atunci viata imi e un iad. Visele imi sunt cosmaruri traumatizante dar mai rau e ca nu am cui ii spune. Nimeni nu crede ca a existat acea sarcina care m-a marcat. Sa ajuns atat de departe incat propria mama sa imi spuna ca nu e nevoie sa am si eu copii,ma pot bucura de cei ai fratilor si ai nepotilor,ca ce sa fac cu un copil sa il fac musulman…. etc. Daca aceste reactii ar fi fost de cand am intrat in Islam era de inteles si le respectam ,dar ele sunt de 10 ani,de cand l-am cuniscut pe EL si au evoluat dupa casatorie. Le-am explicat de mii de ori ca EL e fericirea mea,ne iubim,respectam si intelegem… daca ei nu ar reactiona asa ar fi totul perfect dar nu intelege. Am facut tot posibilul sa fie bine dar ei vrea sa fac ca ei dar sa fiu si eu fericita in acelasi timp….. Datorita situatiilor stresante de la o vreme si relatia cu sotul incepe sa isi piarda din culoare. Nu e ajuns ca ne e casa goala si sufletele pustii,mai pune si ai mei sare pe rana. Sotul nu suporta sa ma vada suferind (am suferit pre mult de 8 ani din diferite motive dar cel mai mare e lipsa copiilor si parintii mei) si din replici in replici ne certam noi. Care e acela/aceea care sa permita vorbe la adresa familiei sale(gen:nu te las sa mai vorbesti cu ei,din cauza lor plangi mereu,pe baza stresului ai probleme de infertilitate..etc)?! Va rog frumos sa ma sfatuiti ce altceva mai pot face sa fie bine. Sunt dispusa sa fac tot ce imi sta in putinta pentru a fi bine. Nu vreau sa fac un pas care sa il regret mai tarziu. (Ei ma ameninta ca nu mai are deaface cu mine,ma santajeaza emotional..) Multumesc pentru timpul acordat!
  • Alexandra Alex
    Alexandra Alex Ca si femeie iti recomand sa cauti ajutorul unui specialist.
    Acum un an treceam si eu prin ceva asemanator … cu disperare imi doream un copil
    pe care il vedeam ca rezolvarea tututor problemelor.
    Cand am inteles ca eu insami sunt un copil, cand am inteles ca toate problemele trebuie rezolvate de mine pentru ca sunt ale mele… , am ramas insarcinata. Un psiholog ma ajutat insa sa ajung aici unde sunt azi. Si asta iti recomand si tie …
    Sfaturile noastre vor fi inutile , pentru ca rezolvarile vin dinauntrul tau.
  • Adriana Elena
    Adriana Elena Procesul prin care ne detasam de un mediu toxic poate sa fie confuz si dureros fara nici un ajutor. Te indrum catre un psiholog.
  • Corcoveanu Bettina
    Corcoveanu Bettina Buna… nu am probleme dar si eu te-as indruma spre un psiholog.. vorbeste cu sotul tau.. spunei “offul”tau si ca ai nevoie de un psiholog.. sa te pui pe picioare.. am inteles din cele spuse de tine ca te intelegi foarte bine cu sotul.. dar parca se rupe ceva.. daca iti doresti cu adevarat sa nu se rupa acel ceva.. iarta-ma ca iti spuna asta.. incearca da nu te mai gandesti la “copil” o sa vina la momentul potrivit… o sa vina cand o sa te astepti mai putin. Relaxeazate doar.. fa ce iti place alaturi de sotul tau.. pentru ca din ce am inteles eu.. sotul tau oare sa se fi cinfirmat cu ideea ca nu poti face copii si te acepta asa cum esti.. incearca sa mergi la un psiholog. Mult succes.. si sper sa revi cu vesti bune 

    Inchiriere cabinet de psihologie/terapii alternative – Bucuresti (zona Berceni, Dimitrie Leonida)

    Inchiriez spatiu pentru cabinet psihologic/logopedic sau pentru terapii alternative.
    Apartamentul de 2 camere este complet mobilat, putandu-se desfasura aici activitati pentru copii, adulti sau cupluri.
    Se poate inchiria cu ora/ziua sau full time.
    Pentru mai multe detalii, va stau la dispozitie la adresa de e-mail psihologsimonamarin@gmail.com sau la telefon 0747.668.204 (doar sms).
    Multumesc!

