Login

Întreabă psihologul online

Susținem

vegani romania

Implant dentar pret

Insotitor fetita de 5 ani – Bucuresti (zona Titan)

Buna ziua,
Cautam insotitor pentru o fetita de 5 ani diagnosticata cu TSA, suntem primul an la gradinita si intram in grupa mijlocie, locuim in sector 3 si gradinita este in apropiere de Auchan, Metrou Titan. Programul este de 4 ore in intervalul 8.30 – 12.30, de luni pana joi, fara ziua de vineri.
Asteptam cu nerabdare sa ne contactati pe adresa de mail luminita.gulie@gmail.com sau nr de telefon 0720191971.

Din urma unui episod de stres puternic, cand m-am consumat cu niste ganduri/regrete, am un tiuit in cap de aproximativ 3 luni. E ca o frecventa sau ca acel sunet scos de liniile de inalta tensiune, la o intensitate care imi fura linistea.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online
Buna ziua,
Am un tiuit in cap de aproximativ 3 luni de zile de care nu mai scap, e ca o frecventa sau ca acel sunet scos de liniile de inalta tensiune…e la o intensitate care imi fura linistea. L-am dobandit in urma unui episod de stres puternic, pe scurt m-am consumat cu niste ganduri/regrete si a venit asa cu un fel de tensiuni in cap fara durere, tensiuni de care am scapat cu greu, in aproximativ 2 luni…dar a ramas acest tiuit care nu imi mai da pace. Am incercat Tebonin(extract de ginkgo biloba) dar nimic, parca se aude mai tare:( .Mai este ceva de facut, raman cu el ptr. totdeauna?:( Mentionez ca nu am avut niciodata probleme de sanatate..mananc destul de sanatos, si nu mi-a scazut calitatea auzului.
  • Cătălin Nedelcu
    Cătălin Nedelcu Simptomul aduce destul de mult a Tinnitus. Puteți face o investigație ORL+/- neurologică pentru a vă lămuri.
  • Cristina Cojocaru
    Cristina Cojocaru Psihologic vorbind, așa cum și dvs. observați, stresul a lăsat urme. Nu e loc de medicație, pentru ameliorare eventual, însă e destul loc pentru a rezolva… stresul.
  • Alexandru Florea
    Alexandru Florea Si eu am un astfel de tinnitus.
    Nu stiu daca este chiar ce vrei sa auzi, dar e posibil sa nu poti scapa de el, ci doar sa il simti atenuat sau sa il accepti.
    Incearca sa gasesti declansatorul, poate il opresti sau atenuezi.
  • Nume Prenume
    Nume Prenume Multumesc pentru raspunsuri, am rascolit tot internetul si stiu ca e posibil sa fie ‘for ever’ poate asta ma sperie cel mai tare, si m-a cam bagat in depresie… nu prea mai am pofta de nimic…si ideea ca s-a intimplat dintr-o prostie… O intrebare pentru dl. Cătălin Nedelcu, cu ce m-ar putea ajuta o investigatie neurologica(banuiesc ca un RMN cranian)…multumesc anticipat..din sfera ORL cu siguranta nu este problema, mi-as fi dorit ptr. ca existau mai multe sanse de a se rezolva:(
  • Si ptr. Alexandru Florea…daca de 3 luni tot rascolesc internetul ptr. aflarea unui raspuns ….https://neuronewsinternational.com/lenire-neuromod-tinnitus/….asta pare sa fie cea mai promitatoare solutie, dar banuiesc ca daca o sa aiba succes o sa se afle rpd de toti cei care traiesc cu asa ceva ..
  • Stelian Ovidiu
    Stelian Ovidiu Am si eu acest tinitus permanent , în urma unei operații la ambele timpane, acum 15 ani . Nu scapi de asa ceva niciodată. Se accentuează la oboseala

Am 16 ani și prieten de un an, iar părinții mei au luat decizia sa mă duca la ginecolog sa vadă dacă mai sunt virgina. De ce trebuie sa mă ducă dacă eu le am zis de atâtea ori ca nu am făcut nimic?

