Acum o luna am dat nastere unei fetite, dar partenerul meu s-a schimbat radical. El si ai lui mi-au luat copilul si m-au dat afara. Nu a vrut sa-mi arate nici certificatul de nastere…
Mesaj anonim de pe https://terapeuti.ro/sfatul-terapeutului/:
Femeie, necasatorita , 42 de ani . Ma confrunt cu o problema destul de mare ,acum o luna , am dat nastere unei fetite, doar ca partenerul meu , dupa nasterea acesteia, s-a schimbat radical. Nu intelegeam de ce. Pana sa mi spuna a lui, si chiar el, ca nu m-au suportat niciodata ,si ca au vrut doar un copil. Mi-au luat copilul, si m-au dat afara. Mentionez ca , acel copil e pe numele lui. Nu a vrut sa mi arate nici certificatul de nastere…
Sunt o fata de 18 ani obsedata sa slabesc. Ma vad foarte grasa, urata. Nu mananc aproape nimic si cand mananc, vars, pentru ca ma simt vinovata. Iau si pastile de slabit (Obesitex) mai nou in supradoza (6 pe zi).
Mesaj anonim de pe https://terapeuti.ro/sfatul-terapeutului/:
Buna! Sunt o fata de 18 ani, obsedata sa slabesc. Am inaltimea de 1.59 m si 51.5 kg. Toti imi zic ca sunt bine asa insa eu vad total altceva. Ma vad foarte grasa. Ma vad urata asa. Am reusit sa slabesc 9.5 kg din noiembrie pana acum dar tot nu ma vad bine. Nu mananc aproape nimic si cand mananc (obligata fiind), vars pentru ca ma simt vinovata ca am mancat. Iau si pastile de slabit (Obesitex) mai nou in supradoza (6 pe zi). Am zile in care abia ma pot tine pe picioare. Imi doresc sa ma vad foarte slaba sau macar sa ajung la 40 si ceva de kg insa nu vreau nici sa lesin pe strazi. Ce as putea sa fac in privinta asta? Multumesc anticipat!
Am 24 ani, nicio ambitie de viitor, nu imi gasesc rostul, am chef doar sa dorm si sa stau pe net sau degeaba, sunt intretinut de parinti, am stima de sine scazuta, sunt timid, nici nu am niciun prieten. Am diagnostic de depresie, tulburare obsesiv-compulsiva si anxietate sociala.
Mesaj anonim de pe https://terapeuti.ro/sfatul-terapeutului/:
De ce trebuie sa suferim? De exemplu psihic/psihologic? Eu sufar asa,am 24 ani, si nu am nicio ambitie de viitor, nu imi gasesc rostul in viata si am zile foarte foarte dese cand am chef doar sa dorm si sa stau degeaba.Cu tot cu tratament depresia nu prea imi trece.De ani buni e asa.Am invatat bine la scoala dar degeaba, am clacat psihologic si acum sunt un pierde vara.Nu ma motiveaza nimic si nu prea te poti baza pe mine sa fac vreo treabaSunt intretinut de parinti.Stau decat pe net si mai citesc din cand in cand.In rest nu fac nimic.Dar asa sunt astia ca mine.Cum pot vedea soarele sau luminita de la capatul tunelului? Adica cum pot sa sufar mai putin? Stima de sine e scazuta, sunt timid, nici nu am niciun prieten.Defapt viata mea e cam plictisitoare si trista insa am si mici momente de bucurii din cand in cand dar mici.Sunt constient ca nu voi mai fi bine niciodata asa in adevaratul sens al cuvantului si ca nu mai pot face mare lucru in viata dat fiind faptul ca sunt asa de 8-9
ani cu tot cu antudepresive si pastile insa intrebarea principala este cu toate astea suferinte cum as putea sa imi fac viata mai frumoasa, mai usoara, mai placuta?
PS:Am diagnostic de depresie, tulburare obsesiv compulsiva si anxietate sociala din pacate.Am fost la psihologul scolii si la al spitalului insa nu m-a prea ajutat asts pentru ca sunt eu molau si mi-e greu sa fac orice lucru mai dificil sau care implica multa responsabilitate,sunt foarte neindemanatic si moale/fricos.
Am auzit ca sportul m-ar putea ajuta,chiar m-ar ajuta?Adica sa fac la bicicleta acasa sau abdomene ca mai mult nu pot adica ceva afara in public.Multumesc daca ma ajutati!
