Login

Întreabă psihologul online

Susținem

vegani romania

Implant dentar pret

Soția mea era o fata normală, însă după naștere au apărut mai multe probleme. Are probleme cu glanda tiroidă, a luat în greutate și nu a mai dat jos. Libidoul ei practic nu mai există. Este mereu obosita, mereu doarme, mereu nu are chef. Voi face ce fac toți. Fac și nu recunosc sau mint, dar nu vreau asta. Nu mi-a plăcut minciuna.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapie online:

Buna ziua tuturor.
Ma numesc Marius am 33 de ani .De la 21 de ani pana la 32 am muncit pe vapor 5 ani si restu in Europa mai precis Germania. Vorbesc engleza fluent si germana peste mediu.Acum Sunt functionar public.
Sunt căsătorit cu L. De 6 ani. Undeva la 9 ani in total cu L. Relația cu familia mea cat si cu ai ei este din punctul meu de vedere peste măsură normalului fiindca sunt un om care vorbește, iartă, discuta , amuza fiindca imi place armonie in jurul meu. Aleg zilnic sa vin acasa la soția mea si la băiatul meu de 4 anisori caci asa simt si fac.
Soția mea L era o fata normala însă după naștere au apărut mai multe probleme.
Ea are probleme cu glanda tiroidă.
După naștere a luat in greutate si nu a mai dat jos.
Libidoul ei practic nu mai există în comparație cu fata pe care o întâlnisem inainte de nastere. Acumulat intr o lună va spun ca timpul pentru noi nu depășește 1 ora pe luna acumulat. Sa zicem ca daca o prind sa facem dragoste de 4 ori intr o lună am noroc iar atunci pe repede inainte.
Eu sunt genul de om care nu doarme la amiază, prefer să fac ceva cu acel timp ca seara sa adorm linistit .
Am incercat de nenumărate ori sa vorbesc cu soția ca nu mi se pare in regula “evolutia” noastra in pat dar fara nici un rezultat. Este mereu obosita . Mereu doarme . Mereu nu are chef. Până în momentul în care imi sare si mie răbdarea pe geam si incep sa vorbesc ce simt. Atunci vine de gura mea, facem 20 min si pana data viitoare când încep să vociferez. Sunt un tip cu un apetit normal , imi place joacă, surprizele picante . Imi place sa o trezesc pe sub plapumă. Mi ar place si mie la fel. Dar nu.
Am avut o viață sa zicem ca tot romanul si acum prețuiesc tot. Incerc sa o ajut cu treburile ei dar acelasi rezultat. Doarme. Cand copilul isi face siesta in loc sa profităm de tinerețea si anii aceștia ea doarme.
Credeti ma ca mi a ajuns sa mai vorbesc pentru ca ma repet intr una si nu mai vreau.
Am vorbit mereu ptr ca asa simt ca e bine sa nu acumulam tensiune.
Nu mai stiu ce sa fac fiindca m am săturat de refuzul ei.
Ma gandesc la divort dar cu frica de Dumnezeu fiindca mi a dat un băiat leit mie ca asta mi am dorit acum sa plec de lângă mama lui nu as vrea fiindca stim unde ajung acești copii fără tata.
Soția inainte de nastere era foarte pofticioasa si foarte darnică si incerc sa o inteleg dar cum unui copil ii dai cand vrea o jucărie iar spre exemplu la 5 ani ii iei jucăria si o pui undeva unde el o vede, dar nu se mai poate juca cu ea va plânge zilnic pentru acea jucărie.
Inteleg si faptul ca sexul frumos isi doreste sa dețină controlul sau cel putin sa creada ca detine nu mai sunt de acord cu nici o regula socială sau familială pentru ca in momentul in care ea mi a zis la nervi ca nu merit … Eu voi face ce fac toti . Fac si nu recunosc sau mint. E Eu nu vreau asta. Nu mi a plăcut minciuna.
Nu mai stiu ce sa mai fac. Toată experienta vieții ma depășește chiar dacă sunt genul de om care gaseste doar soluții si nu gaseste probleme.
Cumva asta este acea “siguranța” a femeii ? Fiindca nu este un lucru bun sa te joci cu hormonii , nici cu ai tai si nici ai partenerului!
Am inteles ca din cauza glandei are libidoul scazut. Am inteles ca a luat in greutate si e greu sa isi revina. Am inteles ca avem un copil. Eu simt ca nu este in regula.
Cand vorbesc de picanterii e că si cum as vorbi de motoare,calculatoare sau orice altceva neinteresant pentru ea.
Va multumesc ca v ati dedicat aceste minute si astept raspunsurile dumneavoastra
P.S. L este genul de om care nu folosește cuvintele :
Iartă ma , Am gresit , imi pare rau.