    Sunt barbat, am 34 de ani. Anul trecut a murit tatal meu, dupa o lupta grea cu cancerul pulmonar, si am ramas cu atacuri de panica, depresii, insomnii. Pe de alta parte, mama a decazut foarte mult din cauza alcoolului si mi-a cerut sa imi vand casa ca sa o ajut.

    Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online:
    Buna ziua barbat 34 de ani lucrez in domeniul hotelier.Anul trecut in noiembrie a murit tatalu meu dupa o lupta grea cu cancerul pulmonar am ramas cu atacuri de panica depresi insomni dar cat de cat mi-am revenit acuma am sa merg putin in trecut si in viitor la noi in familie au fost multe probleme legate de partea financiara maicamea a decazut foarte mult cand am avut 15 ani dupa o pierdere masiva de bani si propietati legate de alcool.A ramas tot asa nu asi revenise in plus decazuse si mai mult eu la fel probleme cu anturaje droguri alcool.Taicamiu luase o decizie sa ne mutam zis si facut eu am stat foarte mult in perioada mutatiei la bunici mei imi revenisem dar maicamea si in mometul asta bea.Dupa lunga durata de dezamiri in familie am luat decizia sa plec in strainate si imi gladesc un viitor dar tot nu am fost lasat pe baza situatie financiare practic la fiecare apel era vorba de trimis bani acasa trimisem pt investit in casa tot pe alcool si datori au mers.Bun mergem putin in viitor in momentul de fata sunt in stadiul de a imi vinde casa sa o ajut ca asta mia cerut deoarece vrea o schimbare cat si eu problema mea e oare asi va reveni mai ales ca taicamiu nu e si familia din partea ei au lasato sunt singurul ei suport dar repet vreau sa plec inapoi la munca si nu stiu cum sa o pun picioare cu alcoolu si ocupatia deci vrem o schimbare problema e ca mie frica am stari de nesiguranta si am inaintat cu actele.
    • Dan Cârlea
      Dan Cârlea Parcă ați spune: „Sunt aproape sigur că orice sacrificiu aș face, e degeaba, aș ajuta-o pt puțin timp iar apoi modul ei de a fi ar strica tot, iar dacă nu o ajut (exact cum spune ea, în acel fel!!!) mă simt foarte vinovat, insuportabil”.
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu pare sa fie un simt al datoriei morale care te impinge spre a sacrifica tot ce ai cladit doar ca sa o ajuti desi are probleme serioase cu alcoolul. Ma gandesc ca poate mai intai este nevoie sa rezolvati problema cu alcoolul, sa fie sub tratament psihiatric (si nu numai), poate chiar o internare de lunga durata intr-un centru special? Daca nu inlaturam problema de baza atunci simptomele tale nu au cum sa dispara (poate doar cand nu va mai fi mama). Ma gandesc ca te-ar ajuta sa iti intelegi relatia cu mama mai bine (poate chiar si cea cu tatal tau) impreuna cu un psihoterapeut (in strainatate sau aici in tara – nu online). Solutii exista numai ca trebuiesc cautate. Curaj si succes!
    • Cristina Cojocaru
      Cristina Cojocaru Pare că nevoile familiei tale sunt ca un sac fără fund. Se vede cat de mult ai incercat să îl umpli și tot nu e îndeajus deși tu faci tot ce poți mai bine. Exista soluții în psihoterapie astfel încât să le împaci pe amândouă. Continuă!
    • Marilena Popa
      Marilena Popa Niste bani in plus nu vor aduce nici o ameliorare a situatiei, dimpotriva vor fi bani mai multi pentru alcool si datorii. Nu cedati unei asemenea cereri pentru ca asta nu va schimba nimic! Oamenii nu pot fi ajutati impotriva vointei lor. Daca mama dumneavoastra nu este motivata si capabila sa se trateze de alcoolism faptul ca dumneavoastra va vindeti casa nu o va ajuta, dimpotriva.