Am 21 de ani și vreau să mă mut la prietenul meu, după o relație de 4 ani. Când au aflat ai mei, m-au închis în casă, mi-au confiscat telefonului, cheile, m-au lovit cu palma și cureaua, m-au tras de păr. Am aflat întâmplător și că mi-au montat un microfon in cameră.
Mesaj anonim de pe https://terapeuti.ro/sfatul-terapeutului/:
Buna ziua! Sunt fata si am 21 de ani. Am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. Problema este ca sunt prea sensibila, emotiva, cred orice si efectiv nu fac ceea ce imi doresc, pt ca ma gandesc la raul celorlalti si asa ajung sa traiesc si sa fac ce vrea altcineva.
Vreau sa ma mut la prietenul meu (relatie de 4 ani), insa ai mei nu sunt de acord. Pe de o parte, cand le-am spus pe fata ca am acest gand, au facut foarte urat, m-au inchis in casa fara chei si fara posibilitatea de a folosi telefonul sau internetul. Iar pe de alta parte, cand am incercat sa plec pe ascuns de acasa, cumva afla mama dinainte de acest pas, pt ca mi-a montat un microfon in casa si a auzit mereu conversatiile mele cu prietenul meu cand spuneam ca o sa plec, si iarasi se intampla acelasi lucru: eram inchisa in casa fara chei si fara acces la telefon (nu am stiut de acest microfon, pana de curand cand l-am gasit din intamplare). Ai mei nu sunt de acord cu aceasta relatie: considera ca sunt prea tanara sa ma mut de acasa, nici nu le convine de el deoarece ne-am certat de mai multe ori din diverse motive, insa dupa ne-am impacat de fiecare data, dar ei au prins asa ura pe el, si de aceea nu sunt de acord cu relatia, si mai ales cu mutatul; pe langa aceste motive, care sunt oarecum plauzibile, se mai numara si cateva motive, din punctul meu de vedere, total inutile, precum: el sta singur in casa, deoarece mama lui e plecata din tara si tata nu are (au divortat), iar asta inseamna ca provine dintr-o familie dezbinata, deci “nu am ce cauta intr-o astfel de familie, ce pot eu sa invat de la acesti oameni, mama lui il pune pe el sa stea cu mine pt ca eu am si casa am si masina am si stare materiala buna (avem aceeasi stare materiala totusi) si deci profita de pe urma mea” + sta cu chirie si asta “inseamna si mai mult ca din acest motiv sta cu mine, pt ca stie ca eu o sa am aceasta casa pe numele meu, deci din noou: profita de mine” + “ce fel de mama e aia care isi lasa copilul in tara si se duce la munca in strainatate, in loc sa stea acasa cu baiatul ei”. In momentul de fata ei stiu ca m-am despartit de el, deoarece m-au presat si obligat sa termin aceasta relatie deoarece lor nu le convine si “ei stiu ce e bine pt mine si ce vreau eu cu adevarat, pt ca eu sunt mica si nu stiu absolut nimic” (cuvintele lor); am decis sa le spun ca am facut ca ei, deoarece daca nu faceam asta aveau de gand sa ma lase fara telefon si sa ma tina tot asa fara chei, sa nu pot lua legatura intr-un fel sau altul cu prietenul meu. Nici nu pot iesi afara din casa cu el si ei sa stie asta, pt ca nu ma cred daca le zic ca ies singura sau cu prietenele, si ma suna si ma pun sa vorbesc putin cu “prietenele” ca sa auda ei voci de fete si nu vocea prietenului meu.
Problema este urmatoarea: imi doresc foarte mult sa ma mut cu el, insa ma gandesc tot mai mult ca poate cand mama va veni acasa si nu ma va mai gasi, o sa faca vreun atac de panica si poate va pati ceva, sau tata (lucreaza in strainatate, iar de fiecare data cand mama ii zicea ca am de gand sa plec el ori venea imediat aici si au stat amandoi pe capul meu cu certuri si lovituri cu (,) cureaua, ori a ramas acolo dar ma suna in continuu sa imi tinea predici ca “ce fel de copil esti tu, nu te-am educat asa, cate am facut noi pt tine tu ce ne faci, tu nu ai minte deloc, tu nu sti fetito ce e bine pt tine, asculta-ne pe noi ca noi stim ce e bine pt tine, iar ala nu e bun deloc pt tine, noi nu il vrem pe acel individ in viata noastra deci nu are ce cauta langa tine punct”). Imi e teama ca daca plec, cand va veni mama acasa si o sa vada ca nu sunt acasa, o sa pateasca ceva ea sau tata, mai ales pt ca de multe ori mi-au zis asta, ca daca eu plec ei nu au pt ce trai, ca mai bine s-ar omori, ca eu nu ma gandesc la sanatatea lor ca vor pati ceva daca eu fac asa ceva.