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online
Am 16 ani și prieten de un an, părinții mei au luat decizia sa mă duca la ginecolog sa vadă dacă mai sunt virgina, chiar dacă le am zis ca sunt nu au încredere, ce se intampla la control? De ce trebuie sa mă duca dacă eu le am zis de atâtea ori ca nu am făcut nimic?
Le am zis ca stiu in ce consta sexul și chestiile de genul și el la fel și nu ne aventurăm in nimic
  • Mihaiela Grimbovschi Avramescu
    Mihaiela Grimbovschi Avramescu Controlul ginecologic este ceva intim, iar obligativitatea de a ti se verifica virginitatea este un abuz din partea părinților tăi. Spune-le ce simți vis-a-vis de această problemă. Chiar dacă ei au intenții bune și încearcă astfel să te protejeze de relații nepotrivite, măsura este mult prea drastică și umilitoare. Demonstreaza-le că esti destul de matură să ai grijă de tine si vorbeste cu ei.
  • Janina Georgescu
    Janina Georgescu Sper sincer ca niciun ginecolog sa nu accepte un asemenea control.
  • Alina Popa
    Alina Popa Parerea mea (de nespecialist) este sa le explici ca pentru a fi siguri de acest fapt, trebuie sa mergi la control de fiecare data dupa ce te vezi cu prietenul tau. Si sa plateasca la fiecare doua zile banii pe un consult. Sa vedem apoi daca mai sunt ok cu chestia asta.
    Si ar trebui sa ii faci sa inteleaga ca acest lucru este intimitatea ta si sunt deciziile tale. In plus cand ajungi la gineco, refuzi consultul. Ii explici doctorului ca stii despre ce este vorba, ca nu te simti confortabil cu situatia. Nu cred ca exista situatia in care sa te dezbrace cu forta. Sa fim seriosi. Si o trimiti pe mama la terapie:)
  • Laura D. Stifter
    Laura D. Stifter Exact, ai dreptul legal să refuzi. Poți să nu mergi deloc, iar dacă totuși ai ajuns la cabinetul ginecologic, refuzi pur și simplu să te dezbraci și-i explici medicului că opțiunea ta este să nu faci acel consult și că, dacă te obligă, va avea probleme juridice cu tine. PUnct.
    Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, corpul dumneavoastră nu este proprietatea parintilor dumneavoastră si nu au nici un drept sa decida asupra unui asemenea lucru. Refuzati pur si simplu. Sper ca nici un medic din tara asta nu este dispus sa sa faca un asemenea consult împotriva voinței dumneavoastră. V-as sugera sa le propuneti parintilor dumneavoastră in schimb sa faceti o vizita la psiholog, pentru ca problemele din familia dumneavoastră sunt de comunicare si adpatare, nu de natura ginecologica. Numai bine !

Insotitor scoala copil – Bucuresti (sector 6)

Avem nevoie de un student sau absolvent al facultății de psihologie pentru a însoți la şcoală (începând cu luna septembrie) un băiat cu tulburări specifice de învățare, în vârstă de 11 ani. Programul este zilnic, între orele 8 – 14, iar şcoala este situată pe strada Răsăritului (sector 6). Băiatul are nevoie de sprijin în vederea integrării, pentru gestionarea emoțiilor negative şi îndeplinirea sarcinilor şcolare.

Pentru mai multe detalii ne puteți contacta la nr. de telefon: 0734.825.926, iar CV-urile le puteți pe e-mail la adresa: loredana.dejescu@yahoo.com
Mulțumim!

Simt ca mi se duce si ultima farama de putere. Sotul meu… Probleme cu jocurile de noroc, mai exact cu pacanelele. Sunt la un pas de depresie, ca sa nu spun si ceva mult mai grav. Cum sa il ajut? Ce sa fac?

Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online
Buna ziua !
Atat as vrea sa gasesc aici un sfat si un ajutor , deja simt ca mi se duce si ultima farama de putere.
Sotul meu … Probleme cu jocurile de noroc , mai exact cu pacanelele . Nu pariuri sportive, nu ruleta. “Doar” pacanelele . Nu stiu ce sa mai fac. Sunt la un pas de depresie ca sa nu spun si ceva mult mai grav. Cum sa il ajut ? Ce sa fac ? Unde sa merg cu el ?
Lucrurile intre noi s.au deteriorat enorm de cand avem problema asta .
Astept un sfat de la dvs
Multumesc !
  • Corcoveanu Bettina
    Corcoveanu Bettina Buna.. trebuie el sa accepte ajutor.. (eu am divortat sotul era cu pariurile sportive)..
    Cel mai bun lucru pentru mine ai copii mei a fost sa divortez.. pentru da nu a dat bani in casa.. era mai mult acolo decat cu noi… cand era acasa se uita pe telefon sa vad daca da vreo echipa gol.. si tot asa.. trebuie sa accepte ajutorul sotul tau.. fostul meu sot .. spune ca stie ca are probleme cu asta dar nu face nimica sa le remedieze.. si vad ca nici nu vrea..
  • Andi Miana
    Andi Miana Gamblers anonymous pt el, exista si in Romania Jucatorii Anonimi cred ca se numește in Cj este chiar grup de sprijin, si foarte important pt dvs grup de sprijin pt apartinatorii dependentilor. Cautati pe Al-anon Romania intr o prima faza, doamnele ajuta si apartinatori ai altor dependente. Daca nu gasiti, cautati site ul equilibriumpsi.ro, scrieti mi mail de acolo si va dau in privat datele de contact.
  • Madalina Ioana
    Madalina Ioana El imi accepta ajutorul. Vrea sa mergem si la psiholog dar eu sunt de parere ca pt problema asta este nevoie de vointa. Degeaba mergi la psiholog daca nu ai ambitie sa rezisti. Si am ajuns in punctul cand parca nici nu mai e vb de banii pierduti cat este vorba de schimbarea lui fata de mine. Ma jigneste. Ma injura . mi.a dat si o palma. Ma bruscheaza. Nu imi vine sa cred
    • Dan Cârlea
      Dan Cârlea E un caz mai rar ca omul “cu problema” sa vrea la psihoterapeut, iar sotia care cere sfaturi de ajutor sa refuze ajutorul psihologic, considerandu-l nefolositor…exact pe un forum cu psihologi…
    • Irina Ciovarnache
      Irina Ciovarnache Dan Cârlea inteleg ca aici avem deja de a face cu agresiune verbala si fizica, probabil de aceea are nevoie de o solutie imediata care sa o protejeze?… si exista o uzura psihica majora in timp traind intr-un astfel de context, foarte probabil doamna nu mai poate sa ii ofere atata sustinere lui pentru ca are nevoie si ea. Probabil a sta separat o perioada in care fiecare sa mearga intr-o terapie, ar fi cea mai buna varianta.
    • Dan Cârlea
      Dan Cârlea Eu nu vad in text “agresiuni verbale si fizice”, doamna nu spune asta.
    • Madalina Ioana
      Madalina Ioana Offff. Credeti-ma ca sunt in stagiul de am mai mare nevoie de ajutor eu decat el. Simt ca imi pierd mintile . Nu pott sa cred ca un om care spune ca iubeste se poate comporta asa. Tot timpul lui liber e in cazinouri . dupa ce pierde banii…. Injuraturi, vorbe urate . ma simt neputincioasa . nu stiu cum sa il mai ajut. Ce sa ii mai explic . ce sa mai fac . nu vreau sa ma despart . e usor sa spui pa . lucrurile de durata se tin prin toleranta si munca . nu exista om perfect
    • Irina Ciovarnache
      Irina Ciovarnache Dan Cârlea doamna spune f clar “ma jigneste, ma injura. Mi a dat si o palma. Ma bruscheaza.” Deci este vorba si de agresiune.
    • Dan Cârlea
      Dan Cârlea Da. Ramasesem pe postarea initiala.darce cu atat mai ciudat. O loveste, el vrea terapie, doamna nu, crede ca e de vointa lui.
    • Cristina Cojocaru
      Cristina Cojocaru Madalina Ioana sunteți în confuzie: să suporți palme și jigniri nu face parte din a munci la relație și a tolera abuzuri. Atenție! A munci înseamnă să simți că eforturile tale de răbdare și calm și înțelegere aduc după sine creștere personală, liniște, armonie. Raportul de ceartă – bucurie să fi unul din care să simți că iese ceva, nu că te afunzi mai tare.
    • Madalina Ioana
      Madalina Ioana Cristina Cojocaru da, intr-adevar . exact cum am mai spus. Am impresia ca in ultimul timp am mai mare nevoie de ajutor eu decat el.
  • Monica Enescu
    Monica Enescu Problema este descrisa general, si este una destul de intalnita, insa lipsesc multe detalii care ne-ar face sa intelegem cu ce va confruntati si care ar fi mai exact originea problemei dvs. Nu ne-ati spus ce varsta aveti, ce varsta are sotul, de cat timp sunteti impreuna, de cat timp joaca la “pacanele”, daca a fost asa de cand l-ati cunoscut, daca s-a intamplat ceva in ultima perioada sau ultimii ani, daca aveti si altfel de probleme in cuplu, alte motive de conflict, daca sotul mai are si alte dependente (alcool, tutun), daca are probleme la locul de munca, eventual cu ce se ocupa si de unde vin banii pe care ii investeste. In spatele unei dependente se pot ascunde frustrari, depresie, stima de sine scazuta, comportament impulsiv, probleme de cuplu..
  • Madalina Ioana
    Madalina Ioana Da , intr-adevar , de cand ma confrunt cu situatia asta , am inceput sa citesc non stop despre asta . Aceasta problema vine dintr.o frustrare personala a lui , am discutat si i.am pus pe tapet o gramada de exemple pt care este posibil ca el sa bage la aceste pacanele, el insa spune ca nu , baga ca ii place , ca acolo se relaxeaza, ca acolo e linistit. Pai in cazul asta , inseamna ca te contrazici singur daca spui ca acolo esti relaxat inseamna ca acasa nu esti . Ba chiar i-am spus, daca tu consideri ca din cazua mea mergi acolo, accept sa ne despartim stiind ca iti fac tie un bine. Sufar eu, o sa fie greu dar macar stiu ca tu o sa devi un om normal cu un viitor normal. Se degradeaza pe zi ce trece. Se transforma pur si simplu si ma simt neputincioasa . sufletul daca as putea sa mi.l scot sa il ajut as face si asta doar sa stiu ca revine la normal .
    • Cristina Cojocaru
      Cristina Cojocaru Madalina Ioana sună ca și cum ai zice “aș face orice cu mine și despre mine, inclusiv ceea ce nu am încercat încă pentru ca el să se schimbe”. Zic bine?
    • Madalina Ioana
      Madalina Ioana Cristina Cojocaru nu inteleg neaaparat ceea ce vreti sa spuneti insa va spun eu pe intelesul meu : as face orice orice . atata timp cat o sa ma mai tina si pe mine mintile