    Am picat a doua oara examenul practic pentru obtinerea permisului de conducere categoria B, din cauza emotiilor puternice. Nu am avut emotii doar in timpul examenului, ci si inainte cu doua-trei zile si dupa, inca vreo doua zile, am tremurat din cauza lui, simteam ca nu ma mai pot opri.

    Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:
    Am 32de ani ,sunt casnica si de curand am sustinut examenul practic pentru obtinerea permisului de conducere categoria b, pe care l-am picat din cauza emotiilor puternice.Nu am avut emotii doar in timpul examenului ci si inainte cu doua-trei zile si dupa,inca vreo doua zile am tremurat din cauza lor,simteam ca nu ma mai pot opri.Problema persista inca din trecut pentru ca sunt deja la al doilea dosar,primul finalizandu-se cu acelasi rezultat tot din cauza emotiilor.In momentul in care politistul se urca in dreapta deja nu mai vad si nu mai aud nimic,exact ca si cum cineva mi-a sters memoria.Ma pierd,nu mai reactionez la comenzi.Am incercat si cu instructoarea sa simulez un fel de examen dar la fel mi s-a intamplat.In momentul in care ea devine serioasa si face pe politistul la fel patesc.Familia mi-a recomandat sa merg la psiholog.Ma puteti ajuta in vreun fel cu un sfat?Va multumesc din suflet!
    • Sotir Elena Adriana
      Sotir Elena Adriana Recomand psiholog.Asa eram eu vis a vis de un examen,nu reușeam din cauza emoțiilor.Am făcut câteva ședințe și am deblocat acea parte emoțională.Asa că din experiența va spun că terapia ajută
    • Ana Anna
      Ana Anna La alte examene pateati la fel? Poate fi vorba de faptul ca nu ati facut inca suficiente ore pentru a va simti stapana pe dvs.?
    • Constantin Marius Hrabonschi
      Constantin Marius Hrabonschi Incercati exersati la oglinda, ca si actorii.. cum va asezati pe scaun, reglati scaunul, oginda retrovizoare interioara, apoi coborati geamul si o reglati pe cea exterioara sofer, apoi, daca e cazul si cea din dreapta, reglati inclinarea spatarului, verificati ca schimbatorul de viteze sa fie la punctul mort.. faceti asta de n ori, si o sa va simtiti mult mai sigura.. dar trebuie sa stapaniti si partea de teorie foarte bine! Calm si succes!

    Cabinet de inchiriat – Bucuresti (zona Stefan cel Mare)

    Ofer spatiu pentru inchiriere/colaborare intr-un centru de terapii corporale si psihologice. Camera este versatilă şi spaţioasă, destinata terapiilor individuale sau de grup, activităţilor recreative, educaţionale sau de relaxare. Aceasta oferă şi un colţ de joacă pentru copii, cu măsuţă de lucru şi jucării.

    De asemenea, oferim un spaţiu special destinat evenimentelor în scop recreativ, educativ şi de relaxare. Sunt alocate flipchart, proiector, masă, scaune de lucru si, optional, spaţiu pentru pregătirea de mici gustări şi răcoritare.

    Inchirierea poate fi realizata atat pe ora, cat si pe zi, respectiv pe luna.

    Contact:

    Telefon: 0728.060.518

    Soțul meu este în depresie. Este nefericit, nimic nu îl mai bucură. Vrea să plece să stea singur, să nu mai știe de nimeni. Să fie liber. Are 53 de ani, suntem căsătoriți de 24 de ani.

    Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online:
    Bună ziua, soțul meu este în depresie de cca. o lună. Este nefericit, nimic nu îl mai bucură. Vrea să plece să stea singur, să nu mai știe de nimeni. Să fie liber. Are 53 de ani, suntem căsătoriți de 24 de ani. Avem o situație financiară stabilă, nu avem copii. Spune că este nefericit și nu își mai dorește nimic. Am făcut programare la psiholog, dar nu am reușit să îl conving să meargă. Cum îl pot convinge ??? Răspunsul lui a fost – ” Nu îmi poate schimba psihologul ce simt și ce gândesc” . Vă rog să mă ajutați cu un sfat
    • Mihaela Munteanu
      Mihaela Munteanu Din nefericire o terapie fara acordul si implicarea clientului nu are success iar decizia trebuie sa vina de la el.De obicei un barbat intra intr-o astfel de depresie cand are probleme pe partea sexuala sau in planul carierei.S-a intamplat ceva cu el in ultima vreme?Poti incerca sa lasi la o parte subiectul pentru cateva zile si sa incerci sa ii pregatesti o cina cu mancarea lui preferata si ceva alcool,sa il intrebi cum i-a fost ziua in timp ce ii umplii si al doilea pahar si sa investighezi ce anume il supara.Ii poti face si un masaj la umeri in timp ce povesteste.Odata ce se deschide catre tine incearca sa ii oferi o perspectiva realista asupra situatiei,sa ii spui ca esti sigura ca ve-ti gasi impreuna o solutie,si sa ii sugerezi diferite optiuni.Asigura-l ca il vei sprijini cu tot ce poti si ca ai incredere ca el insusi va gasi o solutie.
      Varsta de 53 de ani este de obicei varsta cand barbatul intra in andropauza. Idea de a nu mai fi la fel de vigurosi si performanti in pat ii fac sa se simta nesiguri pe masculinitatea lor,si uneori apar depresiile.Daca acesta este cazul, incearca sa il asiguri ca este ceva absolut normal,ca problema poate fi ameliorata la medic -poate are si alte afectiuni cum sunt cele cu prostata,ca tu il vezi tot ca pe cel mai bun amant ever si ca oricum dupa o anumita varsta nici apetitul tau sexual nu mai este ca la 20 de ani.Incurajeaza-l sa aiba grija de dieta lui,sa faca sport,sa doarma 8 ore pe noapte si sa nu isi chinuie mintea tot intorcand pe toate partile problema pentru ca stresul nu il ajuta. Success!
    • Botezat-Antonescu Radu primul pas ar fi sa spuna ce il nemultumeste, in clar. In functie de problema va puteti orienta catre specialistul corespunzator. Poate are legatura cu andropauza, sau poate are o criza existentiala, nu avem de unde sa stim daca nu ne spune exact ce este in mintea lui. Poate un medic psihiatru are mai multe autoritate decat un psiholog? Trebuie discutat in detaliu. Succes!
      • Frank Marcon
        Frank Marcon Condiția pentru diagnosticul de depresie este de minim 2 săptămâni, 5 criterii din 8 specificate în DSM V, iar unul din ele este obligatoriu, stare depresivă sau pierderea interesului sau a plăcerii, nu 3 luni nu 6 luni.

    Sunt in Germania, am o fetita de 10 ani si am fost diagnosticata cu cancer la san. Fetita mea este singura care imi este alaturi. In timpul chimioterapiei aratam oribil si ea ma vedea foarte frumoasa. Mi-a dat putere. Partenerul meu… plimbari, nepasare, nici macar bunul-simt sa intretina curatenia care o faceam singura in casa, faptul ca faceam mancare proaspata zilnic… la el nimic nu e bine…

    Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online:
    44 ani, feminin
    Ma consider o persoana puternica….dar simt ca nu mai pot. Poate imi puteti da un sfat.
    Sunt divortata de 8 ani, am o fetita de 10 ani, este sufletul meu. Foarte cuminte, invata foarte bine. Am incercat sa-mi refac viata, din pacate un esec total. Pentru mine, personal, nu s-a numit relatie. Degeaba stam impreuna, in casa fac totul singura, nu am sprijin de nici un fel din partea lui. Problema cea mai grava a aparut in urma cu un an jumate, cand am fost diagnosticata cu cancer la san. Am trecut peste chimioterapie, chiar nu aveam alta alternativa. Tot ce imi doream era liniste. Fetita mea a fost singura care mi-a fost alaturi. Aratam oribil si ea ma vedea foarte frumoasa. Mi-a dat putere. El….plimbari, nepasare, nici macar bunul simt sa intretina curatenia care o faceam singura in casa,faptul ca faceam mancare proaspata zilnic, la el nimic nu e bine…
    Problema este ca sunt in Germania, este foarte greu sa gasesc o chirie, ma chinui de ceva timp si nu gasesc nimic. Am ajuns sa nu-l mai suport, nu am liniste, imi provoaca doar stres, comenteaza mereu….am ajuns sa-mi ies din fire la orice chestie minora, am ajuns sa ridic vocea la fiica mea, care chiar este un copil deosebit si cuminte.
    Poate ma puteti sfatui ce as putea face pentru a ignora toate rautatile, sa nu mai pun la suflet….ma simt neputincioasa.
    Va multumesc pentru sfaturi, anticipat!
    • Corcoveanu Bettina
      Corcoveanu Bettina Buna.. ai lucrat in germania? Daca ai lucrat in germania sau ai asigurare medicala doar. Nu stiu 100 la 100.. dar stiu ca poti cere ajutor statului sa va deie locuinta… nu stiu multe detali. Eu sunt in austria si de aici am primit locuinta in 2 luni.. cert este ca nu trebuie sa ii spuneti partenerului. Sau poti apela la jugendamt( asciatui care se ocupa de cazuri ca ale dumneavoastra) sa mergeti la o casa de mame singure…
      • RĂSPUNS DIN PARTEA PERSOANEI CARE A PUS ÎNTREBAREA: Buna, Bettina! Da, am lucrat in Germania, sunt si asigurata. Am depus cerere la stat, din luna ianuarie, insa sunt tot pe lista de asteptare. Aici este groaznic de greu cu locuintele. Am incercat toate variantele posibile, cunosc care sunt drepturile mele. Abia am terminat cu terapiile, mai astept o operatie si dupa aceea urmeaza recuperarea. Insa am nevoie de liniste, ca sa imi pot reveni cat se poate. Multumesc mult pentru raspuns! ☺️
      • Corcoveanu Bettina
        Corcoveanu Bettina Camelia Cami te cred.. multa sanatate si mai dute pe capul lor.. spunele ca te-ai certat cu concubinul tau si nu o sa mai ai unde sa locuiesti.. nu stiu ☹ chiar imi pare rau pentru tine si eu sunt divortata cam stiu cum este.. multumesc lui dumnezeu ca sunt sanatoasa pentru fetitele mele..
    • RĂSPUNS DIN PARTEA PERSOANEI CARE A PUS ÎNTREBAREA: Nu stiu de ce nu pot vedea celelalte comentarii. Stiu doar ca o doamna ma intreba de ce nu ma intorc in tara. Raspunsul meu este…..pentru ca vreau sa traiesc! Stie toata lumea cum este sistemul sanitar in Romania. In situatia mea, chiar nu as avea nici o sansa.
    • Sotir Elena Adriana
      Sotir Elena Adriana Nu trăiesc în Germania,dar știu că poți merge la politie sa ii faci reclamație pentru abuz psihic.Incearca și asta,poate reușești să te muți mai rpd sa scapi de stres
      • RĂSPUNS DIN PARTEA PERSOANEI CARE A PUS ÎNTREBAREA: Multumesc pentru sfat, Elena. Din pacate este foarte greu, politia se baga daca este vorba de abuz fizic, ceea ce, multumesc lui Dumnezeu, nu este cazul. Toata lumea spune ca ai multe drepturi, dar toti dau din colt in colt.(poate pentru faptul ca nu sunt nemtoaica).
      • Sotir Elena Adriana
        Sotir Elena Adriana Camelia Cami mai mult ca sigur este această discriminare,dar ești cetățean european și îți dă aceleași drepturi că unui neamț
    • Arina Anghel
      Arina Anghel Bună să-ţi fie clipa, Camelia. Îmi pare tare rău pentru situația prin care treci. Am divorţat când copiii erau mici, 6 ani şi 8 luni şi am luat-o de la capăt, reconstruindu-mă. A fost greu dar a fost cea mai sănătoasă decizie.
      Îţi las un link cu un material edificator despre ceea ce se-ntâmplă cu noi în situații de stress major şi cum corpul ajunge să spună NU în locul nostru:https://youtu.be/c6IL8WVyMMs
      When the Body Says No — Caring for ourselves while caring for others. Dr.…