Sunt prea sensibila si din cauza ca ei mi-au bagat anumite idei in cap, eu ma gandesc numai la asta si asa eu nu fac ceea ce vreau, ceea ce simt. Tin sa mentionez, ca chiar daca m-au lovit, mi-au vorbit urat, parintii mei nu sunt deloc oameni rai sau rau voitori. E prima data cand au avut o reactie urata la adresa mea. Cand au aflat rudele ce mi-au facut (confiscatul telefonului, cheilor, loviturile, trasul de par etc), au fost foarte socate, tocmai pt ca nu ii stie nimeni asa, pt ca ei nu sunt asa. De aceea spun, ca ei nu sunt violenti, nici eu nu ii stiam asa si m-au socat si pe mine cand au ridicat palma la mine si m-au lovit cu cureaua.
Problema mea este ca sunt prea sensibila si din aceasta cauza eu inca sunt aici si continui sa ma vad pe ascuns cu prietenul meu, stau cu grija sa ajung mereu devreme acasa sa nu ajunga mama inaintea mea, stau cu grija sa nu ma vada cineva cunoscut si sa ii zica ceva mamei; stau aici, unde clar imi e bine deoarece e casa mea si sunt parintii mei pe care ii iubesc si respect, dar eu vreau sa ma mut la prietenul meu. Sunt constienta ca mutatul va schimba complet toata situatia si automat acest lucru vine la pachet cu locul de munca, ingrijirea casei, grija pt ziua de maine, intelegere etc, si ma simt pregatita pt asta. Nu stiu cum sa fac sa trec peste aceasta sensibilitate si sa fac ceea ce eu imi doresc foarte mult. De exemplu, acuma sunt sarbatorile; a fost ziua ei de Sf. Nicolae, urmeaza Craciunul, urmeaza revelionul si apoi incepe anul nou; iar eu ma gandesc “nu pot pleca acum de sarbatori, ce o sa faca ea de sarbatori, nu pot de sarbatori, dupa e anul nou si nu pot sa o las de revelion, cum sa inceapa anul nou fara mine” etc. Si gandurile astea ma impiedica si sa imi petrec sarbatorile cu prietenul meu, avand in vedere ca ar fii fost primele noastre sarbatori petrecute impreuna, deoarece in ceilalti ani am fost nevoita sa le petrec alaturi de mama si de rude, din diverse motive, iar acum ar dii fost primele noastre sarbatori. Nu stiu ce sa fac. Simt ca asa o sa fie de acum incolo si eu nu vreau asta. Nu vreau sa ma ascund mereu de parinti sau de lume cand ies din casa si ma vad ch prietenul meu, sa am grija ce zic sa nu ma asculte mama, sa nu pot sa vorbesc normal la telefon in casa, sa stau sa ma ascund si sa am atatea griji la sfarsit de zi cand pun capul pe perna, sa ma gandesc “poate astazi mi-a pus din nou microfon in casa si maine sau in seara asta asculta inregistrarea si imi ia telefonul din nou”. Nu am nicio autoritate in fata lor. Chiar daca am 21, eu imi zic ca sunt prea mica si proasta sa stiu eu ce e bine pt mine si ce vreau; ca ei sunt parintii mei, ei sunt trecuti prin viata si ei stiu ce e bine pt mine si ce trebuie eu sa fac si sa am si sa decid.
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi, sa pot lasa in urma emotivitatea, sensibilitatea, gandurile cu privire la altii si sa pot sa ma pun pe mine pe primul loc. Multumesc anticipat!
-
Dan Toganel Aveti 21 de ani, puteti lua decizii singura.
Parintii nu au dreptul sa va inchida in casa si sa va loveasca (daca am inteles bine).
Acestea sunt abuzuri.