Shadow pentru copil de 7 ani – Bacău

Îți dorești să fii SHADOW? Înseamnă că dragostea pentru copii este mare!

Să îi vezi zâmbind și fericiți este prioritar pentru tine?

Atunci te invit să însoțești fericirea la școală!

De 2 saptamani, de cand s-a nascut fetita noastra, il simt foarte distant pe sotul meu. Stiu sigur ca sufera de o depresie, pare foarte nefericit, suparat, nelinistit si mi-a spus ca are foarte multe momente cand nu simte nimic pentru fetita noastra!

Buna ziua!
Sunt o mamica in varsta de 29 de ani,casatorita de 2 ani, iar de 2 saptamani,de cand sa nascut fetita noastra, il simt foarte distant pe sotul meu. Stiu sigur ca sufera de o depresie,dupa cum mam documentat,pare foarte nefericit, suparat, nelinistit, si ce este foarte grav este k mia spus ca are foarte multe momente cand nu simte nimic pentru fetita noastra! Recunoaste ca are nevoie de ajutor, stie ca are o problema, ca ceva il macina pe dinauntru, ceva ce nu ii da voie sa fie fericit, sa se bucure de nimic! Din pacate nu suntem in Romania, iar unde suntem nu este nici un psihoterapeut roman! Simt ca relatia noastra se raceste pe zi ce trece, incerc sa-l ajut dar simt ca nu pot face mare lucru, ii ofer cat de multa dragoste pot si sprijin dar nu este suficient! Din pacate, cred ca totul se trage din relatia care a avuto acasa, cu familia lui, cu totii fiind foarte reci, distanti, nepasatori, nu-si arata niciodata iubirea unu fata de celalalt, fiecaruia pasandu-i mai mult de propria persoana decat de cei din jur (indiferent ca este vorba despre proprii copii,nepoti).
Va rog daca se poate sa ma ajutati cumva, sa-l pot ajuta pe sotul meu, daca se poate niste psihoterapie online!
Va multumesc!
  • Dan Cârlea
    Dan Cârlea Dar dvs. nu simtiti nevoia de terapie? Dat fiind ca dvs. scrieti, poate ar fi cel mai bun inceput si pt sotul dvs. Adesea, barbatii se simt aruncati din Paradisul unei relatii de dragoste in doi, intr-un teritoriu al nimanui. Toata dinamica s-a schimbat, sunt intr-o tara straina deodata. (iar sotul dvs este, deci, de doua ori intr-o tara straina). Amandoi, si el si ea, se schimba, s
    insa ea are, pe langa greutatile maternale si instinctul de partea ei, bucuria de a fi mama. Barbatul poate simti ca nu mai are nimic. Fosta lui iubita a fugit, mental cu altcineva – copilul – si el e parasit. Daca sotul vrea terapie, e ok. Daca nu, poate fi ajutat indirect o perioada. Pot fi contactat pe chat.
  • Andreea Monica Florea - Gângă
    Andreea Monica Florea – Gângă Poate lucra cu un psihoterapeut în mediul online. Apelați încrezători la cineva specializat. Descrierea ta este foarte precisă. Ai identificat corect semne posibile ale unei depresii. Faptul că ai cunoștință de sentimentele soțului tău înseamnă că aveți o comunicare bună între voi. Există speranță, dar te rog să-l lasi pe soțul tău să aleagă terapeutul. Îmbrățișări de încurajare vă trimit