  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu este greu de evaluat situatia fara sa o vedem/consultam pe viu. Problema cu tiroida este foarte serioasa si trebuie urmarita cu mare atentie pt ca influenteaza totul. Da, este greu sa fii mama acasa cu un copil mic (am si eu 2, unul de 4 ani si una de 1 an), este obositor sa ai grija de gospodarie si sa te mai si odihnesti, insa din punct de vedere medical ceva sigur nu este ok. Tiroida influenteaza afectivitatea si deci intregul psihic. Eu as discuta cu un psihiatru si as incepe o consiliere de cuplu. Succes!
    • Aurelia Mazilu
      Aurelia Mazilu Botezat-Antonescu Radu inclusiv un endocrinolog as adauga eu. Când vine vorba de afecțiunile glandei tiroide e foarte greu de stabilit când fizicul influentează psihicul și viceversa. Bolile cronice sunt dificile și eu as încerca sa elimin in urma unor analize si derapajele hormonale ce vin drept consecință. După, desigur, o terapie de cuplu e mai mult decât binevenita.
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu binenteles… pt mine a fost impliciat consultul endocrinologic cand am spus ca problema cu tiroida este foarte serioasa. Am omis din greseala recomandarea consultului. :)
  • Elena Savu
    Elena Savu Am aflat cum e la capatul tau de relatie. Cum e la capatul celalalt, definit de sotie, puteti afla impreuna intr-o terapie de cuplu. Relatia de cuplu este un organism viu care evolueaza ingrijit de cei doi parteneri. Daca pui prea mult, sau prea putin ingredient nu e destul. Puteti lucra impreuna pentru a redescoperi ritmul potrivit. Cu rabdare si curaj. Succes !
  • Gianina Viditchi Csapo
    Gianina Viditchi Csapo Cred că multe dintre cuplurile care au copii au trecut prin perioade de scădere a libidoului (mai lungi sau mai scurte). Vă înțeleg frustrarea. Ma gândesc că nu este ușor nici pentru soția dumneavoastră. Eu vă recomand să discutati sincer despre ceea ce simtiţi atât dumneavoastră cât și soția. Mai mult aţi putea explora acest subiect în cadrul unei terapii de cuplu care să vă ajute să găsiți acele metode care funcționează pentru voi.
  • Vasilescu Dana
    Vasilescu Dana Am citit tot,iar acum,nu va vorbesc din punctul de vedere al unui psiholog,ci din punctul meu de vedere,o femeie de 43 de ani,care a avut si are probleme cu tiroida. Operată de la 38 de ani, tiroidectomie totala si la rezultatul histopatologic,cancer de tiroida. E greu! Tiroida controlează tot organismul! Am trecut prin ce trece soția d-voastra. Am luat excesiv in greutate. De libidou,nu mai vorbesc! Eram tot timpul obosită,nervoasă,nimic nu-mi convenea. Gaseam motive de cearta din orice,numai sa nu mi se ceara macar sa fac dragoste. Am fost înțeleasă pana la un anumit punct. Apoi,sotul meu m-a inselat. Asta m-a trezit! Bun! Apoi a trebuit sa iau o decizie. Ori renunt,ori merg mai departe! Dar trebuia sa schimb si eu ceva! Chiar daca m-a durut enorm trădarea,am ales sa iert! De ce? Pt ca ne iubeam si nu am vrut sa renunț! Niciunul dintre noi nu a vrut asta! El nu a mai putut si a călcat gresit!
    Eu am inteles ca daca aleg sa raman in lumea mea,nu va fi bine! Asa ca….m-am ridicat de acolo de jos si am ales sa lupt si cu boala si cu mine. Aveam 77 de kg anul trecut. Azi am 57,9 kg,nu ma mai gandesc la boala,am ales sa traiesc! Si…suntem bine! Totul pleaca din cap si de la cum iti gestionezi prioritatile,gandurile,visurile! Daca va alege sa fie pozitivă în tot,va fi bine! Daca nu….va pierde! Foarte mult!
  • Cristina Cojocaru
    Cristina Cojocaru Pare că sunt lucruri pe care nu vi le spune. Fie că îi e greu sa se deschidă, fie că nu le conștientizează. Invitati-o în terapie, daca nu, mergeți dvs. Mai ales daca alegeti un terapeuți sistemic unde soția nu e necesar să fie prezenta in cabinet sau online. Succes!

Soțul meu s-a sinucis. Cum să îi spun fetiței noastre că a avut un tata minunat, un om deosebit de bun și blând, care ne-a iubit enorm, dar că acel tata minunat a făcut acel lucru oribil?

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:

Bună ziua. Soțul meu a decedat (sa sinucis) când fetita noastră avea 1 an și 3 luni. Eu m-am recăsătorit, fetita e super incantata de noul tătic și se înțeleg de minune… Însă știe și de tatăl ei și din spusele mele știe ca a murit, a plecat acolo în pământ (la cimitir) și seara când ne uitam la luna mai spuneam ca acolo e tati, asta când eram noi singure.. Acuma mai spune când vede luna ca ii e dor de tăticul ei (are 4 ani acuma). Și din păcate posibil încet sa cunoască cruntul adevăr… Deci cum ii spun? Cum ii spun ca a avut un tata minunat (a fost un om deosebit de bun și blând care ne-a iubit enorm) dar ca acel tata minunat a făcut acel lucru oribil ( pe care ma gândesc ca nici nu ar trebui sa știe nici măcar acel cuvânt). Nu știu cum sa procedez. Mulțumesc

  • Dan Cârlea
    Dan Cârlea Pare ca dvs aveti nevoie sa vorbiti despre asta, caci nu rezulta din comentariile copilului ca el s-ar gandi la sinuciderea tatalui, ci doar ca ii este dor. Copilul va trai adevarul dvs interior: daca ganditi si simtiti ca “lucru oribil”, asta se va transmite; daca ajungeti la formula “un om minunat care nu a putut mai mult”, aia va fi si pt copil.
  • Marilena Popa
    Marilena Popa Buna ziua, cred ca ar trebui sa ii spuneti despre felul in care a decedat tatal ei in momentul in care va intreaba si pe masura înțelegerii ei la varsta respectiva. Puteti sa ii explicati sa avea o suferinta psihica insuportabilă de care nu a putut sa scape sub alta forma. Desigur, este un eveniment traumatic pentru intreaga familie, chiar daca fiica dumneavoastră esa foarte mica nu inseamna ca asta nu ii va influența dezvoltarea. Inca nu stim in ce direcție si in ce masura. Sfatul meu ar fi sa apelati dumneavoastră la consiliere/psihoterapie pentru a putea elabora doliul acestei pierderi si a-i putea livra fiicei situatia cat de cat “digerata”.
  • Muresan Ramona
    Muresan Ramona Cu tot respectul,din dragoste pt copil,cred ca ar trebui sa nu ii spuneti cum a dorit tatal sa plece din aceasta lume…Copiii au o lume a lor si pot merge din curiozitate in directii gresite.Feriti-o cat puteti de acest crunt adevar.Este timp sa inteleaga,dar nu acum.Nu va grabiti,mai ales ca acum are un tata.Nimic nu este imposibil atunci cand pui pe primul loc,linistea sufleteasca a copilului tau.