Dintr-un mediu abuziv este bine sa iesiti cat mai rapid.
Parintii dvs poate se simt bine
-
Dan Toganel Parintii dvs poate se simt bine in aceasta relatie toxica.
Dar cu ce pret?
Ce pret platiti dumneavoastra pt asta? -
Marilena Popa In primul rand, ca sa puteti pleca de acasa si sa puteti deveni autonoma, ar trebui sa va consolidati dumneavostra ca persoana, sa va maturizati si sa deveniți capabila de a face fata situatiilor vietii de adult. In acest mediu familial din pacate acest lucru pare imposibil pentru ca nu va este acordat suficient spatiu sa faceti greseli si sa invatati din ele. Ceea ce fac parintii dumneavostra nu este numai imoral, dar si ilegal. Nu stiu care este situatia studiilor dumneavoastră, in ce fel sunteti pregatita pentru viata in sensul acesta. Este foarte putin probabil ca parintii dumneavoastră sa “pățească ceva” daca plecati, este doar o modalitate de a va santaja emotional si de a va ține prizoniera in aceasta familie. Este un act extram de intruziv sa pui cuiva microfoane in casa, denota o patologie serioasa din partea familei dumneavoastră. Eu va sfatuiesc sa urmati o terapie, cred ca ati putea avea mari benficii si v-ar ajuta sa iesiti din aceasta situatie complicata. Ma puteti contacta in privat pentru mai multe sfaturi. Numai bine!
-
Botezat-Antonescu Radu
discuta cu parintii tai sa te ajute o vreme financiar intr-o psihoterapie. Incepe un proces de dezvoltare personala alaturi de un terapeut cu care te simti confortabil si exploreaza acest punct din viata ta. Din ce inteleg multe lucruri s-au adunat ca o avalansa emotionala si este de inteles ceea ce simti + educatia primita acasa (inclusiv manipularea parintilor). Ma gandesc ca undeva a aparut o neintelegere intre tine si parintii tai care a perturbat intreaga voastra existenta. Oricum ar fi bine sa faci o dezvoltare personala inainte de a te muta cu prietenul tau, nu este un lucrur marunt – gandeste-te ca ar fi un fel de incalzire inainte de a alerga. Pentru a putea gandi limpede, apele trebuiesc linistite. Succes, se poate!
-
Marincat Diana Ce fac părinții tăi e ilegal! Sunt infracțiuni in toata regula!
-
Cristina Florentina Barbu Ceea ce ati relatat ,mie personal mi se pare un abuz fizic cat si emotional asupra d-voastra.Exista si posibilitatea ca aceasta timiditate,imaruritate emotionala,indecizia de a fi pe picioarele tale sa se datoreze comportamentului parintilor.”Cordonul ombilical”al parintilor fata de tine nu s-a rupt.Nu facem copii pentru a le striga ca pentru ei muncim,sau pentru ei ne-am sacrificat.NU.Copii sunt un dar pentru existenta noastra.Cum spunea cineva “Copii vostrii nu sunt copii vostrii”…Parerea mea este sa te gandesti ce iti doresti cu adevarat de la tine si sa actionezi.Mult succes…
Sunt căsătorit de câțiva ani și ne dorim copii. Problema ca libidoul, cheful de sex, nu e aproape deloc, iar când e, e mai mult fără erecție.
Mesaj anonim de pe https://terapeuti.ro/sfatul-terapeutului/:
Buna ziua,
Sunt căsătorit de câțiva ani și ne dorim copii.Problema ca libidoul , cheful de sex e aproape deloc si mai mult fără erectii.
Atunci când sunt erectii sunt pentru foarte putin timp.
Ce ma sfătuiți să fac ?
Nu-mi doresc ca sotia sa dea divorț de mine.
Multumesc anticipat!
Am 2 fetite, in varsta de 4 ani, respectiv 9 luni. Ma simt foarte rau din cauza faptului ca am tendinta de a o favoriza pe cea mica. De multe ori ma razbun pe cea mare, daca o loveste sau o impinge pe cea mica. Ma simt vinovata ca as iubi-o mai mult pe mezina.