    In 2017 mi-am incept asa-zisa calatorie spre un mod de viata mai sanatos. Pe parcurs am devenit obsedata de cantar, apoi am trecut de la anorexie la ortorexie si, in final, bulimie. Am recapatat toata greutatea la loc, chiar peste ce aveam inainte. Nu mai reusesc sa ma controlez. Cum am capatat atatea kg in plus imi e rusine sa ies din casa. Am renuntat la job, am renuntat la facultate si cand trebuie sa ies in oras fac un atac de panica.

    Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:
    Buna! Sunt Ioana, am 19 ani. In 2017 mi-am incept asa zisa calatorie spre un mod de viata mai sanatos in gandul ca pe parcurs voi reusi sa pierd cateva kg, desi la inceput a fost pentru alimente cat mai sanatoase si ma focusam pe ce mananc si nu pe greutatea pierduta, pe parcurs am prins o obsesie de nr de pe cantar si nu ce mancam. In mai putin de 3 luni, am ajuns la o greutate de 47de kg la 1.68. Mi-am dat seama pe parcurs ca nu e ok ce fac si am inceput sa incerc sa schimb ce faceam. Am trecut de la anorexie la ortorexie si in final bulimie cu tulburare alimentara. Am recapatat toata greutatea la loc, chiar peste ce aveam inainte. Nu mai reusesc sa ma controlez.Am citit o multime de carti spre o recuperare dar desi stiu ce se intampla in capul meu, imi este greu sa actionez. Cum am capatat atatea kg in plus imi e rusine sa ies din casa. Pur si simplu am renuntat la job, am renuntat la facultate si cand trebuie sa ies in oras pentru orice pur si simplu fac un atac de panica
    …Mi-e atat de rusine de cum am ajuns dar nici nu pot lasa lucrurile in felul acesta. Vreau sa ma intorc la facultate, sa o iau de la capat. Incerc sa imi spun ca o iau de la 0 dar o iau de la 0 spre bine. Voi incepe treptat, chiar de imi ia un an sa scap de cateva kg, va fi chiar perfect dar vreau sa vad o diferenta. Nu vreau sa pun presiune dar totusi vreau o schimbare si psihica si fizica. M-am saturat de obsesia asta. Ma gandesc ca orice inceput e greu dar trebuie sa imi fac curaj sa fac acest lucru.
    • Dan Cârlea
      Dan Cârlea Inteleg ca ti-e greu sa te suporti oricum ai fi: si slaba, si plinuta, si grasa, si cu obsesie, si “fara curaj”.
      Poate prima etapa ar fi sa arunci cantarul in fundul debaralei si sa lasi pupitrul de comanda al corpului in pace. Si sa vorbesti cu psihoterapeutul despre orice. Poate si despre groaza de a nu fi perfect.
      Ai tai cum sunt?
      • Rusu Ioana
        Rusu Ioana Desi constientizez ca nu exista perfectiune, de mica incercam sa fac totul cat mai bine. Ai mei au fost plecati, la inceput taicamiu, acum maicamea, mai am si un frate si o ora, eu fiind cea mare, am incercam mereu sa le arat ca pot mai mult, mereu au avut incredere in mine si am avut libertatea de care am avut nevoie,niciodata nu am abuzat de ea, am folosit-o in mod constient. Dintotdeauna am vrut sa plec cat mai departe de casa si chiar si atunci cand am facut-o, mi-a fost greu sa plec stiind ca ii las singuri. Obsesia pentru fizic a fost dintotdeauna desi acum e accentuata si nu pot sa cred ca asta e slabiciunea mea si totodata motivul care ma face sa pierd o multime de lucruri.
      • Dan Cârlea
        Dan Cârlea Da. Iata ca doritul “cat mai departe de casa” generator de vinovatie s-a transformat in “numai in casa”. :(