Inchiriere cabinet – Bucuresti (Piata Alba Iulia)

Inchiriez cabinet cochet cu ora (20 ron), cabinetul fiind situat intr-o zona linistita, la Piata Alba Iulia.
Are acces facil la parcare (in Piata Alba Iulia sau perimetrala), precum si la mijloace de transport in comun (104, 123, 124, 23, 27). Statia de metrou Piata Unirii se afla la 2 km iar Piata Muncii la 1 km.

Contact: 0726.355.158

20190612_102412

Inchiriere cabinet - Bucuresti (Piata Alba Iulia)

Inchiriere cabinet - Bucuresti (Piata Alba Iulia)

Am 40 de ani, iar soțul meu 45. Am mai fost căsătorită și am 3 copii (toți majori). Problema este că soțul meu își dorește sa facem un copil. Eu nu îmi doresc, din cauza vârstei înaintate. El spune sa apelăm la fertilizare în vitro, dar știu ca exista risc foarte mare și acolo în a apărea un copil cu probleme. I-am sugerat sa adoptăm un copilaș, dar tine morțiș să facem un copil.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online:
Bună ziua. Sunt femeie și am 40 de ani. Soțul meu are 45 de ani. Formam o căsnicie de 4 ani, eu am mai fost căsătorită în trecut iar din căsătoria anterioară au rezultat 3 copii(toți majori). Problema este între mine și soțul meu care de un an de zile își dorește sa facem un copil. Eu nu îmi doresc datorită vârstei înaintate atât a mea cât și a lui, îmi este frica sa nu avem un copil cu probleme, nu as putea duce povara. Avem certuri de ceva vreme, el spune sa apelăm la fertilizare în vitro, dar știu ca exista risc foarte mare și acolo în a apărea un copil cu probleme. Țin sa menționez ca am încercat sa rămân în sarcunata dat nu s a întâmplat niciodată. Deci undeva exista o problema. Cum sa ii explic soțului meu ca nu mai este bine la vârsta asta pentru un copil? I-am sugerat sa adoptăm un copilaș, dar nu vrea asa,tine morțiș să facem un copil. Dacă se poate sa îmi răspundeți la acest mesaj și sa îmi dați câteva sfaturi despre fertilizarea în vitro, as vrea sa aflu părerile unor bine cunoscatori de aceste cazuri.
  • Arina Anghel
    Arina Anghel Bună ziua. Şi eu am 2 copii mari şi aproape 40 de ani (peste mai puţin de o lună) iar acum aştept să o aduc pe lume pe copila concepută acum 9 luni. Din punctul meu de vedere, atâta vreme cât suntem fertile, nu este prea târziu, natura ştie ea ce ştie :)
    Pe de altă parte, ca psihoterapeut, vă încurajez să exploraţi ce înseamnă pentru dumneavoastră un copil, cu ce asociați asta şi, mai departe, ce mesaje stau în spatele ideii că sunteți “prea bătrâni” atât dvs cât şi soţul. Ce mesaje aţi primit în copilărie despre a face/creşte copii?
  • Cristina Cojocaru
    Cristina Cojocaru Problema aparentă este despre fertilizarea in vitro, problema de fapt este că el presează când ei îi este frică și invers. Pe fundalul discuției despre copil, relația suferă. Astfel, să fie o coincidență că ea nu a rămas însărcinată? Vă recomand terapie de cuplu și/sau individuală.
  • Mihaela Ionita Olariu
    Mihaela Ionita Olariu Faptul ca ati face fertilizare in vitro cu siguranta nu inseamna ca veti avea un copil cu probleme! Nu stiu de unde ati preluat ideea aceasta.
    Daca aceasta este problema, va asigur ca aveti cam tot atatea sanse sa aveti un copil perfect sanatos, cum are un cuplu care concepe natural la varsta Dvs. Doar ca trebuie sa va grabiti pt ca daca acum ati avea sanse sa faceti FIV cu ovocite proprii, dupa 42 de ani sansele sunt aproape zero si nu ati reusi decat cu ovocite donate. Deci, daca si Dvs va doriti, nu mai pierdeti timpul si mergeti la o clinica specializata in probleme de infertilitate.
    Daca, de fapt, Dvs nu va mai doriti de fel inca un copil si cautati scuze, asta este o cu totul alta problema.