Mesaj anonim de pe https://terapeuti.ro/sfatul-terapeutului/:
Buna. As vrea sa cer parerea unui specialist in legatura cu problema mea. Deci, am 2 fetite in varsta de 4ani, respectiv 9 luni. Ideea e ca ma simt foarte rau din cauza faptului ca am tendința de a o favoriza pe cea mica. De multe ori ma razbun pe cea mare, daca o loveste sau o impinge pe cea mica. Ma simt vinovata ca as iubi-o mai mult pe mezina. Cu toate ca si pt cea mare sunt in stare de orice. Cateodata, imi reproseaza fetota de comportamentul meu. Nu vreau sa simta vreo diferenta, pt ca si eu am fost cea narginalizata in fata fratelui meu mai mic si nu vreau ca si copila mea sa simta asta. Ce sa fac? Cum sa procedez? Va rog sa nu imi recomandati vizita la psihologi pt ca nu am posibilitatea. Mulțumesc
Sau: mi.ar face plcere sa ma ajuti sa facem x pt surioara ta mai mica. Ce zici? Ma ajuti?
Am 17 ani și sunt băiat. Tata a murit când aveam 5 ani, după ce ne-am mutat în Suedia. Sunt o fire retrasă, am puțini prieteni. Am cunoscut un băiat care îmi place și i-am spus mamei. A rămas câteva secunde speriată, apoi a spus că dacă mie îmi place, să nu fiu supărat. Sunt homosexual? Este oare vinovată mama mea pentru această situație? Unde aș putea să mai întâlnesc oameni ca mine care nu știu ce li se întâmplă sau ce simt?
Mesaj anonim de pe https://terapeuti.ro/sfatul-terapeutului/:
Am 17 ani și sunt băiat. Tata a murit când aveam 5 ani, un accident pe teren, după ce ne-am mutat în Suedia. Locuiesc doar cu mama în Bromma, Stockholm. Mama lucrează în două schimburi, de zi și de noapte, 12 ore, însă doar 6 lucrate, pentru că are multe pauze. Câștigă lunar aproximativ 33000 kr.
Eu sunt o fire reteasă, am puțini prieteni. Practic înotul și pedalatul bicicletei.
Acum câteva săptămâni, mi-am creat un cont pe o rețea de chat, în care am început să vorbesc cu un băiat. Săptămâna trecută am stabilit să ne întâlnim.
M-am îndreptat spre el, m-am rușinat și ne-am cunoscut. El are 19 ani. Am mers cu el la el acasă. Ne-am dezbrăcat, iar el a început să mă sărute. Simțeam ceva ciudat și am renunțat și m-am întors acasă.
Acum trei zile l-am sunat și ne-am întâlnit din nou. Am reușit să mă abțin și am făcut sex. Ieri, mama a stat acasă. M-a văzut trist și m-a întrebat dacă între mine și Maria (o fată pe care o cunosc de la bazinul de înot) s-a întâmplat ceva. I-am spus că m-am întâlnit cu cineva nou și că este băiat. Mama a rămas câteva secunde speriată apoi a spus că dacă mie îmi place să nu fiu supărat.
Acum, întrebările mele sunt:
Experiența aceasta mi-a plăcut, deci sunt homosexual?
Este oare vinovată mama mea pentru această situație?
Unde aș putea să mai întâlnesc oameni ca mine care nu știu ce li se întâmplă sau ce simt?
Am 17 ani, iar prietenul meu se da baiatul bun in fata tuturor, iar cand suntem impreuna este foarte violent. Am cosmaruri ca ma omoara, imi este frica sa merg singura sau sa stau singura in casa…
Mesaj anonim de pe https://terapeuti.ro/sfatul-terapeutului/:
Bună eu am 17 ani… De 2 ani sunt împreună cu un băiat,care din păcate nu este cum credeam,el in faţa tuturor se dă băiatul bun, dar De fapt nu este asa,problema este ca de cand suntem împreună este foarte violent, am fost nevoită să plec în alta ţară ,eu nu am spus nimănui asta , de când sunt plecată am coșmaruri,ca ma omoară nu pot dormii,uneori in somn ma aud cum respir si ma trezesc brusc pentru ca am impresia ca este aici, imi este frica sa merg singura,sau sa stau singura in casa, si desi eu sunt aici ,nu ma pot despărții de el ,imi este teama de ce s-ar putea întâmpla,nu m.am despărțit de el deoarece eu locuiam singura părinții mei erau plecați dar venea in fiecare zi o femeie la mine, si imi era frica sa ii spun ca nu mai vreau sa fiu cu el….. ce pot face?
