Login

Sfatul Terapeutului

Sfatul terapeutului

Vezi toate intrebarile | Vezi categorii intrebari

Adreseaza o intrebare pe grup sau sub anonimat

Am lucrat 6 ani cate 12 ore pe zi intr-o cafenea in strainatate, iar dintr-o fata vesela si sociabila am inceput sa simt asa o oboseala de evitam sa mai socializez avand nevoia sa stau mai mult singura. Psihiatrul mi-a data asentra si gabaran, dar dupa ce am terminat tratamentul am inceput sa ma simt mult mai rau ca inainte.

Terapeuti.ro 7:51am Dec 4
Mesaj anonim de pe www.terapeuti.ro:

Buna, ma numesc Mara am 29 de ani. Am lucrat 6 ani cate 12 ore pe zi zilnic intr-o cafenea in strainatate iar din fata vesela si sociabila am inceput sa simt asa o oboseala de evitam sa mai socializez avand nevoia sa stau mai mult singura. Ma trezeam dimineata foarte nervoasa fara sa am un motiv si simteam ca nu e bine.Am decis sa renunt si sa vin acasa dar starea mea de nervozitate nu ma lasa sa ma simt in largul meu si asa am ales sa ma duc la un psihiatru sa aud parerea lui.Mi-a dat 3 luni de asentra si gabaran asigurandu-ma ca dupa tratament ma voi simti ca inainte. Acum doua saptamani am terminat medicamentele si am inceput sa ma simt mult mai rau ca inainte. Am diaree,simt un tremurat continu in tot corpul in special mainile, tulburari de vedere,senzatie de amorteala,mancarimi de piele fara sa am ceva iar toata ziua simt o oboseala continua si cand nu fac nimic. As vrea sa stiu ce masuri ar trebui sa iau in privinta sintomelor ? Va multumesc din suflet


Doina Zamfirescu 8:10am Dec 4
Ati discutat despre acestea cu medicul psihiatru? Ar putea fi efectele de dupa terminarea tratamentului. Va recomand de asemenea cateva sedinte de psihoterapie.

Psihologul Va Raspunde 8:13am Dec 4
Sa-l dati in judecata pe acel medic…

Botezat-Antonescu Radu 8:27am Dec 4
si eu iti sugerez sa incerci psihoterapie. In ceea ce priveste tratamentul ma gandesc ca a fost intrerupt abrupt si/sau prematur ceea ce poate cauza simptomele respective (nu ne-ai spus cum ti-a mers cu acel tratament – poate nu a fost compatibil cu tine… se poate intampla). Incearca sa afli si parerea altor psihiatrii… pana sa il dai in judecata pe actualul. Se poate, succes!

Lia Oltean 3:27pm Dec 8
Dacă ai întrerupt tratamentul medicamentos fără un plan bine stabilit împreună cu medicul tău, atunci este posibil ca aceste simptome să fie cauzate de acesta. Cel mai indicat ar fi să discuți cu el, pentru ca împreună să le rezolvați. Dacă însă ai îndoieli la adresa lui, apelează la un alt medic psihiatru, în același sens. Totodată, abordează manifestările anterioare (pierderea interesului și a plăcerii, fatigabilitatea și iritabilitatea) într-un proces terapeutic, alături de un psihoterapeut care să-ți ofere sprijinul necesar depășirii lor.

Mara Mara 7:34am Dec 9
Buna ziua
In primul rand vreau sa va multumesc din suflet pt raspunsuri.
Primele 3 zile de tratament nu imi simteam capul prea bine dar in rest pe tot parcursul tratamentului a fost bine chear eram foarte bucuroasa ca nu ma mai trezesc asa nervoasa fara motiv. Acum vreau sa va spun ca nu ma simt bine deloc. Am fost la un alt psihiatru iar in momentul in care am specificat ce tratament am facut 3 luni reactia lui a fost ; citez : Aaaaaaa acum inteleg….."" iar nu mi-a mai pus nici o intrebare nimic si mi-a dat o reteta cu : stresclin, bilomag , piafen si padolten. Vreau sa va spun ca asa rau nu m-am simtit niciodata. Deabea puteam sa umblu, aveam ameteli si tremuraturi si mai rau offff m-am speriat si m-am dus la spital unde mi-au spus ca sunt prea agitata si mi-au facut o injectie si acasa. De 2 zile am aruncat medicamentele si chear de ieri ma simt umpic mai bine….

Lia Oltean 7:52am Dec 9
Îmi pare rău să aud ca ai avut experiențe neplăcute cu tratamentele prescrise și cu medicii cu care ai interacționat, însă întreruperea oricărui tratament medicamentos fără supravegherea medicului poate avea efecte nedorite, așa ca recomand sa încerci, dacă nu sa contactezi un alt medic, în baza recomandării căruia sa întrerupi treptat tratamentul, măcar sprijinul unui psihoterapeut. Acesta poate ajuta atât în remiterea simptomatologiei, cât și în aderenta la tratament. E important nu doar sa te simți mai bine, ci sa și fii mai bine și aceasta stare sa se mențină în timp.

Mara Mara 8:05am Dec 9
Acum am 2 zile ca nu mai iau nici un medicament si vreau sa vad daca pot sa rezist si daca starile astea nu iau amploare. In acest moment nu mai am acele ameteli si tulburari de vedere continue doar scurte si rare de aceea cred ca e mult mai bine fara medicamentele ce ma faceau ca o leguma obosita. Incerc sa am tot timpul activitate ceea ce inainte nu puteam face nimic si nu ma simteam instare sa fac ceva simtind o oboseala cronica. Daca nu ma ajut eu nu ma ajuta nimeni cu adevarat. Va multumesc foarte mult ca v-ati facut umpic de timp si pt mine, a contat enorm sa vad implicarea voastra. Tot respectul

Lia Oltean 8:08am Dec 9
Adevărul este într-adevăr că implicarea ta este crucială, indiferent dacă alegi sau nu să apelezi la un specialist. Dacă te simți copleșită, nu știi sau chiar dacă știi, nu poți, de una singură, apelează totuși la cineva care să-ți ofere sprijin. Mult succes și sănătate!

Mara Mara 8:11am Dec 9
Da am sa apelez la un psihoterapeut sa vedem impreuna situatia. Multumesc din tot sufletul si multa sanatate!

Ioan Chirilas 9:12am Dec 9
Incercati si cu terapia holistica Bowen, va poate ajuta foarte mult in echilibrarea dumneavoastra fizica si psihica, mult succes !

Facebook si parteneri

Loading

Sustinem

vegani romania

Implant dentar pret

Cauta un terapeut sau adreseaza o intrebare

16026 raspunsuri primite pentru 3300 intrebari
(in categoria actuala: 2724 raspunsuri primite pentru 568 intrebari)