Am 18 ani si lucrez la o cafenea. Tatal meu s-a sinucis acum 2 ani, chiar dupa ce am terminat de vorbit cu el la telefon. Cand aveam 3 ani, mama mea si-a refacut viata cu actualul concubin. Mama s-a distrus mult de cand e cu el. Nu lucreaza niciunul, iar eu ajut cat pot in casa. Sunt tentata sa plec, sa ma mut, dar mi-e frica să-mi las mama singura cu asa specimen.
Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapie online
Am o relație cu cumnatul meu. Merita sa ii ranesc pe toti ca sa fiu eu fericita? Si daca fac asta, voi fi fericita stiind ca toti ma urasc si ca pe toti i-am ranit?
Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online
Ce sa fac? Toate acestea vor ajunge mai devreme sau mai tarziu si la ceilalti, dar nu stiu daca ar fi mai bine sa renunt la cumnatul meu. El nu vrea sa renunte la mine. Zice ca ma iubeste si ca ar trebui sa luptam pentru fericirea noastra. Dar eu nu stiu ce sa fac. Le facem atat de mult rau celorlalți.
Intrebarea mea este: merita sa ii ranesc pe toti sa fiu eu fericita? Si daca fac asta voi fi fericita stiind ca toti ma urasc si pe toti i-am ranit? As vrea sa renunt la el, raul insa e facut deja. Am sa raman singura pe lume? Ce sa fac? Cum sa fac? De unde sa stiu cum e corect si cum as putea sa ii fac pe ceilalti sa ma inteleaga, ca de iertat nu ma vor ierta in veci….
Provin dintr-o familie cu multe probleme. Am fost un copil abuzat sexual de cumnatul meu, am un tata alcoolic, o mama frustrata care toata viata ei a stiut sa se planga si sa caute vinovati, nu solutii, am acumulat frustrari si ura cat pentru un popor intreg…
Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online
trecuta, au venit in vacanta si nepoata nu a mai vrut sa plece cu ea, ba chiar a fugit de acasa. La momentul respectiv am banuit ca se datoreaza varstei, desi am incercat sa vorbesc cu ea sa ii inteleg motivele. Anul acesta fratele mic anunta ca vine acasa de sarbatori, nepoata a plecat iar de acasa, asa ca mi-am pus semne de intrebare, si am aflat raspunsul. Fratele mic mi-a abuzat sexual nepoata. Eu fiind copil abuzat stiu ce inseamna asta, ce sa fac? Cum sa reusesc sa ajut copilul asta sa scape de traume si de frustrari? Pentru ca stiu ca nu este usor, stiu ca vor fi urmari toata viata, da macar pentru ea sa fac ceva daca altii nu au facut-o pentru mine. Si la toate cele intamplate in ultimii 2 ani, mai adaug o mama bonlava de cancer, operata de 2 ori, mama cu care doar eu am fost prin spitale timp de 6 luni. Anul asta m-am casatorit, cu un om minunat, care provine dintr-o familie stabila si pe care cumva l-am tinut la distanta de cele intamplate si de ce este real in sufletul meu, si toate astea pentru ca stiu sigur ca nu va avea o reactie frumoasa. Cum sa fac sa ma detasez de restul familiei si sa ma dedic in totalitate familiei actuale? Cum sa fac sa nu mai duc poverile altora si sa ma gandesc la sanatatea mea? Eram o persoana vesela, glumeata, acum sunt o moracanoasa, frustrata si vesnic nemultumita. Cum sa fac sa redevin eu?
Mentionez ca, am 30 de ani, locuiesc in Bucuresti si lucrez ca si Quality Manager in industria alimentara. Multumesc!
Prietena mea are o dorinta foarte mare de a intretine relatii intime in fiecare zi, iar eu nu simt nevoia asta atat de des. Am ajuns sa fac asta ca pe un serviciu. Dorintele ei sexuale sunt ca o obsesie, n-am liniste pana nu se intampla acest lucru, chiar daca este 1 noaptea si eu ma trezesc la 6 dimineata.