Am 28 de ani, sunt barbat si nu prea rusesc sa leg relatii de prietenie. M-am lovit de greutati inca de mic si am ajuns sa gandesc foarte matur. Unii profita de bunatatea mea, altii ma umilesc pentru ca nu imi permit anumite lucruri. Prieteniile de pe Facebook nu ma incalzesc cu nimic. De multe ori plec singur prin oras, imi pun castile pe urechi si ma plimb cu autobuzul pana ma plictisesc. Doar eu si muzica.
Mesaj anonim de pe https://terapeuti.ro/sfatul-terapeutului/:
Am 28 ani
Barbat
Necasatorit
Ocupatie : muncitor
Familie : o am doar pe mama
Studii : acum continui scoala printr-un program numit ” A doua Sansa” pentru ca nu am terminate nici macar opt clase.
Locuiesc in Romania intr-o zona muntoasa si oarecum ma supara faptul ca nu prea rusesc sa leg relatii de prietenie cu nimeni. M-am inscris la scoala aceasta ” A doua Sansa ” pentru viitorul meu,dar si crezand ca poate voi gasi caractere acceptabile in societate. Bine,din anul 2016 cand m-am inscris in program am reusit sa ma imprietenesc cu cativa colegi cu care apoi am inceput sa imi petrec timpul si in oras. Dar stand mai mult in preajma lor sa constat ca acei colegi pe care ii stiam la scoala,nu erau aceeasi si in afara scolii. Toate acestea m-au facut sa ma distantez de ei pentru ca nu accept prieteni care fac parte din gasti de cartier care mereu sunt numai cu bataia,droguri,petreceri,betii si altele nu tocmai acceptabile in societate. Sau alti prieteni care nu procedau astfel ,dar in schimb erau prieteni “toxici” si mereu eram cautat numai atunci cand aveau ei nevoie sau intram in probleme din cauza lor. Eram mai mult pastrat in cercul lor numai din interes. In oras eram
chemat cand aveau ei chef sau atunci cand isi mai aminteau ca mai exist si eu. Si de multe ori probabil ma chemau in oras pentru ca nu aveau de cine rade. Prieteni care mai mult m-au terminat psihic. M-am retras frumos spunandu-mi in sinea ca m-am imprietenit accidental cu aceste persoane. Pur si simplu am considerat ca aceste persoane nu sunt de sireturile mele pentru ca eu am alte idei si alt mod de gandire. O gandire mult prea matura pentru varsta mea si probabil acesta este si principalul motiv pentru care nu reusesc sa leg relatii de prietenie cu oricine. M-am lovit de greutati inca de mic copil si de aceea am ajuns sa gandesc altfel . Iar eu sunt o persoana care gandeste matur. Sunt foarte dichisit in partea de vestimentatie si nu am tatuaje,cercei,percinguri cum am vazut la fostii “prieteni”. Ma imbrac ieftin,dar cu gust. Si urmaresc ofertele din mall-uri si cumpar ce imi place.
Sunt o fire care are foarte mult simtul umorului ,imi place sa ajut omul,,sa sfatuiesc si ajung sa ma implic in situatii care nici macar nu ma privesc. Asta pentru ca sunt o persoana buna si imi place sa ajut pe toti din jurul meu. Dar unii numai profita, iar eu ca prostul pun suflet si apoi sufar.
Referitor la statutul social… Si aici au existat probleme in relatiile de prietenie. In urma cativa ani am cunoscut un baiat care era mai instarit financiar decat mine. Am tot umblat cu el ( ca prieteni ) pana am inceput sa ii cunosc si ceilalti prieteni. Nu aveti dvs. idee cate umilinte am putut suporta eu din partea acestor specimene pentru ca nu pot sa ii numesc oameni. Ajunsesem sa fiu criticat cum umblu imbracat,ce telefon folosesc,cum imi aranjez parul si altele. In fata nu le-am aratat ca m-a deranjat,dar in sinea mea m-a deranjat. Ajuns acasa bineinteles ca am inceput sa plang de ciuda. De ciuda pentru ca mereu sunt umilit si luat in ras cu ceva ce poate eu nu imi permit.
Iar eu sunt un un om care considera ca nu haina,telefonul sau masina de fite face omul sa para superiori in fata altor oameni poate mai saraci. In viata conteaza sa fi om. Corect ?