Am 24 de ani si sunt mamica si sotie. M-am decis sa slabesc si sa fac o detoxifiere de cateva zile, doar cu apa. Socrul meu a inceput să ma jigneasca si sa imi spuna ca nu sunt sanatoasa la cap, ca el nu vrea sa spuna lumea ca ma tine nemancata. Iar sotul mi-a zis sa merg la munca daca vreau sa slabesc… am impresia ca ii deranjează sa fiu fericita.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:
Buna ziua. Am 24 de ani si sunt mămica si sotie. Cand aveam varsta de 21 de ani am rămas însărcinată. Sarcina a decurs foarte bine. Copilul este sănătos și frumos. M-am decis ca este timpul dupa 2 ani si 6 luni sa slăbesc. Am început acum 4 saptamani. Asta fiind a 4. In 3 saptamani am dar 6 kg jos, cu abateri cu una alta. Ieri, zi de luni m-am decis sa fac o detoxifiere de câteva zile doar cu apa..prima zi a decurs bine..in privinta mea, dar bineinteles ca sotul si socrul meu au început să mă jigneasca si sa imi spuna ca nu sunt sănătoasă la cap.. Socrul mi-a zis ca el nu vrea sa ma vada lesinata prin casa,si sa imi iau copilul sa plec in daca nu am de gand sa mănânc. Pentru ca el nu vrea sa spuna lumea ca domne ma tine nemancata. Ma facut nebună si in toate felurile..Iar soțul meu mi-a zis ca, daca ma îmbolnăvesc nu am asigurare de sanatate ( nu muncesc)..si alte jigniri si injurii..acum sa va spun parerea mea..am impresia ca pe ei ii deranjează sa fiu eu
fericita. Sa ma simt si eu bine in pielea mea..cred ca vor sa ma vada mereu tristă si supărată. Bineinteles ca sotul meu mi-a spus sa merg la munca daca vreau sa slăbesc.. dar ne având calificare si nici scoala terminată cam greu sa gasesc un job cu ore putine. Acasa nu stau o secundă,fac toate cele..Si ma ajuta si soacra mea vu copilul. Acum spuneti voi cum sa procedez eu cu ei…sau cu mine..Am facut o obsesie din treaba asta de a slabi. Pana sa raman gravidă aveam undeva intre 50 si 55 kg ,acum am ajuns la 63 kg de la 68 kg. Vreau sa ajung dinou ca inainte. Am burta..Si pielea care a rămas.. fac sport si mănânc putin si des..in cantități mici si cum trebuie,Dar vreau sa slăbesc car mai repede. In privinta jobului, ma voi ocupa vara asta si de treaba asta. Spuneti mi voi cum sa fac cu ei. M-am simțit foarte jignită si de soț și de socru. Având în vedere că la fiecare cearta soțul meu și-a făcut un obice8 din a ma face nebună si proasta si din a ma jigni
constant.ideea este ca nu ma asteptam sa reacționeze asa urat. Sa ma jigneasca si sa mi vb atat de deplasat, doar pentru ca am vrut să fac ceva pentru mine.multumesc. Si ma scuzati de roman.
  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu nu pare ca esti intr-un mediu prea bun pt dezvoltarea ta, sa nu mai zic pt cea a copilului; ma gandesc ca a creste intr-un asmenea mediu v-a fi extrem de toxic pt el. Poti slabi prin multe metode si nu cred ca este nevoie sa te grabesti. Poti discuta cu medicul de familie mai intai, de exemplu. Poti discuta cu un nutritionist. Poti face exercitii fizice (abdomene) pt burta si alte zone. Nu este ok nici sa te infometezi, iar dietele urmate dupa ureche sunt foarte riscante daca nu exista un ghidaj profesionist. Eu iti sugerez sa te mai intrebi daca esti unde vrei sa fii in viata, atat tu cat si copilul tau. Curaj!
  • Sandu Cristina
    Sandu Cristina Salut! In privința slăbitului, exista un grup care se numește fix la fix. Adică mănânci puțin la ore fixe. Se clădește frumos și în timp, deci sănătos. In privința detoxificării, nici eu nu sunt de acord în chestia asta doar cu bautul apei. Mai ales că e vara te deshidratezi repede și mai faci o nefacuta. In privința socrilor, zi ca ei și că va tine. Daca vrei mai multe detalii despre fix, te aștept cu drag in privat.
  • Andreea Ioana Filip
    Andreea Ioana Filip Și eu am avut 53.5 kg înainte de a rămâne însărcinată.
    Am ajuns ușor, ușor la 69.5 kg. După sarcina am fumat din nou un timp dar am reușit sa renunț definitiv și mâncăm mult pentru ca simțeam ca lipsește ceva…..În fine- după 5 luni (după ce am renunțat la fumat) am hotărât ca trebuie sa revin la ” forma inițială “.
    Am slăbit ușor, ușor, fără dieta și am acum 57.5 și este ok.
    Ca socrul tău spune” ce zice lumea – ca nu Îți dau de mancare” este o mentalitate veche pe care nu o sa o schimbi.
    Soțul ar putea fi gelos dacă slăbești pt ca vei fi atrăgătoare pentru alți bărbați și se teme sa nu va piardă.
    Probabil….
    Poate ar fi bine sa nu mai spuneți ca vreți sa slăbiți și doar ” nu îmi este pofta sa mănânc acesta mâncare acum “. Sau ” a fost o zi așa de aglomerată ca am uitat sa mănânc. ….m-am luat cu treaba și. …..”

Relatia cu sotul s-a racit, certuri, scandaluri, ridicat mana etc… Ne-am despartit 1 an, dar fetita mea de 4 ani m-a facut sa cedez si sa ma impac cu el… iar acum ne certam din orice nimic….simt ca ma sufoc, ca era mai bine inainte, singura si ocupandu-ma doar de copil.

Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online:

buna ziua …ma numesc Alina…am 28 ani…casatorita si o fetita de 4 ani jumate….problema ar fi urmatoarea o sa explic in mare:…relatia cu sotul s-a racit,certuri scandaluri,ridicat mana,etc etc am decis sa imi fac curaj sa plec,bun….dupa 1 perioada de 1 an despartiti….perioada in kre am bagat actele de divort….toata aceasta perioada m-a injurat si amenintat cum i-a venit la gura….toate au trecut…pana intr- zi knd fata m-a facut sa cedez k vroia sa fim impreuna cu tati….am zis sa mai dau o sansa…si sa incercam sa reparam….dar a fost bn 1 luna…si acum ne certam din orice nimic….simt k ma sufoc uneori…simt k era mai bn inainte singura…si ocupandu-ma doar de copil…simt k ma inchid in mn pe zi ce trece..as pleca dinou dar imi e k sufera copilul…ma gandesc sa stau pt fata….uneori ma gandesc k nu e bn nici asa,copilul v-a creste…eu stau si sufar…ce ma sfatuiti???mentionez k nu e de acord sa mergem la terapie de cuplu..simt k o iau razna….