Mesaj anonim, prin secțiunea Consiliere online
Sunt mama unei fete de 15 ani. Ne certam zilnic si in 9 din 10 cazuri ajung sa cedez, sa plec plangand din camera. Tatal a plecat la munca in strainatate si acolo a ramas. O suna de doua ori pe an Din premianta, acum nu mai invata, s-a apucat de fumat, toata ziua sta pe telefon…
Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapie online
Soțul consumă regulat alcool, sunt certuri frecvente, iar fetița de 5 ani a început cu dureri de gât, greață, vomă, isterie când o duc la grădiniță… I s-a pus diagnostic de reflux gastro-esofagian și de sindrom neuro-vegetativ… Nu mai știu la ce specialist să ne mai adresăm…
Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapie online
Ultima perioadă este o atmosferă nu prea bună în casă. Soțul regulat consumă alcool, cam 6/7 zile….. Certuri frecvente.
Problema cea mai gravă la moment este starea fiicei de 5 ani…
S-au început mai întâi cu plângeri de dureri în gât, greață, vomă… Isterie când o duceam la grădiniță… Am fost la mai mulți medici… Iau pus diagnoza reflux gastro esofagian… Și de asemenea, sindrom neuro-vegetativ…
Am urmat tratament… De dureri in gat se plânge mai rar… Dar la grădiniță nu vrea… Face isterică, începe a tremura și zice că îi vine sa vomite… De aceea am hotărât să nu o duc la grădiniță pentru o perioadă…
Însă problema continuă… Seara… Înainte să adoarmă… Are deseori stare de greață…. Uneori chiar îmi spune că are dureri în piept… Începe să o de-a în călduri, apoi transpiră foarte tare și începe panica că îi este greață și vrea să vomite… Vomă nu are… Se liniștește după ce bea ceva călduț… Extremitățile îi devin foarte reci…. Și după.. adoarme repede….
Nu mai știu la ce specialist să ne mai adresăm…
P.S. la psiholog avem deja 4 ședințe… Facem terapie prin jocul cu nisip… Dar așa și nu am înțeles de unde vine această problemă…
La inceput m-a captivat locul de munca, dar acum ma simt plictisita. Lucrez de dimineata pana seara si nu mai am timp sa investesc in ”creierul meu”, sa invat lucruri noi, sa fac diverse cursuri. Tot timpul sunt plictisita de viata si posomorata.
Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapie online
Soțul meu nu mai doarme noaptea, din cauza stresului. Am facut rost de Alprazolam (pe sub mana). Doarme bustean si se trezeste foarte odihnit, dar nu vreau sa-l obisnuiesc cu ele.
Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapie online
Inchiriere cabinete de psihologie – Bucuresti
Cautarea a luat sfarsit!
Sunteti consilier sau psihoterapeut si doriti sa va desfasurati activitatea intr-un spatiu luminos, unde sa va simtiti ca “acasa”, dar fara stresul cumparaturilor, ordinii si amenajarii? Atunci cabinetele Bloom sunt raspunsul pentru dvs.
Va punem la dispozitie 3 cabinete special amenajate pentru consiliere si psihoterapie cu adulti sau copii.
Oferta noastra:
- Cabinetul Sky
- Cabinetul Anima
- Cabinetul Park
- Sala de asteptare si primire client
- Acces la bucatarie si terasa
- Apa, ceai, cafea si gustari
- Programare rapida prin e-mail, whatsup sau telefon
- Acces la carti de specialite, jocuri si materiale utile in sedintele cu copiii.
Costul tau?
Incepand cu 21 lei/ora
Variante extinse:
- 360 lei Alege o zi pe saptamana in intervalul 08:00-17:00 si iti va fi rezervata toata luna!
- 465 lei Alege o zi pe săptămână in intervalul 17:00-22:00 si iti va fi rezervată întreaga luna!
Contact:
Tel.: 0767.803.501
E-mail: raluca.barcan@yahoo.com
Adresa: Intrarea urcuşului nr. 23-27, etaj 1, ap 12
Facebook: www.facebook.com/cabinetebloom
Copilul meu are un coleg extrem de violent, care agreseaza zilnic toti copiii. Are un trecut infiorator. El si fratii lui au fost abuzati de tata in cel mai oribil mod posibil, este batut de mama si de bunica in mod constant, nu se ocupa nimeni de el. Imi este mila de el, pe de alta parte, imi este groaza sa stiu ca i-ar putea face ceva teribil copilului meu.
Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapie online
Buna ziua!