Toate acestea m-au facut sa ma inchid in mine. Am invatat sa nu mai spun off-ul oricui si sa nu ma mai ofer prietenia mea oricarei persoane care la inceput pare “waw” ,iar apoi sa constati ca mai mult e “vai”. Prietenii buni din pacate sunt ca pietrele pretioase. Din pacate nu am avut parte de asa ceva. Iar recent tocmai ce consideram o persoana mai speciala,dar sa constat ca nu este nici chiar asa.
Mereu asa se intampla. Ajungi sa descoperi fata adevarata a omului,apoi te lasa cu gust amar. Mai rau de atat,te descurajezi complet. Oare mai exista prietenie in ziua de azi? Dar prietenie adevarata !
Mama mereu ma incurajeaza si imi spune ca imi voi termina scoala ,imi voi face un curs de calificare si ma voi angaja intr-un loc in care sa cunosc persoane cu care sa impart aceleasi interese. Ca tot la locul de munca imi voi gasi si eu o fata cu care ma voi intelege . Na,orice mama isi incurajeaza copilul. Si daca nu va fi asa cum spune ea?
Ma simt singur. Nu am cu cine sa beau o bere si nu am cu cine sa ies vara la un frappe. Nu am cu cine sa vorbesc fata in fata ca intre adevarati prieteni. Prieteniile de pe Facebook nu ma incalzesc cu nimic. De multe ori plec singur prin oras,imi pun castile pe urechi si cum am abonament nelimitat pe toate liniile de pe Regia Autonoma,ma plimb pana ma plictisesc. Doar eu si muzica aceea Electronica sau Progressive pentru ca altceva nu prea ascult. Vara de multe ori plec prin padure si ma plimb tot la fel de singur. Oriunde merg sunt mereu singur si chiar mi-e rusine pentru ceea ce sunt. Parca sunt un calugar pustnic in varf de munte.
La scoala totul se rezuma la colegialitate. M-am ars de prea multe ori in incercarile mele de a lega prietenii in aceasta scoala incat nu mai vreau sa ma leg la cap fara sa ma doara. Si nu vreau sa ajung iar in situatia in care sa cunosc mai mult pe colegul cutare,apoi sa regret asta. Cu cat cunosti mai mult omul,parca mai rau faci. Nu stiu,asa consider eu.
-
Monica Enescu
C.G. Jung spunea “Pana ce nu iti cunosti subconstientul, facandu-l constient, el iti va ghida viata si il vei numi destin”. Din ce povestesti, pare a fi un tipar daca “mereu asa se intampla”, nu? Cu siguranta ca exista si prietenie adevarata in lume, si prietenie falsa, exista si oameni cu care sa rezonezi si sa te simti bine. Intrebarea este cum se face ca nu ii gasesti pe aceia? Ce sens are pentru tine a da mereu peste oameni care sa te dezamageasca? Ma gandesc ca undeva poate exista un blocaj, ceva care te face sa intrii in relatii cu oameni care sa te descurajeze. Iti recomand sa explorezi aceasta tema intr-o psihoterapie individuala pentru a constientiza, intelege si depasi acest blocaj. Succes!
-
Carmen Sorici Din ceea ce scri se vede ca esti o persoana in plina dezvoltare, iar atunci cand te dezvolti mai mult decat grupul din care faci parte pierzi comunicarea cu grupul, nu te mai recunosc ca al lor. Dorindu-ti mai mult ii depasesti. Exista si alte genuri de grupuri, ca de exemplu cele de dezvoltare personala, insa si modul in care privesti prieteniile ar trebui cumva slefuit.Este oare necesar ca sa legam relatii emotionale cu toti oamenii pe care-i intalnim? Nu toti oamenii ne plac si nu toiti ne plac pe noi, Prietenia aceea adevarata de care vorbesti si pe care o doresti, este mai mult un ideal, ea se obtine in timp, cand oamenii au trecut prin incercari si probleme impreuna, cand au o istorie de viata comuna, cand si-au vazut reactiile in situatii dificile si mai ales aceea legatura dintre oameni in care nu exista cantarul, atat am dat eu, atat mi-ai dat tu..In pritenie este important ca tu sa te duci catre ei, nu sa astepti sa vina ei catre tine. Nu am inteles ce inseamna acest ,,M-am ars de multe ori”, probabil ti-ai creat niste asteptari care nu s-au implinit, dar cat de reale au fost acestea? Poti profita de aceste momente de singurate si sa citesti carti din care vei invata mai multe despre oameni si poti asculta si alt gen de muzica, cu cat vei face lucruri mai diferite cu atat vei putea sa-i intelegi pe ceilalti mai bine. Succes!