  • Botezat-Antonescu Radu
    Botezat-Antonescu Radu mergi la terapia individuala pt inceput. Normal ca fetita vrea sa fie totul ok si va insista insa ce nu poate ea sa inteleaga este conflictul dintre mami si tati… dar il va asimila si in timp ii va fi mult mai daunator. Copilul ar tot dreptul sa petreaca timp cu ambii parinti si asta se reglementeaza prin lege in divort. Ei i se poate explica si in timp o sa inteleaga din ce in ce mai bine ca voi nu va puteti intelege si ca asta nu are nicio legatura cu ea ci cu voi. Succes!
  • Cristina Cojocaru
    Cristina Cojocaru Copilul tau de 4 ani ți-a înmuiat inima când ți-a zis că vrea să fiți împreună. Pentru că undeva înăuntrul tău, cu o părticică din tine și tu vrei sa fiți împreună. Nu ai vrut sa se năruie acest vis și te-ai întors să îl împlinești cu o persoană nesănătoasă pentru tine. Dilema ta este: “cum să-mi împlinesc visul și să fiu și eu fericită și fata mea?” Păstrează visul, schimbă persoana cu care vrei să îl împlinești și ia fata cu tine (fata o să aibă și relația cu tatăl ei în paralel, asta nu se schimba). Daca poți să faci asta bine, daca nu, fă terapie, înseamnă că mai sunt bruiaje pe undeva care te împiedică să te vezi tu pe tine in viața ta. Succes și ține-ne la curent! 

    Am 25 de ani și mă confrunt cu o mare confuzie și indecizie în ceea ce privește cariera. În copilărie mi-am dorit tare mult ca la vârsta adultă să devin medic veterinar, dar ulterior, în perioada adolescenței, am dezvoltat o pasiune pentru psihologie.

    Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:

    Bună ziua! Am 25 de ani și sunt de sex feminin. Sunt studenta. Ma confrunt cu o mare confuzie și indecizie în ceea ce privește cariera. În copilărie mi-am dorit tare mult ca la vârsta adulta sa devin medic veterinar (având 2 exemple în familie bunicul și unchiul meu), ulterior, în perioada adolescenței, am dezvoltat o pasiune pentru psihologie. Am început sa citesc cărți pe aceasta temă, Sigmund Freud de exemplu, cărți care analiza personaje importante ale istoriei Gandi, Abraham Lincoln, Hitler, cărți de dezvoltare personala și filosofia buddhista. Eram pasionata dar în același timp ocupata cu pregătirea pentru Bac (matematica, romana, fizică) și timpul liber îl ocupam cu meditații. Nu eram foarte convinsa ca voi deveni psiholog pentru ca nu aveam timp sa ma pregătesc pentru admitere și nici legătura cu subiectul admiterii. Părinții fiind medici amândoi (în domeniul uman nu veterinar l m-au descurajat în legătură cu psihologia, îmi spuneau ca voi muri de foame etc. dar nici nu ma încurajau neapărat spre medicina. Eu nu ma pregăteam pentru admitere. Bacul era important. Am luat bacalaureatul cu note bune, după care am dat admitere la facultatea de psihologie, la cea de fizică (pe inginerie fizică – varianta de rezerva de care oricum nu as fi ținut cont decât dacă chiar nu mai rămâneam cu alte variante – am dat admitere datorita rezultatelor bune de la fizică pe care le-am obținut). Și am dat admitere și la facultatea de medicina veterinară.
    La fizică am intrat lejer (era și o admitere de forma cu întrebările și răspunsurile postate clar pe site-ul facultății), la psihologie am intrat la taxa și la veterinara am întrat la buget. Am ales medicina veterinara amintindu-mi de copilărie. Am frecventat școala pana în anul 3 (se fac 6 ani în total), fără sa am vreo restanță, cu rezultate mai mari de media. Obținusem o poziție bună în an (nu cea mai fruntașă dar luam bursa) și îmi plăcea colectivul (colegii). Un eveniment în familie plus deznădejdea medicilor veterinari practicanți la care îmi făceam practica de vară, m-a motivat sa renunț la aceasta facultate și sa dau admitere la medicina dentara,domeniu în care activează mama mea deținând și un cabinet stomatologic. După o sesiune grea, aveam la dispoziție 2 săptămâni sa învăț pentru admitere o carte de 500 pagini,. Nu știu cum, am reușit sa intru. Părinții mei s-au bucurat cel mai mult, ei comparând mereu medicina
    veterinara cu cea dentara (asta după ce am devenit studenta la veterinara, spunându-mi ca dacă tot am vrut medicina mai bine dădeam la dentara ca aveam de toate – alt criteriu care m-a convins sa renunț la visul meu din copilărie).