Am 15 ani. Părinții îmi pun pe cap grija fraților mai mici scăpați de mult de sub control. La fiecare boacănă noua eu sunt trasa la răspundere, bătută și înjurata. Am fost eleva excepțională, sperând ca poate tata va înceta sa mă numească javră, copil fără viitor, împuțită, cățea, chiar și curvă, deși eu nu am prieteni, de frica că și ei ma vor răni.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihologie online
Am 15 ani
Și sunt eleva
Părinții îmi pun pe cap grija fraților mai mici scăpați de mult de sub control. Fac tot felul de prostii, înjura ca la ușa cortului si, au ajuns chiar sa arunce cu obiecte în mine doar pt amuzament deoarece știu ca nu pot riposta, dacă as face-o as primii inzecit înapoi. La fiecare boacana noua eu sunt trasa la răspundere, bătută și înjurata. Vacanta aceasta a fost insuportabila, nici nu o pot numi vacanta… Nu am avut o zi fericita, în fiecare a trebuit sa plâng, sa ma întreb cu ce am greșit și de ce pica vina pe mine. Am ajuns sa îmi doresc moartea, de fiecare data când am încercat sa ma sinucid nu am avut puterea necesara. Am tot sperat ca poate cu timpul tata va înceta sa dea vina pe mine, sa ma disprețuiască. Am fost eleva excepțională, sperând ca poate va înceta sa ma numeasca javra, copil fără viitor, împuțită, cățea, chiar și curva deși eu stau retrasa în coltul meu, nu am prieteni de frica ca și ei ma vor răni. Îmi e extrem de greu mai ales ca am probleme cu kilogramele,imi e frica sa ies din casa deoarece aud in jur cum susotesc și rad de mine. Nu mănânc mult, tot de frica tatălui… Și oricât m as retine când e ora mesei îmi spune :”la masa prima, javra.. Baga, crapă în tine!”. Pe lângă kilogramele în plus la vârsta de 11 ani am leșinat în camera, când m am trezit aveam 2 dinți din fata retezati, nici în momentul de fata nu m au dus la un dentist deoarece considera ca eu pot aștepta, dar reparațiile în curte nu. Imaginați va cât de rușinata sunt să îmi deschid gura, sa vorbesc în fata clasei, sa prezint un proiect sau sa vorbesc cu cineva când ei se holbează doar la dinții retezati… Am rămas fără de speranța iar familia nu ma ajuta, din vina lor am ajuns sa fiu o antisociala, nu mai am încredere in mine, iar la școală am plecat de la orele de biologie o luna de zile doar sa nu prezint un proiect în fata clasei de frica ca poate vor râde de mine, ca proiectul nu e ce trebuie (proiectul era făcut dar n am ajuns vreodată sa l prezint). Îmi urăsc frații, părinții, îmi urăsc existenta… Vreau doar sa fiu lăsată singura. Seara, când toți sunt în casa, merg în curte sa ma dau în leagăn… Ma liniștește și ajuta sa uit de tot preț de câteva minute. Uneori cant în curte, dar încet.. Sa nu auda nimeni, căci de ar auzi ar râde și de aspectul asta. Muzica și datul în leagan ma liniștesc, ma eliberez de toate prin muzica, parca speranța că va fi bine renaște. Adesea ma refugiez în spatele unei curți, pe un pârâu, pe un pod… Acolo îmi exersez engleza și pot canta fără sa ma audă nimeni,sa plâng fără sa ma vadă nimeni, sa exist fără sa oberve nimeni… E genul de loc în care pot fi eu, fără retineri. Notele la școala au scăzut considerabil de când am întrat la liceu… Doar pt ca îmi e rușine cu mine, îmi e teama sa ma exprim la ore, nu îmi mai fac temele deoarece am ramas fara speranța, am obosit