Am 15 ani si m-am cu familia mutat in Germania. Ai mei se pare ca divorteaza. Cad intr-o depresie tot mai adanca pe zi ce trece. Tata si mama au avut multe certuri in trecut. Tata o roaga mereu sa ii dea o ultima sansa, ca s-a schimbat. Eu vad schimbarea aceea, dar mama nu doreste…
Mesaj anonim de pe https://terapeuti.ro/sfatul-terapeutului/:
Buna. sunt fata am 15 ani, in aprilie urmeaza sa implinesc 16 ani. m-am mutat peste hotare, mai exact in Germania la mijlocul lui aprilie. eram enorm de fericita si implinita ca familia mea va cunoaste in sfarsit ce inseamna o familie fericita in sfarsit. dar nu a fost deloc asa. primele 5 luni totul a fost bine. mai am un frate de 9 ani. tatal meu s-a intors in tara pentru a termina diferite documente, dar venea din 3 in 3 luni la noi. imi era greu la scoala si inca imi este putin din cauza limbii si a faptului ca nimeni nu vorbeste cu mine, dar sunt o fire optimista si mi se dau limbile usor. sunt printre primii in clasa la invatatura.
ai mei au avut o cearta si se pare ca divorteaza. tata nu vrea dar mama nu are ochi sa il vada. tata sufera enorm si plange cand vorbim pe video chat. eu cad intr-o depresie tot mai adanca si adanca pe zi ce trece. mama mea munceste mult pentru noi, da. avem multe chestii pe care acasa nu le aveam, da. dar eu ma indepartez de ea, o resping si nu prea vreau sa vorbesc cu ea. tin la tata enorm pentru ca 2 ani doar cu el am stat, mama fiind peste hotare iar cand a gasit apartament ne-a luat si pe noi. multe chestii se vor schimba mai ales relatia cu buneii din partea tatei, si nu doar asta. cu toti buneii am avut o relatie de vis si ma laudam mereu ca am cei mai buni bunei care mereu imi vor fi alaturi dar uite ca nu cred ca mai fi asa. multi sufera din cauza acestei dezbinari. dar cel mai tare cred ca eu si tata.
eram o fata foarte vesela, glumeata, eram mereu sufletul unui grup ccand ieseam afara, radeam in fiecare zi. acum am uitat cand ultima data am ras. ma simteam colorata acum doar sur si negru, atat vad. ma rog cateodata mama sa isi schimbe gandul si sa se impace dar nu mai exista asa sansa.
familia matusii mele locuieste alaturi de noi, aceasta de asemenea a incercat sa ma puna pe picioare, dandu-mi sfaturi etc dar o scurta perioada ma simt ok dupa din noi ma ia tristetea si plansul si cheful de a nu face nimic.
mama face orice sa nu ma vada trista si bosumflata. sunt zile in care nu vreau sa vad si sa stau cu nimeni.
explodez deja si simt nevoia de a ma descarca cuiva care sa ma ajute sau sa imi dea sfaturi, doresc sa vb cu cineva prin care a trecut prin asta dar se pare ca e un caz mai nevazut. tata acolo copiii si mama aici, si nu e doar distanta dar si durere multa. tata se simte rau a avut niste probleme de inima iar acum se inrautateste si cateodata ma gandesc la ce se poate intampla, fel de fel de lucrui urate. el cu mama au avut multe certuri mari in trecut iar mamei i s-a umplut paharul si zice nu vrea sa aude tipete, cuvinte urate, doreste sa ne protejeze de asemenea lucruri. tata o roaga mereu sa ii dea o ultima sansa, ca s-a schimbat. iar eu vad schimbarea aceia si am vazut-o de mai demult dar mama nu doreste si gata.
nu stiu ce sa mai zic…… sper cineva sa imi raspunda. merci anticipat





