Am un copil in clasa a 2-a. Anul trecut l-am mutat din clasa in care fusese inscris initial, din cauza unor colegi extrem de violenti. Copilul meu nu numai ca venea aproape zilnic batut (pumni in burta, picioare in ochi, usi trantite in cap), dar incepuse sa si capete tot felul de obiceiuri urate, sa arate degetul, sa injure etc. Copilul cel mai problematic este un “vip”, este “de familie buna”, nimeni nu face nimic in privinta lui. Am avut rabdare aproape doi ani, am crezut si sperat ca lucrurile se vor linisti, dar totul incepea sa degenereze tot mai rau. Copilul venea de la scoala batut, cu caietele vraiste, doar cateva cuvinte fara sens scrise pe ele. Spunea ca nu intelege nimic, ca este prea mult haos in timpul orelor, trebuia sa reiau fiecare lectie cu el si sa i-o predau din nou acasa.
Am decis la sfarsitul clasei 1 sa il mut la alta clasa, al carei colectiv de elevi era pe jumatate fata de cel din prima clasa si a carei doamna invatatoare mi-a fost calduros recomandata. Totul bine , copilul s-a integrat, desi cu oarece dificultate la inceput.
Anul acesta clasa s-a marit de la 17 la 22 de copii. Printre acestia este un baietel extrem de violent, care ii agreseaza zilnic pe toti copiii, cu sau fara sa i se dea motiv. Este un si un copil destul de masiv, de doua ori cat al meu… Le da palme peste ochi, pumni, ii strange de gat, ii injura si ii ameninta. Intr-o zi copilul meu i-a pus piedica la ora de sport. Ca sa se razbune, l-a prins in clasa, l-a trantit pe jos, s-a pus pe pieptul lui cu toata greutatea si l-a strans de gat.
Si multe late asemenea… De obicei violentele se petrec in pauze, cand nu este niciun profesor sau invatatoarea in clasa.
Astazi am vorbit cu directorul si am aflat ca acest copil are un trecut infiorator. El si fratii lui au fost abuzati de tata in cel mai oribil mod posibil, este batut de mama si de bunica in mod constant, practic se ingrijeste singur, nu se ocupa nimeni de el. A venit in aceasta scoala aproape salbatic. Inteleg ca sufera enorm si ca violenta lui este o manifestare a acestei suferinte.
Copilul este sub supravegherea unui psiholog si a psihopedagogului din scoala. Are niste reactii foarte brutale si imprevizibile, nu stii niciodata cand va lua o chestiune in gluma si cand se va infuria si va lovi. Comportamental, progresele facute pana acum la clasa sunt minime, desi este un copil foarte inteligent (astazi a luat fb la testare la mate). Are mania controlului, ii place sa comande, sa fie vazut ca un sef. Este zeflemitor cu doamna si cu restul adultilor, nimic nu il sperie sau impresioneaza. Doar cand este amenintat ca o sa fie sunata mama lui plange si se roaga de doamna sa nu o sune, este extrem de atasat de mama lui, o iubeste enorm, desi aceasta este violenta cu el.
Ca ca om, mi s-a facut instantaneu rau cand am aflat prin ce a trecut acest copil si imi este sincer mila de el. Pe de alta parte, ca mama, imi este groaza sa stiu ca in orice moment acest copil i-ar putea face ceva teribil copilului meu, pentru care se pare ca a dezvoltat o “simpatie”. Pe el il ia cel mai des la ochi, desi toti copiii sunt loviti sau brutailizati, constant.
Copilul meu are din nastere o leziune cerebrala care , de cativa ani, ii provoaca crize epileptice. Cu toate acestea este un copil cu un intelect perfect normalt, prietenos, extrem de afectuos si sociabil. Tocmai din cauza acestei afectiuni am luat decizia sa il scot din primul colectiv si tot din aceasta cauza stau tot timpul cu sufletul la gura sa nu fiu sunata de la scoala ca a facut vreo criza. Cand suna dimineata telefonul imi explodeaza inima, ma gandesc automat ca s-a intamplat ceva cu el. Acum se adauga teama de acest nou coleg. I-am spus copilului meu sa stea departe de el, sa nu il mai provoace, dar chiar si asa tot a fost lovit fara motiv.
Va rog, inrumati-ma, ce as putea sa fac eu, ca parinte, sa evit violentele acestui copil nou venit? Mai mult decat sa vorbesc cu al meu si sa-i spun sa stea departe de el si sa nu-l provoace nu stiu ce as putea face. Ce este de facut pentru a-l ajuta pe acel copil sa se relaxeze si sa nu se mai manifeste violent?