sa lupt și sa sper ca va fi bine, m am resemnat și probabil se va adeveri ce spune tata :”ai sa ajungi sa mănânci pietre, nu ești bună de nimic, javro, penalo!” Ah.. Și sa nu uitam de vânătăi, ma îmbrac în haine lungi vara sa nu observe nimeni ploaia de vânătăi de pe corp… Fiecare zi e un chin, nu mai suport… Sunt pe cale sa cedez.As vrea sa am unde pleca, dar toate rudele sunt precum tata… Niște bețivi. Și ei ma batjocoresc de fiecare data când prind ocazia. Nu mai suport, ce ar trebui sa fac??!?
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu ca parinte dar si ca profesionist in sanatate mintala imi este nespus de trista povestea ta si nu pot decat sa iti admir puterea de care ai dat dovada pana acum si sper sa o pastrezi si in continuare. Cazul tau nu trebuie lasat sa continue. Contacteaza autoritatile in prima faza si chiar ONG-uri care se pot ocupa de tine. Viata ta nu trebuie sa ramana asa cum ai avut nesansa sa o traiesti pana acum. Ramai puternica si lupta pt viata ta. Curaj! Incepe aici -> https://www.salvaticopiii.ro/…/protectie-impotriva…Salvați Copiii | Protecție împotriva violenței
    SALVATICOPIII.RO
    Salvați Copiii | Protecție împotriva violenței
    • Ciolacu Maria Ramona
  • Ciolacu Maria Ramona Îmi pare rau ca un suflet bun ca al tău are parte de un asemenea tratament din partea familiei. Familia ar trebui sa fie lângă tine mereu, sa te iubească necondiționat. Cum spunea și domnul în mesajul anterior mergi la autorități…ai suferit destul.
  • Victoria Șarapova
    Victoria Șarapova Draga mea imi pare nespus de rau pentru suferința ta , it recomand sa urmezi recomandările de mai sus. Vreau sa iti spun ca daca vreai poți să îmi scrii in privat si voi incerca sa te ajut cu un stomatolog. (Il voi achita eu).
    • Cristina Tacaciu
      Cristina Tacaciu Multumesc pt ca te-ai oferit! mesaj pt fetita de mai sus: te rog eu mult sa discuti cu un diriginte sau cu un profesor, sau cu orice adult in care poti avea incredere, sa te ajute sa ajungi la stomatolog! Si la psihologul scolar neaparat sa jaungi. Tu ai dreptul sa fii fericita! Daca ai nevoie de ajutor pe partea scoalara, la engleza in special, te pot ajuta cu drag, te rog sa imi scrii pe privat! FIi tare, esti d eo inteligenta aparte, doar dupa felul in care ai scris ne putem da seama!
  • Roxana Albina
    Roxana Albina Vorbeste cu diriginta clasei tale si cu directoarea scolii la care inveti,mi-ar placea sa te ajut cu banuti pentru dentist sau prntru lucruru de care d-soarele ca tine au nevoie,felicitari ca in ciuda a tot ceea ce ti se intampla invati foarte bine,continua asa,vei ajunge independenta financiar si inteligenta , vei avea un viitor mai bun!!!!❤️
  • Dan Cârlea
    Dan Cârlea Pe langa sfaturile bune pe care le-ai primit, eu te incurajez sa scrii. Ce ne-ai scris acum este un bun inceput al cartii tale. Daca te sperie ideea de carte poti, deocamdata, sa o consideri un jurnal. Poti sa scrii exact asa, sau sa pui ce vrei in gura unor personaje. Daca la final o sa ai nevoie, o sa-ti scriu o recomandare la o editura pt publicare.
  • Dan Cârlea
    Dan Cârlea Si o intrebare: nu exista psiholog la scoala? Asta ar fi un traseu bun pt copii: psihologul scolii, diriginta, parinti, apoi in cazurile de limita autoritati
  • Ionescu Gabriela