    Eu nu pot spune ca ma bucur sau nu ca am intrat. Mi-a crescut într-adevar stima de sine, dar parcă nu îmi place la fel de mult cum îmi plăcea medicina veterinara. Am făcut nenumărate liste cu pro și contra. Și am cautat pe internet păreri ale celor care practica aceste meserii.
    Dacă ar fi sa practic medicina veterinara as face-o pentru ca ador animalele,le vad ca pe niște copii, vreau sa le ajut, mi se pare ca mi-aș face datoria ca om fata de ființe neajutorate care suferă tot din cauza omului. De ce nu as practica-o e pentru ca un medic veterinar e supus permanet6 pericolelor (animalele zgârie, mușcă etc)., programul într-un cabinet veterinar este prea lung se Lucrează și sâmbăta, e multa munca, pentru o femeie care își dorește o familie nu e tocmai ok, pot apărea urgente., un medic veterinar face de obicei de toate (chirurgie de urgenta, consultații, anestezie – dacă lucrează singurul, în echipa nu ma încântă neapărat sa lucrez, nu m-ar încânta sa fiu angajata la un privat care sa îmi dea un salar foarte mic(cum se plâng majoritatea veterinarilorl, ar fi de dorit sa dețin un cabinet, dar în cazul asta ar fi “one men show” (one women show și eu îmi doresc o familie și timp liber), ar fi avantajul ca veterinar de a lucra
    la stat în controlul alimentelor ceea ce mi-ar plăcea dar știu ca posturile sunt blocate și dacă se întra se intra doar prin cunoștințe. Alta varianta ar fi ca angajat la ferma sau circumscripție la sat, dar nu as fa e față (nu sunt genul acela de femeile barbatoasa și sunt conștientă ca nici nu as reuși sa îmi dezvolt astfel de abilități). O alta variantă ar fi sa fiu distribuitor de medicamente sau vânzător la o farmacie (mai nou după noua lege nici nu e nevoie de studii superioare pentru asa ceva), nu e ok legea pentru ca e vorba de medicamente cu efecte puternice și nu e bine sa fie comercializate de oricine. Și sa fii medic veterinar și sa vinzi doar medicamente nu e un caz fericit, nu se câștigă la fel ca la farmaciile uzuale pentru oameni, și e greu de menținut o asemenea afacere. Multi medici veterinari prefera sa își deschidă o farmacie pentru ca este mai ușor decât un cabinet și sa facă și operații (ceea ce e interzis de lege, dar se
    fac, pentru a putea susține mica afacere)
    Un alt aspect care l-am remarcat în rândul medicilor veterinari din lume (citind pe forumuri din strainatate + din țară) că majoritatea medicilor veterinari sunt copleșiți nu atât de munca, cât din cauza depresiei. Au venituri mici, sunt acuzați dacă operațiile nu reușesc și mor animalele, clienții nu ii respecta, pretind servicii gratuite doar pentru ca vin cu animale găsite pe stradă și nu ii respecta și din lipsa de informare în ceea ce privește educația medicilor.
    Deci ar fi multe aspecte deranjante. Bunicul meu a profesat pe vremea comunismului la o circumscripție cu animale mari (asta nu mi-aș dori și am menționat de ce plus și din cauza faptului ca sunt mulți bărbați care conduc acest sector atât de bine și atât de pricepuți încât un începător nu poate face față, pentru ca primește un volum mare de munca și banii încasati sunt mult prea puțini – fapt ce ii determina pe tineri sa plece în Marea Britanie de regulă – nici asta nu îmi doresc). Unchiul meu încă mai lucrează în domeniu dar deține o ferma avicola, ferma care îl tine mereu preocupat și când își ia un concediu. În mare parte are de lucru cu hârtiile nu cu domeniul veterinar – deci nu prea îl ajuta școala urmată în sensul unei dezvoltări continue în domeniu). Așadar dacă atunci când eram mica ma inspirau acești oameni, acum îmi dau seama ca nu ar fi locul meu acolo în posturile pe care le aveau ei.
    Am ajuns astfel sa cred ca e mai bine sa urmez medicina dentară, având principala motivație faptul ca voi duce mai departe mica afacere de familie (cabinetul mamei).
    Lucruri care îmi plac în medicina dentara ar fi faptul ca as fi independenta de un patron (dar as avea-o pe mana cu care e posibil sa am divergente), as putea sa îmi fac programul după placul meu (deci as avea timp pentru familie), riscul de a ma accidenta nu ar fi atât de mare (oamenii nu mușcă și zgârie ca animalele – doar metaforic o fac), as lucra într-un mediu mai curat (teoretic, adică fără par de animale, fecale, vomă etc), as avea posibilitatea sa am un venit acceptabil ca să nu fiu nevoita sa plec din țară. Mi-ar plăcea pentru ca este o meserie în cadrul căreia nu vin oameni muribunzi sau la care sa trebuiască sa se intervină de urgenta în vederea salvării vieții (ca la medicina veterinara + ca nu se fac eutanasieri – care îmi displac total)
    Ce îmi displace la medicina dentară: în primul rând mi-e mai scârbă de ce se întâmplă în gura oamenilor (dintotdeauna mi-a fost) decât ce se întâmplă la anilamele (în gura animalelor sau la modul general). Nu as pune mana fără mănuși în gura unui om, dar aș face-o în cazul unui animal fără probleme. Alt lucru ar fi frica de boli grave cum ar fi SIDA, Sifilis, Hepatita B Și C, nevindecabile, cu risc mare de a fi luate în cadrul unui cabinet stomatologic, pentru ca se lucrează cu sânge, salivă și nu întotdeauna mănușile apară suficient (se mai rup, se mai pot întâmpla accidente), alt aspect ar fi poziția în care trebuie sa stea un medic stomatolog, foarte obositoare mai ales pentru ca am probleme cu spatele din adolescenta.
    Ar mai fi un aspect, faptul ca nu am atâtea posibilități de a varia ceea ce pot face ca la medicina veterinara.
    În stomatologie primează practica în cabinet, o alta varianta ar fi a fi cadru didactic (fapt ce solicita mult timp, multa milogeala și cercetare, lucrări ce trebuiesc scrise etc – timp pentru familie foarte puțin, și satisfacții profesionale nu foarte mari) sau distribuitor de medicamente (o poziție total nefavorabila după 6 ani de studiu nu foarte ușor).
    Problema mea este: analizez prea mult, îmi doresc sa aleg ceva ideal (fapt ce sunt conștientă ca nu exista), îmi doresc sa am un echilibru între cariera și familie, sa am weekendurile libere, salariul mulțumitor și satisfacții profesionale. Îmi place sa ajut, oameni, animale, am dorința de a ma perfecționa și nu îmi place sa fiu mediocra sau superficială însă sunt încă foarte confuza cu calea pe care merg. Dacă ar fi sa îmi ascult sufletul am un minim regret ca nu am rămas sa urmez facultatea de psihologie, dar sunt conștientă ca as fi ratat informațiile valoroase pe care mi le-am însușit la facultatea de medicina veterinara, și după care încă mai tânjesc, dar ma oprește mintea care ma atenționează ca nu mi-ar fi adus nicio realizare meseria de medic veterinar, pe când cea de stomatolog ar putea sa îmi aducă satisfacții profesionale și financiare.
    Sunt confuza pentru ca nu îmi place la fel de mult stomatologia ca medicina veterinara, simt ca ma limitez prea mult (de unde învățam toată anatomia și fiziologia pentru mai multe specii de animale, acum învăț doar pentru om și doar anatomia și fiziologia capului și gatului), sunt conștientă ca și după medicina veterinara se uita mare parte din informația învățată, și ca meseria oricare ar fi ea devine rutiniera la un moment dat. Încă mai visez sa fiu medic veterinar, dar îmi aduc aminte ca atunci cad eram studenta la medicina veterinara îmi era frica de faptul ca dacă voi termina facultatea nu voi avea unde sa profesez și ca voi face cei 6 ani degeaba.
    Acum, studenta fiind la stomatologie, îmi este frica de faptul ca atunci când voi termina poate ca nu îmi va plăcea meseria, ca îmi va fi scârbă, ca nu voi face fata și voi fi mediocra sau mai rău în meseria asta chiar dacă am de la cine sa o învăț.
    Nu știu ce sa fac, am coșmaruri, nu pot sa dorm liniștită, ma gândesc ca situația asta nu are ieșire. De 6 ani ma confrunt cu decizia asta, cu oscilația între cele doua. Sufletul spune medicina veterinara și creierul spune stomatologie. Eu sunt cumva între cele doua, înspăimântata de direcția în care o iau indiferent de cale.
    Ma scuzați ca am scris asa de mult.