    • Marilena Popa
      Marilena Popa Tulburarile alimentare, in special anorexia, sunt expresiile unei angoase psihice profunde . Din punctul meu de vedere, ofera iluzia ca aveti control asupra propriului corp, si cumva aceasta senzatie iluzorie de control s-ar putea extinde asupra lumii inconjuratoare intr-un mod omnipotent. Este o modalitate de a va retrage in sine si va da senzatia, cel putin pentru moment, ca sunteti la cârmă, ca va controlati viata, corpul, si implicit tot ceea ce este in jur. Dupa cum ati vazut deja, acest control este iluzoriu si niciodata nimnic nu este suficient. Dar aceasta preocupare continua va tine departe de lumea exterioara, are rolul sa va izoleze si sa va puna la adapost de niste pericole inchipuite care vin din exterior. In cautarea continua a corpului perfect, santatii ideale, etc. va puneti bariera la a trai, caci viata pare insuportabila daca nu sunteti “perfecta”. Din punctul meu de vedere a va concentra in continuare pe greutate nu este decat o continuare a ceea ce ati facut pana acum, doar psihoterapia va poate ajuta sa va clarificati cauzele si nevoile care v-au adus aici si sa iesiti din acest cerc vicios.
    • Cristina Tacaciu
      Cristina Tacaciu Chiar daca tulburarile de comportament alimentar sunt ft prevalente si dureroase/neplacute, sa stii ca au o rata de vindecare si ameliorare ft mare. Incepe prin a merge la medicul psihiatru apoi la psihoterapie. Eu am binge eating/bulimie, acum sunt in remisie, adica nu am mai avut un episod serios de multe luni, chiar de un an as spune. Este ft importanta partea psihica si emotionala, daca te ajuti pe tine pe partea asta, vei vedea ca incet, iti vei putea construi o relatie sanatoasa cu sportul si cu alimentatia. Fundatia Estuar ofera servicii de consiliere gratuite
    • Mihaela Lavanda-mihaela
      Mihaela Lavanda-mihaela Încearcă fix la fix, e un grup
      • Rusu Ioana
        Rusu Ioana Ce e mai frustrant e ca am terminat un curs de nutritie plus studiam nutritia, deci stiu cum sta treaba cu slabitul doar psihic nu pot sa o fac
    • Monica Enescu
      Monica Enescu Un stil de viață sănătos nu poate sa pornească decât de la aprecierea propriei ființe, de la a te accepta așa cum ești. Tot restul încercărilor, dietelor, regimurilor și controlului obsesiv, deghizate sub masca sănătății vin din nemulțumirea de sine. Undeva este un conflict intre nevoia de control și nevoia de libertate, pe care ai amintit-o tu. Spui ca ți s-a oferit libertatea, încrederea…și totuși numai liberă nu pari. Spui ca ai vrea sa pleci cât mai departe de casă, dar te simți totodată vinovată sa-i lași pe ai tai singuri. Și pare că a nu ieși din casa de rușine e tot o formă de a nu fi liberă și poate, de a nu-ti părăsi părinții. Cred că te-ar ajuta foarte mult să discuți cu un psihoterapeut. Curaj!

    Cum să-mi continuu viața fără cea care mi-a fost cu adevărat mamă? Am fost crescută de la 3 săptămâni de către bunicii din partea mamei, mama intrând în depresie post-natală, iar după o perioadă de timp părinții mei și-au stabilit domiciliul în străinătate. Fără bunica nu puteam ajunge unde am ajuns (am fost o elevă olimpică și premiantă).

    Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online:
    Bună ziua!
    19 de ani, feminin, studentă.
    Am fost crescută de la 3 săptămâni de către bunicii din partea mamei, mama intrând în depresie post-natală, iar după o perioadă de timp părinții mei și-au stabilit domiciliul în străinătate, pe mine lăsându-mă în țară. Pot afirma faptul că, pentru mine, a fost benefic să rămân cu bunicii, deși nu de puține ori mai ales în perioada pubertății simțeam lipsa părinților. Erau perioade lungi de timp în care nu vorbeam, dar, cu toate acestea, bunicii au compensat lipsa lor mai bine decât se putea.
    Cu bunica am avut o relație aparte, a fost mai mult decât o mamă, decât o prietenă, decât un sprijin, a fost cea care a avut oricând încredere în mine, cea fără de care nu puteam ajunge unde am ajuns (am fost o elevă olimpică și premiantă, am avut media 9,80 la BAC), doar că într-o fracțiune de secundă totul s-a temrinat… a făcut un infarct, deși nu o știam bolnavă și a plecat…. (au trecut aproape 2 luni de atunci)
    Conștientizez că nu mai pot face nimic, că nu o pot aduce înapoi, dar totuși, involuntar mai ales înainte de a adormi îmi apar imaginii cu momentele cele mai dureroase: atunci când am aflat că nu mai e, atunci când am văzut-o…., înmormântarea și astfel de momente îmi dereglează toate activitățile…. nu mă mai pot concentra, aproape că nu mai pot continua un dialog. Mi-a fost recomandat să iau extraveral și magneziu, dat fiind în sesiune nu pot lua extraveral doarece îmi creează stări de somnolență.
    Dacă vă rog, îmi puteți recomanda ceva, sfătuiți-mă cum să gestionez situația și cum să-mi continui viața fără cea care mi-a fost cu adevărat mamă.
    Vă mulțumesc anticipat! O zi frumoasă!
    • Cristina Tacaciu
      Cristina Tacaciu Imi pare rau pt pierderea ta, condoleante! Ar fi foarte indicat sa mergi la cateva sedinte de psihoterapie, care sa te ajute sa te linistesti si sa iti pui ordine in ganduri. E absolut normal sa ai asemenea ganduri si stari, dat fiind faptul ca ai fost atata de atasata de bunica ta. Si eu imi ingrijesc bunica batrana si bolnava si ma gandesc cu inima grea la momentele ce vor urma. Calduros iti recomand sa mergi la psihoterapie, poate exista un cabinet in cadrul facultatii. Sunt unele platform online dar si face to face care ofera sedinte gratuite sau preturi preferentiale pt studenti ex PAXonline si Fundatia Estuar. Daca starile se inrautatesc ar fi ok sa mergi sa vorbesti cu un medic psihiatru care sa iti prescrie , daca e cazul, un medicament pt anxietate ce se ia pe scurta durata, in cazuri de decese in familie, evenimente de astea neprevazute si care cauzeaza un dezechilibru temporar. Sanatate si bafta la examene!
    • Bety Anghel
      Bety Anghel Buna ziua !
      Deplang pierderea ta și iți spun ca este absolut normal sa nu te simți prea bine și sa nu te poți concentra, ținand cont ca ești prea de curand in perioada de doliu.
      Te-ar ajuta macar cateva ședințe de psihoterapie, daca ai putea sa le faci. Și o prietena sau un prieten ar putea fi de folos, care sa- ți ofere suport afectiv și emoțional.
      Apoi, daca te- ai mobiliza un pic pe structurarea materiei de examen, planificarea ei pe zile/ ore, avute la dispozitie, ar putea fi o metoda constructiva ptr. gestionarea momentului greu de viața. Practic, prin deturnarea atenției ai putea ieși din contextul apasator de care vorbești. Pana la urma, sunt sigura ca bunica ta ar dori sa continui sa inveti. Gandește- te ca de fapt a plecat intr- o lume mai buna și ca acolo este fericita pe deplin.
      Dumnezeu sa te ajute !
    Loading
    consiliere psihologica gratuita