    Ionescu Gabriela Inacceptabil!! Nu trebuie să trăiești așa ceva.Urgent ia legătura cu autoritățile.La primărie, sunt ONG-uri care se ocupă de copiii chinuiți în modul acesta
  • Cristina Butnaru
    Cristina Butnaru Draga mea, sunt sigură că la școală vei găsi cel puțin un profesor care să-ți asculte povestea și să te sfătuiască despre cum să procedezi mai departe. Înțeleg că ai trecut în clasa a X-a, deci știi deja care dintre profesori pot fi mai aproape de sufletul tău. Du-te și la psihologul din școală și spune-i ce ne-ai spus nouă aici. Șanse pentru viața ta există cu siguranță, însă tu acum te simți blocată într-o situație pe care crezi că nu o poți controla. Ai făcut deja primul pas. Curaj!
  • Olga Gâdea
    Olga Gâdea RĂSPUNS DIN PARTEA PERSOANEI CARE A PUS ÎNTREBAREA: “Va mulțumesc tuturor pentru sfaturi. Îmi e teama sa apelez la autorități,iar sa merg sa port o discuție fata în fata cu diriginta și consilierul scolii sunt prea timida și închisă în mine. Colegii de clasa m au înlăturat încă de la începutul clasei a IX a, m au scos de pe grupurile clasei, nu îmi vorbește nimeni decât colega de banca care ma crede doar o dezaxata fără ambiții de viitor … “
    • Andi Miana
      Andi Miana Va rog sa transmiteti raspuns la raspunsul ei: Inteleg f bine teama asta si totusi ceva trebuie sa faci. Exista oameni care stiu totusi cum sa se comporte in situatii din acestea si cum sa te sfatuiasca in actiune inteleapta. Agresorii de obicei sunt luati prin surprindere daca victimele se apara. Pt ca le considera slabe, sunt surprinsi daca se ridica in propria aparare. Eu am sa ti spn doar ceva in ce cred mult: in slabiciune sta puterea. Daca nu mergi direct la autoritati cel puțin cu diriginta sau cu psihologul scolii vb. Nu trebuie sa lasi timiditatea sa te retina de la a supraviețui. Nu exista motiv suficient de bun care sa te retina de la a ți salva viata. Lasa i pe colegi, lasa neamurile in pace, lasa i pe toți in plata Lui si tu fa tot ce trebuie pt viata ta, orice ar insemna asta din cele expuse mai sus. Daca tot ai net, cauta te rog si scrie pe reteaua #sieureusesc, sunt femei care au trecut prin ce treci tu, abuzuri, si au iesit din asta. De undeva accepta ajutorul. Te imbratisez cu incurajare. POȚI SA TI SALVEZI VIATA! POTI SA FACI ASTA!
    • Stela Zaharia - Psihoterapeut
      Stela Zaharia – Psihoterapeut Copilă dragă, scrie-mi in privat, te voi ajuta cu tot ce e posibil!
  • Trandafir Mioara Psihoterapeut
    Trandafir Mioara Psihoterapeut Am citit cu atentie ce ai scris.Esti o fata minunata,inteligenta,profunda cum putine fete sunt in conditiile in care tu trăiești.Te inteleg si inteleg situația în care te afli.Sunt cateva lucruri pe care le poti face fără ajutor din partea altora.E vacanță,cand incepe scoala privește ti colegii cu alți ochi,adoptă o altă atitudine,fii mai încrezătoare,inteleg ca ai fost rănită,dar adolescenții sunt diferiti,buni si rai,nu te lasa prinsă în jocurile lor.Daca ai probleme cu greutatea ,incearca sa iei legatura cu un medic nutritionist prin medicul de familie.Iti va face o dieta personalizată.Nu ceda,daca ti place sa înveți,invata,poate fi salvarea ta, de a scapa din ce patesti acasa.Esti o fata valoroasă, te vei descurca,e doar o etapă neplăcută,ai incredere in tine,vei reusi.