    • Carmen Sorici
      Carmen Sorici Intradevar, foarte multa analiza si foarte multe multe intrebari. Daca tot ai citit carti de psihologie, poate ai auzit si de NLP (programare neuro-lingvistica), si exista acolo o mai multe premise, dar vreau sa fac referire la doua. Prima este ca ,,Nu exista esec, exista experinta” si a doua ,, Orice decizie este cea mai buna la momentul la care a fost luata” Deciziile proaste, devin proasteicand conditiile se schimba, dar in fond ele sunt mereu bune. Nu ne putem previziona viitorul cu acuratete, in asta sta si frumusetea vietii de fapt, in puterea personala de adaptabilitate si de gasi puterea de trece peste neplaceri si gasi partile bune. Fiecare decizie are avantaje si dezavantaje si nu putem gasi decizia fara dezavantaje garantate, doarputem alege dezavantajele pe care le putem suporta mai usor. Un proces de terapie, de consiliere psihologica poate te-ar ajuta sa te linistesti, sa nu mai cauti perfectiunea atat de mult si sa nu te mai temi de greseli. Succes!
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu si eu te incurajez sa incepi un proces de dezvolare personala/psihoterapie din simplul motiv ca pt a putea fi ‘cea mai buna tu’ este nevoie mai intai sa stii ‘cine esti tu de pana acum’ – altfel nu aparea blocajul. Cu siguranta exista o solutie dar mai intai ar fi bine sa faci ordine in propria minte si suflet. Curaj, se poate!
    • Liliana Popa
      Liliana Popa Faci o analiza detaliata, chiar foarte detaliata a ” de ce sa da”, ” de ce sa nu” ceea ce cred ca te indeparteaza de scopul initial. Mai multa concentrare pe obiectiv te-ar ajuta sa te clarifici.

    Propunere colaborare specializari gastroenterologie si dermatologie – Bucuresti

    ToateBune Studio cauta colaboratori activitati adiacente preferinta specializari gastroenterologie si dermatologie la sediul sau din bloc Perla zona Dorobanti Bucuresti.

    Contact:

    0722 314 354

    Sunt copleșită de tot ce mi se întâmpla și nu reușesc sa ies la liman. Am o fetita de 4 ani, o relație de compromis cu soțul, o mama cu metastaze osoase și pulmonare, care se lupta sa trăiască. Mama mea are nevoie de liniște și iubire, fetita la fel, dar eu de multe ori îmi pierd răbdarea și ma port nebunește, nu am capacitatea de a-mi manageria comportamentul tiranic și furia…

    Mesaj anonim, prin secțiunea Psihoterapeut online:
    Buna ziua, sunt copleșită de tot ce mi se întâmpla și nu reușesc sa ies la liman, am o fetita de aproape 4 ani, minunata, cuminte, o relație de compromis cu soțul meu, o mama care a primit un diagnostic crunt acum 3 ani, metastaze osoase și pulmonare, care se lupta sa trăiască, un tata implicat care este un real suport pentru mine, mama și fetita mea.sunt intr o continua agitație, f nervoasa, nu reușesc sa ma controlez și i rănesc pe cei din jurul meu, ce ma fac?mama mea are nevoie de liniște și iubire, fetita la fel,dar eu de multe ori îmi pierd răbdarea și ma port nebunește, ma simți îngrozitor și totuși nu am capacitatea necesară de a mi manageria comportamentul tiranic și furia, ce ma sfătuiți?
    • Botezat-Antonescu Radu
      Botezat-Antonescu Radu incepeti o dezvoltare personala pt ca o mana de sfaturi nu este suficient in acest punct. Inteleg ca suntet coplesita si poate foarte frustrata de tot ce se intampla, cumva intre viata si moarte, tanar si batran + nevoile mele personale. Apelati la un sprijin psihoterapeutic. Curaj, se poate!
    • Cosmina Brascauceanu
      Cosmina Brascauceanu Cred ca treceti printr-o perioada foarte grea, sunteti cumva impartita in mai multe parti. Mama care are nevoie de ingrijire si suport, fetita care are aceeasi nevoie. Nu-i de mirare ca sunteti coplesita de toate aceste trairi. Poate v-ar ajuta sa va intalniti cu un psihoterapeut care sa va fie aproape si sa va inteleaga
    • Bety Anghel
      Bety Anghel Buna ziua!
      Draga mea, treci printr-o perioada grea pe care nu o poți inca accepta ptr. a o putea apoi gestiona.
      Ai nevoie de ajutorul unui psihoterapeut.
      Dumnezeu sa- ți dea taria necesara !
      psih. Elisabeta Anghel

    Am 25 de ani si ma simt tot mai singura. Lucrez la un birou de contabilitate, doar eu si cei 2 sefi ai mei, ei fiind sot si sotie. Ies cu fetele, dar doar cand vor ele. Prietenul meu s-a despartit de mine deoarece nu s-a intamplat nimic intim intre noi.

    Mesaj anonim, prin secțiunea Psiholog online:

    F, 25 ani
    Nu stiu ce sa fac ca pe zi ce trece tot mai singura ma simt. Sunt fata si am 25 ani si lucrez la un birou de contabilitate. Sunt doar eu si cei 2 sefi ai mei. Ei fiind sot si sotie. Nu am colegi. De cand eram in liceu ma confrunt cu timiditatea/lipsa de comunicare. Sunt genul ala de persoana care asculta decat sa vorbeasca. Prietene nu am. Ies cu fetele dar din cand in cand, cand vor ele. De fiecare data cand vreau sa eu sa ies cu ele nu au timp. Mereu sunt ocupate. De 2 luni am terminat o relatie cu un baiat, dar imi este foarte dor de el, imi lipseste foarte mult desi el nu mai vrea sa fie cu mine.
    De fiecare data cand mentionez de el atat familia cat si prietenele imi zic sa il uit si sa caut pe altcineva. Mi se pare si ciudat ca dupa ce suntem despartiti si nu vrea sa auda de mine imi da like-uri la poze si imi vizualizeaza povestile de pe Facebook si Instragram. La despartire m-a blocat, dupa cateva zile m-a deblocat si la o luna imi trimite cerere de prietenie. Am acceptat. Toate astea mi se par ciudate. De ce face chestiile astea daca nu mai vrea sa fie cu mine? Desi la inceput a vrut sa fim amici, dar intr-un moment de nervi si soc i-am dat un ursulet de plus inapoi. El mi-a daruit acel ursulet cand am avut o luna si intr-un fel am vrut sa aiba o amintire de la mine si asa ca i-am dat inapoi ursuletul. Stiu ca am gresit, ca nu trebuia sa fac asta. Ma gandesc ca din cauza aia nu mai vrea sa fie cu mine si ca ar prefera sa ramana singur toata viata decat sa se intoarca la mine. El s-a despartit de mine deoarece nu s-a intamplat nimic intim intre noi si nu a mai putut astepta si din cauza ca nu suntem compatibili. Dar e genul ala de persoana care imi doresc, doar ca eu nu sunt pt el ceea ce isi doreste. Si am crezut in el si m-am indragostit foarte tare de el, si acum sunt. Si am vazut in ochii lui si privirea lui ca si el ma iubea la fel. Prima data el a zis ca ma iubeste si dupa aia i-am zis si eu ca il iubesc. Dar se pare ca m-am inselat. De atunci nu am vorbit deloc cu el. Nici macar nu a avut curajul sa se desparta fata in fata cu mine. S-a despartit printr-un mesaj pe Facebook.
    Eu sunt si genul ala de fata pretentioasa care mai mult se uita dupa aspectul fizic. Mentionez ca nu am avut relatii intime pana acum si intr-un fel ma simt prost si ciudat. Am mai fost la psiholog in liceu, tot cu timiditatea, dar nu tare m-a ajutat. Parintii mei au divortat de cand aveam 2 ani si pe tatal meu nu l-am vazut niciodata. Locuiesc cu mama. Eu vreau sa ies in oras sa cunosc oameni noi, dar nu am cu cine. Rutina mea zilnica e acasa si la munca. Merg si la sala de fitness dar nici acolo nu am gasit pe nimeni cu care sa vorbesc. Acum ca vine vara si as vrea sa merg undeva nu am cu cine. Numai cu mama. Dar nu as vrea sa ma duc toata viata doar cu mama. Am si eu o varsta si ar trebui sa am familie si copii ca toata lumea. De cand eram mica eram genul ala care ajuta lumea si pe mine nu ma ajuta nimeni. Adica se folosesc de mine. Si nu pot sa fiu rea. Nu e genul meu. Oricat as vrea nu pot fi rea si sa zic nu. Chiar nu stiu ce sa fac sa scap de golul asta de
    singuratate.

    • Carmen Sorici
      Carmen Sorici Ai nevoie de un mediu cu tineri, un mediu sanatos, nu neaparat in club, poti sa te alaturi grupurilor de tineri care fac excursii prin tara, grupurilor de hobby, se organizeaza tot felul de cursuri,croitorie, gatit, olarit, nu ocoli cursurile de dezvoltare personala, cele de feminitate, de informare pe divesrse teme, chiar si spiritualitate, poti face sport, yoga, tai chi. te poti integra in astfel de comunitati si sa-ti faci noi prieteni, nu are rost sa ramai cantonata intrt-un trecut care nu are nimic de oferit.Succes!
    • Bety Anghel
      Bety Anghel Buna ziua !
      Draga mea, ai nevoie de o evaluare complexa, psihoterapie și probabil și de medicație, funcție de rezultate.
      Insista sa gasești un psiholog care te poate ajuta. E pacat sa lași ,, timiditatea” sa-ți hotarasca viața !
      Timiditatea se trateaza !
      Dumnezeu sa te ajute !
      psih. Bety Anghel
    Loading
    consiliere psihologica gratuita