Caut shadow (însoțitor) pentru școală – București (zona Gorjului)

Caut însoțitoare pentru o fată de 12 ani, clasa a-VI-a.
Persoana va însoți copilul la Școala Gimnazială nr. 174 (lângă stația de metrou Gorjului, cartier Militari). Programul este de luni până vineri, între orele 12 – 17/18 (în funcție de orarul școlar).
CV-urile pot fi trimise pe e-mail la adresa : valizamfirescu@yahoo.com
Pentru detalii ne puteți contacta la tel. 0733 557 969

De ce mama mea, după moartea tatălui meu, acum 8 ani, încă este închisă în sine și singură? Este plecată în Spania, ținem legătura la telefon, dar vine foarte rar în țară și motivează mereu că „trebuie să facă bani”. Nu e neapărat nevoie să muncească în străinătate, se poate angaja și în țară. De ce se comportă cu mine de parcă nu aș fi fiica ei, ci doar o prietenă îndepărtată cu care e obligată să vorbească la telefon?

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online
Bună ziua! Mă numesc Denisa, am 17 ani, și mă frământă de ceva timp această întrebare, însă am crezut mereu că e doar o chestiune de timp ce o să se rezolve natural. Întrebarea mea pentru experții grupului este: de ce mama mea, dupa moartea tatălui meu de acum 8 ani, încă este închisă în sine și singură? Este plecată în Spania, ținem legătura la telefon, dar vine foarte rar în țară și motivează mereu că „trebuie să facă bani”, ca să nu vină, evident, la mine și la bunicii mei. Familia mea îmi spune că înainte a fost o fire deschisă, puțin dificilă, dar amuzantă și empatică. Acum nu înțeleg ce se întâmplă, de ce nu vrea să vină înapoi la mine? De ce nu vrea să vorbim? De ce se comportă cu mine de parcă nu aș fi fiica ei, ci doar o prietenă îndepărtată cu care e obligată să vorbească la telefon? Nu o prea înțeleg și deși niciodată nu am considerat-o mama mea, mă emoționează întotdeauna gândul că niciodată nu o să fim împreună sau, cel puțin, așa cum sunt cu bunica mea. Țin să menționez că nu e neapărat nevoie să muncească în străinătate, se poate angaja și în țară, ne putem descurca cât de cât normal. Bunicii mei mereu au făcut în așa fel încât să nu-mi lipsească nimic, însă mama mereu găsește nod în papură ca să iște o dispută cu ei.
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu nu iti pot oferi decat o posibilitate: ma gandesc ca mama ta a suferit foarte mult in urma decesului si posibil sa fi trecut (daca nu inca mai trece) printr-o depresie care o tine pe loc dpdv emotional. Ma gandesc ca a fi in contact cu tine ii aduce aminte de tatal tau ceea ce poate sa fie insuportabil pt ea si o face sa fuga asa departe de voi. Ma gandesc ca este probabil ceva de acest gen insa ideal ar fi sa va spuna ea ce se intampla in sufletul ei. Cred ca solutia este confruntarea cu durerea, nu fuga si poate ajutand-o in acest sens va reusi sa depaseasca acel doliu si se va reconecta cu familia ei.
  • Psiholog Iuliana Doroftei
    Psiholog Iuliana Doroftei Uneori experiența morții ne pune în contact cu fragilitatea vieții. Este posibil ca durerea rămasă in sufletul ei la pierderea soțului să fi fost atât de mare încât a apărut o nevoie de a se apăra de așa ceva. Astfel, orice persoană de care ea este foarte atașată reprezintă un potențial imens de suferință dacă aceasta ar păți ceva.
    Pe de altà parte, poate fi și o formă prin care protejezi pe ceilalți de o astfel de suferință. Și-ar putea imagina ca dacă ea a suferit atât de mult la dispariția soțului, și tu ai suferi la fel sau mai mult dacă ea ar păți ceva. Într-o astfel de problematică distanțarea devine o soluție.
    Acestea sunt ipoteze.
Loading
consiliere psihologica gratuita